05 серпня 2024 рокусправа № 380/11028/24
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мартинюк Віталій Ярославович, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , до Головного управління Пенсійного фонду України у м.Києві, Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у м.Києві (далі - відповідач), в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення від 29 лютого 2024 року о/р НОМЕР_1 «Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 »;
зобов'язати перерахувати пенсію за віком, призначену відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723 «Про державну службу», пунктів 10, 12 Закону України від 10 грудня 2015 року № 889 «Про державну службу» з урахуванням про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією) за №2603/02-21/1 від 11 січня 2024 року виданої Управлінням соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради з часу звернення за перерахунком такої, тобто з 21 лютого 2024 року.
Позовні вимоги позивачем обґрунтовані тим, що спірне рішення відповідача належить скасувати, оскільки додані ним до заяви про перерахунок пенсії довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією) за №2603/02-21/1 від 11 січня 2024 року, яка видана компетентним органом, складена за формою та затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3, її зміст відображає всі належні складові оплати праці, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а відтак вважає, що має право на обчислення пенсії державного службовця із врахуванням заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Головне управління Пенсійного фонду України у м.Києві подало суду відзив на позовну заяву, просить відмовити у задоволенні позову повністю з підстав, викладених у ньому та зазначає, що оскільки Законом №889 не передбачено проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати (довідка про складові заробітної плати), а відтак відсутні законні підстави для перерахунку пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу». Вважає позов необґрунтованим, а також позивачем не надано до суду доказів, які б підтверджували порушення його прав.
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подало відзив, в якому зазначило, що чинним законодавством не визначено суб'єктивного права, які і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу" у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим держслужбовцям.
Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якому просить задоволити позовні вимоги в повному обсязі. Вважає, що заперечення відповідача є безпідставними, оскільки предмет позову по даній справі пов'язаний не з перерахунком пенсії державного службовця умовою, якого є підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, а з не включенням до заробітку при обчисленні пенсії під час її призначення усіх складових заробітної плати з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Ухвалою суду від 28.05.2024 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Ухвалою суду від 27.06.2024 року у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у м.Києві від 12.06.2024 року про залучення співвідповідача відмовлено та залучено до участі у справі другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, а розгляд справи розпочато спочатку.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, давши їм оцінку, суд виходив з наступного.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2023 року у справі №380/3893/23 позов задоволено частково; визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №913070173239 від 01.02.2023 року про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 ; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2023 року у даній справі №380/3893/23 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково; рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2023 року у справі №380/3893/23, в частині відмови в задоволенні позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити пенсію державного службовця, відповідно до Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року, з часу звернення з заявою від 30.01.2023 року, починаючи з 30 січня 2023 року, яку обчислити у розмірі 60 відсотків від заробітку за грудень 2022 року, вказаного у листі Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 27.01.2023 року № 2603-вих-108, скасовано та прийнято постанову, якою цю позовну вимогу задоволено частково; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року, з 30.01.2023 року, з урахуванням заробітної плати за грудень 2022 року, яка вказана у листі-довідці Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 27.01.2023 року № 2603-вих-108; відмовлено в задоволенні позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити обчислення пенсії ОСОБА_1 , виходячи із 60 відсотків заробітної плати, яка вказана у листі-довідці Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 27.01.2023 року № 2603-вих-108.
На виконання даного рішення органом Пенсійного фонду України позивачу призначено пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723, що підтверджується листом від 12.01.2024.
Позивач повторно звернулась до Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою від 21.02.2024 року про перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням заробітної плати та долучила довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією) від 11 січня 2024 року №2603/02-21/1 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 11 січня 2024 року №2603/02-20/1, виданими Управлінням соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 29 лютого 2024 року о/р 913070173239 «Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 » за принципом екстериторіальності, їй відмовлено у перерахунку пенсії за віком згідно із Законом України «Про державну службу».
