Рішення від 02.08.2024 по справі 440/17069/23

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/17069/23

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/17069/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

16.11.2023 адвокат Острицький Андрій Олегович, здійснюючи представництво інтересів ОСОБА_1 , через систему "Електронний суд" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (надалі - ГУПФ), в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у не нарахуванні та не виплаті позивачу пенсії з урахуванням індексацій, запроваджених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», та обмеженні максимальним розміром з 01.03.2023 після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.12.2022 у справі №440/9064/22, зобов'язавши при цьому ГУПФ нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням вказаних індексацій у розмірі 90% грошового забезпечення та без обмеження максимальним розміром з 01.03.2023 з урахуванням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.12.2022 у справі №440/9064/22;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у не нарахуванні та не виплаті позивачу щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, запровадженої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з 01.07.2021 після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.12.2022 у справі №440/9064/22, зобов'язавши при цьому ГУПФ здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 такої щомісячної доплати до його пенсії починаючи з 01.07.2023.

Позовні вимоги мотивовані посиланням на обставини протиправності дій відповідача, який на виконання приписів постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" з 01.03.2023 провів індексацію пенсії, проте виплату індексації фактично не здійснив, посилаючись на необхідність обмеження пенсійних виплат максимальним розміром, що, на переконання позивача, порушує його право на належне пенсійне забезпечення. Крім того, відповідач протиправно припинив виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" з 01.07.2021 після перерахунку пенсії на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.12.2022 у справі №440/9064/22.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 20.11.2023 позовну заяву було залишено без руху та запропоновано позивачеві у десятиденний строк усунути виявлені недоліки шляхом надання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду з цим позовом та доказів, які свідчать про поважність причин пропуску цього строку в частині позовних вимог, що охоплюють період з 01.07.2021 по 16.05.2023, або ж привести обсяг вимог (період) у відповідність до ч. 2 ст. 122 КАС України, а також засвідчених у встановленому законом порядку документальних відомостей про зареєстроване місце проживання позивача та про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків.

Ухвалою суду від 20.12.2023 позовну заяву повернуто позивачеві у зв'язку з неусуненням недоліків.

Однак постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 30.04.2024 ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 20.12.2023 скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 10.06.2024 справу №440/17069/23 прийнято до провадження та відкрито провадження в адміністративній справі.

У наданому до суду відзиві на позов представник відповідача просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити. Вказує, що в розрахунку пенсії сума індексації за 2023 рік зазначена, проте по суті не виплачується, оскільки пенсія законно обмежується її максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів з 01.03.2023 з урахуванням п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168. З приводу щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713, зазначив, що у зв'язку з тим, що розмір пенсії позивача на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.12.2022 у справі №440/9064/22 збільшився більше ніж на 2000,00 грн, доплата за постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 відсутня з 01.06.2023.

Розгляд справи здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку у ГУПФ, де отримує пенсію за вислугу років, призначену йому відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

З 01.07.2021 відповідач, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713, нараховував позивачу щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн, підсумок якої з надбавками склав 15091,38 грн.

У подальшому рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 26.10.2018 у справі №440/5046/21 суд, зокрема, зобов'язав ГУПФ здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, ІНФОРМАЦІЯ_2 від 11.01.2021 №ХЗ65119, з урахуванням 90% грошового забезпечення, а також з урахуванням проведених виплат.

На виконання рішення суду ГУПФ здійснив перерахунок пенсії з 01.04.2019, внаслідок якого розмір пенсії позивача з 01.04.2019 склав 31555,16 грн, до виплати з 01.02.2022 - 19340,00 грн. Враховуючи ту обставину, що зростання розміру пенсії перевищило 2000,00 грн, відповідач припинив нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713.

З 01.03.2022 відповідач на виконання приписів постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" провів індексацію пенсії позивача, сума якої склала 1696,01 грн.

З 01.03.2023 відповідач на виконання приписів постанови Уряду від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" провів індексацію пенсії позивача, внаслідок чого сума індексації склала 1500,00 грн, а загальний розмір нарахованої позивачу з 01.03.2023 пенсії з урахуванням індексації, доплат та підвищень до виплати склав 16406,89 грн.

Згодом, рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 02.12.2022 у справі №440/9064/22 суд зобов'язав ГУПФ здійснити з 01.04.2019, з 01.12.2019, з 01.07.2020, з 01.12.2020, з 01.07.2021, з 01.12.2021 виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 №ХЗ65119 від 11.01.2021 у розмірі 90% грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром. Також суд зобов'язав ГУПФ здійснити виплату нарахованої ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2022 та з 01.07.2022 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 №ХЗ65119 від 11.01.2021 у розмірі 90% грошового забезпечення з урахуванням індексації, установленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.

