01 серпня 2024 рокусправа № 380/25675/23
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", враховуючи продовжений трудовий стаж, який складає більш як 24 місяці, після призначення пенсії незалежно від перерв у роботі;
- зобов'язати відповідача перерахувати позивачу призначену пенсію відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", враховуючи продовжений трудовий стаж, який складає більш як 24 місяці, після призначення пенсії незалежно від перерв у роботі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є пенсіонером з 11.11.2020, перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за віком.
Відмічає, що на підставі заяви від 12.11.2021 про перерахунок пенсії йому був донарахований страховий стаж за період з 19.09.2019 по 30.09.2021, проте фактично перерахунок пенсії не відбувся, оскільки сума щомісячної пенсійної виплати не змінилася і надалі становить 4 367,00 грн.
У грудні 2022 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням відпрацьованого страхового стажу роботи, оскільки ОСОБА_1 вважав, що отримує пенсію меншу, ніж встановлена діючим законодавством.
Однак, відповідач своїм рішенням від 20.04.2023 відмовив позивачу в перерахунку пенсії та зазначив, що його пенсійне забезпечення здійснюється згідно із чинним законодавством та наданими документами про стаж і заробіток, що на думку позивача, є незаконним.
Із наведених підстав просить позовні вимогти задовольнити повністю.
Ухвалою від 06.11.2023 відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
28.11.2023 Головне управління ПФУ у Львівській області надіслало до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позову, обґрунтовуючи тим, що ОСОБА_1 не звертався до відповідача із заявою встановленого зразка відповідно до Порядку 22-1. Отже, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не приймало рішення про перерахунок чи відмову в перерахунку пенсії, а лише надало відповідь від 09.05.2023 № 12236-12175/Ж-52/8-1300/23 на звернення позивача. Так, у відповіді на звернення позивача зазначено про наявність підстави для відмови у перерахунку пенсії.
Зауважує, що позивач з 01.10.2020 перебуває на обліку у структурному підрозділі відповідача, як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.
Разом з цим, пенсію за віком ОСОБА_1 отримує з 03.01.2011 відповідно до Закону № 1058-IV, як працюючий пенсіонер. За матеріалами пенсійної справи страховий стаж позивача становить 43 роки 1 місяць 3 дні. Коефіцієнт страхового стажу - 0,43083. Працює. Середньомісячна заробітна плата для обчислення пенсії визначена за період 01.08.1980 по 31.07.1985 та з 01.07.2000 по 31.07.2009 за даними персоніфікованого обліку.
Масовий автоматичний перерахунок пенсій відповідно до ч.4 ст. 42 Закону № 1058-IV проводиться щорічно на 1 квітня, починаючи з 2018 року. 3 01.04.2022 згідно з абз. 3 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV позивачу автоматизованим способом проведений масовий перерахунок по стажу відповідно до абз. 3 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV без додаткового звернення особи. Стаж зарахований по 28.02.2021.
Також відповідач зазначає, що з 01.04.2024 ОСОБА_1 набуде права на проведення масового перерахунку по стажу. Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (далі - Постанова 168) встановлено, що з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Із 01.03.2023 відповідно до Постанови № 168 середньомісячний заробіток ОСОБА_1 , визначений із застосуванням середньої заробітної плати - 7405,03 грн. (6186,32 х 1,197 та становив 10255,30 грн (7405,03 х 1,38491 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Розмір пенсії з 01.03.2023 становить 5083,15 грн, у тому числі: 4418,29 грн - розмір пенсії за віком (10255,30 грн х 0,43083); 364,86 грн - доплата за понаднормовий стаж, понад 25 років, за 18 років (2027,00 грн для працюючих х 18 %); 300,00 грн - компенсаційна виплата 70-ти річним.
Зважаючи на викладене, відповідач вважає, що пенсійне забезпечення ОСОБА_1 здійснюється згідно з чинним законодавством та наданими позивачем документами про стаж і заробіток. У свою чергу, здійснення перерахунку пенсії позивача відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV буде проводитись не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) пенсії за умови наявності у нього не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (перерахунку) пенсії.
Із наведених підстав, просить відмовити у задоволенні позову.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Сторонами не заявлені клопотання про розгляд справи за їх участі у судовому засіданні.
Таким чином, суд розглядає цей спір у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши наявні в матеріалах справи документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд враховує наступне.
ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області із 01.10.2020 та з 03.01.2011 отримує пенсію за віком на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.
На день призначення пенсії страховий стаж позивача становив 42 роки 06 місяців 25 днів, розмір пенсії - 3124,34 грн, що підтверджуються наявним у матеріалах справи рішенням про призначення пенсії від 05.10.2020 № 913040137066.
Рішенням Головного управління ПФУ у Львівській області № 913040137066 (що співпадає із номером рішення про призначення пенсії) здійснено "допризначення" пенсії з 01.04.2022 у зв'язку із наданням додаткових документів; страховий стаж - 43 роки 01 місяці 3 дні, розмір пенсії - 4039,26 грн.
20.04.2023 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок розміру пенсії з урахуванням відпрацьованого страхового стажу роботи.
09.05.2023 Головне управління ПФУ у Львівській області у листі № 12236-12175/Ж-52/8-1300/23 роз'яснило заявнику, що пенсійне забезпечення здійснюється згідно з чинним законодавством та наданими ОСОБА_1 документами про стаж і заробіток. Здійснення перерахунку пенсії відвідною до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV буде проводитись не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) пенсії за умови наявності не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (перерахунку) пенсії.
Надаючи оцінку обґрунтованості доводів позивача про наявність підстав для стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку, суд застосовує наступні правові норми.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовані Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Відповідно до ст. 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Суд встановив, що ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває із 01.10.2020 на обліку у Головному управлінні ПФУ у Львівській області та з 03.01.2011 отримує пенсію за віком на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.
На день призначення пенсії страховий стаж позивача становив 42 роки 06 місяців 25 днів, розмір пенсії - 3124,34 грн, що підтверджуються наявним у матеріалах справи рішенням про призначення пенсії від 05.10.2020 № 913040137066.
01.04.2022 Головне управління ПФУ у Львівській області здійснило "допризначення" пенсії ОСОБА_1 у зв'язку із наданням додаткових документів; страховий стаж - 43 роки 01 місяці 3 дні, розмір пенсії - 4039,26 грн.
Отже, розмір пенсії позивача збільшений унаслідок проведеного перерахунку, оскільки при призначенні становив 3124,34 грн, а після "допризначення" пенсії зріс до 4039,26 грн.
Таким чином, доводи позивача про те, що перерахунок його пенсії фактично не здійснювався (оскільки розмір пенсії не змінився) є помилковими та спростовані наявними у справі доказами.
З огляду на цю обставину, суд погоджується із доводами відповідача, що наступне зарахування (донарахування) страхового стажу позивача на підставі ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV можливе не раніше ніж через два роки після попереднього перерахунку.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
За правилами ст. 139 КАС України у разі відмови у задоволенні позову судові витрати зі сплати судового збору на користь позивача стягненню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 КАС України, суд
Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
СуддяКисильова Ольга Йосипівна