02 серпня 2024 р. Справа № 480/6899/23
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Жигилія С.П.,
Суддів: Русанової В.Б. , Перцової Т.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Національної поліції в Сумській області на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 09.04.2024 (суддя Кунець О.М.; м. Суми) по справі № 480/6899/23
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Національної поліції в Сумській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (надалі також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Сумській області (надалі також - відповідач, ГУНП в Сумській області), в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до вислуги років період перебування на військовій службі в прикордонних військах України з 25.12.2000р. по 24.12.2003р. в пільговому обчисленні один місяць служби за півтора місяці та період проходження військової служби під час мобілізації в особливий період, а саме: період безпосередньої участі в антитерористичній операції з 06.09.2014р. по 02.10.2014 року в пільговому обчисленні один місяць служби за три місяці;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 до вислуги років період перебування на військовій службі в прикордонних військах України з 25.12.2000р. по 24.12.2003р. в пільговому обчисленні один місяць служби за півтора місяці та період проходження військової служби під час мобілізації в особливий період, а саме: період безпосередньої участі в антитерористичній операції з 06.09.2014р. по 02.10.2014р.року в пільговому обчисленні один місяць служби за три місяці.
Позовні вимоги мотивовані тим, що при звільненні йому не було враховано до вислуги років в пільговому обчисленні період перебування на військовій службі в прикордонних військах України та період безпосередньої участі в антитерористичній операції. При цьому відповідач відмовляється виправити дане порушення, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2024 року адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до вислуги років період перебування на військовій службі в прикордонних військах України з 25.12.2000 по 24.12.2003 в пільговому обчисленні один місяць служби за півтора місяці та період проходження військової служби під час мобілізації в особливий період, а саме: період безпосередньої участі в антитерористичній операції з 06.09.2014 по 02.10.2014 в пільговому обчисленні один місяць служби за три місяці.
Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Сумській області (вул. Герасима Кондратьєва, 23,м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 40108777) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до вислуги років період перебування на військовій службі в прикордонних військах України з 25.12.2000 по 24.12.2003 в пільговому обчисленні один місяць служби за півтора місяці та період проходження військової служби під час мобілізації в особливий період, а саме: період безпосередньої участі в антитерористичній операції з 06.09.2014 по 02.10.2014 в пільговому обчисленні один місяць служби за три місяці.
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу в якій, посилаючись на його ухвалення з порушенням судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Сумського окружного адміністративного суду від 09.04.2024 та ухвалити постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні адміністративного позову.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги відповідач зазначає, що зарахування пільгового стажу особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ здійснюється лише для визначення розміру пенсії і тільки у випадку, якщо особа має право на призначення пенсії за вислугу років. Оскільки на момент звільнення календарна вислуга ОСОБА_1 складає 19р. 09 м. 22 д., то відповідно до положень статті 12 Закону №2262-ХІІ позивач не має право на призначення пенсії за вислугу років, а отже відсутні підстави для обрахування періодів служби на військовій службі в прикордонних військах України з 25.12.2000 по 24.12.2003 та безпосередньої участі в антитерористичній операції з 06.09.2014 по 02.10.2014 у пільговому обрахуванні.
Позивач не реалізував своє процесуальне право подання відзиву на апеляційну скаргу. Відповідно до ч. 4 ст. 304 КАС України, відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Враховуючи подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження, справа розглядається в порядку письмового провадження, відповідно до приписів п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, за наявними у ній матеріалами.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, з таких підстав.
Судом встановлено, що наказом Головного управління Національної поліції в Сумській області від 27.08.2020 № 437 о/с відповідно до пункту 2 (через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції) ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" звільнено зі служби в поліції старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 , дільничного офіцера поліції сектору превенції Ямпільського відділення поліції Шосткинського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області, з 01 вересня 2020 року. У даному наказі також зазначено, що вислуга на 01.09.2020 складає: календарна - 19р. 09 м. 22 д., а загальний страховий стаж для призначення пенсії становить - 25 р. 01 м. 07 д.
З 02.09.2020 позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У травні 2023 року позивач звернувся до ГУ НП в Сумській області з заявою в якій просив перерахувати його стаж за період несення служби в прикордонних військах України та період участі в антитерористичній операції, про що видати належну довідку.
Листом від 23.05.2023 №12/А-121 Головне управління Національної поліції в Сумській області повідомило позивача про те, що наказ ГУ НП в Сумській області від 27.08.2020 №437 о/с та розрахунок вислуги років для призначення пенсії видані без порушень, у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На підставі викладеного, вважаючи порушеними власні права та охоронювані законом інтереси, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з їх обґрунтованості та дійшов висновку, що період служби в прикордонних військах України з 25.12.2000 по 24.12.2003 має бути зарахований ОСОБА_1 на пільгових умовах, як один місяць служби за півтора місяця, а період служби з 06.09.2014 по 02.10.2014 протягом якого він брав участь в антитерористичній операції має бути зарахований позивачу на пільгових умовах, як один місяць служби за три місяці.
Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, враховуючи межі перегляду, передбачені ст. 308 КАС України, апеляційний суд зазначає таке.
Відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (тут і далі у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин), пенсія за вислугу років призначається, зокрема, особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "з" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
У силу п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше.
При призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення (ч. 4 ст. 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).
Порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст. 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»)
На виконання зазначених вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей (тут і надалі - Порядок №393 у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п. 1 Порядку №393, для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту.
