Постанова від 02.08.2024 по справі 440/1760/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2024 р. Справа № 440/1760/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Жигилія С.П.,

Суддів: Перцової Т.С. , Русанової В.Б. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20.03.2024 (суддя Сич С.С.; м. Полтава) по справі № 440/1760/24

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області) в якому просив суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області по призначенню ОСОБА_1 пенсії по інвалідності армії (2 група) з 21.04.2023 у розмірі 8097 грн. 36 коп.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити пенсію по інвалідності армії (2 група) з 21.04.2023 відповідно до довідки в/ч НОМЕР_1 від 21.06.2023 та положень абзацу 4 пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 (розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення поділити на 12 місяців, а не на 24 місяці як зробив відповідач).

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що йому призначено пенсію по інвалідності як особі з інвалідністю другої групи. Середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення при призначенні пенсії обчислена відповідачем шляхом ділення за 24 місяці, що не відповідає фактичній кількості місяців за останнім місцем служби позивача. Вважає, що відповідач повинен врахувати довідку військової частини НОМЕР_1 від 21.06.2023 та згідно абзацу 4 пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 середньомісячну суму щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначити шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням на кількість таких місяців, оскільки на час звільнення позивач мав менш як 24 календарні місяці служби.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 20 березня 2024 року адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за 13 фактичних місяців служби підряд перед звільненням шляхом їх ділення на 24.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити обчислення та виплату (з урахуванням проведених виплат) пенсії ОСОБА_1 з 21 квітня 2023 року з урахуванням середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначеної шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні 13 фактичних місяців служби підряд перед звільненням за період березень 2022 року - березень 2023 року на підставі довідки військової частини НОМЕР_1 від 21.06.2023 №350/205/128/230 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393, на 13 (кількість таких місяців) відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб".

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу в якій, посилаючись на його ухвалення з порушенням судом норм матеріального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20.03.2024 та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позову в повному обсязі.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги відповідач, з посиланням на положення ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, зазначає, що згідно з наказом військової частини НОМЕР_1 про звільнення зі служби від 20.04.2023 № 127 г грошового атестату календарна вислуга років ОСОБА_1 у Збройних Силах України і 20.04.2023 становить 05 років 09 місяців. Враховуючи надані ІНФОРМАЦІЯ_1 документ обчислення пенсії ОСОБА_1 ГУПФУ в Полтавській області здійснено з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення, а саме: 158846,33 грн. : 24 = 6618,60 грн. Крім того, 10.01.2024 за №1600-0308-5/2076 Головним управлінням направлено запит Пенсійного фонду України стосовно роз'яснення обчислення пенсії позивача, проте на даний час відповідь з Пенсійного фонду України не надходила, а тому відсутні підстави для перерахуй пенсії позивача з урахуванням усіх видів грошового забезпечення за останні 12 місяців.

Позивач не реалізував своє процесуальне право подання відзиву на апеляційну скаргу. Відповідно до ч. 4 ст. 304 КАС України, відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

Враховуючи подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження, справа розглядається в порядку письмового провадження, відповідно до приписів п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, за наявними у ній матеріалами.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 закінчив у 2022 році Харківський національний університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба, про що отримав диплом магістра 05.03.2022 /а.с. 7/.

У період з березня 2022 року по 20 квітня 2023 року позивач проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 20.04.2023 №127 старшого лейтенанта ОСОБА_1 , помічника начальника зв'язку штабу військової частини НОМЕР_1 , звільненого наказом Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України (по особовому складу) від 16 квітня 2023 року № 275, з військової служби у відставку за підпунктом “б” (за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку) пункту 3 частини п'ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", вирішено вважати таким, що 20 квітня 2023 року справи та посаду здав. З 20 квітня 2023 року виключено із списків особового складу частини, усіх видів забезпечення і направити для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 . /а.с. 41-42/.

Відповідно до виписки з акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААГ №101772 ОСОБА_1 встановлена друга група інвалідності з 25.05.2023 /а.с. 55-56/.

03.09.2023 ІНФОРМАЦІЯ_3 надіслано до ГУ ПФУ в Полтавській області подання про призначення пенсії по інвалідності ОСОБА_1 №УЧ-59697 разом з документами /а.с. 34-35/, у тому числі, з довідкою військової частини НОМЕР_1 від 21.06.2023 №350/205/128/230 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 (зі змінами) ОСОБА_1 за період березень 2022 року - березень 2023 року. У цій довідці зазначено про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування /а.с. 49/.

З 21.04.2023 ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" у розмірі 60% грошового забезпечення з урахуванням таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 4090,00 грн., оклад за військове звання - 1200,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 30% - 1587,00 грн., середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у т.ч. надбавка за специфічні умови проходження служби 65%, премія 420% - 6618,60 грн., сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 13495,60 грн., всього - 8097,36 грн., що підтверджується протоколом за пенсійною справою - 1601020747 (Міноборони) від 21.04.2023 /а.с. 32/.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області.

На заяву позивача від 26.12.2023 /а.с. 17-18/ відповідач надав відповідь листом від 16.01.2024 №1600-0203-8/3952, яким повідомив, що з приводу порушеного позивачем питання 10.01.2024 за №1600-0308-5/2076 направлено запит до Пенсійного фонду України /а.с. 19/.

