Справа № 2а-1518/10/1770
11 серпня 2010 року 20год. 22хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів під головуванням судді Щербакова В. В., суддів Боймиструка С.В., Зозулі Д.П., за участю секретаря судового засідання Василевич І.І. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Бойко О.Ю.;
відповідача 1: представник Харковець В.В.;
відповідача 2: представник не з'явився;
третьої особи відповідача: представник не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Товариство з обмеженою відповідальністю "Селищанський гранітний кар'єр" < Список > < в особі > третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача< 3-тя особа >
до Сарненське районне управління юстиції Рівненської області Сарненська районна державна адміністрація Рівненської області третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача профспілкова організація працівників ТзОВ " Селищанський гранітний кар"єр"
про визнання незаконними дій та скасування державної реєстрації профспілки , -
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Селищанський гранітний кар'єр" звернувся до суду з позовом до Сарненського районного управління юстиції Рівненської області та Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області, залучивши в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Профспілкову організацію працівників ТОВ "Селищанський гранітний кар'єр" про визнання дій відповідачів неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії. Під час розгляду адміністративної справи представник позивача подав письмове клопотання про уточнення позовних вимог. Враховуючи дане клопотання позивач просить суд: 1.визнати незаконними дії працівників Сарненського районного управління юстиції в Рівненській області в частині проведення легалізації Профспілки працівників ТзОВ «Селищанський гранітний кар'єр» та його дочірніх підприємств; 2.скасувати державну реєстрацію Профспілкової організації працівників ТзОВ «Селищанський гранітний кар'єр» та його дочірніх підприємств; 3.визнати нечинним Свідоцтво про державну реєстрацію Профспілкової організації працівників ТзОВ «Селищанський гранітний кар'єр» та його дочірніх підприємств, серії АОО №473518 від 01.04.2005 року з моменту його видання; 4.визнати нечинним Свідоцтво про легалізацію профспілки - Профспілки працівників ТзОВ «Селищанський гранітний кар'єр» та його дочірніх підприємств №33 від 01.04.2005 року; 5.визнати нечинним Свідоцтво про легалізацію профспілки - Первинної профспілкової організації ТзОВ «Селищанський гранітний кар'єр» №57 від 09.12.2009 року; 6.Зобов'язати Сарненське районне управління юстиції Рівненської області сповістити в засобах масової інформації про скасування державної реєстрації Профспілкової організації працівників ТзОВ «Селищанський гранітний кар'єр» та його дочірніх підприємств, визнання нечинним свідоцтв про легалізацію Профспілки працівників ТзОВ «Селищанський гранітний кар'єр» та його дочірніх підприємств та Первинної профспілкової організації ТзОВ «Селищанський гранітний кар'єр»; 7.Зобов'язати Сарненську районну державну адміністрацію Рівненської області виключити Профспілкову організацію працівників ТзОВ «Селищанський гранітний кар'єр» та його дочірніх підприємств з Єдиного державного реєстру.
Свої позовні вимоги позивач обгрунтовує тим, що 01.04.2005 року начальником Сарненського районного управлінням юстиції затверджений висновок про реєстрацію нового об'єднання громадян - "Профспілкова організація працівників ТзОВ "Селищанський гранітний кар'єр". Згідно висновку новозареєстрованому об'єднанню надано статусу "місцевої профспілкової організації". Відповідно до висновку Сарненське РУЮ видало Свідоцтво про легалізацію профспілки за №33, яке стало підставою для реєстрації державним реєстратором Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області нової юридичної особи. В той же день державний реєстратор видав Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи - «Профспілкова організація працівників ТзОВ «Селищанський гранітний кар'єр», серії АОО №473518.
На думку позивача, статус «місцевої профспілкової організації» Профспілковій організації працівників ТзОВ «Селищанський гранітний кар'єр» був наданий незаконно, дана організація не мала в своєму складі жодної первинної профспілкової організації, рішення про її створення було прийнято лише працівниками товариства. Об'єднання після подачі всіх необхідних документів могло бути зареєстроване, лише, як первинна профспілкова організація. При цьому позивач керується ст.11 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії їх діяльності", згідно якої статус місцевої профспілкової організації може бути наданий лише профспілці, яка об'єднує не менш як дві первинні профспілкові організації, що діють на різних підприємствах, в установах. організаціях однієї адміністративно-територіальної одиниці (міста, району в місті, району, села, селища).
