Рішення від 02.08.2024 по справі 380/8666/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2024 рокусправа № 380/8666/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885), в якому просить суд:

-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, щодо обмеження з 01.03.2024 пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 без обмеженням максимальним розміром, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, з врахуванням фактично виплачених сум пенсії.

Позов мотивовано тим, що відповідач при проведенні перерахунку пенсію позивачу обмежив її максимальним розміром, хоча його право на отримання пенсії без обмеження максимальним розміром було захищено судовим рішенням, вважає, що такі дії відповідача є протиправними, суперечать нормам законодавства та порушують його права.

Ухвалою від 23.04.2024 призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.

Відповідач скористався правом на подання відзиву та подав суду відзив на позовну заяву із викладом заперечень щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Суд встановив таке.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області було перераховано позивачу пенсію з 01.01.2018 на підставі довідки за нормами чинними на 01.03.2018 скерованої на адресу відповідача Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, в яку включено посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років, як це передбачено Постановою 103, Порядком 45.

Постановою №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом №2262-XII до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до Постанови №704.

05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними п. п. 1, 2 Постанови №103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку №45.

У зв'язку з набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2018, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 12.02.2018 №103, позивач звернувся до відповідача із заявою від 20.07.2020, в якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення та премії, а також здійснити перерахунок та виплату пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного з грошового забезпечення станом на 01.03.2018 із врахуванням раніше виплачених сум. До вказаної заяви позивач долучив довідку, видану Державною установою «Львівська установа виконання покарань (№19)» про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 05.03.2019, встановленими згідно з наказом Міністерства юстиції України від 28.03.2018 №925/5.

Листом від 13.09.2020 № 5516-5659/Я-02/8-1300/20 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку та зазначив, що на виконання Постанови Кабінету Міністрів України №103 здійснено перерахунок його пенсії. Вказав на відсутність постанови Кабінету Міністрів України про встановлення умов та порядку перерахунку пенсії позивачу після визнання протиправними та нечинними пунктів 1,2 Постанови №103. Крім цього, чинним законодавством не передбачено індивідуального перерахунку пенсій військовослужбовцям за їхньою заявою та згідно з долученими документами про грошове забезпечення.

Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся з позовом до суду.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 09.10.2020 у справі №380/7160/20 позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати з 05.03.2019 по 03.09.2019 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) позивачу з 05.03.2019 по 03.09.2019 з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії з 01.04.2019 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, відповідно до довідки, виданої Державною установою «Львівська установа виконання покарань (№19)» про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 05.03.2019. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести позивачу перерахунок пенсії з 01.04.2019 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії відповідно до довідки, виданої Державною установою «Львівська установа виконання покарань (№19)» про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 05.03.2019.

Крім цього, судом встановлено, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 02.04.2021 у справі №380/1495/21 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивачу з 90 % до 70 % суми грошового забезпечення, у зв'язку із застосуванням обмежень максимального розміру пенсії, передбачених статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92 №2262-XII, при здійсненні перерахунку пенсії на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09.10.2020 у справі №380/7160/20. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу із врахуванням раніше виплачених сум у розмірі 90 % від відповідної суми грошового забезпечення та з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 за період з 05.03.2019 по 03.09.2019 із врахуванням у складі грошового забезпечення додаткових видів грошового забезпечення у відсотках (розмірах), а саме: особливості проходження служби - 25 %; за службу в умовах режимних обмежень - 15 %; щомісячна премія - 10 % відповідно до довідки, виданої Державною установою «Львівська установа виконання покарань (№19)» про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 05.03.2019. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.04.2019 з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірі 90 % від суми грошового забезпечення відповідно до довідки, виданої Державною установою «Львівська установа виконання покарань №19», про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 05.03.2019, встановленими згідно з наказом Міністерства юстиції України від 28.03.2018 №925/5, виданого на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30.08.2017.

18.08.2021 листом Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства Юстиції України на запит позивача видано довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 станом на 05.03.2019, в яку включено: посадовий оклад 6350,00 грн. оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник 1410,00 грн. надбавка за вислугу років (50 %) 3880,00 грн. надбавка за особливості проходження служби (41 %) 4772,40 грн. надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) 952,50 грн. премія (73 %) 4635,50 грн.

28.08.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок на підставі довідки, виданої Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства Юстиції України, скерованої листом за N 5/вих/7.2/5896 від 18.08.2021.

Згідно з відповіддю від 24.09.2021 за №13594-12844/Я-52/8-1300/21 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відмовило позивачу у перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до оновленої довідки відсутні.