ГУ ПФУ в Полтавській області надало до суду копію листа №1600-0308-5/2076 від 10.01.2024, адресованого Пенсійному фонду України, у якому зазначено, що згідно наданої інформації ОСОБА_1 в період з 20.07.2017 по 08.03.2022 був курсантом Харківського національного університету повітряних сил (ХНУПС), з 08.03.2022 по 20.04.2023 проходив військову службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_1 та був виключений із списків особового складу військової частини у відставку за станом здоров'я 20.04.2023. Для обчислення пенсії були надані довідки про додаткові види грошового забезпечення: з ХНУПС за період з 01.04.2021 по 31.03.2022 (сума додаткових видів грошового забезпечення становить 0,00 грн.) та з військової частини НОМЕР_1 за період з 08.03.2022 по 31.03.2023. Оскільки, згідно роз'яснення Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України від 26.06.2015 № 226/1/5002 курсанти вищих навчальних закладів відносяться до категорії осіб, які мають право на пенсію відповідно до статті 1-2 Закону № 2262, вважають, що додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 для обчислення пенсії повинні враховуватись за 24 повні місяці служби перед звільненням, тобто з урахуванням періоду перебування курсантом ХНУПС.

Позивач не погодився з діями Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо обчислення розміру пенсії позивача з урахуванням середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії шляхом їх ділення на 24, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи частково вимоги позивача, суд першої інстанції виходив з того, що період фактичної служби позивача, що передував виходу на пенсію, є меншим, ніж 24 календарні місяці., відтак дії відповідача щодо ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні 13 фактичних місяців служби підряд перед звільненням на 24 місяці вчинені з порушенням вимог пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393.

Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, враховуючи межі перегляду, передбачені ст. 308 КАС України, апеляційний суд зазначає таке.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон країни «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ), відповідно до якого держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За приписами статті 17-1 Закону №2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей визначено Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» (далі Постанова №393).

Абзацами 1-3 пункту 7 Постанови № 393 встановлено загальний порядок обчислення розміру пенсії, у тому числі порядок обчислення розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.

Відповідно до абзаців 1-3 пункту 7 Постанови № 393 (у редакції, чинній на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

- відповідних окладів за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Для осіб, які звільнені із служби у 2008 році та пізніше або які померли (загинули) в зазначений період і на час звільнення (смерті) мають менш як 24 календарні місяці служби (крім осіб, виплата грошового забезпечення яким провадилася на умовах і в порядку, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2005 р. № 748, від 3 вересня 2005 р. № 865, від 9 березня 2006 р. № 268 і від 15 листопада 2006 р. № 1588), середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з січня 2008 р. на кількість таких місяців.

Тобто, пенсія, призначена відповідно до Закону № 2262-ХІІ, обчислюється, у тому числі з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. При цьому, необхідною умовою для такого обчислення пенсії є безперервність проходження служби протягом 24 місяців. В іншому випадку, пенсія обчислюється з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням.

Матеріали справи свідчать, що позивач проходив службу у військовій частині НОМЕР_1 з березня 2022 року по 20 квітня 2023 року.

Отже, період фактичної служби позивача, що передував виходу на пенсію, є меншим, ніж 24 календарні місяці.

Як встановлено судом першої інстанції, розмір пенсії по інвалідності позивача обчислено з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за березень 2022 року - березень 2023 року в сумі 158846,33 грн., що зазначена у довідці військової частини НОМЕР_1 від 21.06.2023 №350/205/128/230.

При цьому, взяті для обрахунку розміру пенсії позивача суми грошового забезпечення за 13 календарних місяців, які передували його звільненню зі служби на пенсію, поділені відповідачем на 24 місяці: 158846,33 грн./24=6618,60 грн.

Колегія суддів зазначає, що редакція пункту 7 Постанови № 393 підлягає застосуванню, виходячи із сукупного аналізу норми вказаного пункту, а не його часткового тлумачення.

Так, на реалізацію положень Закону від 09 квітня 1992 року № 2262-XII Кабінетом Міністрів України 17 липня 1992 року прийнято постанову №393, пункт 7 якої передбачав загальне правило визначення розміру суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 пункт 7 доповнено новим правилом (на сьогоднішній день 4 абзац), залишивши загальне правило визначення розміру суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці.

У подальшому законодавець для узгодженості одночасно вносить зміни і до абзацу 3, і до абзацу 4 пункту 7 Постанови №393.

На сьогоднішній день абзац 4 пункту 7 Постанови №393 передбачає, що для осіб, які звільнені із служби у 2008 році та пізніше або які померли (загинули) в зазначений період і на час звільнення (смерті) мають менш як 24 календарні місяці служби ([…]), середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з січня 2008 року на кількість таких місяців.

Отже, дії відповідача щодо ділення загальної суми додаткових видів грошового забезпечення за 13 місяців на 24 місяці є протиправними та суперечать приписам чинного законодавства.

Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та ухвалив законне і обґрунтоване судове рішення щодо частково задоволення позовних вимог ОСОБА_1 у обраний судом спосіб, з дотриманням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 229, 241, 243, 250, 308, 310, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області - залишити без задоволення.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20.03.2024 по справі № 440/1760/24 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя (підпис)С.П. Жигилій

Судді(підпис) (підпис) Т.С. Перцова В.Б. Русанова