Відповідач2 позов не заперечив, подавав письмові клопотання, згідно яких просив суд розглянути дану адміністративну справу без участі його представника.
Відповідач1 позов заперечив, неодноразово надавав пояснення, згідно яких зазначає наступне. Сарненське районне управління юстиції Рівненської області наділене законом повноваженнями по легалізації об'єднання громадян - професійних спілок первинного та місцевого статусу. Згідно ч.3 ст.16 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності » для легалізації профспілок, об'єднань профспілок їх засновники або керівники виборних органів подають заяви. До заяви додаються статут (положення), протокол з'їзду, конференції, установчих або загальних зборів членів профспілки з рішенням про його затвердження, відомості про виборні органи, наявність організацій профспілки у відповідних адміністративно-територіальних одиницях, про засновників об'єднань.
На підставі поданих профспілкою, об'єднанням профспілок документів легалізуючий орган у місячний термін підтверджує заявлений статус за ознаками. визначеними статтею 11 цього Закону, включає профспілку, об'єднання профспілок до реєстру об'єднань громадян і видає профспілці, об'єднанню профспілок свідоцтво про легалізацію із зазначенням відповідного статусу. Легалізуючий орган не може відмовити в легалізації профспілки, об'єднання профспілок.
Додатково відповідач повідомив про те, що свідоцтво про легалізацію профспілки від 01.04.2005 р. № 33 втратило чинність у зв'язку з видачею нового свідоцтва про легалізацію профспілки внаслідок внесення змін до статутних документів та затвердження Статуту в новій редакції. Номер свідоцтва про легалізацію відповідає номеру в Реєстрі об'єднань громадян, під яким внесені дані про легалізовану Профспілку працівників ТзОВ «Селищанський гранітний кар єр» та його дочірніх підприємств.
05.03.2010 року за вих. № 2 Профспілкою працівників ТзОВ «Селищанський Гранітний кар'єр» та його дочірніх підприємств направлено до Сарненського райуправління юстиції листа про внесення змін до статутних документів профспілкової організації, до якої було додано протокол Загальних зборів членів профспілки працівників ТзОВ «Селищанський гранітний кар'єр» та його дочірніх підприємств від 04.03.2010 р.
З метою уточнення даних, вказаних в документах профспілки від 05.03.2010 р. на підставі ч.6 ст.16 ЗУ «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» листом Сарненського РУЮ від 12.03.2010 р. № 05-01-37 запропоновано профспілці надати додаткові матеріали, що підтверджують внесення змін до статутних документів.
На виконання даного листа профспілкою 02.06.2010 р. за вих. № 7 було направлено до Сарнеського райуправління юстиції повторний лист про внесення змін до статутних документів та додано до нього копію рішення Сарненського районного суду від 14.05.2010 р. у справі № 2о142/2010 за заявою Профспілки працівників ТОВ «Селищанський гранітний кар'єр » та його дочірніх підприємств про встановлення факту, що має юридичне значення, яким встановлено факт, що профспілка працівників ТОВ «Селищанський гранітний кар'єр» та його дочірніх підприємств є первинною профспілковою організацією.
Зважаючи на вищевикладене, з огляду на рішення, прийняте Загальними зборами профспілки 04.03.2010р. та з метою забезпечення виконання рішення Сарненського районного суду від 14.05.2010р. у справі № 2о142/2010, яке набрало законної сили, Сарненським райуправлінням юстиції 02.06.2010 р. зареєстровано зміни до статутних документів профспілки працівників ТОВ «Селищанський гранітний кар'єр » та його дочірніх підприємств. А відповідно до ч.4 п.12 Положення про порядок легалізації об'єднань громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 р. №140, видано нове свідоцтво про легалізацію профспілки взамін на здане старе свідоцтво. При цьому в нововиданому свідоцтві зазначається номер (33), під яким профспілку внесено до Реєстру об'єднань громадян, дату видачі попереднього свідоцтва (01.04.2005 р. яка є одночасно й датою внесення відомостей про організацію до Реєстру об'єднань громадян), зазначаються дані про профспілку згідно з останніми легалізованими змінами, та зазначається дата видачі нового примірника свідоцтва про легалізацію.
