Постанова від 01.08.2024 по справі 480/3096/23

Головуючий І інстанції: С.В. Воловик

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2024 р. Справа № 480/3096/23

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Чалого І.С.,

Суддів: Катунова В.В., Ральченка І.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.08.2023 по справі № 480/3096/23 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ) у якій просить суд визнати протиправною відмову ІНФОРМАЦІЯ_3 , викладену у листі № 11/1855 від 27.03.2023, щодо зменшення позивачу відсоткового значення розміру надбавки за особливості проходження служби з 65% до 0% та розміру премії з 35% до 10%, зазначених у довідках від 03.01.2023, виданих на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 08.11.2022 по справі № 480/2788/22; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати Головному управлінню пенсійного фонду у Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 (виходячи з розміру окладів, встановлених на підставі рішення суду від 08.11.2022 по справі № 480/2788/22, а саме: посадового окладу 10 530, 00 грн., окладу за військовим званням - 1910, 00 грн., надбавки за вислугу років 6 220, 00 грн.) із обов'язковим зазначенням у ній відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за особливості проходження служби - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премії 35% від посадового окладу відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 704 та рішення Міністра оборони України, викладеного в телеграмі № 248/612 від 27.01.2021 для перерахунку пенсії з 01.02.2021;зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати Головному управлінню пенсійного фонду у Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 (виходячи з розміру окладів, встановлених на підставі рішення суду від 08.11.2022 по справі № 480/2788/22, а саме: посадового окладу 11 510, 00 грн., окладу за військовим званням - 2 080, 00 грн., надбавки за вислугу років 6 795, 00 грн.) із обов'язковим зазначенням у ній відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за особливості проходження служби - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премії 35% від посадового окладу відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 704 та рішення Міністра оборони України, викладеного в телеграмі № 248/612 від 27.01.2021 для перерахунку пенсії з 01.02.2022.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 14.08.2023 позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії, задоволено частково.

Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зазначення у довідках про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 03.01.2023 розміру надбавки за особливості проходження служби 0% та премії 10%.

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) повторно скласти довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , іпн. НОМЕР_2 ) з урахуванням правової оцінки спірних правовідносин, наданої судом. В задоволенні інших позовних вимог - відмовлено.

До Другого апеляційного адміністративного суду надійшла апеляційна скарга від ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.08.2023 по справі № 480/3096/23. На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що не погоджується з оцінкою суду стосовно того, що позивач не надав жодного доказу на підтвердження того, що середній розмір виплаченої надбавки за особливості проходження військової служби за відповідною посадою, з якої він був звільнений на пенсію, у місяці у якого виникло право на перерахунок пенсії складав 65%, а розмір виплаченої премії - 35% оскільки позивач не може визначати такі розміри. Замість того, щоб отримати зазначені відомості, суд не зобов'язав відповідача надати такі відомості, хоча відповідач у своєму розпорядженні має таку інформацію. Телеграмами Міністра оборони України від 27.01.2021 № 248/612 та від 04.03.2022 № 248/1210 до всіх військових частин було направлено рішення Міністра оборони України, відповідно до якого військовослужбовцям Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту України було встановлено: з 01.01.2021, 01.01.2022 надбавку за особливості походження служби в мінімальному розміні - 65% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років , встановлені премії в залежності від тарифного розряду в мінімальному розмірі від 35% посадового окладу (у розмірах визначених в додатках до наведених телеграм) на 2021, 2022 роки. Таким чином у відповідача не має підстав під час складання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2021, 01.01.2022 за посадою, яку він обіймав перед звільненням встановлювати йому розмір надбавки за особливості проходження служби менше аніж 65% від посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років. Посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач правом подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 19.12.2023 зупинено провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі № 380/19324/23. Після поновлення провадження у справі розгляд справи продовжено в порядку письмового провадження.

У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Предметом апеляційного оскарження є судове рішення, яке прийняте судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Сумській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

За змістом повідомлення про призначення пенсії № 206/03.10-07 від 18.09.2020, позивачу при обчисленні пенсії враховано грошове забезпечення у загальній сумі 22 655, 30 грн., а саме: посадовий оклад - 8 180, 00 грн., оклад за військове звання - 1 480, 00 грн., процентна надбавка за вислугу років 50% - 4 830, 00 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за особливості проходження служби 65% та премія 35% - 8 165, 00 грн.

