Рішення від 02.08.2024 по справі 240/4717/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2024 року м. Житомир

справа № 240/4717/24

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Горовенко А.В.,

розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул.Лятошинського Бориса, 5, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років з 80% відповідних сум грошового забезпечення до 70% відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі постанови КМУ №103 від 21.02.2018 та проведення перерахунку з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об"єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву" №965 від 23.12.2022 виданої станом на листопад 2019 року з основним розміром 70%;

- зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років у розрахунку 80% відповідних сум грошового забезпечення та з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об"єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву" №965 від 23.12.2022 виданої станом на листопад 2019 року у розмірі 80% грошового забезпечення, здійснити пенсії в цьому розмірі із врахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що отримує пенсію за вислугу років, призначену на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ. Вказує, що відмова відповідача перерахувати пенсію на підставі оновленої довідки, виданої Державною установи "Територіальне медичне об"єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву" є протиправною, суперечить вимогам чинного законодавства та порушує право на отримання пенсії із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

Також відповідач протиправно не зменшення основного розміру пенсії за вислугу років з 80% відповідних сум грошового забезпечення до 70%.

Відповідно до ухвали суду від 02.04.2024 позовну заяву ОСОБА_1 в частині позовних вимог про: зменшення з 01.01.2016 основного розміру пенсії за вислугу років з 80% відповідних сум грошового забезпечення до 70% відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі постанови КМУ №103 від 21.02.2018 та зобов"язання здійснити перерахунок з 01.01.2016.

Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 02.04.2024 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), в частині позовних вимог про: проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об"єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву" №965 від 23.12.2022 виданої станом на листопад 2019 року у розмірі 80% грошового забезпечення, здійснити пенсії в цьому розмірі із врахуванням раніше виплачених сум.

Ухвала про відкриття провадження була направлена позивачу та відповідачу за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вказана ухвала отримана уповноваженою особою відповідача.

Відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження не надіслав до суду відзив на позовну заяву.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складене у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", основний розмір якої розрахований у розмірі 80% від відповідних сум грошового забезпечення, що сторонами не заперечується.

Відповідно до розрахунку пенсії станом на 01.12.2023, на виконання рішення суду у справі №320/16630/23 ОСОБА_1 у здійснено перерахунок пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об"єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву" №965 від 23.12.2022 з основним розміром 70%.

Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області у листі від 24.11.2023 відмовило позивачу, що підстав для перерахунку пенсії у розмірі 80% від грошового забезпечення відсутні.

Вказано, що при проведенні перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ №103 від 21.02.2018 розмір пенсії за вислугу років обчислювався виходячи з 70% грошового забезпечення.

Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до даних Комп'ютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду" судом встановлено, що в межах справи №240/1896/24, ОСОБА_1 звернувся у суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій щодо зменшення розміру пенсії з 80% грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року та проведення перерахунку з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» №965 від 23 грудня 2022 року та зобов'язання провести нарахування та виплату пенсії у розрахунку 80% грошового забезпечення з 01 січня 2016 року та з 01 грудня 2019 року.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду у справі №240/1896/24 від 09.02.2024 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії в частині позовних вимог за період з 01 січня 2016 року по 12 липня 2023 року та з 01 грудня 2019 року по 12 липня 2023 року повернуто особі, яка її подала.

В подальшому згідно з рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 20.05.2024 у справі №240/1896/24 позов ОСОБА_1 задоволено:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії до 70% грошового забезпечення;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 13 липня 2023 року виходячи з розрахунку 80% грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум.

Згідно з даними Комп'ютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду" рішення у справі №240/1896/24 набрало законної сили 04 липня 2024 року.

З огляду на встановлені обставини, суд дійшов висновку, що спірні відносини ОСОБА_1 щодо здійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії з 13 липня 2023 року виходячи з розрахунку 80% грошового забезпечення, є вирішеними в межах адміністративної справи №240/1896/24.

Водночас, оскільки ухвалою суду від 02.04.2024 (у даній справі №240/4717/24) провадження у справі відкрито в частині позовних вимог про: проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об"єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву" у розмірі 80% грошового забезпечення та з урахування захищеного права позивача в межах розгляду справи №240/1896/24.

