Справа № 455/1160/24
Провадження № 3/455/852/2024
Іменем України
31 липня 2024 року м. Старий Самбір
Старосамбірський районний суд Львівської області
в складі судді Титова А.О.,
за участю секретаря судового засідання Гавриляк О.Б.,
розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Відділення поліції №1 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, про притягнення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця: с. Головецько Старосамбірського району Львівської області, житель: АДРЕСА_1 , з середньою освітою, не працюючого, (далі за текстом - Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, Водій),
до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною 1 статті 130 та частиною 2 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі за текстом - КУпАП),
1. Зміст протоколів про адміністративні правопорушення
У протоколах про адміністративні правопорушення серії ААД №667789 від 13.05.2024 року, серії ААД №667790 від 13.05.2024 року, зазначено, що Водій вчинив адміністративні правопорушення, передбачені частиною 1 статті 130 та частиною 2 статті 126 КУпАП за наступних обставин:
(1) 13.05.2024 року о 02:21 годині в с. Стрілки, вул. Дністрова, Водій керував мотоциклом марки «MUSTANG» без номерного знаку в стані алкогольного сп'яніння, огляд на стан сп'яніння зі згоди Водія проводився із застосуванням приладу "Drager", результат огляду 1,29 проміле, чим порушив вимоги підпункту «а» пункту 2.9 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена частиною 1 статті 130 КУпАП.
(2) 13.05.2024 року о 02:21 годині в с. Стрілки, вул. Дністрова, Водій керував мотоциклом марки «MUSTANG» та був у не застебнутому мотошоломі, кбез посвідчення водія, тобто не маючи права керувати таким транспортним засобом, чим порушив пункт 2.1.а. Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 2 ст. 126 КУпАП.
2. Позиція учасників справи
ОСОБА_1 в останнє судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. 17.07.2024 року подав в канцелярію суду клопотання про розгляд справи у його відсутності, вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнає.
ОСОБА_1 в судовому засіданні 17.07.2024 вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнав повністю та пояснив, що 13.05.2024 року він дійсно вживав алкогольні напої, а після цього керував мотоциклом та був зупинений працівниками поліції, оскільки керував мотоциклом без мотошолому. Працівники поліції запропонували йому пройти огляд на стан сп'яніння на місці з використанням приладу "Драгер", він погодився, результат огляду виявився позитивним. Додатково ОСОБА_1 пояснив, що посвідчення водія він не отримував.
Представник Служби у справах дітей Стрілківської сільської ради Самбірського району Львівської області в судовому засіданні повідомив, що будь-яких заяв щодо неповнолітнього або щодо сім'ї, в якій він проживає - до служби не надходило.
3. Законодавство, що підлягає застосуванню.
Учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримуватись вимог Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху. Юридичні та фізичні особи, винні в порушенні законодавства про дорожній рух, відповідних правил, нормативів і стандартів, несуть відповідальність згідно з законодавством України (абзац 1 частини 5 статті 14, стаття 53 Закону України «Про дорожній рух»).
Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку (частина 1 статті 1 Закону України «Про національну поліцію»).
Поліція відповідно до покладених на неї завдань, серед іншого, регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками (пункт 11 частини 1 статті 23 Закону України «Про національну поліцію»).
Водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії (підпункт «а» пункту 2.1 Правил дорожнього руху).
Водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (пункт 2.5 Правил дорожнього руху).
Огляд водія на стан, зокрема, алкогольного сп'яніння проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення (частина 2 статті 266 КУпАП).
Завданням КУпАП є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушення, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).
Передбачена частиною 1 статті 130 КУпАП адміністративна відповідальність настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Передбачена частиною 2 статті 126 КУпАП адміністративна відповідальність настає за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених (частина 2 статті 36 КУпАП).
