05 серпня 2024 року Справа № 280/5656/24 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, 158-Б, м. Запоріжжя, 69057, ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не продовження виплати щомісячних страхових виплат з 01 травня 2024 року;
- зобов'язати відповідача продовжити нарахування та виплату щомісячних страхових виплат з 01 травня 2024 року на рахунок НОМЕР_2 АТ «Державний ощадний банк України»;
- допустити негайне виконання рішення суду в межах суми стягнення за один місяць.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області як отримувач страхових виплат. У зв'язку із раптовим припиненням нарахування та виплати страхових виплат з невідомих причин позивач 21 травня 2024 року звернувся до відповідача із заявою про продовження страхових виплат за реквізитами, вказаними у заяві. Проте, у відповідь на заяву отримав лист від 29 травня 2024 року № 9874-9482/Б-02/8-0800/24, яким позивача повідомлено про те, що відповідно із актом приймання-передачі від Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області особову справу ОСОБА_1 до відповідача передано в статусі «припинено». Також, зазначено, що документи прийняті в роботу та опрацьовуються, проте станом на дату звернення позивача до суду із позовом жодного рішення щодо продовження виплати щомісячних страхових виплат у відношенні позивача прийнято не було. Бездіяльність відповідача в частині не продовження виплати щомісячних страхових виплат на думку позивача є протиправною та такою, що порушує гарантоване Конституцією України право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на соціальне забезпечення у разі повної, часткової або тимчасової непрацездатності, а також в старості та в інших випадках, передбачених законом. За таких обставин вважає позовні вимоги обґрунтованими та просить задовольнити позов.
Ухвалою суду від 24 червня 2024 року відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи. Також, вказаною ухвалою судді у Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області витребувано копію матеріалів звернення ОСОБА_1 із заявою про продовження позивачу виплати щомісячних страхових виплат на його банківський рахунок.
Відповідач позов не визнав, надав письмовий відзив, в якому вказує, що відповідно, акту приймання-передачі від Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області особову справу позивача до Головного управління було передано в статусі «припинено». Згідно бази даних Пенсійного фонду України позивач звернувся через вебпортал 21 травня 2024 року із заявою та документами для продовження нарахування страхових виплат. Документи прийняті в роботу та опрацьовувались. Позивач перебуває на обліку як отримувач страхових виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області. Відповідачем направлено запит щодо інформації про факт перебування на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб по м.Запоріжжя. Заявник в цій інформаційній базі на обліку не перебуває, оскільки фактично мешкає в м.Пологи Запорізької області. Інформація про підтвердження (спростування) довідки ВПО необхідна саме з ЄІБДВПО в Запорізькій області. 04 липня 2024 року через портал надійшла відповідь підтвердження довідки ВПО позивача. Після дооміграції буде проведено нарахування страхових виплат. Просить відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою суду від 24 липня 2024 року, у зв'язку із невиконанням відповідачем вимог ухвали судді від 24 червня 2024 року, від ГУ ПФУ в Запорізькій області повторно витребувано засвідчені належним чином копії матеріалів звернення ОСОБА_1 із заявою про продовження позивачу виплати щомісячних страхових виплат на його банківський рахунок.
25 липня 2024 року та 29 липня 2024 року представником відповідача до суду через особистий кабінет в підсистемі «Електронний суд» подано витребувані вищезазначеною ухвалою суду докази.
Позивачем пред'явлено вимогу, яка згідно пункту 3 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) належить до справ незначної складності та підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
Позивач - ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджено паспортом серії НОМЕР_3 , копія кого міститься в матеріалах справи.
Позивач є особою, що отримує страхові виплати, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Відповідно до довідки від 11 березня 2019 року № 2318-5000065323 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи фактичним місцем проживанням позивача є АДРЕСА_2 .
Відповідно до постанови Пологівського відділення управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Запорізькій від 23 березня 2022 року призначено потерпілому ОСОБА_1 щомісячні страхові виплати з 01 березня 2022 року, безстроково.
Згідно службової записки виконуючого обов'язки начальника Пологівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області від 25 серпня 2022 року, у Пологівському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області, згідно даних Інформаційно -аналітичної платформи електронної верифікації Міністерства фінансів України, встановлено, що за даними адміністрації Державної прикордонної служби України ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) проживає за кордоном (порядковий номер № 9).
