Постанова від 04.11.2010 по справі 2а-8952/10/0870

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2010 року 19:55 Справа № 2а-8952/10/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді-Батрак І.В.,

суддів -Садового І.В., Стрельнікової Н.В.,

при секретарі - Полтавці Д.В.,

за участю:

довіреної особи кандидата в депутати Енергодарської міської ради Запорізької області по одномандатному мажоритарному виборчому округу №8 ОСОБА_1

представника відповідача - Скорих В.В

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом кандидата в депутати Енергодарської міської ради Запорізької області по одномандатному мажоритарному виборчому округу №8

ОСОБА_3

до Енергодарської міської виборчої комісії Запорізької області

про скасування постанови відповідача №702 від 01.11.2010, зобов'язання провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №22008 та №2209 по одномандатному мажоритарному виборчому округу №8,

ВСТАНОВИВ:

03.11.2010 о 14 годині 06 хвилин до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов кандидата в депутати Енергодарської міської ради Запорізької області по одномандатному мажоритарному виборчому округу №8 ОСОБА_3 (далі-позивач) до Енергодарської міської виборчої комісії Запорізької області (далі - відповідач), в якому позивач просив скасувати постанову відповідача №702 від 01.11.2010 та зобов'язати відповідача провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №22008 та №22009 по одномандатному мажоритарному виборчому округу №8.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 01.11.2010 до відома виборчих дільниць №22008 та 22009 доведено рішення Енергодарської міської виборчої комісії №691/2 від 30.10.2010, відповідно до якої знято з реєстрації кандидата в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №8 ОСОБА_4 Того ж дня на адресу вищевказаних виборчих дільниць, відповідачем було направлено постанову №691/3 від 30.10.2010 про внесення відповідних змін до виборчих бюлетенів із використанням штампу «Вибув» напроти прізвища ОСОБА_4, але виборчими дільницями № 22008, №22009 не була виконана зазначена постанова, чим порушено Закон України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» та поставлено під сумнів результати виборів на виборчих дільницях №22008 та №22009.

01.11.2010 позивач звернувся до відповідача зі скаргою на дії зазначених виборчих дільниць, в якій просив провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №22008 та №22009 по одномандатному мажоритарному виборчому округу №8.

Відповідач своєю постановою №702 від 01.11.2010 відмовив позивачеві в задоволенні його скарги.

Позивач не згоден з прийнятою постановою відповідача №702 від 01.11.2010 та просить суд скасувати зазначену постанову та зобов'язати відповідача провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №22008 та №22009.

У судовому засіданні 04.11.2010 довірена особа позивача підтримали позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, зокрема зазначивши, що вона була присутня як довірена особа позивача на виборчій дільниці №22008 за адресою м. Енергодар Запорізької області, вул. Набережна, павільон,3 в приміщенні школи №4 з 06 год. 30 хв. 31.10.2010 до 07 год.00хв. 01.11.2010.

В ході процесу голосування їй стало відомо, що скасовано реєстрацію кандидата в депутати Енергодарської міської ради Запорізької області по одномандатному мажоритарному виборчому округу №8 ОСОБА_4. Під час підрахунку голосів на вказаній виборчій дільниці нею були виявлені порушення законодавства про місцеві вибори, а саме членами виборчої дільниці №22008 у виборчих бюлетенях напроти прізвища ОСОБА_4 не проставлено штамп «Вибув», що призвело до невірних результатів підрахунку голосів, про що складено акт від 01.11.2010.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив, вважає що рішення Енергодарської міської виборчої комісії Запорізької області №702 від 01.11.2010 є законним, та таким що не підлягає скасуванню.

Свідок ОСОБА_5 в судовому засіданні пояснила, що вона в період з 06 год. 30 хв. 31.10.2010 по 07 год. 00 хв. 01.11.2010 знаходилася в якості спостерігача кандидата в депутати по одномандатному мажоритарному виборчому округу №8 ОСОБА_3 та вранці 31.10.2010 її стало відомо про скасування реєстрації кандидата в депутати Енергодарської міської ради Запорізької області по одномандатному мажоритарному виборчому округу №8 ОСОБА_4 З 31.10.2010 на 01.11.2010 під час підрахунку голосів на виборчій дільниці №22009 були виявлені порушення законодавства про місцеві вибори, а саме членами виборчої дільниці у виборчих бюлетенях напроти прізвища ОСОБА_4 не проставлено штамп «Вибув», що призвело до невірних результатів підрахунку голосів, про що 01.11.2010 було складено акт про виявлення порушення Закону про вибори.

Суд, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, свідка дослідивши інші наявні у справі докази у їх сукупності приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що рішенням №302 від 07.10.2010 Енергодарської міської виборчої комісії Запорізької області зареєстровано ОСОБА_3 кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №8 від Енергодарської міської організації Партії регіонів.

Рішенням Енергодарської міської виборчої комісії №691/2 від 30.10.2010 знятий з реєстрації на посаду кандидата у депутати по одномандатному мажоритарному виборчому округу №8 ОСОБА_4.