Після перерахунку пенсії на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.12.2022 у справі №440/9064/22 відповідач хоч і включив індексацію до пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 та від 24.02.2023 №168, підсумок пенсії (з надбавками) склав 37659,10 грн, проте фактично таку індексацію відповідач не виплатив, обмеживши пенсію ОСОБА_1 розміром 36126,10 грн.

Адвокат Острицький А.О. звернувся до ГУПФ з адвокатським запитом щодо пенсійного забезпечення ОСОБА_1 , у відповідь на який відповідач листом від 04.08.2023 повідомив представника про те, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду у справі №440/9064/22 ГУПФ проведено перерахунок пенсії та нараховано борг у сумі 747 457,10 грн. Пенсія, в обчисленому на виконання рішення розмірі 36126,10 грн, зараховується на рахунок ОСОБА_1 з 01.06.2023. Також зазначив, що оскільки основний розмір пенсії після проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення суду збільшився більше ніж на 2000,00 грн, тому доплата згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 не нараховувалась та не виплачувалась.

У іншій відповіді на звернення адвоката відповідач листом від 14.09.2023 повідомив про те, що розмір пенсії ОСОБА_2 з 01.07.2022 по теперішній час з урахуванням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.12.2022 у справі №440/9064/22 становить 36126,10 грн. Додав, що на даний час розрахунковий розмір ОСОБА_1 в обчисленому на виконання судових рішень розмірі, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 та постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168, становить 37659,10 грн.

Вважаючи протиправними дії ГУПФ щодо обмеження максимального розміру пенсії після проведення індексації з 01.03.2023, а також відмови у виплаті з 01.07.2023 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 у розмірі 2000,00 грн, позивач знову звернувся до суду вже з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Вирішуючи перш за все позов у частині вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо обмеження пенсії після її індексації з 01.03.2023 максимальним розміром, суд виходить з такого.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).

Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За приписами частин другої та третьої статті 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ у редакції Закону від 06.12.2016 №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (набрала чинності з 01.01.2017), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Водночас, як визначено статтею 2 Закону України від 08.07.2011 №3668-VІ "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (з урахуванням змін, внесених законами від 24.12.2015 №911-VIII, від 06.12.2016 №1774-VIII (надалі - Закон №3668-VI), максимальний розмір пенсії (...) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до (...) законів України (...) "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", (...), не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Закон №3668-VІ набрав чинності з 01.10.2011.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668-VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.

Згідно з ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31.12.2017, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

У подальшому пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" ще й установлено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Крім того, пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" ще й установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”.

Тож аналізуючи обставини правомірності обмеження пенсії з 01.03.2023, суд виходить з наступного.

Як видно з протоколу перерахунку пенсії з 01.03.2023, здійсненого на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.12.2022 у справі №440/9067/22 загальний розмір нарахованої позивачу пенсії з урахуванням індексації, доплат та підвищень склав 37659,10 грн, до виплати - 36126,10 грн.

Обмеження пенсії позивача максимальним розміром вмотивоване посиланням відповідача на ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ та ст. 2 Закону №3668-VI.

Разом з тим, ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ Рішенням Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 визнана неконституційною. Конституційний Суд України зазначив, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

У резолютивній частині рішення Конституційний Суд України зазначив: визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ зі змінами, а саме:

- частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Відповідно до ст. 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Отже, ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України вищевказаного рішення, тобто з 20.12.2016.

Таким чином, після прийняття Конституційним Судом України рішення від 20.12.2016 № 7-рп/2016 обмеження розміру пенсії позивача 10 (десятьма) прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, є неправомірним, а відповідач має здійснювати виплату пенсії позивачу без обмеження її максимального розміру.

При цьому, суд не приймає до уваги посилання відповідача на положення ст. 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI від 08.07.2011, оскільки саме на підставі вказаного Закону були внесені зміни до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення максимального розміру пенсії, положення якого й визнано неконституційними.

Визнання обмеження розміру пенсії таким, що не відповідає ст. 117 Конституції України, унеможливлює застосування аналогічних положень Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" при нарахуванні пенсії позивача.

Зважаючи на викладене, застосуванню підлягають норми Закону №2262-ХІІ з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, а не норми Закону № 3668-VI.

За таких обставин, зважаючи на факт визнання неконституційними положень ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, яка передбачала обмеження пенсії максимальним розміром, суд зазначає, що пенсійний орган обмежуючи позивачу виплату пенсії максимальним розміром, діяв всупереч приписам Закону №2262-ХІІ.

На момент прийняття постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 та від 24.02.2023 №168 відповідні зміни у законодавстві не мали місця. Зокрема, вищезгадані положення ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ та ст. 2 Закону №3668-VI не змінилися.

