01 серпня 2024 року м. Житомир справа № 240/6559/23
категорія 112010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Токарева М.С., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними рішення, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом у якому просить:
- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, яке викладене в листі за № 0600-0602-8/72180 від 23.09.2022, про відмову в наданні ОСОБА_1 , довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії як державному службовцю відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України № 1-3 від 17 січня 2017 року та не зарахуванні до стажу державної служби, стаж на посаді віднесеної до категорії посад державних службовців, а саме період роботи в Володарсько- Волинському райкомі Компартії України з 01.02.1987 по 24.10.1990
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби, стаж на посадах віднесених до категорії посад державних службовців, а саме період роботи в Володарсько-Волинському райкомі Компартії України з 01.02.1987 по 24.10.1990.
В обгрунтування позовних вимог вказує, що з 23 липня 2020 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за віком згідно Закону України“ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. В подальшому він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області із заявою щодо видачі довідок про заробітну плату з метою переходу з пенсії за віком на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу”. Однак, йому було відмовлено у видачі довідок про заробітну плату через неврахування стажу державної служби за періоди роботи в партійних органах.
Справу призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідачем було подано відзив на позовну заяву за змістом якого він просив відмовити у задоволенні позову. Вказує, що згідно записів трудової книжки Позивач працював з 15.05.2002 по 31.01.2004 на посаді заступника голови Володарсько-Волинської райдержадміністрації, з 31.01.2011 по 30.03.2017 на посаді начальника управління Пенсійного фонду України Володарсько-Волинського району. Стаж державної служби станом на 01.05.2016 становить 07 років 01 місяць 16 днів. Тому, права на перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу” позивач не має, оскільки на день набрання чинності Закону № 889 (01 травня 2016 року) відсутній необхідний стаж роботи на посадах, передбачених ст. 25 Закону № 3723 - 10 років, та немає підстав для видачі довідок про заробітну плату.
Дослідивши подані сторонами письмові докази суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 з 23 липня 2020 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за віком згідно Закону України“ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
05.09.2022 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області із заявою щодо видачі довідок про заробітну плату з метою переходу з пенсії за віком на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу”.
Листом за № 0600-0602-8/72180 від 23.09.2022 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило, що згідно записів трудової книжки Позивач працював з 15.05.2002 по 31.01.2004 на посаді заступника голови Володарсько-Волинської райдержадміністрації, з 31.01.2011 по 30.03.2017 на посаді начальника управління Пенсійного фонду України Володарсько-Волинського району. Стаж державної служби станом на 01.05.2016 становить 07 років 01 місяць 16 днів. Тому, права на перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу” позивач не має, оскільки на день набрання чинності Закону № 889 (01 травня 2016 року) відсутній необхідний стаж роботи на посадах, передбачених ст. 25 Закону № 3723 - 10 років, та немає підстав для видачі довідок про заробітну плату.
Вважаючи таку відмову протиправною позивач звернувся до суду з даним позовом.
Суд наголошує, що предметом даного судового розгляду є не рішення про відмову у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу”, а правомірність відмови у видачі довідок про заробітну плату.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначаються Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон №889-VIII).
Відповідно до п. 2 розд. ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII, з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 28.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.
Зокрема, п. 10, 12 розд. ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно наявної у матеріалах справи копії трудової книжки ОСОБА_1 з 01.02.1987 по 24.10.1990. працював у Володарсько-Волинському райкомі Компартії України.
Пунктом 3 Порядку № 283 передбачено, що до державної служби включається також час роботи в організаціях, передбачений абзацом четвертим пункту 3 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1993 № 1049.
В свою чергу, відповідно до абзацу 4 пункту 3 Положення № 1049, до стажу роботи, який дає право на одержання надбавки за вислугу років, зараховується стаж роботи в організаціях (крім роботи у кооперативних та інших громадських організаціях), передбачених статтею 118 Кодексу законів про працю України.
За правилами статті 118 Кодексу законів про працю України, до стажу роботи, який надає право на одержання надбавки за вислугу років зараховується, зокрема, стаж роботи в партійних, профспілкових і комсомольських на виборних посадах.
Верховний Суд у постановах від 15.01.2020 у справі № 334/4034/16-а, від 13.05.2020 у справі № 2240/2515/18, від 15.05.2020 у справі № 309/882/17 зазначив та зробив висновок про те, що згідно з роз'ясненням Міністерства юстиції України від 03.06.1994 № 4-5-1156, погодженим з Кабінетом Міністрів України, до стажу державної служби зараховують період роботи в цих органах лише на виборних та відповідальних посадах до припинення дії статті 6 Конституції УРСР і внесення змін до статті 7 Конституції УРСР (до 24 жовтня 1990 року). Відповідальною вважається посада, прийняття на яку здійснювалось колегіальним органом (рішення, бюро, комітету, постановою конференції, зборів) партійних, профспілкових, комсомольських організацій.
Таким чином, законодавством передбачено зарахування стажу роботи в партійних організаціях до стажу державного службовця, особам які працювали на виборних та відповідальних посадах в органах до 24.10.1990.
У трудовій книжці позивача зазначено, що він був затверджений інструктором Володарсько-Волинського райкома Компартії України, тому ця посади вважаються відповідальними (прийняття здійснювалось колегіальним органом).
Як наслідок, період роботи позивача з 01.02.1987 по 24.10.1990 на посаді інструктора відділу, слід зарахувати до стажу державної служби.
З огляду на те, що позивачем не заперечується факт наявності у позивача державної служби станом на 01.05.2016 становить 07 років 01 місяць 16 днів, а зарахуванню підлягає стаж, що становить 4 роки 7 місяців та 24 дні, то в сукупності станом на 01.05.2016 позивам мав стаж державної служби 11 років 9 місяців 00 днів.
З огляду на це, суд дійшов висновку щодо протиправності дій щодо відмові у видачі позивачу довідки про заробітну плату для призначення пенсії .
З метою повного відновлення прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача видати позивачу довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 10 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, позивач довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов задовольняється.
У зв'язку із задоволенням позову, згідност.139 КАС України, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають стягненню судові витрати зі сплати судового збору.
Позивач сплатив судовий збір у розмірі 1073,60 гривень, тому ці витрати слід присудити на його користь.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, Житомир,10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправними рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області викладену в листі за № 0600-0602-8/72180 від 23.09.2022 у наданні ОСОБА_1 , довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії як державному службовцю відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України № 1-3 від 17 січня 2017 року та не зарахуванні до стажу державної служби, стаж на посаді віднесеної до категорії посад державних службовців, а саме період роботи в Володарсько- Волинському райкомі Компартії України з 01.02.1987 по 24.10.1990.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби, стаж на посадах віднесених до категорії посад державних службовців, а саме період роботи в Володарсько-Волинському райкомі Компартії України з 01.02.1987 по 24.10.1990 та видати позивачу довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 10 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 1073 грн.60 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.С. Токарева