02 серпня 2024 року справа № 580/2624/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А. В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
14.03.2024 до Черкаського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі позивач) з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі відповідач), в якій просить:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області щодо не виплати ОСОБА_1 як особі, яка здійснила поховання пенсіонера ОСОБА_2 , допомоги на поховання в розмірі меншому, ніж передбачено статтею 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», протиправними;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області здійснити виплату ОСОБА_1 , як особі яка здійснила поховання пенсіонера ОСОБА_2 , допомоги на поховання в розмірі двомісячної пенсії ОСОБА_2 за вирахуванням фактично виплачених сум такої допомоги на рахунок вказаний при поданні заяви на отримання допомоги на поховання.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її дядько ОСОБА_2 , який за життя перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області, де отримував пенсію, повний розмір якої у лютому 2024 року становив 6 137, 04 грн. На момент смерті перебував на повному державному утриманні у Комунальному закладі «Центр надання соціальних послуг» Вільшанської селищної ради Звенигородського району Черкаської області. Вказує, що за власні кошти здійснила поховання ОСОБА_2 . У лютому 2024 року позивач звернулася до Головного управління із заявою про отримання допомоги на поховання померлого пенсіонера у розмірі двомісячної пенсії, яку він отримував на момент смерті. Однак, пенсійним органом виплачено таку допомогу у меншому розмірі, ніж передбачений ст. 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а саме в розмірі 3 068,52 грн. Того ж місяця позивач звернулася до Головного управління із запитом про надання інформації щодо розрахунку та визначення розміру виплати позивачу допомоги на поховання ОСОБА_2 . Однак, відповідач листом від 04.03.2024 № 2300-0502-8/15494 повідомив, що у лютому 2024 року розмір пенсії ОСОБА_2 до виплати складав 1 534,26 грн (6137,04 х 25%). Допомогу на поховання обчислено та визначено у розмірі 3 068, 52 грн (1 534,26 грн х 2). Позивач вважає, що при визначенні розміру допомоги на поховання має враховуватися повний розмір призначеної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті, тому за захистом своїх прав та інтересів звернулася до суду.
Відповідач 02.04.2024 подав відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Відзив обґрунтований тим, що ОСОБА_2 до дня смерті (22.02.2024) перебував на пенсійному обліку в Головному управлінні та одержував пенсію за віком, призначену відповідно до Закону № 1058-ІV. Із 20.12.2022 ОСОБА_2 перебував на повному державному утриманні у Комунальному закладі «Центр надання соціальних послуг» Вільшанської селищної ради Звенигородського району Черкаської області. Тому, на момент смерті ОСОБА_2 отримував 25 відсотків призначеної пенсії відповідно до ст. 48 Закону № 1058-ІV. У лютому 2024 року розмір пенсії ОСОБА_2 до виплати складав 1 534,26 грн (6 137,04 грн х 25%). Допомогу на поховання обчислено та виплачено позивачу в розмірі 3 068,52 грн (1 534,26 грн х 2). Відповідач вважає, що розмір допомоги на поховання ОСОБА_2 обчислено та виплачено позивачу відповідно до норм чинного законодавства.
Ухвалою від 19.03.2024 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
З'ясувавши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті, подані письмові докази, суд встановив таке.
ОСОБА_2 , дядько ОСОБА_1 (позивача), помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 23.02.2024.
За життя ОСОБА_2 перебував на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримував пенсію за віком, призначену відповідно до Закону № 1058-ІV.
Із 20.12.2022 ОСОБА_2 перебував на повному державному утриманні у Комунальному закладі «Центр надання соціальних послуг» Вільшанської селищної ради Звенигородського району Черкаської області.
Позивач понесла витрати на поховання ОСОБА_2 , що підтверджується довідкою Вільшанської селищної ради Звенигородського району Черкаської області від 25.02.2024 № 16-18/34/4.
Позивач звернулася до відповідача із запитом на інформацію від 29.02.2024 в якому просила надати інформацію (копію документа), на підставі якого розраховано та визначено розмір виплати допомоги на поховання її дядька - ОСОБА_2 .
Листом від 04.03.2024 № 2300-0502-8/15494 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повідомлено позивача про те, що статтею 48 Закону № 1058 передбачено виплату пенсіонеру 25% призначеної пенсії у разі, якщо він перебуває на повному державному утриманні у відповідній установі. Таким чином, у лютому 2024 року розмір пенсії ОСОБА_2 до виплати складав 1 534,26 грн (6137,04 грн х 25%). Допомогу на поховання обчислено та виплачено позивачу в розмірі 3 068,52 грн (1 534,26 грн х 2). Отже, розмір допомоги на поховання ОСОБА_2 обчислено та виплачено позивачу відповідно до норм чинного законодавства.