Додатково відповідач зазначив, що станом на 02.06.2010 р. профспілка працівників ТзОВ «Селищанський гранітний кар'єр» та його дочірніх підприємств згідно реєстраційних данних числиться як професійна спілка з первинним статусом. Отже обставини, які стали підставою для звернення Товариства з обмеженою відповідальністю «Селищанський гранітний кар'єр» з позовом до суду, на даний момент усунуті самостійно.
Враховуючи всі викладені обставини, просить в позові відмовити повністю.
В судовому засіданні 11.08.2010 року були заслухані свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5, які пояснили суду, що хоча і внесені до списків Профспілки працівників ТОВ «Селищанський гранітний кар'єр »та його дочірніх підприємств, однак при цьому ніколи ні в якій профспілці не приймали участі, жодних заяв на вступ до профспілки не писали.
Представник третьої особи брав активну участь у судових засіданнях. В своїх письмових заявах на адресу суду та в судових засіданнях зазначив наступне. На думку представника третьої особи, позовна заява спрямована в першу чергу не на визнання дій відповідачів неправомірними, а виключно на заборону діяльності профспілки, Просив суд залишити позовну заяву без розгляду або відмовити в задоволенні позовних вимог. Зокрема, в своїй заяві від 17.06.2010 р. (аркуш справи 100), представник третьої особи зазначив наступне: "Згідно п.6 ч.1 ст.155 КАС України: суд своєю ухвалою залишає позову заяву без розгляду, якщо: ...особа заперечує проти адміністративного позову і від неї надійшла відповідна заява." - відтак, на підставі своєї заяви просить залишити позовну заяву без розгляду.
Заслухавши в відкритих судових засіданнях представників сторін, осіб, які беруть участь у справі та свідків, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю, зважаючи на наступне.
Згідно рішення загальних зборів трудового колективу ТОВ "Селищанський гранітний кар'єр" та його дочірніх підприємств від 27.01.2005 року була утворена Профспілка працівників ТОВ "Селищанський гранітний кар'єр" та його дочірніх підприємств, рішення було оформлено протоколом №1 від 27.01.2005 року і на його підставі до Сарненського районного управління юстиції була направлена заява, про легалізацію профспілкового органу. 01.04.2005 року Сарненським управлінням юстиції було видано свідоцтво №33 про легалізацію профспілки працівників ТОВ "Селищанський гранітний кар'єр" та його дочірніх підприємств, однак в свідоцтві помилково було вказано, що профспілка має статус місцевої, а не первинної профспілкової організації. Дана профспілкова організація діяла зі статусом місцевої до 2010 року, коли рішенням Сарненського районного суду від 14.05.2010 року у справі №2о142/2010 було встановлено факт, що Профспілка працівників ТОВ "Селищанський гранітний кар'єр" та його дочірніх підприємств є первинною профспілковою організацією.
05.03.2010 року за вих. № 2 Профспілкою працівників ТзОВ «Селищанський Гранітний кар'єр»та його дочірніх підприємств направлено до Сарненського райуправління юстиції листа про внесення змін до статутних документів профспілкової організації, до якої було додано протокол Загальних зборів членів профспілки працівників ТзОВ «Селищанський гранітний кар'єр»та його дочірніх підприємств від 04.03.2010 р.
З метою уточнення даних, вказаних в документах профспілки від 05.03.2010 р. на підставі ч.6 ст.16 ЗУ "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" листом Сарненського РУЮ від 12.03.2010 р. № 05-01-37 запропоновано профспілці надати додаткові матеріали, що підтверджують внесення змін до статутних документів.
На виконання даного листа профспілкою 02.06.2010 р. за вих. № 7 було направлено до Сарнеського райуправління юстиції повторний лист про внесення змін до статутних документів та додано до нього копію рішення Сарненського районного суду від 14.05.2010 р. у справі № 2о142/2010 за заявою Профспілки працівників ТОВ "Селищанський гранітний кар'єр" та його дочірніх підприємств про встановлення факту, що має юридичне значення, яким встановлено факт, що профспілка працівників ТОВ "Селищанський гранітний кар'єр" та його дочірніх підприємств є первинною профспілковою організацією.