4. Обставини, встановлені в ході судового розгляду
В ході судового розгляду судом встановлено, що Водій за обставин, викладених у протоколах про адміністративні правопорушення дійсно вчинив адміністративні правопорушення, відповідальність за які, передбачена ч. 2 ст. 126 та ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Вказані обставини встановлені судом на з наявних в матеріалах справи доказах, якими є:
1) протоколи про адміністративне правопорушення серії ААД №667789 від 13.05.2024 року, серії ААД №667790 від 13.05.2024 року, зміст яких викладено вище;
2) пояснення Водія в судовому засіданні;
3) матеріали відеофіксації, на яких зафіксовано факт керування Водієм мотоциклом без використання мотошолому; процедуру огляду Водія на стан алкогольного сп'яніння поліцейським за допомогою технічних засобів, результат огляду 1,29 проміле алкоголю, згода Водія із вказаним результатом;
4) роздруківка приладу "Drager" із результатами огляду Водія на стан алкогольного сп'яніння та акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів з підписом Водія про згоду з результатами огляду
Обставиною, що пом'якшує відповідальність є вчинення адміністративних правопорушень неповнолітнім, обставин, які обтяжують відповідальність та підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу - відсутні. Правопорушенням майнової шкоди не заподіяно.
5. Оцінка суду
За викладеного судом встановлено, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 130 - керування транспортним засобом особою в стані алкогольного сп'яніння та частиною 2 статті 126 - керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Судом встановлено, що на момент вчинення адміністративних правопорушень, ОСОБА_1 був неповнолітнім у віці 17 років.
За загальним правилом, відповідно до частини 1 статті 13 КУпАП, до осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу (зобов'язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого; попередження; догана або сувора догана; передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання).
При цьому, відповідно до положень частини 2 статті 13 КУпАП, у разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративних правопорушень, передбачених, зокрема, статтями 126 та 130 КУпАП - вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах. З урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб (за винятком осіб, які вчинили правопорушення, передбачені статтею 185) можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу.
Оскільки ОСОБА_1 вчинив два адміністративних правопорушення, за які неповнолітні підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах, враховуючи характер вчинених адміністративних правопорушень, які пов'язані із грубим порушенням вимог Правил дорожнього руху, суд не знаходить підстав для застосування до неповнолітнього заходів впливу, передбачених статтею 24-1 КУпАП, у зв'язку з чим, останній підлягає адміністративній відповідальності на загальних підставах, а тому, з урахуванням положень частини 2 статті 36 КУпАП, з метою виховання, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, останньому слід призначити стягнення в межах санкції частини 1 статті 130 КУпАП у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
На підставі статті 40-1 КУпАП, з Особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на користь держави підлягає стягненню судовий збір.
Керуючись статтями статтею 283 КУпАП, суд, -
Справи про адміністративні правопорушення № 455/1160/24, № 455/1161/24 - об'єднати в одне провадження, присвоївши спільний № 455/1160/24.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 130 та частиною 2 статті 126 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 гривень.
Реквізити для сплати/стягнення штрафу:
Отримувач коштів: ГУК Львiв/Старосамбірська тг/ 21081100
ЄДРПОУ отримувача: 38008294
Номер рахунку: UA808999980313020106000013909
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Код банку: 899998
Код класифікації
доходів бюджету: 21081100
Реквізити для сплати/стягнення судового збору:
Отримувач коштів: ГУК м.Києві/м.Київ/22030106
ЄДРПОУ отримувача: 37993783
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001
Код класифікації
доходів бюджету: 22030106
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути оскаржена протягом десяти днів до Львівського апеляційного суду через Старосамбірський районний суд Львівської області.
Строки і порядок виконання постанови про накладення штрафу
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення (частина 1 статті 307 КУпАП).
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, документ, що підтверджує його сплату, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку передбаченого частиною 1 статті 307 КУпАП надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу (частини 3 та 4 статті 307 КУпАП).
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною 1 статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом (частина 1 статті 308 КУпАП).
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень (частина 2 статті 308 КУпАП).
Суддя Титов А.О.