ЄУНСС: 453/1313/24
НП: 2-а/453/17/24
про передачу адміністративної справи на розгляд іншого адміністративного суду
05 серпня 2024 року місто Сколе
Сколівський районний суд Львівської області у складі головуючого - судді Микитина Володимира Ярославовича, розглянувши у порядку письмового провадження питання про передачу на розгляд іншого адміністративного суду адміністративної справи за позовною заявою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; адреса електронної пошти: ІНФОРМАЦІЯ_2 ; електронний кабінет: наявний) до головного державного виконавця Сколівського відділу державної виконавчої служби у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Радевича Василя Федоровича (місце здійснення професійної діяльності: вул. Чайківського, 6, м. Сколе, Стрийський район, Львівська область, 82600 ; адреса електронної пошти: ІНФОРМАЦІЯ_3 ; електронний кабінет: наявний) про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження, -
Позивач ОСОБА_1 у порядку представництва, котре на підставі довіреності здійснює Явдик В.І. , 02.08.2024 року, сформувавши документ у системі «Електронний суд», подав у Сколівський районний суд Львівської області позовну заяву, що надійшла та була зареєстрована в діловодстві 05.08.2024 року, у котрій просить скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № НОМЕР_2, винесену 09.01.2024 року головним державним виконавцем Сколівського відділу ДВС у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Радевичем В.Ф. з примусового виконання постанови про адміністративне правопорушення серія БАД № 784363, винесеної 24.11.2023 року поліцейським офіцером громади Відділення поліції № 3 Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області Шрібаком Б.В. щодо стягнення з нього штрафу у розмірі 40 800 грн..
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Сколівського районного суду Львівської області від 05.08.2024 року головуючим суддею щодо розгляду вищевказаної позовної заяви визначено суддю Микитина В.Я., адміністративній справі присвоєно єдиний унікальний номер 453/1313/24 та номер провадження 2-а/453/17/24.
Вирішуючи питання про прийняття вищевказаної позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, суд встановив, що ця справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду, з огляду на наступне.
Так, відповідно до пункту 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
В силу частин 1, 2 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; 3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті; 5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років»; 6) адміністративні справи за позовними заявами територіального центру комплектування та соціальної підтримки з приводу тимчасового обмеження громадян України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації. Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених у частинах 1, 3 цієї статті.
Своєю чергою, статтею 287 КАС України врегульовано особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця Так, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб (ч. 1 ст. 287 КАС України). Адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень, ухвалених місцевим загальним судом як адміністративним судом, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист (ч. 5 ст. 287 КАС України).
Отож, з системного аналізу наведених положень чинного КАС України слід діти висновку, що місцевим загальним судом як адміністративним судом розглядаються лише ті справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби, котрі стосуються виконання ними рішень, ухвалених місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист, зокрема рішень, ухвалених ним в адміністративних справах: - з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; - пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму; - пов'язаних з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України. Усі інші адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби, приватного виконавця, розглядаються відповідним окружним адміністративним судом.
Проте, як вбачається з матеріалів вищевказаної позовної заяви, позивач ОСОБА_1 через свого представника за довіреністю Явдика В.І. оскаржує рішення головного державного виконавцяСколівського відділу ДВС у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Радевича В.Ф., котре не стосується виконання ним рішення, ухваленого Сколівським районним судом Львівської області, й такий суд виконавчого листа не видавав, а рішення зазначеного державного виконавця стосується примусового виконання постанови у справі про адміністративне правопорушення серія БАД № 784363, винесеної 24.11.2023 року поліцейським офіцером громади Відділення поліції № 3 Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області Шрібаком Б.В. щодо стягнення з ОСОБА_1 штрафу у розмірі 40 800 грн..
Відповідно, має місце примусове виконання державним виконавцем рішення посадової особи правоохоронного органу про накладення адміністративного стягнення, а не примусове виконання рішення суду, котре б ухвалювалося у одній із категорії справ, визначених пунктами 1-3 ч. 1 ст. 20 КАС України, тобто у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності, у справах, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму чи у справах, пов'язаних з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України. Отож, ця справа не належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Сколівського районного суду Львівської області.
В силу пункту 2 ч. 1 ст. 29 КАС України, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду, то суд передає таку адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду .
Питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених у пунктах 4-6 ч. 1 ст. 29 КАС України, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання (ч. 5 ст. 29 КАС України).
Відповідно до пункту 8 ч. 5 ст. 243 КАС України окремим документом викладаються ухвали з питань, зокрема, передачі адміністративної справи до іншого адміністративного суду.
За таких обставин, суд вважає за необхідне передати цю адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, а саме на розгляд Львівського окружного адміністративного суду.
На підставі наведеного та керуючись статтями 19-20, 29, 243, 248, 287 КАС України, суд, -
Адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до головного державного виконавця Сколівського відділу державної виконавчої служби у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Радевича Василя Федоровича про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження, - передати на розгляд Львівського окружного адміністративного суду.
Копію ухвали про передачу адміністративної справи на розгляд іншого адміністративного суду невідкладно надіслати сторонам у цій справі, - для відома.
Передачу адміністративної справи, в силу положень ч. 8 ст. 29 КАС України, здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження даної ухвали, а в разі подання апеляційної скарги, - після залишення її без задоволення.
Ухвала, в силу ч. 2 ст. 256 КАС України, набирає законної сили з моменту її підписання суддею без проголошення, однак може бути оскаржена сторонами у цій справі у строк подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення та підписання суддею без проголошення. Учасник справи, якому ухвала не була вручена у день її складення та підписання суддею без проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали.
Апеляційна скарга на ухвалу подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Ухвалу складено та підписано суддею без її проголошення 05 серпня 2024 року.
Суддя Володимир МИКИТИН