Відповідно до постанови Пологівського відділення управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Запорізькій 25 серпня 2022 року № 230011/416945/9373/50 ОСОБА_1 припинено виплату страхових виплат з 01 серпня 2022 року до з'ясування (пункт 6 частини 1 статті 46, частина 2 статті 16 Закону № 1105-XIV - невідоме місце мешкання).
Згідно Закону України від "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV (в редакції Закону України від 21 вересня 2022 року № 2620-IX) функції нарахування та виплати соціальних допомог покладено на органи Пенсійного фонду України з 01 січня 2023 року.
Згідно із пунктом 2 Порядку здійснення страхових виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1467, виконавча дирекція Фонду соціального страхування та її робочі органи передають Пенсійному фонду України бази даних, носії інформації та програмне забезпечення щодо ведення обліку та здійснення страхових виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, за актами приймання-передачі.
З урахуванням вищевикладеного, відповідно до акту приймання-передачі від Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області особову справу позивача до Головного управління було передано в статусі «припинено».
21 травня 2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України Запорізькій області із заявою про продовження нарахування та виплату раніше призначеної страхової виплати потерпілому ОСОБА_1 .
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 29 травня 2024 року № 9874-9482/Б-02/8-0800/24 позивача повідомлено про те, що відповідно до акту приймання-передачі від Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області особову справу передано до відповідача в статусі «припинено». Документи позивача прийняті в роботу та опрацьовуються.
Проте, станом на дату звернення позивача до суду із позовом в адміністративній справі № 280/5656/24 рішення щодо продовження виплати щомісячних страхових виплат у відношенні позивача не приймалось.
Не погодившись із бездіяльністю відповідача щодо не продовження виплати щомісячних страхових виплат позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
Суд зазначає, що у положеннях статті 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.
Відповідно до статті 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №1105-XIV від 23 вересня 1999 року (далі - Закон 1105-XIV).
Пунктом 9 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №1105-XIV встановлено, що особливості здійснення страхових виплат за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам визначаються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 3 Закону №1105-XIV визначені принципи, на яких здійснюється соціальне страхування, зокрема законодавчого визначення умов і порядку здійснення соціального страхування; державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав (підпункти 1, 3 частини 1 статті 3).
Відповідно до частини 1 статті 46 Закону №1105-XIV в редакції, чинній станом на дату винесення постанови про припинення щомісячної страхової виплати позивачу передбачалось що, страхові виплати і надання соціальних послуг припиняються:1) на весь час проживання потерпілого за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 2) на весь час, протягом якого потерпілий перебуває на державному утриманні, за умови, що частка виплати, яка перевищує вартість такого утримання, надається особам, які перебувають на утриманні потерпілого; 3) якщо з'ясувалося, що виплати призначено на підставі документів, які містять неправдиві відомості. Сума витрат на страхові виплати, отримані застрахованим, стягується в судовому порядку; 4) якщо страховий випадок настав внаслідок навмисного наміру заподіяння собі травми; 5) якщо потерпілий ухиляється від медичної чи професійної реабілітації або не виконує правил, пов'язаних з установленням чи переглядом обставин страхового випадку, або порушує правила поведінки та встановлений для нього режим, що перешкоджає одужанню; 6) в інших випадках, передбачених законодавством.
Відповідно до положень статті 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII (далі - Закон № 1706-VII) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Наведене визначення поняття внутрішньо переміщеної особи має описовий характер та охоплює три види конституційно-правового статусу людини (громадянин України, іноземець та особа без громадянства). З огляду на визначення, внутрішньо переміщена особа - це особа, яка: перебуває на території України на законних підставах; має право на постійне проживання в Україні; була змушена залишити або покинути своє місце проживання в результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Відповідно до частини 1 статті 7 Закону № 1706-VII для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Перереєстрація безробітних, яких у подальшому було зареєстровано як внутрішньо переміщені особи, здійснюється державною службою зайнятості за місцем перебування фактичного проживання особи у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно статті 12 Закону України Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: подала заяву про відмову від довідки; скоїла кримінальне правопорушення: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; вчинення кримінального правопорушення проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку або військового кримінального правопорушення; повернулася до покинутого місця постійного проживання; виїхала на постійне місце проживання за кордон; подала завідомо недостовірні відомості.
Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.
У разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.
Інформацією, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання, є: дані, отримані з відповідних державних реєстрів; дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з громадськими об'єднаннями, волонтерськими, благодійними організаціями, іншими юридичними та фізичними особами, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам відповідно до статті 16 цього Закону.
