Справа № 2а-4905/10/1770
19 жовтня 2010 р. 12год. 05хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів - Юрчук М.І. (головуючий), суддів Дорошенко Н.О., Боймиструк С.В., за участю секретаря судового засідання Минько Н.З. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: ОСОБА_1,
відповідача: представник не з'явився
розглянувши у відкритому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Костопільської районної виборчої комісії
про скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії
Позивач звернувся до суду з позовною заявою з вимогами скасувати постанову Костопільської районної виборчої комісії Рівненської області №25 від 13.10.2010р. та зобов'язати Костопільську районну виборчу комісію Рівненської області поновити його реєстрацію кандидатом у депутати в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі щодо виборів до Костопільської районної ради висунутих Костопільською районною організацією політичної партії "Сильна Україна".
На обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що оскаржувана постанова №25 від 13.10.2010р. "Про зняття з реєстрації кандидата в депутати до районної ради в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі, ОСОБА_1, висунутого Костопільською районною організацією політичної партії "Сильна Україна" є неправомірною.
Зокрема, вказаною постановою позивача, як кандидата в депутати до районної ради в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі, було знято з реєстрації у зв'язку з тим, що він є членом Костопільської районної організації політичної партії Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина». На думку позивача оскаржуване рішення грубо порушує його конституційне право обирати і бути обраним.
В обґрунтування своїх позовних вимог, позивач зазначає, що 30.09.2010р. відповідачем було винесено постанову №9, якою зареєстровано виборчий список кандидатів у депутати до Костопільської районної ради від політичної партії «Сильна Україна». У вказаному списку кандидатів, позивач рахувався під №4. Позивачеві також було видано посвідчення за №60 завірене підписом та печаткою виборчої комісії.
Крім того, позивач не заперечує, що він з 2007р. по січень 2010р. дійсно був членом Костопільської районної організації політичної партії Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина», проте в січні 2010р. написав заяву про припинення членства в даній партії. 27 січня 2010 р. позивача було прийнято в члени районної організації політичної партії «Сильна Україна»та видано партійний квиток за №4691. А в середині вересня 2010р. позивач дізнався, що його заяву щодо припинення членства у Костопільській районній організації політичної партії Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина»було проігноровано, тому повторно подав аналогічну заяву.
Позовні вимоги в судовому засіданні позивач підтримав, постанову виборчої комісії просить скасувати, також просить зобов'язати відповідача поновити його реєстрацію кандидатом у депутати у Костопільському багатомандатному виборчому окрузі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином. За підписом голови Костопільської районної виборчої комісії відповідач подав до суду клопотання про розгляд справи без участі представника. У клопотанні голова Костопільської районної виборчої комісії зазначила про невизнання позову та надала документи на обґрунтування правомірності оскаржуваного рішення для долучення до справи.
Заслухавши позивача, дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, наданими сторонами на підтвердження своїх вимог та заперечень, оцінивши їх у сукупності, відповідно до закону, суд вважає, що позов підлягає до задоволення частково.
Суд виходить з такого.
Судом встановлено, що згідно витягу з рішення Голови політичної партії «Сильна Україна»№6 від 27.01.2010р. «Про прийняття до членів партії»ОСОБА_1 прийнято членом вказаної політичної партії по Рівненській обласній організації політичної партії «Сильна Україна». Позивачеві видано партійний квиток за №4691, у якому датою вступу до партії зазначено 27.01.2010р.
Згідно витягу з протоколу № 2 конференції Костопільською районною організацією політичної партії “Сильна Україна” від 28.09.2010р. було висунуто кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Костопільської районної ради Рівненської області. Під порядковим номером 4 у виборчий список кандидатів у депутати від Костопільської районної організації політичної партії «Сильна Україна»включений ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, член партії “Сильна Україна”.
Постановою Костопільської виборчої комісії №9 від 30.09.2010р. «Про реєстрацію кандидатів в депутати в багатомандатному виборчому окрузі до Костопільської районної ради від політичних партій»було зареєстровано виборчий список кандидатів у депутати від Костопілської районної організації політичної партії «Сильна Україна». Позивачеві, як кандидату у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Костопільської районної ради видано посвідчення №60, скріплене підписом Голови Костопільської районної виборчої комісії ОСОБА_2 та печаткою відповідача.
Постановою № 25 від 13 жовтня 2010 року Костопільської районної виборчої комісії Рівненської області, з покликанням на ст.44 п.1 (порушення встановленого порядку висування кандидата) та ст. 36 п.2 (місцева організація партії може висувати особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина) знято з реєстрації кандидата в депутати до районної ради в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі, ОСОБА_1, висунутого Костопільською районною організацією політичної партії “Сильна Україна”, оскільки він є членом Костопільської районної організації політичної партії Всеукраїнського об'єднання “Батьківщина”.