Постановою №691/3 від 30.10.2010 Енергодарської міської виборчої комісії Запорізької області зобов'язано дільничну виборчу комісію №22008 та №22009 внести зміни до виборчих бюлетенів з використанням штампу вибув у порожньому квадраті напроти кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №8 ОСОБА_4. Невідкладно надіслати копію рішення Центральній виборчій комісії. Дільничній виборчій комісії №22008 та №22009 після виконання дій, визначених у п. 1 цієї постанови, невідкладно письмово повідомити Енергодарську міську виборчу комісію Запорізької області здійснення вказаних заходів.

Частиною 14 ст. 67 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» передбачено, що у разі скасування рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови після виготовлення виборчих бюлетенів відповідна територіальна виборча комісія приймає рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня. Копія такого рішення невідкладно передається територіальною виборчою комісією до Центральної виборчої комісії.

Такі зміни за рішенням територіальної виборчої комісії вносяться до виборчих бюлетенів членами дільничних виборчих комісій з використанням відповідного штампа "Вибув". Про проставлення на виборчому бюлетені штампа "Вибув", що засвідчує внесення змін до виборчого бюлетеня, дільничні виборчі комісії невідкладно письмово повідомляють територіальну виборчу комісію, що прийняла рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня, а відповідна територіальна виборча комісія невідкладно повідомляє про це Центральну виборчу комісію. Член дільничної виборчої комісії під час видачі виборчого бюлетеня повідомляє кожному виборцю про зміни, внесені до виборчого бюлетеня.

Штамп "Вибув" передається дільничним виборчим комісіям одночасно з рішенням територіальної виборчої комісії про скасування рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови.

Відповідно до п. 10 Постанови Центральної виборчої Комісії №403 від 12.10.2010 «Про Роз'яснення щодо порядку виготовлення та використання штампа з написом "ВИБУВ" під час проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», дільнична виборча комісія після отримання рішення територіальної виборчої комісії про внесення змін до виборчого бюлетеня та штампа з написом "ВИБУВ" невідкладно вносить зміни до виборчого бюлетеня.

Визначений рішенням дільничної виборчої комісії член цієї комісії проставляє штамп з написом "ВИБУВ" на виборчому бюлетені у порожньому квадраті напроти назви відповідної місцевої організації партії, прізвища, імені та по батькові відповідного кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, рішення щодо реєстрації якої (якого) скасовано. Штамп ставиться горизонтально і не може заходити на текст виборчого бюлетеня з назвою відповідної місцевої організації партії, прізвищем, іменем та по батькові кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови.

Пунктом 12 зазначеної Постанови передбачено, що про проставлення на виборчому бюлетені штампа з написом "ВИБУВ", що засвідчує внесення змін до виборчого бюлетеня, дільнична виборча комісія у той же день письмово повідомляє територіальну виборчу комісію, що прийняла рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня, а відповідна територіальна виборча комісія невідкладно повідомляє про це Центральну виборчу комісію.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що дільничні виборчі комісії №22008 та №22009 на виконання Постанов №691/3 від 30.10.2010 Енергодарської міської виборчої комісії Запорізької області були зобов'язані проставити штамп з написом "ВИБУВ" на виборчому бюлетені та письмово повідомити територіальну виборчу комісію.

Відповідно до ч. 27 ст. 71 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», недійними вважаються виборчі бюлетені до яких не внесено зміни, передбачені частинами чотирнадцятою, п'ятнадцятою статті 67 цього Закону, або внесено зміни без відповідного рішення чи внесено зміни невідповідно до такого рішення.

Відповідно до п. 4 Постанови Центральної виборчої Комісії №403 від 12.10.2010 «Про Роз'яснення щодо порядку виготовлення та використання штампа з написом "ВИБУВ" під час проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», територіальна виборча комісія, яка прийняла рішення про скасування реєстрації кандидатів після виготовлення виборчих бюлетенів, одночасно приймає рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня та забезпечує його передачу разом зі штампом з написом "ВИБУВ" усім дільничним виборчим комісіям, які організовують підготовку та проведення відповідних місцевих виборів, не пізніше наступного дня після дня його прийняття, а у разі прийняття такого рішення у день, що передує дню голосування, - невідкладно, але не пізніш як за годину до початку голосування.

Проте враховуючи, що відповідні рішення були прийняті 30.10.2010, а передані лише вранці 31.10.2010, з огляду на критерії оцінки рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, передбачених ст. 2 КАС України, а саме п. 10, який передбачає, що суди перевіряють, чи вчинені вони своєчасно, тобто протягом розумного строку, суд приходить до висновку, що відповідні рішення передані до дільничних виборчих комісій не своєчасно.

Так, за результатами голосування 01.11.2010 дільничною виборчою комісією складено протокол про підрахунок голосів на виборчій дільниці №22008 з виборів депутатів Енергодарської міської ради Запорізької області. Відповідно до даних протоколу за ОСОБА_4 було подано 98 голосів виборців.

