Справа № 953/6862/24
н/п 3/953/2179/24
"05" серпня 2024 р. Суддя Київського районного суду м. Харкова Колесник С.А., розглянувши матеріали, які надійшли з Харківського районного управління поліції № 1 ГУ НП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , який зареєстрований та фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 257116 від 24.07.2024, 24.07.2024 о 13:07 год. гр. ОСОБА_1 здійснював підприємницьку діяльність, а саме: здійснював торгівлю електронними цигарками без дозвільних та правовстановлюючих документів, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у справі, про час і місце її розгляду, чи витребувано необхідні додаткові матеріали та інше.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 необхідно повернути до Харківського районного управління поліції № 1 ГУ НП в Харківській області, оскільки адміністративний матеріал складений з порушенням ст. 256 КпАП України.
Згідно вимог ч.ч. 1,2 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при нявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Згідно з ч. 1 ст. 164 КУпАП передбачена відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Диспозиція цієї частини статті КУпАП є бланкетною та вимагає при формулюванні суті правопорушення посилання на нормативно-правовий акт, який регулює порядок проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, в галузі фінансів і підприємницької діяльності.
Натомість, у протоколі про адміністративне правопорушення від 24.07.2024 неповно викладено фабулу (суть) адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, оскільки не зазначено нормативно-правовий акт, який регулює порядок проведення господарської діяльності щодо здійснення продажу тютюнових виробів, приписи якого було порушено ОСОБА_1 .
Також протокол не містить відомостей щодо місця вчинення інкримінованого правопорушення.
Крім того у протоколі про адміністративне правопорушення та долучених до нього матеріалах відсутні відомості про те, чи є ОСОБА_1 суб'єктом господарської діяльності (відомості з: Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про те, чи зареєстрований ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як суб'єкт господарювання (фізична особа - підприємець), Реєстру виданих ліцензій на роздрібну торгівлю тютюновими виробами про те, чи отримував цей суб'єкт господарювання ліцензію на торгівлю тютюновими виробами).
Вищевказані недоліки в оформленні матеріалів та їх неповнота перешкоджають всебічному, повному та об'єктивному з'ясуванню обставин справи, унеможливлюють встановити наявність (чи відсутність) в діях цієї особи складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Згідно абз. 2 п. 12 постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17 жовтня 2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» визначено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
З урахуванням зазначених недоліків в оформленні адміністративного матеріалу та відсутності у суду можливості усунення виявленої неповноти оформлення матеріалів безпосередньо у судовому засіданні, адміністративний матеріал необхідно повернути до Харківського районного управління поліції № 1 ГУ НП в Харківській області для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись вимогами ст. ст. 245, 278, 280 КУпАП, суддя, -
Адміністративний матеріал стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, повернути до Харківського районного управління поліції № 1 ГУ НП в Харківській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя С.А. Колесник