Вважаючи такі дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області протиправними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 20.12.2021 у справі №380/17590/21 позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.92 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», на підставі довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, скерованої листом від 18.08.2021 за №5к./вих/7.2/5896, про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, в яку включено основні і додаткові щомісячні види грошового забезпечення (надбавки, премія), з 01.04.2019. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії позивачу у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.92 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», на підставі довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, скерованої листом від 18.08.2021 за №5к./вих/7.2/5896, про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, в яку включено основні і додаткові щомісячні види грошового забезпечення (надбавки, премія), з 01.04.2019, виходячи з відсоткового розміру пенсії 90 %. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести позивачу з 05.03.2019 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум виходячи зі 100 % суми підвищення пенсії за вислугу років на підставі довідки, виданої Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції та скерованої листом від 18.08.2021 за N 5к./вих/7.2/5896. Рішення суду набрало законної сили 20.01.2022.

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області на виконання рішення суду від 20.12.2021 у справі №380/17590/21, яке набрало законної сили 20.01.2022 здійснено з 01.04.2019 перерахунок пенсії позивача згідно з довідкою Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства Юстиції України, скерованої листом від 18.08.2021 за №5к./вих./7.2./5896, що підтверджується інформацією з пенсійної справи позивача.

Із вказаної інформації позивачем встановлено, що при проведенні такого перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області зменшено основний розмір його пенсії до 70 % відповідних сум грошового забезпечення та обмежено максимальним розміром.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою від 16.05.2022, у якій просив здійснити перерахунок пенсії на підставі зазначеної довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства Юстиції України, скерованої листом від 18.08.2021 за №5к./вих./7.2./5896, виходячи з розміру 90 % відповідних сум грошового забезпечення.

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області надало відповідь, відповідно до якої відмовило у задоволенні вимог позивача.

Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області при перерахунку пенсії на підставі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20.12.2021 у справі №380/17590/21 щодо повторного зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії з 90 % на 70 %, позивач звернувся до суду з позовом.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 04.08.2022 у справі №380/9874/22 позов задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, які полягають в обмеженні виплати пенсії позивачу максимальним розміром на підставі довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, скерованої листом від 18.08.2021 за №5к./вих./7.2./5896 «Про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії позивачу за вислугу років без обмеження максимальним розміром, виходячи з 90 % сум грошового забезпечення, визначеного у довідці Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства Юстиції України, скерованої листом від 18.08.2021 за №5к./вих./7.2./5896, «Про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019» з урахуванням раніше проведених виплат.

Також, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 14.02.2023 у справі №380/16540/22 зобов'язано Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нові довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022 за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач обіймав на дату звільнення зі служби, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992року №2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2021 року та на 01 січня 2022 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2021 року та з 01 лютого 2022 року.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2023 року у справі №380/16540/22 Західним міжрегіональним управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України виготовлено нові довідки N 5к/вих./7.1/4267 від 27.06.2023 «Про розмір грошового забезпечення» станом на 01 січня 2021 року та 01.01.2022 року відповідно про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення станом на 01.01.2021 року та 01.01.2022 року.

Позивач звернувся до Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років на підставі довідок, які видані Західним міжрегіональним управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України станом на 01.01.2021 та 01.01.2022 у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Листом від 10.07.2023 № 1300-5203-8/100235 відповідач повідомив позивача, що відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2021 з оновленого грошового забезпечення, визначеного станом на 01.01.2021 та з 01.02.2022 з оновленого грошового забезпечення, визначеного станом на 01.01.2022, оскільки нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII, після 05.03.2019 не приймалося.

Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з позовною заявою.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 07.09.2023 у справі №380/16399/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.02.2021 на підставі оновленої довідки №5к/вих./7.1/4267 від 27.06.2023 «Про розмір грошового забезпечення» станом на 01 січня 2021року, виданої Західним міжрегіональним управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30.08.2017, з урахуванням виплачених сум, а також зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.02.2022 на підставі оновленої довідки №5к/вих./7.1/4267 від 27.06.2023 «Про розмір грошового забезпечення» станом на 01 січня 2022року, виданої Західним міжрегіональним управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30.08.2017 , з урахуванням виплачених сум.