Згідно з п. 3 Порядку №393, до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, зокрема:
- один місяць служби за три місяці, у тому числі, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;
- один місяць служби за півтора місяця, у тому числі, на заставах, постах, у комендатурах, відділеннях КПП, маневрових групах зі змінними заставами, на кораблях і катерах, що несуть службу по охороні державного кордону України, інших підрозділах Державної прикордонної служби за Переліком, затверджуваним Адміністрацією Державної прикордонної служби України.
Відповідно до Глави ІІ Переліку посад і умов служби в органах Державної прикордонної служби України (Прикордонних військ України), служба в яких військовослужбовцям зараховується до вислуги років, що дає право для призначення пенсії на пільгових умовах, затвердженого наказом МВС України від 20.02.2017 №139 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 березня 2017 р. за № 362/30230, один місяць служби за півтора місяця на прикордонних заставах, постах, резервних заставах комендатур, у прикордонних комендатурах, відділеннях прикордонного контролю, контрольно-пропускних пунктах (далі - КПП), маневрених групах зі змінними заставами, на кораблях і катерах, у групах катерів, маневрених групах прикордонних сторожових катерів (морської охорони), які виконують завдання з охорони державного кордону України, - з 01 січня 1993 року.
Приписами ч.ч. 1, 3-4 ст. 78 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
У свою чергу, ч. 1 ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Таким чином, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» як єдину, обов'язкову умову призначення пенсії за вислугу років передбачає наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). При цьому, наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку, стажу та працездатності особи.
Визначення у Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вислуги саме в календарних роках передбачає обов'язкову вислугу усіх календарних днів (365), що в такому випадку і буде становити календарний рік і буде відповідати правилу, закріпленому у ч. 4 ст. 17 цього ж Закону, щодо можливості врахування при призначенні пенсії тільки повних років вислуги.
Отже, передбачена Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).
У свою чергу, передбачені ст. 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пільгові умови призначення пенсій, відповідно до Порядку №393, полягають у пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років.
Верховний Суд, аналізуючи вищезазначені положення у постанові від 22 червня 2023 року у справі № 480/4288/21, вказав, що передбачені статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку № 393 полягають в пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років. Таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах. Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ.
Таким чином, до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.
Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією, висловленою об'єднаною палатою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у постанові від 03 березня 2021 року у справі 805/3923/18-а та Судовою палатою з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у постанові від 14 квітня 2021 року у справі № 480/4241/18.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 14.04.2021 у справі №480/4241/18.
Зі змісту копії довідки від 09.10.2014 №11653, виданої Краснолиманським міським відділом Головного управління МВС України в Донецькій області, судом встановлено, що лейтенант міліції ОСОБА_1 , дільничний інспектор міліції СДІМ Ямпільського РВ УМВС України в Сумській області перебував у відрядженні в ГУ МВС в Донецькій області, з подальшою дислокацією починаючи з 06.09.2014 по 17.09.2014 в м. Красний Лиман, Донецької області, де брав участь у проведенні заходів антитерористичної операції, визначених Законом України «Про боротьбу з тероризмом».
З копії довідки від 01.10.2014 №7129, виданої Авдіївським міським відділом Головного управління МВС України в Донецькій області, вбачається, що лейтенант міліції ОСОБА_1 , дільничний інспектор міліції СДІМ Ямпільського РВ УМВС України в Сумській області перебував у відрядженні в ГУ МВС в Донецькій області, з подальшою дислокацією починаючи з 17.09.2014 по 02.10.2014 в м. Авдіївка, Ясиноватського району, Донецької області, де брав участь у проведенні заходів антитерористичної операції, визначених Законом України «Про боротьбу з тероризмом».
З 25.12.2000 по 24.12.2003 ОСОБА_1 проходив службу у прикордонних військах України, згідно контракту б/н від 25.12.2000.
Згідно даних послужного списку ОСОБА_1 , позивач проходив службу у ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_2 ) на таких посадах:
- з 25.12.2000 по 04.10.2002 стрілець прикордонної застави « ІНФОРМАЦІЯ_2 » комендатури «Глухів» НОМЕР_3 ;
- з 04.10.2002 по 15.08.2003 стрілець ПЗ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ПК « ІНФОРМАЦІЯ_4 »;
- з 15.08.2003 по 01.12.2003 стрілець-оператор прикордонної застави « ІНФОРМАЦІЯ_3 » прикордонної комендатури « ІНФОРМАЦІЯ_4 »;
- з 01.12.2003 по 25.12.2003 черговий прикордонної застави « ІНФОРМАЦІЯ_3 » прикордонної комендатури « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Вказане відповідачем, як суб'єктами владних повноважень, у відзиві не заперечувалось.
Відповідно до вимог ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Натомість, відповідачем не доведено правомірність своєї позиції у даній справі.
З огляду на встановлені у справі обставини, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що період служби в прикордонних військах України з 25.12.2000 по 24.12.2003 має бути зарахований ОСОБА_1 на пільгових умовах, як один місяць служби за півтора місяця, а період служби з 06.09.2014 по 02.10.2014 протягом якого він брав участь в антитерористичній операції має бути зарахований позивачу на пільгових умовах, як один місяць служби за три місяці, а отже позов ОСОБА_1 належить задовольнити.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване судове рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 229, 241, 243, 250, 308, 310, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України суд
Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Сумській області - залишити без задоволення.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 09.04.2024 по справі № 480/6899/23 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)С.П. Жигилій
Судді(підпис) (підпис) В.Б. Русанова Т.С. Перцова