З метою здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2021 та з 01.01.2022, ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 з листом, у якому просив підготувати та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та інших видів грошового забезпечення, розмір яких визначається із застосуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, помноженого на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Рішенням суду від 08.11.2022 по справі № 480/2788/22 бездіяльність відповідача щодо не підготовки та ненадання до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області оновлених довідок про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021 та 01.01.2022 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання та інших видів грошового забезпечення, розмір яких визначається із застосуванням розміру посадового окладу, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021 та 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, визнано протиправною, ІНФОРМАЦІЯ_2 зобов'язано підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області вказані довідки.

На виконання згаданого рішення суду, відповідачем 03.01.2023 складені довідки у яких грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 01.01.2021 визначено у загальній сумі 19 713, 00 грн., з яких: 10 530, 00 грн. - посадовий оклад, 1 910, 00 грн. - оклад за військовим званням, 6 220, 00 грн. - надбавка за вислугу років у розмірі 50%, 1 053, 00 грн. - премія у розмірі 10%; а станом на 01.01.2022 - визначено у загальній сумі 21 536, 00 грн., з яких: 11 510, 00 грн. - посадовий оклад, 2 080, 00 грн. - оклад за військовим званням, 6 795, 00 грн. - надбавка за вислугу років у розмірі 50%, 1 151, 00 грн. - премія у розмірі 10%.

Не погоджуючись з такими довідками, 22.03.2023 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою у якій просив підготувати довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2021 та 01.01.2022 із обов'язковим зазначенням в них відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65% та премії у розмірі 35%.

Листом № 11/1855 від 27.03.2023 відповідач повідомив про відсутність підстав для видачі оновлених довідок, оскільки рішенням суду від 08.11.2022 по справі № 480/2788/22 розміри додаткових видів грошового забезпечення не визначені, у зв'язку з чим довідки про грошове забезпечення складались з урахуванням роз'яснень Департаменту фінансів Міністерства оборони України № 248/10491 від 29.12.2021.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що надбавка за особливості проходження служби та премія, не є складовою грошового забезпечення військовослужбовця, конкретний розмір яких установлений Кабінетом Міністрів України. Розмір цих складових грошового забезпечення не є постійним і визначається керівником в залежності від певних обставин. У зв'язку з цим, до довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , відповідач зобов'язаний був включити надбавку за особливості проходження служби та премію у середньому розмірі, що фактично виплачені за місяць у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію. Водночас суд першої інстанції виснував, що ОСОБА_1 не надав суду жодного доказу на підтвердження того, що середній розмір виплаченої надбавки за особливості проходження служби за відповідною посадою, з якої він був звільнений на пенсію, у місяці у якому виникло право на перерахунок пенсії складав 65%, а розмір виплаченої премії - 35%. Посилання позивача на телеграми Департаменту фінансів Міністерства оборони України № 248/612 від 27.01.2021 та № 248/1210 від 04.03.2022, суд першої інстанції не врахував, оскільки ці документи не є підтвердженням фактичної виплати згаданих складових грошового забезпечення військовослужбовців. Разом з цим, суд першої інстанції виснував, що ІНФОРМАЦІЯ_2 , також не надав суду жодного доказу на підтвердження того, що вказані у спірних довідках надбавки за особливості проходження служби та премії є середніми розмірами фактично виплачених за відповідною посадою, з якої ОСОБА_1 був звільнений на пенсію, у місяці у якому виникло право на перерахунок пенсії. З метою захисту прав та інтересів позивача про захист яких подано позов, суд вважав за необхідне вийти за межі позовних вимог шляхом визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо зазначення у довідках про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 03.01.2023 розміру надбавки за особливості проходження служби 0% та премії 10%, а також зобов'язання відповідача повторно скласти довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача з урахуванням правової оцінки спірних правовідносин, наданої судом.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідачем рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог не оскаржується, отже в межах розгляду цієї справи надається правова оцінка рішенню суду першої інстанції в частині обраного судом першої інстанції способу захисту порушеного права з урахуванням доводів апеляційної скарги позивача.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позову з таких підстав.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (надалі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Отже, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з ч.ч. 1-3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

30 серпня 2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно з п. 2 Постанови № 704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 5 Постанови № 704 встановлено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам.