На підтвердження правомірності прийнятого рішення відповідачем для долучення до матеріалів справи надано копію листа № 144 від 12.10.10р., адресованого Костопільською районною організацією політичної партії Всеукраїнського об'єднання “Батьківщина” до Костопільської районної виборчої комісії про розгляд питання про зняття з реєстрації кандидата в депутати до районної ради ОСОБА_1, висунутого Костопільською районною організацією політичної партії “Сильна Україна” і зареєстрованого під номером 4 у виборчому списку Костопільської районної організації політичної партії “Сильна Україна”.
Голова Костопільської РОПП «ВО «Батьківщина»ОСОБА_3 у цьому ж листі повідомляє Костопільську районну виборчу комісію про те, що 29 вересня 2010 року від ОСОБА_1 надійшла заява про вихід з партії «ВО «Батьківщина». Рішення бюро Костопільської РОПП «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»про перебування ОСОБА_1 в членах партії буде прийняте на черговому засіданні бюро яке відбудеться 02 листопада 2010 року.
Відповідачем також долучено до матеріалів справи копію облікової картки члена політичної партії Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина»заведеної на ім'я позивача, у якій відсутні відомості про зняття позивача з обліку у вказаній політичній партії.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з того, що основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів до районних рад визначені Законом України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” № 2487-VI від 10 липня 2010 року, із змінами, внесеними Законом України № 2491-VI від 30 серпня 2010 року (далі по тексту судової постанови - Закон-2487).
Відповідно до ч.1 ст. 12 Закону-2487, суб'єктами виборчого процесу є місцеві організації партій, які висунули кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, або одномандатному виборчому окрузі, або одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, або кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови та кандидати в депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови.
Судом встановлено, що позивач зареєстрований Костопільською районною виборчою комісією кандидатом в депутати Костопільської районної ради, отже він є суб'єктом виборчого процесу, а тому відповідно до п.1 ст. 172 КАС України має право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність відповідної виборчої комісії.
Повноваження територіальної виборчої комісії визначені статтею 25 Закону-2487. Зокрема, відповідно до п.5 ч.2 вказаної статті, територіальна виборча комісія реєструє виборчі списки кандидатів у депутати; відповідно до п.6 ч.2 вказаної статті розглядає питання щодо скасування рішення про реєстрацію кандидатів у випадках, передбачених цим Законом.
Закон-2487 не передбачає повноважень територіальної виборчої комісії щодо зняття з реєстрації зареєстрованого кандидата.
Оскаржувана постанова №25 від 13.10.2010 р. обґрунтована п.1 ст.44 (порушення порядку висування кандидата) та п.2 ст. 36 (місцева організація партії може висувати особу, яка є членом цієї політичної партії або безпартійного громадянина) Закону-2487.
Загальний порядок висування кандидатів у депутати закріплений статтею 35 Закону-2487. Зокрема, вказана норма Закону-2487 визначає, що:
- місцева організація партії може висувати кандидатів на місцевих виборах за умови, що відповідна місцева організація партії зареєстрована в установленому законом порядку (частина 3);
- особа, яка висунута кандидатом в депутати в багатомандатному виборчому окрузі, може одночасно бути висунута лише кандидатом у депутати до відповідної ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі або кандидатом на посаду сільського, селищного міського голови (частина 4);
- особа, яка висунута кандидатом у депутати в одномандатному чи одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, не може одночасно бути висунута у будь-яких інших одномандатних виборчих округах з будь-яких місцевих виборів (частина 5);
- особа може бути висунута кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови шляхом висування місцевою організацією (місцевими організаціями) лише однієї політичної партії.
Виборчим списком кандидатів у депутати Костопільської районної ради від Костопільської районної організації політичної партії “Сильна Україна”, поданим для реєстрації Костопільській районній територіальній виборчій комісії, стверджується членство ОСОБА_1 у вказаній політичній партії.
В судовому засіданні позивач не підтвердив його висування кандидатом в депутати Костопільської районної ради від іншої, крім Костопільської районної організації політичної партії “Сильна Україна”.
Відповідачем не надано суду доказів, що позивач висунутий кандидатом в депутати Костопільської районної ради іншою політичною партією, крім Костопільської районної організації політичної партії “Сильна Україна”.
З дослідженого судом листа № 144 від 12.10.2010р. та копії облікової картки члена політичної партії, заведеної Костопільською районною організацією політичної партії Всеукраїнського об'єднання “Батьківщина” не вбачається, що ОСОБА_1 висунутий кандидатом в депутати Костопільської районної ради зазначеною політичною партією, а лише наголошується на його членстві в зазначеній політичній партії.
Частиною 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Обов'язок доведення обставин, які стали підставою для прийняття спірних рішень покладено на відповідача.
Оцінюючи фактичні обставини справи, перевіривши їх дослідженими в судовому засіданні доказами, відповідно до системного аналізу норм Закону-2487, судова колегія вважає, що в ході судового розгляду справи не знайшов свого підтвердження висновок відповідача про порушення порядку висування кандидата в депутати.
