Справа№ 953/7174/24
н/п 1-в/953/246/24
"05" серпня 2024 р.
Київський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
представника заявника ОСОБА_3 ,
засудженого ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові подання начальника Харківського районного управління поліції № 1 ГУ НП в Харківській області полковника поліції ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду у відношенні:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Харкова, громадянки України, з середньою освітою, неодруженої, не працюючої, мешкаючого за адресою: АДРЕСА_1 , засудженого: 05.12.2017 Київським районним судом м. Харкова за ч. 1 ст. 263 КК України до покарання у вигляді позбавлення волі строком на 4 (чотирьох) років, 24.01.2022 звільненого з місць позбавлення волі на підставі ухвали Червонозаводського районного суду м. Харкова від 14.01.2022,
05.08.2024 до Київського районного суду м. Харкова надійшло подання начальника Харківського РУП № 1 ГУНП в Харківській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_4 .
В обґрунтування подання посилався на те, що після звільнення з місць позбавлення волі відносно гр. ОСОБА_4 , згідно з ухвалою Київського районного суду м. харкова від 21.09.2022 року був встановлений адміністративний нагляд і йому були роз'ясненні його обмеження. Знаходячись під адміністративним наглядом гр. ОСОБА_4 будь-яких суттєвих правовопорушень не скоював, поводив себе у побуті задовільно. Спиртними напоями не зловживав, громадський порядок не порушував. Однак після закінчення терміну адміністративного нагляду гр. ОСОБА_4 змінив своє ставлення до поведінки, став вживати спиртні напої вести антигромадський спосіб життя, внаслідок чого 07.06.2024 року був притягнутий до адміністративної відповідальності за ст. 178 ч. 1 КУпАП, а також 18.07.2024 року за ч.2, ст. 178 КУпАП. По даному факту із гр. ОСОБА_4 була проведена профілактична робота, йому були винесені письмові попередження, що у разі продовження антигромадського способу життя відносно нього буде встановлений повторно адміністративний нагляд. Однак, незважаючи на проведену профілактичну роботу, 25.07.2024 року гр. ОСОБА_4 знову було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 175-1 ч. 2 КУпАП . Враховуючи, що гр-н ОСОБА_4 , 1971 р. н. своєю поведінкою і образом життя не бажає становитися на шлях виправлення, продовжує вести антигромадський спосіб життя, а також схильний до здійснення правопорушень і злочинів, з метою посилення контролю за його способом життя, згідно з п. В ст. 4 Закону України « Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі» вважає за необхідне встановити адміністративний нагляд відносно гр-на ОСОБА_4 , 1971 р.н., терміном на дванадцять місяців.
Встановити відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 наступні обмеження:
- забов'язати мешкати за адресою : АДРЕСА_1 . Заборонено виходити із вказаного помешкання в термін часу з 21.00. год. до 5.00 год. наступного дня без дозволу ХРУП №1 ГУНП в Харківській області.
- заборонити відвідувати місця реалізації спиртних напоїв на розлив (кафи, бари, закусочні) з метою вживання спиртних напоїв, на всій території м. Харкова.
-заборонити виїжджати за межі м. Харкова по особистим питанням в
будь-який час доби без дозволу ХРУП № 1 ГУНП в Харківській області.
- забов?язати з?являтися на реєстрацію кожен 1, 2, 3, 4, понеділок місяця в термін з 10.00 год. до 11.00 год. або з 17.00 год. до 18.00 год. в вільний від роботи час.
05.08.2024 у судовому засіданні представник Харківського РУП № 1 ГУНП в Харківській області - ОСОБА_3 підтримав подання та просив його задовольнити, ОСОБА_4 також вважав за можливе задовольнити заявлені обмеження, проти задоволення не заперечував.
Суд, дослідивши матеріали подання вважає, що воно підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Суд встановив, що ОСОБА_4 раніше судимий вироком Київського районного суду м. Харкова від 05.12.2017 за ч. 1 ст. 263 КК України до 4 років позбавлення волі.
Зі змісту довідки про звільнення серії НОМЕР_1 , виданої начальником ДУ «Диканівська виправна колонія (№ 12)» вбачається, що ОСОБА_4 відбував покарання за вироком Київського районного суду м. Харкова від 05.12.2017, з 26.02.2019 по 24.01.2022. Звільнений з ДУ «Диканівська виправна колонія (№ 12)» на підставі ухвали Червонозаводського районного суду м. Харкова від 14.01.2022 згідно ст. 81 КК України умовно-достроково від подальшого відбування покарання строком на 1 рік 1 місяць 12 днів.