Відмова у рішенні мотивована тим, що Законом №889 не передбачено проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати, взяти до уваги довідки про складові заробітної плати, додані заявницею до заяви про перерахунок пенсії, відсутні законні підстави.
Не погодившись з таким рішенням відповідача, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Змістом спірних правовідносин є рішення органу Пенсійного фонду від 29 лютого 2024 року о/р 913070173239 «Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 ».
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Згідно ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 року визначалися Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ (далі - Закон №3723-XII).
Частиною 1 ст.37-1 зазначеного Закону у редакції, чинній до 01.01.2015 року, передбачалося, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Проте, 01.01.2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон №76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону №3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям після 01.01.2015 року законодавець делегував Уряду.
Правове регулювання Урядом зазначеного питання у період з 01.01.2015 по 01.12.2015 року знайшло своє відображення у п.п.4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.
Так, за правилами п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України №3723-ХІІ від 16.12.1993 року «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Мінсоцполітики (п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865).
З 01.05.2016 року постанова Кабінету Міністрів України №865 втратила чинність відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року №622.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - Постанова №1013), якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до п.6 застосовується з 01.12.2015 року, виключено п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865, а п.5 викладено в такій редакції: «форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Слід зазначити, що вказаною Постановою №1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати працюючого державного службовця.
Отже, з 01.12.2015 року по 01.05.2016 року чинне законодавство, яке регламентувало пенсійне забезпечення державних службовців, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців не визначало як підставу для перерахунку пенсій, призначених за ст.37 Закону №3723-XII.
При цьому чинна у зазначений період редакція ст.37-1 Закону №3723-ХІІ не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.
Слід зазначити, що Закон України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 (далі - Закон №889-VIII) регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням.
При цьому, Закон №889-VIII набув чинності 01.05.2016 року, а положення Закону №3723-XII втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім ст.37, що застосовується до осіб, зазначених у п.п.10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII).
Натомість, у ст.90 Закону №889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як вже вище зазначено, Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2023 року у справі №380/3893/23, в тому числі, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року, з 30.01.2023 року, з урахуванням заробітної плати за грудень 2022 року, яка вказана у листі-довідці Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 27.01.2023 року № 2603-вих-108.
При цьому, вказаною постановою відмовлено в задоволенні позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити обчислення пенсії ОСОБА_1 , виходячи із 60 відсотків заробітної плати, яка вказана у листі-довідці Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 27.01.2023 року № 2603-вих-108, оскільки така позовна вимога була передчасною.
Таким чином, судовими рішеннями встановлено, що позивач має право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
Суд зазначає, що позивач при первинному зверненні до органу Пенсійного фонду України із заявою 30.01.2023 року просив їй призначити пенсію державного службовця відповідно до Закону №889-VIII, та обчислити у розмірі 60 відсотків від заробітку за грудень 2022 року, вказаного у листі-довідці Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 27.01.2023р. №2603-вих-108.
Як убачається з матеріалів справи позивач повторно звернулася до органу Пенсійного фонду України із заявою від 21.02.2024 за призначенням/перерахунком пенсії надавши, в тому числі, нові довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією) від 11 січня 2024 року №2603/02-21/1 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 11 січня 2024 року №2603/02-20/1, виданими Управлінням соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, проте їй було відмовлено у перерахунку пенсії за віком, оскільки Законом України «Про державну службу» не передбачено проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати.
Суд наголошує на тому, що на виконання вищевказаних рішень судів органом Пенсійного фонду України ОСОБА_1 було здійснено перерахунок пенсії за віком, обчисленої у розмірі 60 відсотків від заробітку заробітку за грудень 2022 року відповідно до Закону України «Про державну службу», що підтверджується листом Головного Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 12.01.2024 та рішенням про перерахунок пенсії №913070173239 (в матеріалах справи).
Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку про відсутність підстав для повторного перерахунку пенсій державних службовців у зв'язку із підвищенням заробітної плати державних службовців, позаяк законодавство не регламентує ані права особи на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати, ані порядок і умови здійснення такого перерахунку.