Отже, суд здійснює розгляд даної справи щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії до 70% грошового забезпечення за період саме з 01.12.2019 (відкрито провадження в межах позовних вимог у справі №240/4717/24) по 12.07.2023 (оскільки з 13.07.2023 вже вирішеними спірні правовідносини в межах адміністративної справи №240/1896/24).

Що стосується періоду з 13 липня 2023 року (справа №240/1896/24), суд зазначає, що вказане порушення є триваючим, тому не підлягає обмеженню кінцевою датою.

Підсумовуючи наведене предметом розгляд даної справи, є спірні правовідносини щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії до 70% грошового забезпечення за період з 01.12.2019 по 12.07.2023.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Щодо позовних вимог про перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки про складові грошового забезпечення у розмірі 80 % грошового забезпечення, суд зазначає наступне.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регулюється статтею 63 Закону №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103) було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Пунктом 3 Постанови № 103 встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Згідно з п.5 Постанови №103, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 - визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103. Тобто, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18 набрало законної сили 19.11.2019.

У свою чергу, алгоритм дій, який повинен вчинити пенсійний орган у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про здійснення перерахунку його пенсії на підставі оновленої довідки про розміри грошового забезпечення пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Отже, з 19.11.2019 - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18 - пункт 3 Постанови № 103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.

Відтак, саме з цієї дати, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням розміру: посадового окладу; окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988, та відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.

Однак відповідачем було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії із урахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача, посилаючись на те, що окрім постанови №103 Кабінетом Міністрів України іншого нормативно-правового акту щодо перерахунку пенсії військовослужбовцям відповідно до вимог статті 63 Закону № 2262-ХІІ, не приймалось.

Проте суд звертає увагу на те, що позивач має право на перерахунок пенсії, а передумовою для його проведення є оформлення Державною установою "Територіальне медичне об"єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву" відповідної довідки. Вказані відповідачем обставини не позбавляють права позивача на перерахунок його пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

Відповідач фактично не погоджується з висновками Верховного Суду у зразковій справі, та ставить під сумнів висновки щодо застосування Порядку №45 та наявності права у пенсіонерів, що отримують пенсію за вислугу років, на перерахунок пенсії з 01.04.2019. Однак Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19 було надано оцінку зазначеним доводам та зроблено висновок про їх необґрунтованість.

Окрім того, суд вказує, що що внесені Законами №3668-VІ та №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються лише порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення.

Відтак, при здійсненні перерахунку пенсії позивачу у відповідача були відсутні підстави для обмеження розміру його пенсії 70 відсотками грошового забезпечення згідно з ч.2 ст.13 Закону №2262-XII, оскільки дане обмеження не стосується позивача, якому пенсія не призначалась вперше, а вже була призначена раніше і виплачувалась.

Позивачу пенсія була призначена у розрахунку 80 % від грошового забезпечення. Відповідно до частини другої статті 13 указаного Закону в редакції, чинній на час призначення, загальний розмір пенсії був обмежений 90 % відповідних сум грошового забезпечення.

Однак, на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Таким чином, підлягають задоволення вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати позивачу з 01.12.2019 по 12.07.2023 належної пенсії у розмірі 80% грошового забезпечення, а також вимоги про зобов'язання провести такий перерахунок з 01.12.2019 по 12.07.2023 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об"єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву", підлягають задоволенню.

Частиною першою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.

Відповідно до ч. 5ст. 139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 4, 6-9, 32, 77, 90, 139, 205, 242-246, 258, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідн. номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул.Варшавська, 3Б, смт.Макарів, Київська обл., Бучанський р-н, 08001, код ЄДРПОУ 22933548) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.12.2019 по 12.07.2023 у розмірі 70% від відповідних сум грошового забезпечення.

Зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 01.12.2019 по 12.07.2023 перерахунок та виплату, призначеної ОСОБА_1 пенсії у розмірі 80% грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.

У задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено в повному обсязі 02 серпня 2024 року.

Суддя А.В. Горовенко