Постанова від 06.11.2010 по справі 2а-3917/10/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" листопада 2010 р. Справа № 2a-3917/10/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Колегії суддів: головуючого судді Кафарського В.В., суддів: Гундяка В.Д., Боброва Ю.О.

за участі секретаря: Барчук Т.Г.,

позивача: ОСОБА_1

представників позивача: ОСОБА_2

представників відповідача: Галицької територіальної виборчої комісії Івано-Франківської області: Басараб Марія Остапівна, Багира Ольга Іванівна.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом кандидата в депутати Івано-Франківської обласної ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу №09 ОСОБА_1 до Галицької територіальної виборчої комісії Івано-Франківської області про зобов'язання здійснити повторний підрахунок голосів виборців по виборчому мажоритарному окрузі №09 та заборонити оголошувати результати виборів до Івано-Франківської обласної ради, -

ВСТАНОВИВ:

05.11.2010 року о 13 год. 50 хв. суб'єкт виборчого процесу з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року - кандидат у депутати Івано-Франківської обласної ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу №09 ОСОБА_1 (надалі -позивач) звернувся з адміністративним позовом до Галицької територіальної виборчої комісії (надалі -відповідач) про зобов'язання територіальної виборчої комісії здійснити повторний підрахунок голосів виборців по вказаному виборчому окрузі та заборонити комісії оголошувати результати виборів до Івано-Франківської обласної ради до вирішення справи по суті.

Позовні вимоги мотивовані тим, що при здійсненні підрахунку голосів були виявлені порушення виборчого законодавства, зокрема: недостовірність даних голосування, велика кількість недійсних бюлетенів, які були враховані дільничними виборчими комісіями як дійсні за того чи іншого кандидата. На думку позивача, саме ці порушення є підставою для проведення повторного підрахунку голосів виборців.

Разом з тим, в адміністративному позові не наведено конкретних фактів порушень виборчого законодавства під час голосування та підрахунку голосів на виборчих дільницях в одномандатному виборчому окрузі №09 з виборів депутатів до Івано-Франківської обласної ради та доказів на їх підтвердження.

У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали з підстав, викладених в адміністративному позові та, кожен окремо, пояснили суду, що під час проведення підрахунку голосів на виборчих дільницях №№ 13, 57 в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №09 з виборів депутатів до Івано-Франківської обласної ради в присутності позивача Галицькою районною виборчою комісією виявлені порушення виборчого законодавства, зокрема: недійсні бюлетені враховані виборчими дільничними комісіями як дійсні за кандидатів у депутати, що спотворило результати виборів. Разом з тим, акти про порушення виборчого законодавства ні він, ні його довірені особи на виборчих дільницях одномандатного мажоритарного виборчого округу не складали та до територіальної виборчої комісії не подавали. Документально зафіксованих фактів порушень виборчого законодавства суду надати не може. Просили позов задовольнити.

Представники відповідача позов не визнали, суду пояснили, що під час проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року та проведеного за результатами їх підрахунку голосів порушень виборчого законодавства з виборів депутатів до Івано-Франківської обласної ради на виборчих дільницях в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 09, де кандидатом у депутати балотувався позивач, допущено не було. Крім того, ні від позивача чи його довірених осіб, актів або інших доказів про порушення виборчого законодавства до територіальної виборчої комісії не надходило. В позові просили відмовити.

Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення позивача його представника та представників відповідача, дослідивши докази, встановив наступне.

Відповідно до посвідчення від 07.10.2010 року № 09-07 ОСОБА_1 зареєстрований кандидатом у депутати Івано-Франківської обласної ради в одномандатному виборчому окрузі №09 з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року.

В судовому засіданні позивач пояснив, що під час проведення підрахунку голосів на виборчих дільницях №№ 13, 57 в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №09 з виборів депутатів до Івано-Франківської обласної ради в його присутності Галицькою районною виборчою комісією виявлені порушення виборчого законодавства, зокрема: недійсні бюлетені враховані виборчими дільничними комісіями як дійсні за кандидатів у депутати. У зв'язку з цим 02.11.2010 року він подав до Галицької районної виборчої комісії заяву, в якій зазначив дані порушення. Однак, актів про порушення виборчого законодавства до комісії не подав, так як ні він, ні його довірені особи на виборчих дільницях їх не складали. Документально зафіксованих фактів порушень виборчого законодавства в нього немає.