Додатковим рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 10.11.2023 у справі №380/16399/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.02.2021 на підставі оновленої довідки №5к/вих./7.1/4267 від 27.06.2023 «Про розмір грошового забезпечення» станом на 01 січня 2021року, виданої Західним міжрегіональним управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30.08.2017 року в розмірі 90 % від сум грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум, та з 01.02.2022 року на підставі оновленої довідки №5к/вих./7.1/4267 від 27.06.2023 «Про розмір грошового забезпечення» станом на 01 січня 2022 року, виданої Західним міжрегіональним управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30.08.2017 , в розмірі 90 % від сум грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.

Відповідач, на виконання вказаних рішень суду здійснив перерахунок пенсії позивача.

Відповідно до перерахунку пенсії з 01.02.2024, розмір пенсії позивача з надбавками становить 42604,58 грн. з урахуванням максимального розміру пенсії 36056,65 грн.

При цьому судом встановлено, що відповідачем при вищевказаному перерахунку не включено до суми пенсії, що підлягає виплаті індексацію базового ОСНП позивача, у розмірі 5047,93 грн. передбачену з 01.03.2022 постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», а також індексацію базового ОСНП позивача, у розмірі 1500,00 грн., передбачену з 01.03.2023 постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168.

Відповідно до перерахунку пенсії з 01.03.2024, розмір пенсії позивача з надбавками становить 44104,58 грн. з урахуванням максимального розміру пенсії 36056,65 грн.

Позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії на виконання рішень суду, а також постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185.

Відповідач листом від 01.02.2024 повідомив позивача про \відсутність підстав для виплати йому пенсії без обмеження її максимальним розміром, оскільки рішенням суду від 10.11.2023 у справі №380/16399/23 не зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснювати виплату пенсії позивачу без обмеження максимальним розміром включно з індексацією згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2023 №185.

Відповідно до протоколу перерахунку пенсії позивача станом на 01.03.2024, основний розмір його пенсії: 90 % грошового забезпечення і становить 36056,65 грн. Додатково нараховано індексацію ОСНП 2022 у розмірі 5047,93 грн., ОСПН 2023 у розмірі 1500,00 грн та ОСНП 2024 у розмірі 1500,00 грн. З урахуванням інших доплат та надбавок підсумок пенсії становить 44101,58грн. з урахуванням максимального розміру пенсії до виплати становить 36056,65 грн.

Вважаючи дії відповідача щодо обмеження пенсійної виплати максимальним розміром протиправними, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 46 Конституції України гарантовано, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України від 09.04.92 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону №2262-ХІІ згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію вказаногоЗаконупровадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами зазначеного Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію вказаного Закону.

Усі призначені за вказаним Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до ст.2 Закону України від 03.07.91 №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі Закон - №1282-XII) пенсії є одним із об'єктів індексації грошових доходів населення.

У вказаній статті також зазначено, що індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

23.02.2024 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» №185 (далі Постанова №185), відповідно до якої установлено, що з 1 березня 2024 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., №18, ст. 968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 р., №26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Разом з тим, обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону N 2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, вперше введено в дію Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI (далі Закон №3668-VI), який набрав законної сили 01.10.2011.

Відповідно до положень статті 2 Закону №3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13.10.95 «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Водночас Законом №3668-VI внесено зміни у ст.43 Закону №2262-XII, яку викладено в редакції Закону №3668-VI, а саме: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Аналізуючи викладене, суд доходить висновку, що вказані норми запроваджують обмеження, щодо розміру призначених після 01.10.2011 та перерахованих пенсій, зокрема, відповідно до Закону № 2262-XII.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92 №2262-XII зі змінами, а саме: частини 7 статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Згідно із пунктом 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, зокрема, положення частини 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92 №2262-XII зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Отже, з 20.12.2016 відсутня частина 7 статті 43 в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Конституційний Суд України у Рішенні від 20.12.2016 №7-рп/2016, яким визнав таким, що не відповідає статті 17 Конституції України, положення частини сьомої статті 43 Закону №2262, виходив із того, що норми-принципи частини п'ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей, є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, зокрема у зв'язку з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені. При цьому Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом №2262-XII, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною 5 статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону N 2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом №3668-VI, яким внесено зміни у статтю 43 Закону N 2262-XII, шляхом викладення її в редакції Закону №3668-VI.

Тобто, положення частини 7 статті 43 Закону №2262-XII та положення частини 1 статті 2 Закону №3668-VI (у частині поширення її дії на Закон №2262-XII), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII) та є однаковими за змістом.

Конституційним Судом України у Рішенні від 20.12.2016 №7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає статті 17 Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII.