За приписами пункту 7-1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №509, у разі наявності підстав, передбачених статтею 12 Закону, МВС, Національна поліція, ДМС, СБУ, Адміністрація Держприкордонслужби, Мінфін подають уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб.
З урахуванням пунктів 5- 6 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року №365 для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщена особа, а у визначених законодавством випадках - її законний представник подає відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.
До заяви додається копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред'являється оригінал такої довідки.
Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення не пізніше наступного робочого дня після отримання заяви про призначення (відновлення) соціальних виплат надсилає запит про отримання електронної справи отримувача соціальної виплати до державного підприємства "Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України", який протягом п'яти робочих днів з дня отримання такого запиту надсилає відповідну електронну справу до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення.
Так, судом встановлено, що Пологівським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області припинено виплату щомісячної страхової виплати у розмірі 15 948,89 грн. з 01 серпня 2022 року відповідно до пункту 6 частини 1 статті 46 Закону №1105-XIV (в інших випадках, передбачених законодавством).
З урахуванням наявної в матеріалах справи службової записки виконуючого обов'язки начальника Пологівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області від 25 серпня 2022 року, підставою для припинення позивачу страхової виплати слугувала наявність даних Інформаційно -аналітичної платформи електронної верифікації Міністерства фінансів України, якими встановлено, що за даними адміністрації Державної прикордонної служби України, позивач проживає за кордоном.
В той же час, в матеріалах справи такі дані відсутні. Доказів протилежного відповідач до суду не надав.
Більш того, судом встановлено, що ГУ ПФУ в Запорізькій області до Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області направлено запит від 20 червня 2024 року № 0800-0204-6/52872 від 20 червня 2024 року щодо надання інформації про факт перебування позивача на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб по м. Запоріжжя.
У відповідь на вказаний запит відповідачу, супровідним листом від 04 липня 2024 року № 1606, надано інформацію згідно якої позивач перебуває в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб та проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
З вищевикладеного вбачається, що довідка позивача про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 11 березня 2019 року № 2318-5000065323 не скасовувалась, є актуальною, а інформація щодо виїзду позивачем за кордон не підтверджена документально.
Суд вказує, що у відзиві на позовну заяву відповідач не зазначає ані правових підстав припинення позивачу заявленої страхової виплати, ані правових підстав, з яких продовження страхової виплати позивачу не було здійснено відповідачем строки, встановлені пунктами 5-6 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року №365, після звернення ОСОБА_1 із заявою про продовження страхових виплат 21 травня 2024 року.
Також, суд бере до уваги, що з урахуванням документів, наданих відповідачем до суду на виконання вимог ухвал про витребування доказів, заходи щодо одержання інформації про факт перебування позивача на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб по м. Запоріжжя почали вживатись відповідачем тільки після звернення позивача до суду із позовом в адміністративній справі № 280/5656/24, тобто через місяць після звернення позивача про продовження (поновлення) виплати йому заявленої страхової виплати.
Постановою Кабінету Міністрів України №637 від 05 листопада 2014 року «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» передбачено, що здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам відбувається за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи.
Згідно з пунктом 8.3 Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом міністерства праці та соціальної політики України від 19 червня 2006 року № 345 у разі неможливості отримати особову справу та Довідку-атестат з управлінь, що розташовані на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктах, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, допомога продовжується (призначається) за фактичним місцем проживання її отримувачу на підставі електронного особового рахунку, отриманого від інформаційної системи Мінсоцполітики відповідно до законодавства. До законодавчого врегулювання цього питання, неотримані суми соціальної допомоги, призначеної згідно з чинним законодавством, таким одержувачам виплачуються за минулий період, на підставі інформації про стан фінансування та виплати, що оприлюднюється на офіційному сайті Міністерства соціальної політики України.
Судом встановлено, що саме постановою Пологівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області від 25 серпня 2022 року № 23011/416945/9374/50 позивачу припинено щомісячні страхові виплати.
Позивачем у позовній заяві не було заявлено позовної вимоги щодо скасування зазначеного рішення.
Згідно частини 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Разом з цим, суд наголошує, що 01 січня 2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 21 вересня 2022 року № 2620-ІХ, частиною 2 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» якого припинено діяльність Фонду соціальною страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду, реорганізувавши їх шляхом приєднання до Пенсійного фонду України з 01 січня 2023 року. Пенсійний фонд України та його територіальні органи правонаступниками Фонду соціального страхування України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції Фонду та їх відділень. Кабінету Міністрів України у встановленому порядку вжити заходів, що випливають із цього Закону.
