31 липня 2024 р. № 400/5539/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Брагар В. С. у порядку письмового провадження розглянувши адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,
провизнання протиправними дії, визнання протиправним та та скасування рішення від 03.06.2024 №1074,
ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо направлення позивача на проходження військово-лікарської комісії для встановлення придатностідо проходження служби за станом здоров'я у зв'язку з призовом на військову службу під час мобілізації в особливий період;
- визнати протиправною та скасувати рішення формлене направленням від 03.06.2024 №1074 на проходження військово-лікарської комісії для встановлення придатності до проходження служби.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є інвалідом 3 групи. Позивач, стверджуючи, що його було повністю пожиттєво виключено з військового обліку, вважає що він не підлягає військовому обліку та вказує, що відповідач протиправно та без належних на те повноважень направив його на проходження військово-лікарської комісії для встановлення придатності до проходження служби за станом здоров'я.
Відповідач надіслав до суду відзив на позов, в якому просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що 03.06.2024 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 з вимогою надання довідки про виключення з військового обліку так, як мешкає на території Інгульського району м. Миколаєва і перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 з 10.09.1986 року. Позивачу було доведено, що відповідно до вимог наказу МО України №402 від 14.08.2008 року зі змінами, ІНФОРМАЦІЯ_4 не може видати йому довідку ВЛК оскільки він проходив ВЛК у 1985 році в Кривоозерському РВК. З метою вирішення його питання та виготовлення і надання Позивачу довідки ВЛК, а також підтвердження його непридатності до військової служби за станом здоров'я, йому було запропоновано пройти військово-лікарську комісію для підтвердження його непридатності до військової служби та в подальшому видачі довідки ВЛК про виключення його з військового обліку з відміткою погодження 18 регіональної ВЛК м. Одеси для цього йому і було видано направлення на проходження ВЛК. Враховуючи вище викладене ІНФОРМАЦІЯ_4 заперечує проти скасування направлення позивача на проходження ВЛК та при цьому повідомляє, що відповідно до вимог наказу МО України №402 від 14.08.2008 року зі змінами, не може видати довідку ВЛК на підставі запису у військово-обліковому документі зробленим ІНФОРМАЦІЯ_5 у 1985 році.
Ухвалою суду від 17.06.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін на 10.07.2024.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд
ОСОБА_1 за станом здоров'я був виключений з військового обліку 17 січня 1985 року згідно ч. 1 ст. 26 "а" Наказу Міністерства оборони СРСР №185.
Позивач відповідно до пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 від 28.10.2015 року є інвалідом 3 групи.
27.05.2024 року позивачу було відмовлено у перетині кордону, оскільки позивачу необхідно отримати довідку про виключення з обліку військовозобов'язаних з ІНФОРМАЦІЯ_6 з шрихкодом.
03.06.2024 року позивач звернувся за місцем реєстрації до ІНФОРМАЦІЯ_1 про надання такої довідки.
Позивачу було доведено, що відповідно до вимог наказу МО України №402 від 14.08.2008 року зі змінами, ІНФОРМАЦІЯ_4 не може видати йому довідку ВЛК оскільки він проходив ВЛК у 1985 році в Кривоозерському РВК.
З метою вирішення його питання та виготовлення і надання позивачу довідки ВЛК, а також підтвердження його непридатності до військової служби за станом здоров'я, йому було запропоновано пройти військово-лікарську комісію для підтвердження його непридатності до військової служби та в подальшому видачі довідки ВЛК про виключення його з військового обліку з відміткою погодження 18 регіональної ВЛК м. Одеси для цього йому і було видано направлення від 03.06.2024 №1074 на проходження ВЛК.
Не погоджуючись з такими діями та рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом з метою захисту свого порушеного права.
Проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та Національної гвардії України (частина 2 статті 2 Закону № 2232-XII).
Відповідно до частини 6 статті 37 Закону № 2232-XII виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які: 1) призвані чи прийняті на військову службу; 2) проходять військову службу (навчання) у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; 3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку; 4) досягли граничного віку перебування в запасі; 5) припинили громадянство України; 6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину; 7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; 8) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими.
Таким чином, законодавством передбачено вичерпний перелік підстав взяття військовозобов'язаних на військовий облік та виключення з нього.
Згідно з пунктом 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення №154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
За пунктом 9 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють заходи щодо призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Відповідно до пункту 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: організовують з визначеною періодичністю проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних і резервістів.
Отже, направлення на проведення медичних оглядів та обстежень військово-лікарськими комісіями віднесено до повноважень територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Крім того, Наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі - Положення № 402).
Відповідно до пункту 1.1 розділу І Положення №402, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Згідно з пунктом 1.2 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза - це медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Отже, військовослужбовці підлягають медичному огляду госпітальною ВЛК, якій за результатами військово-лікарської експертизи надане право приймати постанови щодо придатності особи до військової служби.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Слід зазначити, що адміністративний суд повноважений на вирішення наявного публічного спору в межах доводів учасників справи, які викладаються у заявах по суті справи, зокрема, у позовній заяві.
Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Таким чином, гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
За правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 15.08.2020 у справі №1340/4630/18, відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Суд вважає, що оскаржуване напралення відповідача від 03.06.2024 №1074 не є індивідуальним актом розпорядчого характеру, оскільки ним лише запропоновано позивачу з'явитися у визначений день для проходження ним військово-лікарської комісії та вирішення питання для підтвердження його непридатності до військової служби та в подальшому видачі довідки про виключення з військового обліку, оскільки неможливо встановити ступінь придатності позивача до військової служби, у зв'язку з тим, що позивач у 1985 році проходив ВЛК у Кривоозерському РВК.
Враховуючи, що в межах підстав позову судом не встановлено протиправних дій відповідача, які б спричинили порушення прав позивача у спірних правовідносинах, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись статтями 9, 72, 73, 74-76, 77, 90, 139, 241 - 246, 250 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Суддя В. С. Брагар