Зважаючи на вищевикладене, з огляду на рішення, прийняте Загальними зборами профспілки 04.03.2010р. та з метою забезпечення виконання рішення Сарненського районного суду від 14.05.2010р. у справі № 2о142/2010, яке набрало законної сили, Сарненським райуправлінням юстиції 02.06.2010 р. зареєстровано зміни до статутних документів профспілки працівників ТОВ "Селищанський гранітний кар'єр" та його дочірніх підприємств. Відповідно до ч.4 п.12 Положення про порядок легалізації об'єднань громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 р. №140, видано нове свідоцтво про легалізацію профспілки взамін на здане старе свідоцтво. При цьому в нововиданому свідоцтві зазначається номер (33), під яким профспілку внесено до Реєстру об'єднань громадян, дату видачі попереднього свідоцтва (01.04.2005 р. яка є одночасно й датою внесення відомостей про організацію до Реєстру об'єднань громадян), зазначаються дані про профспілку згідно з останніми легалізованими змінами, та зазначається дата видачі нового примірника свідоцтва про легалізацію.
Згідно ч.9 п.З Положення про районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні управління юстиції, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 14.02.2007 № 47/5 до основних завдань управління юстиції, зокрема, належить легалізація місцевих об'єднань громадян та реєстрація інших юридичних осіб у порядку, установленому чинним законодавством.
Згідно статті 1 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" професійна спілка (профспілка) - добровільна неприбуткова громадська організація, що об'єднує громадян, пов'язаних спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання).
Статтею 16 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" встановлено, що профспілки, їх об'єднання легалізуються шляхом повідомлення на відповідність заявленому статусу.
Легалізація всеукраїнських профспілок, їх об'єднань здійснюється Міністерством юстиції України, інших профспілок, їх об'єднань - відповідно Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласними. Київським та Севастопольським міськими, районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення) управліннями юстиції.
Згідно ч.3 ст.16 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" для легалізації профспілок, об'єднань профспілок їх засновники або керівники виборних органів подають заяви. До заяви додаються статут (положення), протокол з'їзду, конференції, установчих або загальних зборів членів профспілки з рішенням про його затвердження, відомості про виборні органи, наявність організацій профспілки у відповідних адміністративно-територіальних одиницях, про засновників об'єднань. На підставі поданих профспілкою, об'єднанням профспілок документів легалізуючий орган у місячний термін підтверджує заявлений статус за ознаками, визначеними статтею 11 цього Закону, включає профспілку, об'єднання профспілок до реєстру об'єднань громадян і видає профспілці, об'єднанню профспілок свідоцтво про легалізацію із зазначенням відповідного статусу.
Легалізуючий орган не може відмовити в легалізації профспілки, об'єднання профспілок.
На підставі викладеного, Сарненським районним управлінням юстиції було правомірно зареєстровано та легалізовано профспілку працівників ТОВ "Селищанський гранітний кар'єр" та його дочірніх підприємств та видано свідоцтво про державну реєстрацію профспілки. Помилка, допущена при цьому (зазначення профспілки в статусі місцевої, а не первинної), було виправлена рішенням Сарненського районного суду від 14.05.2010 року. За дану помилку начальник Сарненського районного управління юстиції поніс дисциплінарну відповідальність в березні 2010 року.
Профспілка працівників ТОВ "Селищанський гранітний кар'єр" та його дочірніх підприємств діяла зі статусом місцевої профспілкової організації з 2005 по 2010 рік і не вчиняла будь-яких дій для виправлення помилки, хоч дана помилка і була очевидною. Однак на момент вирішення даної адміністративної справи помилка виправлена і предмет спору відпав.
Що стосується дій та рішень відповідачів стосовно легалізації первинної профспілкової організації ТОВ "Селищанський гранітний кар'єр", суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Статтею 16 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" встановлено, що профспілки, їх об'єднання легалізуються шляхом повідомлення на відповідність заявленому статусу.
