Рішення від 31.07.2024 по справі 753/9082/24

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/9082/24

провадження № 2/753/6255/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2024 року м. Київ

Дарницький районний суд м. Києва у складі головуючого судді Маркєлової В.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу

за позовною заявою Служби у справах дітей та сім'ї Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації як представника органу опіки і піклування

до ОСОБА_1

про відібрання малолітніх дітей без позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,

УСТАНОВИВ:

07.05.2024 Служба у справах дітей та сім'ї Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації в інтересах малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернулася до Дарницького районного суду м. Києва з позовом до ОСОБА_1 про відібрання малолітніх дітей без позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.

Позов обґрунтовано наступним.

У службі у справах дітей та сім?ї Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації (далі - служба) на обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, знаходяться малолітні діти ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (накази служби від 26.01.2024 № 18, № 19), у зв?язку з ухиленням матері від виконання батьківських обов?язків. Малолітні діти: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживають разом за матір?ю, ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .

Спеціалістами служби спільно з представниками сектору ювенальної превенції Дарницького управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві (далі - СЮ Дарницького УП) 29.04.2024 було відвідано адресу місця проживання дітей та встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться вдома разом з дітьми ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Умов для проживання малолітніх дітей за вищевказаною адресою не створено. На час відвідування помешкання знаходилося в антисанітарному стані. Помешкання захаращено різними речами, присутній неприємний запах, на підлозі немає покриття, відсутнє електропостачання, продукти харчування. Діти не відвідують дошкільний навчальний заклад. Декларація з лікарем педіатром не укладена. У зв?язку з тим, що малолітні діти ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживають в помешканні, де умови для проживання не створено, санітарно-гігієнічний стан помешкання незадовільний, вихованням дітей мати не займається, виникла загроза життю та здоров?ю дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Спеціалістами служби складено Акти проведення оцінки рівня безпеки дітей від 29.04.2024, згідно з якими відсутній належний догляд за дітьми, що є загрозою для життя та здоров?я дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Спеціалістами служби було викликано бригаду екстреної медичної допомоги для медичного огляду дітей, після чого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , тимчасово влаштовані до комунального некомерційного підприємства «Київська міська дитяча клінічна лікарня № 2 виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської адміністрації). На підставі наведеного вище, керуючись частиною другою статті 170 Сімейного кодексу України, Дарницькою районною в місті Києві державною адміністрацією видано розпорядження від 30.04.2024 № 315 «Про негайне відібрання малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відібрано від матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Згідно з листом Дарницького районного в місті Києві центру соціальних (далі - Центр соціальних служб) від 18.03.2024 № 101/47-427 (вx. № 101/42) ОСОБА_1 погодилася на соціальний супровід, але необхідні документи фахівцям Центру соціальних служб не надала. Також в листі зазначено, що малолітні діти не влаштовані до навчального та дошкільного закладів, не укладені декларації з сімейним лікарем-педіатром. В подальшому на дзвінки фахівців Центру соціальних служб ОСОБА_1 не відповідала.

Враховуючи вищезазначене, Служба вважає, що матір ОСОБА_1 , свідомо ухиляється від виконання батьківських обов?язків, не зробила жодної спроби щодо зміни свого способу життя на краще, що свідчить про неналежне виконання нею батьківських обов?язків.

Тому просить суд:

- відібрати малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , від матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , без позбавлення їх батьківських прав;

- стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , аліменти на утримання малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 1/4 доходу щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на користь законного представника.

Відповідно до протокола автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.05.2024 для розгляду справи визначено суд у складі головуючого судді Маркєлової В.М.

Ухвалою від 20.05.2024 суд відкрив провадження у справі, призначив справу в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін для розгляду в судове засідання на 06.06.2024 о 12 год. 50 хв.

06.06.2024 справу знято з розгляду у зв'язку з відсутністю електропостачання в суді, призначено на 09.07.2024 о 12 год. 30 хв.

09.07.2024 розгляд справи відкладено у зв'язку з першою неявкою в судове засідання належним чином повідомленої відповідачки - на 31.07.2024 о 12 год. 30 хв.

В судове засідання 31.07.2024 сторони не з'явилися, про слухання повідомлені належним чином. Представник позивача подала заяву про проведення засідання без її участі, позовну заяву підтримує. Відповідачка в судове засідання повторно не з'явилася, заяви про відкладення розгляду справи від неї не надходили, про причини неявки не повідомила.

Вивчивши доводи позивача, установивши фактичні обставини та дослідивши наявні у справі докази, суд дійшов висновку про задоволення позову з таких підстав і мотивів.

Статтею 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989, яка ратифікована постановою Верховної Ради України від 27.02.1991, визначено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Ст. 11 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що кожна дитина має право на проживання в сім'ї разом з батьками або в сім'ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права та обов'язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов'язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.

Згідно ч. 3 ст. 4 Сімейного Кодексу України кожна особа має право на проживання в сім'ї. Особа може бути примусово ізольована від сім'ї лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 151 Сімейного Кодексу України батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини. Батьки мають право залучати до виховання дитини інших осіб, передавати її на виховання фізичним та юридичним особам.