Аналогічний правовий висновок викладено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 29.08.2018 року у справі №555/2183/16-а, від 26.02.2020 року у справі №508/808/16-а, від 28.10.2020 року у справі №826/16182/18, від 22.04.2021 року у справі №712/10182/17, від 03.11.2021 року у справі №373/2149/16-а.
Відсутність механізму перерахунку пенсії державним службовцям призначених за ст.37 Закону №3723-XII була також предметом розгляду Конституційного Суду України.
Рішенням Конституційного Суду України від 23.12.2022 року №3-р/2022 визнано таким, що не відповідає Конституції України (неконституційним) положення підп.1 п.2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII у тім, що він унеможливив перерахунок розмірів пенсій, призначених на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII зі змінами.
Зокрема, в абз.4 п.5.6 мотивувальної частини даного рішення Конституційний Суд України також констатував, що розміри пенсій державних службовців, призначених на підставі ст.37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-XII, на відміну від розмірів пенсій, призначених на підставі інших нормативних актів, не підлягають перерахуванню.
Ураховуючи наведене, Конституційний Суд України зазначив, що сучасний стан законодавчого врегулювання з перерахунку розмірів пенсій суб'єкта права на конституційну скаргу та інших осіб, яким надано право на призначення пенсії на підставі ст.37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-XII, є не звичайною законодавчою прогалиною (лакуною), а законодавчим упущенням (legislative omission), наявність якого є порушенням Конституції України. Для розвитку, конкретизації та деталізації приписів ст.ст.3, 8, 24, 46 Основного Закону України перерахунок розмірів пенсій обов'язково має бути внормований у законі, ухваленому Верховною Радою (п.5.7 даного рішення).
Як встановлено судом, довідки були видані позивачеві для призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723-ХІІ, п.п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII.
Призначення позивачу пенсії за віком на підставі Закону №889-VIII підтверджується наявним у матеріалах справи перерахунком пенсії, а саме рішенням органу Пенсійного фонду України про перерахунок пенсії №913070173239, де у розділі «умови призначення» вказано «ЗУ «Про державну службу».
Крім того, суд встановив, що фактичною підставою для відмови у перерахунку пенсії позивача за віком є те, що вона скористалась правом на призначення пенсії відповідно до Закону України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу» з часу звернення з заявою від 30.01.2023 року.
За наведеного правового регулювання та встановлених обставин справи, суд приходить висновку, що оскільки чинним законодавством України не передбачено перерахунку пенсій державних службовців у зв'язку із підвищенням заробітної плати державних службовців, а відтак відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі довідок від 11 січня 2024 року №2603/02-21/1 та від 11 січня 2024 року №2603/02-20/1, виданими Управлінням соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради.
Щодо посилань позивача на п.п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу», суд зазначає, що такі на спірні правовідносини не поширюються, оскільки позивачем уже було використано право на призначення пенсії за нормами ст.37 Закону №3723-XII після 01.05.2016 року.
Крім того, цими пунктами регулюються виключно питання призначення пенсій відповідно до ст.37 Закону №3723-XII для осіб, які на день набрання чинності Законом №889-VIII мають необхідний стаж на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, а не питання проведення перерахунку пенсій колишніх державних службовців.
Як вже зазначено судом вище (з урахуванням рішення Конституційного суду України), прогалина в перерахунку розмірів пенсій державних службовців, у залежності від дати призначення пенсії, обов'язково має бути унормована в законі, ухваленому Верховною Радою, а не за рахунок рішення суду у справі, оскільки законодавчо визначених підстав для цього немає.
Судом не беруться до уваги інші посилання позивача та відповідача, з огляду на встановлені обставини.
З огляду на викладене, судом не встановлено порушень оскаржуваного рішення критеріїв правомірності, визначених п.1 і п.3 ч.2 ст.2 КАС України, а тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Щодо судового збору, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такий не належить стягувати із сторін.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяМартинюк Віталій Ярославович