29 жовтня 2010 року Справа № 2а-8523/10/0870
м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Прудивус О.В., перевіривши матеріали адміністративного позову
за позовною заявою: Прокурора м. Енергодара
до: Енергодарської міської ради
треті особи: Державне підприємство «Камянсько - Дніпровське лісове господарство», Запорізьке обласне управління лісового господарства
про: визнання незаконним та скасування рішення 41-ї сесії Енергодарської міської ради п'ятого скликання № 249 від 16.06.2010,
та виконання вимог ст.ст. 105, 106 КАС України,
26.10.2010 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Прокурора м. Енергодара (далі - позивач) до Енергодарської міської ради (далі - відповідач), в якому позивач просить визнати незаконним та скасувати рішення сорок першої сесії відповідача п'ятого скликання № 249 від 16.06.2010 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складення документів, що посвідчують право на земельну ділянку та надання земельних ділянок у приватну власність для ведення садівництва».
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує зокрема, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення).
За правилами ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Разом з цим ст. 21 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.2010 № 1789-XII передбачено спеціальний строк звернення до суду із позовом про оскарження акту, що суперечить закону, на який прокурором попередньо вносився протест.
А саме, відповідно до положень зазначеної статті протест на акт, що суперечить закону, приноситься прокурором, його заступником до органу, який його видав, або до вищестоящого органу. Протест прокурора зупиняє дію опротестованого акта і підлягає обов'язковому розгляду відповідним органом або посадовою особою у десятиденний строк після його надходження. Про наслідки розгляду протесту в цей же строк повідомляється прокурору. У разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду прокурор може звернутися з заявою до суду про визнання акта незаконним. Заяву до суду може бути подано протягом п'ятнадцяти днів з моменту одержання повідомлення про відхилення протесту або закінчення передбаченого законом строку для його розгляду.
Як зазначає позивач, протест на рішення 41-ї сесії Енергодарської міської ради п'ятого скликання № 249 від 16.06.2010 було внесено ним 10.08.2010 за № 3245 вих. 10. Таким чином з наведених у позовній заяві відомостей та виходячи із вищезазначених норм чинного законодавства суддею встановлено, що строк для звернення прокурора до суду з адміністративним позовом про визнання оскаржуваного акту недійсним та його скасування завершився 07 вересня 2010 року.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 106 КАС України передбачено подання позивачем, у разі необхідності, заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Оскільки позивачем був пропущений строк звернення до адміністративного суду та не було додано до позову заяви про поновлення цього строку, суддя дійшов висновку, що позовну заяву слід залишити без розгляду.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 100, 160, 165 КАС України, суддя
Позовну заяву Прокурора м. Енергодара до Енергодарської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення 41-ї сесії Енергодарської міської ради п'ятого скликання № 249 від 16.06.2010 залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали (якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то в 5-денний строк з дня отримання цією особою копії ухвали) апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.В. Прудивус