Для легалізації первинної профспілкової організації ТОВ "Селищанський гранітний кар'єр" до Сарненського районного управління юстиції було подано лист-заяву від 02.12.2009 р. про належність організації до Профспілки працівників гірничодобувних та переробних підприємств Сарненського району та про легалізацію профспілки; лист-підтвердження від 02.12.2009 р. № 20 Профспілки працівників гірничодобувних та переробних підприємств Сарненського району про належність первинної профспілкової організації ТзОВ "Селищанський гранітний кар'єр" до складу Профспілки працівників гірничодобувних та переробних підприємств Сарненського району; свідоцтво про легалізацію Профспілки працівників гірничодобувних та переробних підприємств Сарненського району від 16.09.2008 р. № 46, примірник якого виданий 18.11.2008 р. з урахуванням останніх легалізованих змін станом на 02.12.2009 р. Таким чином, у Сарненського районного управління юстиції не було підстав для відмови в реєстрації чи легалізації даної профспілкової організації. Крім того, легалізуючий орган не може відмовити в легалізації профспілки, об'єднання профспілок.
В зв'язку з тим, що відповідач при реєстрації та легалізації профспілок діяв правомірно, решта позовних вимог також не підлягають до задоволення.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необгрунтованість позовних вимог, відтак в задоволенні позову слід відмовити повнстю.
При розгляду даної адміністративної справи суд дійшов до висновку про те, що по своїй суті позовні вимоги опосередковано спрямовані на припинення діяльності двох професійних спілок, а такий спір не підлягає до розгляду в порядку адміністративного судочинства. Як зазначили представники сторін, в Сарненському районному суді перебуває в провадженні цивільна справа про заборону діяльності Профспілки працівників ТОВ "Селищанський гранітний кар'єр" та його дочірніх підприємств. Предметом позову в даній адміністративній справі було не правомірність діяльності та існування будь-якої профспілкової організації, а саме правомірність дій Сарненського районного управління юстиції. Відтак, частина поданих сторонами письмових доказів не стосувалась предмету позову і не враховувалась судом при винесенні даного судового рішення.
Згідно ст.94 КАС України судові витрати позивачу не повертаються. < Текст >
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Селищанський гранітний кар'єр" до Сарненського районного управління юстиції Рівненської області, Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області, третьої особи на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - профспілкової організації працівників ТОВ " Селищанський гранітний кар"єр", про:
- визнання незаконними дій працівників Сарненського районного управління юстиції Рівненської області в частині проведення легалізації Профспілки працівників ТОВ "Селищанський гранітний кар'єр" та його дочірніх підприємств, та Первинної профспілкової організації ТОВ "Селищанський гранітний кар'єр";
- виключення з Реєстру об'єднань громадян України: Профспілкової організації працівників ТОВ "Селищанський гранітний кар'єр" та його дочірніх підприємств, Профспілки працівників ТОВ "Селищанський гранітний кар'єр" та його дочірніх підприємств, Первинної профспілкової організації ТОВ "Селищанський гранітний кар'єр";
- визнання нечинним та анулювання Свідоцтва про державну реєстрацію Профспілкової організації працівників ТОВ "Селищанський гранітний кар'єр" та його дочірніх підприємств, серії АОО №473518 від 01.04.2005 року;
- визнання нечинним та анулювання Свідоцтва про легалізацію профспілки - Профспілки працівників ТОВ "Селищанський гранітний кар'єр" та його дочірніх підприємств, №33 від 01.04.2005 року;
- зобов'язання Сарненське районне управління юстиції Рівненської області сповістити в засобах масової інформації про виключення з Реєстру об'єднань громадян України: Профспілкової організації працівників ТОВ "Селищанський гранітний кар'єр" та його дочірніх підприємств, Профспілки працівників ТОВ "Селищанський гранітний кар'єр" та його дочірніх підприємств, Первинної профспілкової організації ТОВ "Селищанський гранітний кар'єр";
- зобов'язання Сарненську районну державну адміністрацію Рівненської області виключити Профспілкову організацію працівників ТОВ "Селищанський гранітний кар'єр" та його дочірніх підприємств з Єдиного державного реєстру -- відмовити повністю.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Головуючий Суддя Щербаков В. В.
Суддя Боймиструк С.В.
Суддя Зозуля Д.П.