Водночас положення статті 2 Закону №3668-VI (у частині поширення її дії на Закон N 2262-XII), які дублюють зміст частини 7 статті 43 Закону №2262-XII, тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин - змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

Тобто, на момент виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між Законом №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 та Законом №3668-VI - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

При цьому суб'єктом владних повноважень у спірних правовідносинах надано перевагу найменш сприятливому для позивача підходу та застосовано положення статті 2 Закону № 3668-VI.

Оскільки норми вказаних законів неоднаково регулюють правовідносини щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців у частині обмеження їх пенсії максимальним розміром, суд дійшов висновку, що вони явно суперечать один одному.

Суд звертає увагу на те, що Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.11.2018 у справі №812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.

У постанові від 13.02.2019, що прийнята Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі №822/524/18 із посиланням на положення статей 1, 8, 92 Конституції України, а також на статтю 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права зроблено висновок, що у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових прогалин щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Зважаючи на викладене, у цій справі застосуванню підлягають норми Закону №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, а не норми Закону N 3668-VI.

Такий правовий висновок міститься у постановах Верховного Суду від 16.12.2021 у справі №400/2085/19, від 20.07.2022 у справі №340/2476/21.

Суд зауважує, що відповідач доказів на підтвердження правомірності своїх дій до суду не надано.

Тому обмеження відповідачем максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом №2262-XII, є протиправним.

З огляду на протокол перерахунку пенсії позивача станом на 01.03.2024 на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118, від 24.02.2023 № 168 та від 23.02.2024 №185 відповідач провів індексацію пенсійної виплати (індексація базового ОСНП 2022 5047,93 грн. індексація базового ОСНП 2023 1500 грн. індексація базового ОСНП 2024 1500 грн), внаслідок чого розмір пенсійної виплати (з надбавками) склав 44104,58 грн. Однак, фактично до виплати позивачу нарахована пенсія у розмірі 36056,65 грн. тобто пенсія обмежена максимальним розміром.

Суд не погоджується з такими діями відповідача, оскільки Конституційний Суд України у рішенні №7-рп/2016 від 20.12.2016 встановив неправомірність обмеження розміру пенсії особи 10 (десятьма) прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність, а тому такі дії є протиправними.

Враховуючи викладене, норми постанови КМУ №185 неможливо застосувати в частині проведення індексації саме в межах максимального розміру пенсій військовослужбовців, оскільки жодним спеціальним законом таких обмежень на сьогодні не встановлено.

Суд також зазначає, що фактично індексація пенсії позивача не відбулася, оскільки обмеженням максимальним розміром знівельовано формально здійснену в перерахунку пенсії індексацію.

Таким чином, обмеження пенсійним органом максимального розміру пенсії позивачу при здійсненні її виплати на виконання постанови КМУ №185 є протиправним.

Крім того, суд зауважує, що на момент ухвалення судом рішення у цій справі змін у чинному законодавстві України, які створюють підстави для обмеження максимального розміру пенсій категорії пенсіонерів, до яких належить позивач, не відбулося, а тому рішення Львівського окружного адміністративного від 05.12.2019 у справі №1.380.2019.005672, від 20.12.2021 у справі №380/17590/2, від 04.08.2022 у справі №38/9874/22, від 07.09.2023 у справі №380/16399/23, які набули законної сили, ГУПФУ у Львівській області зобов'язано виплачувати позивачу пенсію виходячи із відсоткового значення розміру пенсії 90 % відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром, залишаються обов'язковим для виконання відповідачем і на даний час.

Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, а також зважає на принцип ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Крім того, ухвалюючи таке рішення, суд враховує, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003 №3-рп/2003).

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Також, у своєму рішенні від 16.09.2015 у справі №21-1465а15 Верховний Суд України вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Зважаючи на викладене, оцінивши достовірність та достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, відповідно до свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом:

визнання протиправними дій відповідача щодо проведення з 01.03.2024 виплати пенсії позивачу з обмеженням максимальним розміром, а також зобов'язати відповідача здійснити з 01.03.2024 перерахунок та виплату пенсії позивачу без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації, проведеної на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населенні у 2022 році», від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», зберігаючи відсоткове значення розміру його пенсії 90 % грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням встановлених в ході розгляду фактичних обставини справи та зважаючи на наведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог повністю.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь позивача необхідно стягнути сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо проведення з 01.03.2024 виплати пенсії ОСОБА_1 з обмеженням максимальним розміром.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.03.2024 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації, проведеної на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населенні у 2022 році», від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», зберігаючи відсоткове значення розміру його пенсії 90 % грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 1211(одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п15.5 п.5 розділу VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Лунь З.І.