Голова Галицької районної виборчої комісії Басараб М.О. пояснила суду, що кандидат у депутати по одномандатному виборчому окрузі №09 з виборів депутатів до Івано-Франківської обласної ради ОСОБА_1 подав до територіальної виборчої комісії скаргу на порушення виборчого законодавства дільничними виборчими комісіями №№ 03013, 03031, 03036, 03038, 03042, 03048, 03049, 03057, 03074 щодо врахування ними при підрахунку голосів недійсних бюлетенів дійсними. Однак, через те, що кандидатом у депутати ОСОБА_1 не подані до територіальної виборчої комісії акти про порушення виборчого законодавства, проводити повторний підрахунок голосів підстав не було.

Відповідно до оглянутого в судовому засіданні уточнення до заяви позивача від 02.11.2010 року, поданого до Галицької районної виборчої комісії ним в додатках до нього зазначені копії актів про порушення виборчого законодавства. Однак, як встановлено судом, дані акти ним до заяви не додавалися. Крім того, як повідомив суду позивач та підтвердили представники відповідача, вказані в додатках акти не мали відношення до порушень під час виборів депутатів до Івано-Франківської обласної ради.

На підтвердження вищенаведеного судом оглянуті протоколи дільничних виборчих комісій №№ 03013, 03057 про підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Івано-Франківської обласної ради в багатомандатному виборчому окрузі та Галицької районної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 09 з виборів депутатів Івано-Франківської обласної ради, у яких не вказані факти порушень вимог виборчого законодавства під час виборів депутатів Івано-Франківської обласної ради. Протоколи підписані членами відповідних дільничних та територіальної комісії без зауважень.

Будь-яких доказів порушень виборчого законодавства під час виборів депутатів Івано-Франківської обласної ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 09 позивач та його представник суду не подав.

Організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів регулюються Конституцією України, Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»від 10.07.2010 року №2487-VI (далі -Закон) зі змінами та доповненнями, а також прийнятими відповідно до них іншими нормативними актами.

Відповідно до статті 11 Закону виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Частина 1 статті 73 цього Закону встановлює, що дільнична виборча комісія приймає рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин:

1) виявлення фактів незаконного голосування (вкидання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених цим Законом; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцем більше одного разу) у кількості, що перевищує десять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;

2) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує десять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;

3) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує більш як на десять відсотків кількість виборців, які отримали бюлетені на виборчій дільниці.

Таким чином, колегія суддів констатує, що рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним можливе лише за вищевказаних обставин.

Відповідно до вимог частини 6 статті 75 Закону за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевої організації партії, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами -суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.

Частиною 9 цієї ж статті Закону встановлено, що повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів здійснюється територіальною виборчою комісією, яка прийняла рішення про повторний підрахунок голосів, з обов'язковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших виборчих документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці територіальною виборчою комісією мають право брати участь усі члени цієї дільничної виборчої комісії і можуть бути присутніми уповноважені особи місцевих організацій партій, довірені особи кандидатів, офіційні спостерігачі.

Крім того, прийняття рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців можливе при наявності сумніву щодо результатів підрахунку голосів виборців на цій дільниці.

При цьому, колегія суддів звертає увагу на те, що висновок про наявність сумнівів щодо результатів підрахунку голосів виборців територіальною виборчою комісією здійснюється лише за наявності доказів - відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевої організації партії, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами -суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці.

Таким чином, підстав для проведення повторного підрахунку голосів в одномандатному мажоритарному окрузі № 09 з виборів депутатів Івано-Франківської обласної ради судом не встановлено, тому позовна вимога щодо заборони Галицькій районній виборчій комісії оголошувати результати виборів до Івано-Франківської обласної ради є безпідставною.

Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а саме, обставини, які не підлягають доказуванню.

Будь-яких доказів порушення відповідачем законодавства про вибори суду не надано, а твердження позивача та його представника про порушення виборчого законодавства, які базуються на припущеннях, не може розцінюватись судом як підстава для зобов'язання до проведення повторного підрахунку голосів в одномандатному мажоритарному окрузі № 09 з виборів депутатів Івано-Франківської обласної ради.

Враховуючи вищенаведене колегія суддів вважає позовні вимоги безпідставними, а позов таким, що не підлягає до задоволення.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167, 172, 177, 179, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову кандидата у депутати Івано-Франківської обласної ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу №09 ОСОБА_1 до Галицької територіальної виборчої комісії Івано-Франківської області про зобов'язання здійснити повторний підрахунок голосів виборців по виборчому мажоритарному окрузі №09 та заборонити оголошувати результати виборів до Івано-Франківської обласної ради - відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до частини 5 статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172 - 175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Відповідно до частини 3 статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172 - 175 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя /підпис/ Кафарський В.В.

Суддя /підпис/ Гундяк В.Д.

Суддя /підпис/ Бобров Ю.О.

Постанова складена 06.11.2010 року о 12 годин 10 хвилин.