Пунктом 1 розд. I Порядку № 260 визначено механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.

Порядок № 260 розроблено, зокрема відповідно до Постанови № 704.

Пунктом 2 Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.

До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія.

До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди; допомоги.

Згідно із положеннями п.п. 1, 2 розд. VI Порядку № 260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків. Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.

Розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.

Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.

Залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55.

Згідно з п.п. 1, 2, 3 розділу ХVІ Порядку № 260 командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.

Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.

Отже, згідно із Постановою № 704 та Порядком № 260 Міністр оборони України встановлює розмір щомісячної премії для відповідних категорій військовослужбовців, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, особливостей проходження військової служби та відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби. Однак, такий розмір не може бути меншим аніж 10 відсотків посадового окладу.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 11.06.2024 у справі № 520/17087/23.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Внаслідок визнання нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, з 05 березня 2019 року діє редакція пункту 5 Порядку № 45, що була чинною до внесення таких змін.

Так, пунктом 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 01 лютого 2018 року № 103, передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Колегія суддів зазначає, що аналіз приписів пункту 5 Порядку №45 дає підстави для висновку, що для перерахунку пенсії надбавка за особливості проходження служби та премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Підпунктом 1 п. 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Разом з тим, Постанова № 704 не містить імперативної вказівки на обов'язковий відсоток виплати надбавки за особливості проходження служби особовим складом у 65% (від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років), премії у 35% (від посадового окладу).

Отже, чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірних додаткових видів грошового зобов'язання, які враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення. При цьому встановлення граничного розміру вказує на те, що відповідний вид певної складової грошового забезпечення має мінімальні та максимальні кількісні показники, які можуть варіюватися, тобто не є сталими величинами.

Пунктом 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Згідно норми абзацу 4 підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704 надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу може призначатися у розмірі від 1% (мінімальний розмір) до 100% (максимальний розмір).

Встановлення такого діапазону між мінімальним та максимальним розміром надбавки за особливості проходження служби означає, що у будь-якому випадку вказана надбавка не може перевищувати 100%.

Постановою № 704 передбачено можливі розміри виплати надбавки за особливості проходження служби (від 1% до 100%), також передбачено, що надбавка виплачується у порядку та умовах, визначених керівником державного органу, та залежить від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

З огляду на те, що фонд грошового забезпечення Міністерства оборони України визначається законом України про Державний бюджет України на певний рік та може змінюватися, то встановлення Міністром оборони України мінімального розміру надбавки за особливості проходження служби залежить від наявного фонду грошового забезпечення Міністерства оборони України.

Конкретні розміри виплати надбавки за особливості проходження служби певного військовослужбовця будуть залежати від складності та важливості виконуваних ним обов'язків, однак у будь-якому випадку не можуть бути меншими розміру, встановленого керівником державного органу на певний рік, однак і не перевищувати 100% посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.

При цьому, чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення. Встановлення граничного розміру вказує на те, що відповідний вид певної складової грошового забезпечення має мінімальні та максимальні кількісні показники, які можуть варіюватися, тобто не є сталими величинами, і залежать від наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, а також від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

Виходячи з наведених норм в їх сукупності, враховуючи, що конкретний розмір надбавки за особливості проходження служби за відповідними посадами (категоріями) Кабінетом Міністрів України не установлений, суд апеляційної інстанції вважає, що з урахуванням приписів Порядку № 45 розмір надбавки за особливості проходження служби та щомісячна премія для перерахунку пенсії враховуються у середньому розмірі, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Отже, у випадку складення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавки за особливості проходження служби та щомісячна премія для перерахунку пенсії враховуються у середньому розмірі, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії. При цьому саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби та розмір щомісячної премії, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.

Спірні правовідносини, в тому числі, виникли з приводу протиправного, на думку позивача, зазначення ІНФОРМАЦІЯ_4 у виданих позивачу станом на 01.01.2021 та 01.01.2022 роках довідках про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, серед іншого, надбавки за особливості проходження служби в розмірі 0 % посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, а також щомісячної премії у розмірі 10% від посадового окладу.