За результатами голосування 01.11.2010 дільничною виборчою комісією складено протокол про підрахунок голосів на виборчій дільниці №22009 з виборів депутатів Енергодарської міської ради Запорізької області. Відповідно до даних протоколу за ОСОБА_4 було подано 68 голосів виборців.

01.11.2010 позивач звернувся до Енергодарської міської виборчої комісії Запорізької області зі скаргою на дії зазначених виборчих дільниць, в якій просив провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №22008 та №22009 по одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №8. Скарга обґрунтована тим, що до відома виборчих дільниць №22008 та №22009 направлено постанову №691/3 від 30.10.2010 Енергодарської міської виборчої комісії про внесення змін до виборчого бюлетеня з використанням штампу «Вибув» у порожньому квадраті напроти кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №8 ОСОБА_4. Проте в день проведення голосування членами виборчих дільниць в повному обсязі не виконано вимоги ч.14 ст.67 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських , селищних, міських голів» та у виборчих бюлетенях напроти прізвища ОСОБА_4 не поставлено штамп «Вибув». Крім того при підрахунку голосів виборчими дільницями проігноровано вимоги п.7 ч.27 ст.71 зазначеного Закону щодо визнання недійсними виборчих бюлетенів, до яких не внесено зміни, відповідно до ч.14 ст.67 Закону.

Факти, викладені у скарзі, підтверджено актами від 01.11.2010 про виявлення порушення Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських , селищних, міських голів», яким встановлено, що з 31.10.2010 на 01.11.2010 під час підрахунку голосів на виборчих дільницях №22008 та №22009 були виявлені порушення законодавства про місцеві вибори, а саме після надходження для виконання на виборчі дільниці рішення Енергодарської міської виборчої комісії Запорізької області про скасування реєстрації кандидата в депутати по мажоритарному виборчому округу №8 ОСОБА_4 та про внесення відповідних змін до виборчих бюлетенів із використанням штампу «Вибув» членами виборчих дільниць №22008 та №22009 у виборчих бюлетенях напроти прізвища ОСОБА_4, не проставлено штамп «Вибув», що призвело до невірних результатів підрахунку голосів.

Викладені у актах порушення підтверджено поясненнями в судовому засіданні свідка ОСОБА_5.

Скарга кандидата в депутати Енергодарської міської ради Запорізької області по одномандатному мажоритарному округу №8 ОСОБА_3 була розглянута та за результатами розгляду прийнята постанова №702 від 01.11.2010 «Про відмову у задоволенні скарги».

Так зазначена постанова є протиправною та такою, що підлягає скасуванню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 6 ст. 75 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад, сільських селищних та міських голів», за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевої організації партії, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.

Суд також бере до уваги, що згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірності прийняття постанови №702 від 01.11.2010, яка, на думку суду, була прийнята з порушенням принципів обґрунтованості, безсторонності, добросовісності та пропорційності, а тому підлягає скасуванню.

Відповідно до ч.19 ст. 27 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад, сільських, селищних та міських голів», рішення територіальної виборчої комісії, що суперечить законодавству України може бути скасоване у встановленому законом порядку територіальною виборчою комісією вищого рівня, Центральною виборчою комісією або судом.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях № 22008 та №22009 суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч. 2 ст. 162 КАС України суд у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Пунктом 9 ст. 75 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад, сільських, селищних та міських голів» передбачено, що повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів здійснюється територіальною виборчою комісією, яка прийняла рішення про повторний підрахунок голосів, з обов'язковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших виборчих документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці територіальною виборчою комісією мають право брати участь усі члени цієї дільничної виборчої комісії і можуть бути присутніми уповноважені особи місцевих організацій партій, довірені особи кандидатів, офіційні спостерігачі.

Так як суд дійшов висновку про скасування постанови Енергодарської міської виборчої комісії Запорізької області № 702 від 01.11.2010 «Про відмову у задоволенні скарги» як протиправної, а предметом цієї скарги був саме повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях № 22008 та №22009, тому вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити підрахунок голосів виборців на зазначених виборчих дільницях.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 158, 161-163, 172, 177 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Скасувати постанову Енергодарської міської виборчої комісії Запорізької області від 01.11.2010 року №702 «Про відмову у задоволенні скарги».

Зобов'язати Енергодарську міську виборчу комісію Запорізької області провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях № 22008 та №22009.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь Державного бюджету України судові витрати у сумі 3 грн. 40 коп (три гривні сорок копійок).

Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 Кодексу адміністративного судочинства України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження -з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Судове рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в дводенний строк з дня його проголошення, а судові рішення ухвалені до дня голосування - не пізніш як за чотири години до початку голосування.

Головуючий суддя /підпис/ І.В. Батрак

Суддя /підпис/ І.В. Садовий

Суддя /підпис/ Н.В. Стрельнікова