Частинами 3-8 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону (Закону України від 21 вересня 2022 року № 2620-1Х) також визначено, що до завершення заходів, пов'язаних з приєднанням до Пенсійного фонду України Фонду соціального страхування України та його робочих органів, виконання функцій та завдань, передбачених цим Законом, забезпечують у межах компетенції виконавча дирекція та робочі органи Фонду соціального страхування України.
Установлено, що нормативно-правові та розпорядчі акти Фонду соціального страхування України діють до затвердження відповідних рішень Пенсійним фондом України.
Фонду соціального страхування України забезпечити передачу Пенсійному фонду України особових справ потерпілих (членів їхніх сімей), баз даних, носіїв інформації та програмного забезпечення щодо ведення обліку та здійснення страхових виплат у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Установлено, що з дня набрання чинності цим Законом загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, платники єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та отримувачі виплат (матеріального забезпечення) є такими, що зареєстровані (взяті на облік) Пенсійним фондом України. Їх перереєстрація не здійснюється.
Стягнення та погашення заборгованості із страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, пенсійне страхування, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у тому числі в судовому порядку, у справах про банкрутство, за виконавчими документами, провадження за якими відкрито до дня набрання чинності цим Законом, здійснюють територіальні органи Пенсійного фонду України.
Отже, з 01 січня 2023 року (у зв'язку з припиненням діяльності Фонду соціального страхування України та управлінь виконавчої дирекції Фонду, які реорганізуються шляхом приєднання до Пенсійного фонду України) повноваження управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в областях передані до відповідних територіальних органів Пенсійного фонду України.
У зв'язку з вищевикладеним, суд вважає можливим вийти за межі позовних вимог та скасувати постанову від 25 серпня 2022 року № 23011/416945/9374/50, якою Пологівське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області припинило щомісячні страхові виплати позивачу.
Відповідно до статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема: права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основи соціального захисту.
У спірних правовідносинах частиною 2 статті 77 КАС України на відповідача, як суб'єкта владних повноважень, покладено обов'язок доведення правомірності припинення соціальних виплат позивачу.
У свою чергу, відповідачем не доведено правомірності не виплати страхових виплат позивачу, належних, допустимих та достатніх доказів з цього приводу відповідачем, не надано.
Як передбачено частиною 2 статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеного у рішенні у справі "Суханов та Ільченко проти України" Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності.
Отже, відповідач, не поновивши виплату страхових виплат за відсутності передбачених законами України підстав порушив право позивача на їх отримання, при цьому, зазначене право є об'єктом захисту за статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Враховуючи, що судом встановлено протиправність припинення виплати позивачу страхових виплат, враховуючи дату звернення позивача із заявою про продовження виплати виплати страхових виплат (21 травня 2024 року), суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області поновити позивачу виплату щомісячних страхових виплат з 21 травня 2024 року.
Щодо вимоги позивача допустити негайне виконання рішення суду в межах стягнення страхових виплат за один місяць, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Отже, зазначена норма стосується виконання рішень про присудження, тобто стягнення страхових виплат, у яких зазначається конкретний розмір страхових виплат (заборгованості) з наведенням в мотивувальній частині відповідного розрахунку, у той час як у даній справі виплаті страхових виплат позивачу мають передувати дії органу Пенсійного фонду України по здійсненню їх нарахування та виплати, внаслідок чого норма статті 371 КАС України у даному випадку застосуванню не підлягає.
Відповідно до частин 1 та 3 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
За наслідками судового розгляду суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи за подання адміністративного позову позивачем сплачено судовий збір у сумі 968,96 грн. відповідно до квитанції № 2884-8167-5613-0614.
Керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову Пологівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області від 25 серпня 2022 року № 23011/416945/9374/50, якою ОСОБА_1 припинено виплату щомісячних страхових виплат.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області поновити нарахування та виплату щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 з 21 травня 2024 року на банківський рахунок НОМЕР_2 в АТ «Державний ощадний банк України».
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 968,96 грн. присудити на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, просп. Соборний, 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення виготовлено та підписано 05 серпня 2024 року.
Суддя Д.В. Татаринов