В свою чергу, правомірність дій щодо зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення надбавки за особливості проходження служби - 0 % посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років, премії - 10% посадового окладу, відповідач аргументує листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 29 грудня 2021 року № 248/10491, в якому зазначено, що під час складання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій застосовуються:

посадовий оклад та оклад за військовим званням (в т.ч., які обчислені виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати), додаткові види грошового забезпечення, розмір яких визначено судом, - відповідно до судових рішень, які набули чинності;

посадовий оклад та оклад за військовим званням, додаткові види грошового забезпечення, розміри яких судом не установлені, - відповідно до чинних нормативно-правових актів: у фіксованих розмірах, визначених цими актами, або в гарантовано мінімальних - для тих видів грошового забезпечення , фіксовані розміри яких не установлені.

Слід зазначити, що аналогічні питання стосовно розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, які зазначаються у довідках про грошове забезпечення військовослужбовців, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» було предметом дослідження в межах розглянутою Верховним Судом справи № 380/19324/23 як зразкової.

У вказаній зразковій справі Верховний Суд дійшов таких висновків щодо правозастосування:

- лист Департаменту фінансів Міністерство оборони України від 29 грудня 2021 року № 248/10491, у якому зазначено, що мінімальний розмір надбавки за особливості проходження служби - 0 відсотків посадового окладу та окладу за військове звання і надбавки за вислугу років, премії - 10 відсотків посадового окладу, не є наказом чи директивою і не встановлює обов'язкових для позивача правил поведінки. Зазначений лист не може вважатись ні нормативним, ні розпорядчим актом керівника, яким визначається сталий розмір надбавки чи премії;

- посилання відповідача на лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 29 грудня 2021 року № 248/10491 як на підставу для обрахунку грошового забезпечення позивача є неналежним;

- саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби та розмір щомісячної премії виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, який своєю чергою є підставою для визначення спірних виплат позивачу;

- підхід щодо зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення різних відсоткових показників надбавки за особливості проходження служби та премії особам, які проходять службу (кадровим військовим), у розмірі фактично виплачених сум та пенсіонерам із числа військовослужбовців, яким довідки видаються на виконання рішень судів, у гарантовано мінімальних розмірах є протиправним і таким, що не ґрунтується на нормі закону;

- такі щомісячні виплати, як надбавка за особливості проходження служби та премія мають бути зазначені у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Отже, за результатом розгляду справи № 380/19324/23 як зразкової Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду дійшов висновку, що надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону № 2262-XII на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові № 704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (ураховуючи ухвалу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 02 квітня 2024 року про виправлення описки), зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Відповідно до ч.3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Дослідивши матеріали даної справи, з огляду на її суб'єктний склад та підстави виникнення цього спору, враховуючи норми, якими врегульовано спірні відносини, та зважаючи на зміст заявлених вимог, колегія суддів дійшла висновку, що дана справа відповідає вказаним ознакам типової справи, для якої зразковим є рішення у справі № 380/19324/23.

Зокрема у вказаній справі, ІНФОРМАЦІЯ_4 з посиланням на лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 29 грудня 2021 року № 248/10491 склав довідки про грошове забезпечення для перерахунку (нарахування) пенсії , виданих станом на 01.01.2021 та 01.01.2022, в яких визначив надбавку за особливості проходження служби - 0%, премія - 10%.

Враховуючи обставини справи, наведені вище норми законодавства та висновки Верховного Суду у подібних відносинах (справа №380/19324/23), колегія суддів уважає, що відповідач не довів дотримання ним вимог абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45, при оформленні довідок про грошове забезпечення для перерахунку (нарахування) пенсії, виданих станом на 01.01.2021 та 01.01.2022 та правильність визначення у цих довідках відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби (0 %) та премії (10 %).

У вказаній справі фактично спірним є те, що суд не визначив конкретні розміри додаткових видів грошового забезпечення, що мають бути вказані у довідці, зазначивши про те, що такі розміри мають бути вказані у середніх розмірах, що виплачені за відповідною посадою, тобто залишив за відповідачем дискрецію у визначенні відсоткових розмірів надбавок та премії.

Водночас Верховний Суд у згаданій вище зразковій справі вказав, що з метою уникнення спорів через зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення невідповідного (зменшеного) відсоткового значення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, розглядаючи справи щодо визначення розміру посадового окладу і окладу за військовим званням відповідно до Постанови № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, суд в резолютивній частині рішення має вказувати, у якому розмірі (відсоткове значення) мають бути зазначені у довідках щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія.