Стосовно наявності у пункті 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 та у пункті 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 допису про підвищення пенсій з 01.03.2022 та з 01.03.2023 відповідно "у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом", суд звертає увагу на те, що такі суперечать приписам Закону №2262-XII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, які є спеціальними у спірних правовідносинах, а тому підлягають застосуванню відповідачем і судом.

За таких обставин, зважаючи на визнання неконституційними положень ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, яка передбачала обмеження пенсії максимальним розміром, та відсутність правових підстав для застосування до спірних відносин положень Закону №3668-VI, суд дійшов висновку щодо протиправності дій ГУПФ в частині обмеження максимальним розміром пенсії ОСОБА_1 після перерахунку пенсії з 01.03.2023 з урахуванням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.12.2022 у справі №440/9064/22.

Вирішуючи позов у частині вимог щодо визнання протиправної бездіяльності відповідача у не нарахуванні та не виплаті позивачу щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, запровадженої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", суд виходить з такого.

14.07.2021 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (надалі - Постанова №713), пунктом 1 якої установлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 р. (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. № 2146-IX “Про внесення змін до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” щодо пенсій в разі втрати годувальника”), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.

Тож, за змістом приведеної вище норми право на отримання доплати у розмірі 2000,00 грн обмежене рядом умов, перелік яких наведений в абзаці третьому пункту 1 Постанови №713. Однією з таких умов є обставина перегляду (перерахунку) пенсії після 01.03.2018, внаслідок чого розмір пенсії зріс більше ніж 2000,00 грн. При цьому текст Постанови №713 не містить застережень з приводу того про який саме перегляд (перерахунок) пенсії йде мова.

Як встановлено судом, на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26.10.2018 у справі №440/5046/21 позивачеві здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2019. Після перерахунку розмір пенсії позивача до виплати склав - 19340,00 грн (до перерахунку пенсії розмір складав 15091,38 грн, у т.ч. доплата 2000 грн згідно з Постановою №713). При цьому, доплату у сумі 2000 грн, яка була призначена з 01.07.2021, припинено виплачувати з 01.02.2022.

Тож підстав для відновлення виплати спірної доплати немає.

Але подібні правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному суді.

Так, у постанові від 08.11.2022 у справі №420/2473/22 Верховний суд дійшов наступного висновку:

“ 44. Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.

45. Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

46. Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

47. У зв'язку із чим колегія суддів не може погодитись із висновком суду апеляційної інстанції про те, що проведений на виконання судового рішення по справі №420/18380/21 перерахунок пенсії позивача відбувся не з метою відновлення порушеного права позивача, а фактично внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду по справі № 826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення.

48. Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ 06.01.2022 на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.”

В іншій постанові від 02.03.2023 у справі №600/870/22-а Верховний суд не знайшов підстав для відступу від вищенаведеного висновку, оскільки, знову ж таки, перерахунок пенсії позивача, що проведений ГУПФ на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

З огляду на такі висновки суду касаційної інстанції суд, в силу імперативу ч. 5 ст. 242 КАС України, змушений їх враховувати, у зв'язку з чим визнає протиправними дії ГУПФ щодо відмови у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії позивача, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", починаючи з 01.07.2023 та зобов'язує відповідача нарахувати і виплатити позивачу таку щомісячну доплату до пенсії починаючи з 01.07.2023, за вирахуванням фактично виплачених сум.

Відтак позов в цій частині підлягає задоволенню в обсязі заявлених позивачем вимог.

При цьому не підлягає задоволенню вимога зобов'язати ГУПФ здійснити з 01.03.2023 виплату пенсії позивача з розрахунку 90% грошового забезпечення, оскільки в матеріалах справи відсутні докази порушеного права позивача в частині виплати пенсії з 01.03.2023 у зменшеному розмірі, тоді як судовому захисту в адміністративному суді за правилом ч. 1 ст. 5 КАС України підлягають лише порушені права, свободи або законні інтереси особи.

Відтак позов у цілому слід задовольнити частково.

Позивач звільнений від сплати судового збору в силу закону як ветеран війни - особа з інвалідністю внаслідок війни, інших судових витрат не поніс, тому підстави для їх розподілу відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в частині обмеження максимальним розміром пенсії ОСОБА_1 після перерахунку пенсії з 01.03.2023 з урахуванням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.12.2022 у справі №440/9064/22.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити виплату нарахованої ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2023 без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації, запровадженої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та з урахуванням індексації, запровадженої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", з урахуванням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.12.2022 у справі №440/9064/22 та враховуючи фактично проведені виплати.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 з 01.07.2023 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.07.2023 щомісячну доплату до пенсії, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", за вирахуванням фактично виплачених сум.

В решті вимог - позов залишити без задоволення.

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 13559341; вул. О.Ольжича, буд. 7, м. Житомир, 10003).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.

Суддя Є.Б. Супрун