про відмову у відкритті провадження
05 серпня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/5122/24
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Притула К.М. розглянувши позовну заяву приватного підприємства «Мустанг «Конезаводчик Федоров» до Новоукраїнської міської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області про визнання дій протиправними, -
Приватне підприємство «Мустанг «Конезаводчик Федоров» звернулось до суду із адміністративним позовом в якому просить суд:
- поновити строк на оскарження Рішення № 1048 від 14.03.2023 року Новоукраїнської міської ради оскільки отримано його було лише в липні 2024 року;
- прийняти адміністративний позов до розгляду та відкрити провадження;
- визнати протиправну бездіяльність щодо не розгляду звернення ПП «Мустанг» «Конезаводчик Федоров» до Новоукраїнської міської ради із пропозицією про поновлення строку дії договорів від 11.02.2022;
- визнати протиправним та скасувати пункти 1, 2 та 3 рішення сорок другої сесії восьмого скликання Новоукраїнської міської ради № 1048 від 14.03.2023 «Про розгляд клопотання ПП Мустанг» «Конезаводчик Федоров» щодо поновлення договорів оренди землі сільськогосподарського призначення»;
- зобов'язати розглянути повторно звернення ПП «Мустанг» «Конезаводчик Федоров» до Новоукраїнської міської ради із пропозицією про поновлення строку дії договорів від 11.02.2022 та 10.02.2023.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Вирішуючи питання щодо можливості відкриття провадження в адміністративній справі за цим позовом, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єкта владних повноважень.
Справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і який виник у зв'язку з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку з наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку з порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи (пункт 2 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, де суб'єкт владних повноважень - суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України).
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Предметом оскарження в даному позові є рішення Новоукраїнської міської ради Кіровоградської області яким відмовлено позивачу в поновлені договорів оренди землі сільськогосподарського призначення.
Згідно з пунктом шостим частини першої статті 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
Суд зазначає, що приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу (переважно майнового) конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.
Під час визначення предметної юрисдикції справ необхідно виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.05.2019 у справі № 918/843/17.
У правовідносинах, що склалися між позивачем та відповідачем, у рішенні та діях відповідача позивач вбачає порушення своїх прав як особи, яка має намір отримати у користування земельні ділянки, шляхом поновлення договорів оренди.
Отже, у спірних правовідносинах чітко вбачається наявність у позивача майнового інтересу, а переданий на вирішення суду спір обумовлений порушенням приватного майнового права конкретного суб'єкта (позивача).
З огляду на зазначене вище, суд дійшов переконання, що спір між позивачем та відповідачем не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
На підставі вищезазначеного, керуючись пунктом 1 частини першої статті 170, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Відмовити у відкритті провадження в справі за приватного підприємства «Мустанг «Конезаводчик Федоров» до Новоукраїнської міської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області про визнання дій протиправними.
Роз'яснити позивачеві, що вказаний позов підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. ПРИТУЛА