На даний час судимість за вироком Київського районного суду м. Харкова від 05.12.2017 за яким ОСОБА_4 засуджено за ч. 1 ст. 263 КК України, не знята і не погашена у встановленому законом порядку.
Ухвалою Київського районного суду м. Харкова від 21.09.2022 встановлено відносно ОСОБА_4 адміністративний нагляд, строком на 12 місяців із встановленням обмежень.
Як вбачається з матеріалів справи, 07.06.2024, 18.07.2024, 25.07.2024 ДОП СДОП ВП ХРУП № 1 ГУ НП в Харківській області капітан поліції ОСОБА_6 , ст. ДОП ХРУП № 1 ГУ НП в Харківській області підполковник поліції ОСОБА_3 винесли постанови серії ГВА № 104232, серії ГВА 104232, серії ГВА № 104233, по справам про адміністративні правопорушення, відповідно до яких ОСОБА_4 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 178, ч. 2 ст. 178, ч. 2 ст. 175-1 КУпАП з винесенням попередження про припинення вести антигромадський спосіб життя, за ним, як особі, стосовно якої може бути встановлений адміністративний нагляд з застосуванням встановлених обмежень.
Згідно зі ст. 158 КВК України адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» за постановою судді в порядку, передбаченому ст. 5 вищезазначеного Закону.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі і здійснення виховного впливу на них.
Положеннями п. «в» ст. 4 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» встановлено, що підставою для встановлення адміністративного нагляду є матеріали органів Національної поліції - щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону.
Згідно з п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Відповідно до положень ст. 5 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції.
Статтею 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» встановлено, що адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
З урахуванням даних про особу ОСОБА_4 , який має не зняту та не погашену у встановленому законом порядку судимість за вчинення тяжких злочинів, є схильним до вчинення адміністративних правопорушень, на підставі положень п. «в» ст. 3 та п. «в» ст. 4 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» з метою посилення контролю за його поведінкою та способом життя та запобігання скоєння ОСОБА_4 кримінальних та адміністративних правопорушень, суд вважає за доцільне встановити йому адміністративний нагляд.
Разом з тим начальник Харківського РУП № 1 ГУ НП в Харківській області ОСОБА_7 , звертаючись до суду із вищевказаним поданням, просив суд застосувати до ОСОБА_4 певні обмеження, зокрема - зобов'язати мешкати за адресою: АДРЕСА_1 .
Так, ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» встановлено, що до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження:
а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу;
б) заборона перебування у визначених місцях району (міста);
в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста);
г) реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць.
З аналізу вищевикладених норм законодавства слідує, що таке обмеження, як зобов'язання особи мешкати за певною адресою, не передбачено нормами діючого законодавства, а також обмежує гарантоване Конституцією України право особи на вільний вибір місця проживання.
Разом з тим, суд враховує положення ст. 13 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», якими встановлено, що вільний вибір місця проживання обмежується, у тому числі щодо осіб, які згідно із законодавством перебувають під адміністративним наглядом.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про неможливість застосування до засудженого ОСОБА_4 такого обмеження, як обов'язок мешкати за адресою: АДРЕСА_1 , у зв'язку з тим, що таке обмеження не передбачено законом. А тому подання начальника Харківського РУП № 1 ГУ НП в Харківській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду стосовно засудженого ОСОБА_4 підлягає частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 158 КВК України, Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд
1. Подання начальника Харківського РУП №1 ГУНП в Харківській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду стосовно засудженого ОСОБА_4 - задовольнити частково.
2. Встановити стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 адміністративний нагляд терміном один рік.
3. Застосувати до ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , такі обмеження:
- заборонити виходити із помешкання за адресою: АДРЕСА_1 в термін часу з 21.00. год. до 5.00 год. наступного дня без дозволу ХРУП №1 ГУНП в Харківській області.
- заборонити відвідувати місця реалізації спиртних напоїв на розлив (кафи, бари, закусочні) з метою вживання спиртних напоїв по всій території м. Харкова.
-заборонити виїжджати за межі м. Харкова по особистим питанням в
будь-який час доби без дозволу ХРУП № 1 ГУНП в Харківській області.
- забов?язати з?являтися на реєстрацію кожен перший, другий, третій, четвертий понеділок місяця в термін з 10.00 год. до 11.00 год. або з 17.00 год. до 18.00 год. в вільний від роботи час.
Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
Попередити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про те, що у випадку порушення правил адміністративного нагляду, він буде притягнутий до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Постанова суду може бути оскаржена протягом семи днів з моменту її проголошення до Харківського апеляційного суду через Київський районний суд м. Харкова.
Суддя ОСОБА_1 .
Зі змістом обмежень ознайомлений, копію ухвали отримав