Ч. 1 ст.170, п. 2-5 ч. 1 ст. 164 Сімейного Кодексу України передбачено, що суд може постановити рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них, не позбавляючи їх батьківських прав, у випадках, коли: батьки ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; а також в інших випадках, якщо залишення дитини у них є небезпечним для її життя, здоров'я і морального виховання. Під час ухвалення рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них без позбавлення їх батьківських прав суд бере до уваги інформацію про здійснення соціального супроводу сім'ї (особи) у разі здійснення такого супроводу.

Відповідно до пункту 8 частини другої статті 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» служба у справах дітей має право представляти у разі необхідності інтереси дітей у судах, а також відповідно до частини першої статті 56 ЦПК України органи державної влади можуть звертатися із заявами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб.

Судом встановлено, що матір'ю неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Малолітні діти: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживають разом за матір?ю, ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .

У службі у справах дітей та сім?ї Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації (далі - служба) на обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, знаходяться малолітні діти ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (накази служби від 26.01.2024 № 18, № 19), у зв?язку з ухиленням матері від виконання батьківських обов?язків.

Умови для проживання дітей у квартирі не створено, санітарно-гігієнічний стан помешкання незадовільний.

Спеціалістами служби складено Акти проведення оцінки рівня безпеки дітей від 29.04.2024, згідно з якими відсутній належний догляд за дітьми, що є загрозою для життя та здоров?я дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Спеціалістами служби було викликано бригаду екстреної медичної допомоги для медичного огляду дітей, після чого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , тимчасово влаштовані до комунального некомерційного підприємства «Київська міська дитяча клінічна лікарня № 2 виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської адміністрації).

Дарницькою районною в місті Києві державною адміністрацією видано розпорядження від 30.04.2024 № 315 «Про негайне відібрання малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відібрано від матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Згідно з листом Дарницького районного в місті Києві центру соціальних (далі - Центр соціальних служб) від 18.03.2024 № 101/47-427 (вx. № 101/42) ОСОБА_1 погодилася на соціальний супровід, але необхідні документи фахівцям Центру соціальних служб не надала. Також в листі зазначено, що малолітні діти не влаштовані до навчального та дошкільного закладів, не укладені декларації з сімейним лікарем-педіатром. В подальшому на дзвінки фахівців Центру соціальних служб ОСОБА_1 не відповідала.

Аналізуючи зібрані по справі докази та даючи їм оцінку, суд дійшов висновку, що виходячи з якнайкращого забезпечення інтересів дітей, враховуючи характер поведінки відповідачки та обставини справи, необхідно відібрати малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , від матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , без позбавлення її батьківських прав.

Суд вважає за необхідне роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до ч. 3 ст. 170 Сімейного Кодексу України, якщо відпадуть причини, які перешкоджали належному вихованню дітей, суд за її заявою може ухвалити рішення про їх повернення.

Згідно ст. 180 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Відповідно до ч. 3 ст. 181 Сімейного кодексу України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

За змістом ч. 1ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров'я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.

Відповідно до ч. 2 ст. 182 СК України розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

За приписами ч. 1 ст. 183 Сімейного кодексу України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.

Згідно ч. 1 ст. 191 Сімейного кодексу України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред'явлення позову.

У зв'язку з тим, що малолітні діти ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , після їх відібрання від матері проживатимуть окремо від неї, суд дійшов висновку про стягнення з ОСОБА_1 аліментів на утримання неповнолітніх дітей у розмірі 1/4 доходу щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до досягнення кожною дитиною повноліття на користь законного представника (установи (закладу) чи особи, в якої перебуватиме дитина), починаючи стягнення з 07.05.2024 до повноліття дітей.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Згідно з п. 6 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Оскільки позовні вимоги задоволено, а Служба у справах дітей та сім'ї Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації як представника органу опіки і піклування звільнена від сплати судового збору на підставі норм п. 3 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір», суд стягує з відповідача на користь держави судовий збір у розмірі 3 028,00 грн.

Керуючись нормами ст. 4, 151, 164, 170 Сімейного кодексу України, ст. 12, 76-81, 89, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов Служби у справах дітей та сім'ї Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації як представника органу опіки і піклування до ОСОБА_1 про відібрання малолітніх дітей без позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів задовольнити повністю.

Відібрати малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , від матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , без позбавлення її батьківських прав, у зв'язку із ухиленням нею від виконання батьківських обов'язків з виховання дітей.

Передати малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Службі у справах дітей та сім'ї Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації як представникі органу опіки і піклування для подальшого їх влаштування.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що у випадку якщо відпадуть причини, які перешкоджали належному вихованню дітей, суд за її заявою може ухвалити рішення про повернення їй дітей.

Стягувати з ОСОБА_1 аліменти на утримання неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 1/4 доходу щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на користь законного представника (установи (закладу) чи особи, в якої перебуватиме дитина), починаючи стягнення з 07.05.2024 до повноліття дітей.

Допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення аліментів в межах суми платежу за один місяць.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 3 028,00 гривень.

Позивач Служба у справах дітей та сім?ї Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації як представник органу опіки та піклування, код ЄДРПОУ 37448223, адреса: 02096 м. Київ, вул. Ялтинська, 14, тел. (044) 566-73-70.

Відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянка України, РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт № НОМЕР_2 , орган що видав 0525, дата видачі 01.04.2022, адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 , тел. ( НОМЕР_3 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Київського апеляційного суду безпосередньо або через Дарницький районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя В.М. Маркєлова