Вважаючи виплачену суму заниженою, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначає Закон України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV).
Відповідно до ст. 1 зазначеного Закону пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Ч. 3 ст. 9 Закону № 1058-IV передбачено, що до соціальних послуг, передбачених цим Законом, належить допомога на поховання пенсіонера.
Ч. 1 ст. 27 Закону № 1058-ІV передбачає, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп ? Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 48 Закону № 1058-ІV під час перебування пенсіонера на повному державному утриманні у відповідній установі (закладі) йому виплачується 25 відсотків призначеної пенсії. У випадках, якщо розмір його пенсії перевищує вартість утримання, виплачується різниця між пенсією і вартістю утримання, але не менше 25 відсотків призначеної пенсії.
Частина пенсії, що залишилася після виплати суми пенсії пенсіонеру та членам його сім'ї відповідно до частин першої і другої цієї статті, перераховується до установи (закладу), де пенсіонер перебуває на повному державному утриманні, за його особистою заявою. Зазначені кошти зараховуються на банківські рахунки цих установ понад бюджетні асигнування і спрямовуються виключно на поліпшення умов проживання в них пенсіонерів у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України (ч. 3 ст. 48 Закону № 1058-ІV).
Згідно зі статтею 53 Закону № 1058-IV у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Розділом V «Звернення за допомогою на поховання» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (далі Порядок № 22-1), визначено порядок звернення за допомогою на поховання.
Відповідно до пункту 5.1 розділу V Порядку №22-1, особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання (додаток 8), свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року N 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за N 691/15382) або довідку про смерть пенсіонера. У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.
Пунктом 5.2. Порядку №22-1 визначено, що допомога на поховання виплачується в розмірі, визначеному чинним законодавством. Допомога на поховання не виплачується в разі смерті особи, яка перебувала на повному державному утриманні (крім випадків, коли поховання здійснюється членами сім'ї або іншою особою).
Із системного аналізу наведених вище норм суд дійшов висновку, що під розміром пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті, слід розуміти повний загальний розмір пенсії, який був призначений органом пенсійного забезпечення особі у зв'язку з досягненням нею передбаченого законом пенсійного віку.
Факт перерахування за особистою заявою пенсіонера частини пенсії до установи (закладу), де він перебуває на повному державному утриманні - не є зміною розміру отримуваної пенсії, а є лише способом використання частини пенсійної виплати.
Таким чином, у спірних правовідносинах відповідач помилково ототожнює розмір призначеної пенсії із розміром фактично виплачених сум пенсії у разі перебування пенсіонера на повному державному утриманні Тому при визначенні розміру допомоги на поховання має враховуватися повний розмір призначеної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Як встановив суд, на час смерті ОСОБА_2 отримував пенсію у розмірі 6 137,04 грн, отже двомісячний розмір пенсії становить 12 274,08 грн.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснено виплату ОСОБА_1 допомоги на поховання пенсіонера ОСОБА_2 у розмірі 3 068,52 грн (25% від розміру пенсії х 2 розміри), тобто у меншому розмірі ніж двомісячна повна пенсія, яку отримував пенсіонер ОСОБА_2 на момент смерті.
Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області безпідставно, в порушення ст. 53 Закону №1058-ІV, не виплатило позивачу допомогу на поховання в розмірі двомісячної пенсії пенсіонера ОСОБА_2 , який становить 12 274,08 грн.
Суд зазначає, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
За таких обставин, суд вважає належним та необхідним способом захисту порушеного права позивача визнання протиправними дій відповідача щодо невиплати в повному обсязі позивачу допомоги на поховання пенсіонера ОСОБА_2 в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті, та зобов'язання відповідача виплатити позивачу допомогу на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував останній на момент смерті, з урахуванням проведених виплат.
Згідно з ч.ч. 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, позовні вимоги суд вважає обґрунтованими, в зв'язку із чим адміністративний позов належить задовольнити повністю.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судовий збір у сумі 1 211 грн 20 коп.
Керуючись ст.ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо невиплати в повному обсязі ОСОБА_1 допомоги на поховання пенсіонера ОСОБА_2 в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) допомогу на поховання пенсіонера ОСОБА_2 в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував ОСОБА_2 , з урахуванням проведених виплат.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Алла РУДЕНКО