Так, телеграмами Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 14 січня 2020 року № 248/291, від 27 січня 2021 року № 248/612, від 19 січня 2022 року № 248/269 доведено рішення Міністра оборони України, яким з метою належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту у 2020, 2021, 2022 році з 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року відповідно, встановлено: надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; щомісячну премію - у розмірах згідно з Додатком 1 до цієї телеграми. Згідно додатку № 1 до телеграми від 14 січня 2020 року № 248/291, від 27 січня 2021 року № 248/612, від 19 січня 2022 року № 248/269 розмір премії складає 35%.

З наведеного вбачається, що в будь-якому випадку розмір спірних видів грошового забезпечення в середньому розмірі, які виплачені в січні 2021 та 2022 року, що підлягають включенню в довідку для перерахунку пенсії, не може бути меншим, від тих, що визначені Департаменту фінансів Міністерства оборони України в мінімальних розмірах.

Колегією суддів встановлено, що за прирівняною посадою, яку обіймав позивач на час призначення пенсії, в спірні періоди виплачувалась надбавка за особливості проходження служби в розмірі 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та премія в розмірі не менше 35% посадового окладу згідно з відповідними телеграмами Департаменту фінансів Міністерства оборони України. Враховуючи викладене, колегія суддів уважає, що складаючи та направляючи до ГУПФУ в Сумській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням у них розмірів надбавки за особливості проходження служби 0% та премії 0% ІНФОРМАЦІЯ_5 діяв з порушенням приписів абзацу п'ятого пункту 5 Порядку №45 у редакції, чинній до внесення змін Постановою №103.

При цьому, колегія суддів уважає, що в даних спірних правовідносинах розмір надбавки за особливості проходження служби та премії у відповідності до положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку №45 у редакції, чинній до внесення змін постановою №103, мали бути визначені у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року та 01 січня 2022 року у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої позивача було звільнено на пенсію, але не менш ніж 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та щомісячної премії у середніх розмірах, але не менше ніж 35%.

Отже, оспорювані в цій справі дії відповідача щодо відмови у видачі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії, станом на 01.01.2021, 01.01.2022 без урахування надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 % від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, а також премії в середніх розмірах, не відповідають критеріям, визначеним статтею 19 Конституції України та статті 2 КАС України.

Зважаючи на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції допустив неправильне застосування норм матеріального права та застосував спосіб захисту порушеного права, який є неефективним та не може в повному обсязі поновити порушені права позивача.

Відповідно до ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення, є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Згідно з ч. 2 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

Отже, враховуючи те, що судом першої інстанції неповно з'ясовано всі обставини, що мають значення для справи, та не враховано приписи Порядку № 45, які мають бути застосовані до спірних правовідносин, колегія суддів дійшла висновку про часткове задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції з прийняттям нової постанови про задоволення позову з обранням такого способу захисту порушеного права, який запропонований Верховним Судом у зразковій справі, а саме: визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо складення та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2021 та на 01.01.2022 із зазначенням у ній надбавки за особливості проходження служби в розмірі 0% та премії у розмірі 10% та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 підготувати та надати на виконання до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2021 та 01.01.2022, в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року № 260, вказати розміри надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 % та щомісячної премії - у середніх розмірах (але не менш ніж 35 %), що фактично виплачені за січень 2021 року та січень 2022 року за відповідними посадами у тому державному органі, звідки позивач звільнився, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру його пенсії.

Дана справа є справою незначної складності, тому рішення суду апеляційної інстанції не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: "а", "б", "в", "г" пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.

З огляду на результат апеляційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді апеляційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.08.2023 по справі № 480/3096/23 скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо складення та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 та на 01.01.2022 із зазначенням у них надбавки за особливості проходження служби в розмірі 0% та премії у розмірі 10%.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 08.11.2022 по справі № 480/2788/22 підготувати та надати на виконання до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2021 та 01.01.2022, в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року № 260, вказати розміри надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 % та щомісячної премії - 35 %, що фактично виплачені за січень 2021 року та січень 2022 року за відповідними посадами у тому державному органі, звідки ОСОБА_1 звільнився, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру його пенсії.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Суддя-доповідач І.С. Чалий

Судді І.М. Ральченко В.В. Катунов