іменем України
ЄУН №337/4285/24
Провадження №2-о/337/234/2024
05.08.2024 м.Запоріжжя
Хортицький районний суд м. Запоріжжя в складі:
головуючого судді Мальованого В.О.,
за участю секретаря Чабак В.С.,
розглянувши в порядку окремого провадження заяву ОСОБА_1 в особі представника (адвоката) Михайлова Дмитра Олександровича, заінтересована особа: Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,
02.08.2024 року заявниця в особі представника (адвоката) звернулись до суду із заявою про встановлення факту народження дитини.
Заява мотивована наступним.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 у медичній установі м. Севастополя АР Крим народила дитину - сина Степана. У зв'язку з тим, що медичний документ про народження, отриманий на території АР Крим, зразка російської федерації є недійсними, а довідка про народження дитини видана компетентною установою України - відсутня, заявниця позбавлена можливості отримати свідоцтво про народження на території України в позасудовому поряду.
На теперішній час, заявниця не має можливості підтвердити громадянства України дитини та реалізувати в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України.
Представник заінтересованої особи Дніпровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) подала до суду пояснення щодо заяви, в яких заперечує проти задоволення заяви. Вважає, що заява ОСОБА_1 не містить всі необхідні дані для складання повного актового запису про народження дитини.
В судове засідання заявниця та її представник не з'явились, раніше зазначивши в заяві про розгляд справи за їх відсутності, на задоволенні заяви наполягають в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явилась, надала до суду заяву про розгляд справи без її участі.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу звукозаписувальними технічними засобами не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи та надані до суду докази, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
У відповідності зі ст. 293 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), в порядку окремого провадження суд розглядає, зокрема, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь - якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
10.06.2016 року заявницею на території АР Крим було укладено шлюб, зі зміною прізвища « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 » про що складено відповідне свідоцтво, яке видане незаконними органами влади Автономної Республіки Крим (свідоцтво серії НОМЕР_1 від 10.06.2016 року, видане відділом запису актів громадянського стану Ленінського району м. Севастополя Управління запису актів громадянського стану м. Севастополя, актовий запис № 440).
Згідно медичного документу, отриманого на тимчасово окупованій території АР Крим, - виписки з карти розвитку новонародженого, виданої 14.06.2017 року медичною установою, яка підконтрольна окупаційній владі, заявниця 06.06.2017 року об 11 годині 32 хвилини народила дитину - хлопчика. Роди I, в 39 тижнів, оперативний кесарів розтин, дистрес плоду, дисфункція плаценти, агенезія лівої нирки. Попередній діагноз: вроджений порок розвитку - агенезія лівої нирки, затримка внутрішньоутробного розвитку, гіпоплазія I типу.
Окупаційною владою було зареєстровано народження дитини заявниці, було видано відповідне свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 від 13.07.2017 року, видане відділом запису актів громадянського стану Ленінського району м. Севастополя Управління запису актів громадянського стану м. Севастополя, актовий запис № 759, батьками зазначені: ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
Заявниця вимушена звернутися до суду із заявою про встановлення факту народження дитини ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Севастополь АР Крим Україна ОСОБА_6 , матір'ю якого є громадянка України - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; народилась в м. Севастополь; реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 ; паспорт НОМЕР_4 , виданий Ленінським РВ УМВС України в м. Севастополі 23.01.2009 року; зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ; батьком, відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України (за заявою матері), вказати - ОСОБА_7 .
Факт народження дитини зареєстрований органом окупаційної влади на тимчасово окупованій території АР Крим.
Відповідно до копії паспорту матері дитини, якою є заявниця, остання є громадянкою України, яка наразі мешкає на тимчасово окупованій території АР Крим.
У відповідності до ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.; державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Згідно зі ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові, походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України; підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.
Відповідно до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2010 р. № 52/5 (з відповідними змінами та доповненнями) підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є, зокрема, медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 8 серпня 2006 р., № 545, що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи.
Відповідно до положень Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року, будь -які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь - який акт (рішення, документ), виданий цими органами та/або особами є недійсним і не створює правових наслідків.
В судовому засіданні встановлено, що наданий заявницею медичний документ, не відповідає затвердженій в установленому законодавством України порядку формі, а тому не може бути підставою для державної реєстрації факту народження дитини.
Оцінюючи вказаний раніше медичний документ, виданий установою, що розташована на тимчасово окупованій території, суд виходить з того, що народження особи є юридичним фактом, що має наслідком виникнення та зміну багатьох правовідносин, а тому має безпосереднє значення для реалізації різними особами своїх прав.
Відповідно до ст. ст. 3, 8, 9 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. У Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Європейський суд з прав людини у справах «Кіпр проти Туреччини» та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать». При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу. Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]».
Враховуючи викладену практику Європейського суду з прав людини, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки») в контексті оцінки документів про народження особи, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки суд розуміє, що можливості збору доказів народження особи на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини.
Відповідно до листа - роз'яснення Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 16.04.2021 року, для встановлення фактів народження та смерті вимога місцевих судів про необхідність отримання громадянами письмової відмови в органах державної реєстрації актів цивільного стану не ґрунтується на положеннях чинного законодавства, тому заявнику не потрібно звертатися до органів державної реєстрації актів цивільного стану для отримання відмови у проведенні реєстрації народження, а звертатися одразу безпосередньо до відповідного суду для встановлення факту народження.
Згідно зі ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», за відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ст. 317 ЦПК України, у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Згідно з ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Відповідно до ст. ст. 145 - 147 Сімейного кодексу України, ім'я дитини визначається за згодою батьків. Ім'я дитини, народженої жінкою, яка не перебуває у шлюбі, у разі відсутності добровільного визнання батьківства визначається матір'ю дитини. По батькові дитини визначається за іменем батька. По батькові дитини, народженої жінкою, яка не перебуває у шлюбі, за умови, що батьківство щодо дитини не визнано, визначається за іменем особи, яку мати дитини назвала її батьком. Прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо мати, батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою.
Отже, матір'ю дитини є - ОСОБА_1 , як жінка, що народила дитину, і оскільки вона у зареєстрованому шлюбі не перебуває, то батьком дитини за заявою матері є - ОСОБА_7 .
Встановлення факту народження дитини необхідно для здійснення реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження дитини.
Керуючись ст. ст. 317, 353, 354 ЦПК України суд, -
Заяву ОСОБА_1 в особі представника (адвоката) Михайлова Дмитра Олександровича, заінтересована особа: Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Севастополь АР Крим Україна дитини чоловічої статі - ОСОБА_6 , матір'ю якого є громадянка України - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; народилась в м. Севастополь АР Крим Україна; реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 ; паспорт НОМЕР_4 , виданий Ленінським РВ УМВС України в м. Севастополі 23.01.2009 року; зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ; яка у зареєстрованому шлюбі не перебуває, батьком, відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України (за заявою матері), вказати - ОСОБА_7 .
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя В.О. Мальований