ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про закриття провадження у справі
"25" жовтня 2010 р. Справа № 2а-3530/10/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Тимощука О.Л.
при секретарі Третяк В.Р.
за участю
позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Маланюка О.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом адвоката ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до відповідача: Івано-Франківського обласного бюро судово-медичної експертизи, вул. Шашкевича, 7,м.Івано-Франківськ,76018
про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.,-
Адвокат ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Івано-Франківського обласного бюро судово-медичної експертизи про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.
В судовому засіданні, за ініціативою суду, розглянуто питання чи належить розглядати даний спір в порядку адміністративного судочинства.
Позивач надав суду пояснення, що відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я України "Про розвиток та вдосконалення судово-медичної служби України" від 17.01.1995р. №6, зареєстрованого Міністерством юстиції України 26 липня 1995р. за №248/784 - затверджено "Положення про бюро судово-медичної експертизи управлінь охорони здоров'я обласних виконавчих комітетів та республіканське бюро (Автономної Республіки Крим)".
Згідно із пунктом 1 вказаного Положення бюро судово-медичної експертизи управлінь охорони здоров'я обласних виконавчих комітетів та республіканське бюро (Автономної Республіки Крим) є державними спеціалізованими установами, що входять до структури закладів охорони здоров'я України, а тому в розумінні ч.2 ст.17 КАС України є суб'єктом владних повноважень.
Представник відповідача пояснив суду, що оскільки основною діяльністю бюро є проведення судово-медичних експертиз, відповідач, в особі Івано-Франківського обласного бюро судово-медичної експертизи, не є суб'єктом владних повноважень в розумінні Кодексу адміністративного судочинства, а тому даний спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно ст.104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
З поданого адміністративного позову та доданих матеріалів вбачається, що позивач просить визнати протиправними дії Івано-Франківського обласного бюро судово-медичної експертизи з підстав невиконання адвокатського запиту та зобов'язати до вчинення дій щодо надання інформації.
Згідно з ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Івано-Франківське обласне бюро судово-медичної експертизи є державною спеціалізованою установою, що входить до структури закладів охорони здоров'я України. Основною діяльністю бюро є проведення судово-медичних експертиз, що призначаються особою, яка проводить дізнання, слідчим, прокурором, суддєю чи судом з метою дослідження на підставі спеціальних знань матеріальних об'єктів, що містять інформацію про обставини справи. Бюро повинні також сприяти поліпшенню охорони здоров'я населення.
Таким чином, Івано-Франківське обласне бюро судово-медичної експертизи не являється суб'єктом владних повноважень і не здійснює владних управлінських функцій в сфері публічно-правових відносин.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що даний спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а віднесений до юрисдикції цивільного судочинства.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 2, 17, 104, 157, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
провадження у справі закрити.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.