Згідно ч.9 ст. 40 Закону-2487, територіальна виборча комісія не пізніше як на третій день з дня прийняття документів для реєстрації кандидатів, але не пізніше як за 23 дні до дня виборів приймає рішення про реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати або про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів), включених до виборчого списку кандидатів в депутати.
Статтею 44 Закону-2487 встановлений вичерпний перелік підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови. Зокрема, в п.1 ч.1 вказаної статті зазначено, що такою підставою є порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою-сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі.
Враховуючи, що відповідачем у строки та в порядку, визначеними Законом-2787, здійснено реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати Костопільської районної ради, висунутих Костопільською районною організацією політичної партії “Сильна Україна”, в тому числі й кандидата у депутати ОСОБА_1, суд вважає безпідставним покликання в оскаржуваній постанові на норму Закону-2487, якою регламентується відмова в такій реєстрації.
Крім цього, оскаржувана постанова обґрунтована п.2 ст. 36 Закону-2487. З вказаної норми Закону-2487 вбачається, що місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина.
Оскільки позивач є членом Костопільської районної організації політичної партії “Сильна Україна”, то зазначена місцева організація партії була правомочна висувати позивача кандидатом в депутати районної ради.
З огляду на наведене, суд вважає, що при висуванні ОСОБА_1 кандидатом в депутати п.2 ст. 36 Закону-2487 порушено не було.
Враховуючи викладене, суд вважає, що приймаючи постанову № 25 від 13 жовтня 2010 року, відповідач діяв всупереч встановленим законом повноваженням, не у спосіб, визначений законом. Відтак, оскаржувана постанова є такою, що суперечить законодавству України, протиправною по суті, а тому підлягає скасуванню.
Згідно ч. 19 ст. 27 Закону-2487, рішення територіальної комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку територіальною виборчою комісією вищого рівня з відповідних місцевих виборів, Центральною виборчою комісією або судом.
Згідно ч.8 ст.90 Закону-2487, у разі визнання судом рішення відповідної виборчої комісії протиправним, в тому числі з питання визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, установлення підсумків і результатів голосування, встановлення результатів виборів, рішення з цього питання приймається виборчою комісією, рішення якої було визнане протиправним, або виборчою комісією вищого рівня на підставі рішення суду. При цьому виборча комісія не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, визнане судом протиправним, крім випадку, коли рішення було скасовано з формальних підстав.
Вирішуючи спір в частині позовних вимог про зобов'язання Костопільської районної виборчої комісії поновити реєстрацію позивача кандидатом в депутати районної ради в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі, суд виходить з того, що ч.19 ст. 27 та ч. 8 ст. 90 Закону-2487 чітко визначені правові наслідки скасування постанови територіальної виборчої комісії судом та обов'язок виборчої комісії прийняти рішення з цього питання.
За таких обставин, суд не вправі приймати рішення, які б свідчили про вирішення судом питань, що належать до виключної компетенції виборчих комісій, та, в даному випадку, зобов'язувати приймати наперед визначене рішення.
Відтак позивачу в задоволенні його позову в цій частині слід відмовити.
Разом з тим, враховуючи вимоги ч.2 ст. 11 КАС України та клопотання позивача про повний судовий захист, суд вважає за необхідне зобов'язати Костопільську районну виборчу комісію розглянути питання щодо поновлення реєстрації ОСОБА_1 кандидатом в депутати Костопільської районної ради в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі від Костопільської районної організації політичної партії «Сильна Україна»у відповідності до вимог Закону-2487.
Згідно положень статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). У судовому засіданні позивач заявив клопотання, відповідно до якого понесені судові витрати просить залишити за ним.
З огляду на це, керуючись статтями 160-163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Постанову № 25 від 13 жовтня 2010 року Костопільської районної виборчої комісії Рівненської області про зняття з реєстрації кандидата в депутати до районної ради в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі ОСОБА_1, висунутого Костопільською районною організацією політичної партії “Сильна Україна”, - скасувати.
В задоволенні позовних вимог про зобов'язання Костопільську районну виборчу комісію поновити реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом в депутати до районної ради по Костопільському багатомандатному виборчому окрузі від Костопільської районної організації політичної партії «Сильна Україна»позивачу відмовити.
Зобов'язати Костопільську районну виборчу комісію розглянути питання щодо поновлення реєстрації ОСОБА_1 кандидатом в депутати до районної ради по Костопільському багатомандатному виборчому окрузі від Костопільської районної організації політичної партії «Сильна Україна»в порядку, визначеному Законом України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом двох днів з дня її проголошення.
Головуючий Суддя Юрчук М.І.
Суддя Дорошенко Н.О.
Суддя Боймиструк С.В.