Постанова від 22.09.2010 по справі 2а-3503/10/0870

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2010 року 15:25 Справа № 2а-3503/10/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Батрак І.В., при секретарі Бриль А.В., за участю представника - ОСОБА_1, представників відповідача - Титаренка В.В., Школової Ю.В. розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_4

до Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя

про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій

ВСТАНОВИВ:

СПД ОСОБА_4 звернулась із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя з вимогами щодо скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, в якому зазначила, що 21.05.2010 співробітниками відповідача було проведено позапланову виїзну перевірку дотримання поряд-проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. За наслідками перевірки було складено акт, яким було зафіксовано порушення п.п. 2.2., 2.6. Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління НБУ № 637 від 15.12.2004 (далі - Положення), та п.п. 1,5 Порядку ведення книги обліку доходів і витрат, затвердженого постановою КМУ № 1269 від 26.09.2001 (далі - Порядок). На підставі зазначеного акту було винесено рішення № 0001222307 від 04.06.2010 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 16 800 грн. 00 коп..

Позивач вважає рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001222307 від 04.06.2010 винесене ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя незаконним та просить суд скасувати вищевказане рішення.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд скасувати рішення ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001222307 від 04.06.2010.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти позовних вимог про що надав суду письмові пояснення, в яких зазначив, що 21.05.2010 фахівцями ДПІ у Комунарському у районі м. Запоріжжя було проведено перевірку СПД ОСОБА_4 з питань дотримання поряд-проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. За наслідками перевірки складено акт №0175/08/27/23/ - 2229607280 від 21.05.2010, яким встановлено порушення п.п. 2.2., 2.6. Положення, та п. 1,5 Порядку, а саме не оприбуткування готівкових коштів в сумі 3 360 грн. 00 коп.. на підставі зазначеного акту ДПІ у Комунарському районі було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001222307 від 04.06.2010, яким до позивача застосовано суму штрафних санкцій у розмірі 16 800 грн. 00 коп..

На підставі вищевикладеного відповідач просить суд відмовити позивачеві в задоволенні позовних вимог.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, вислухавши думку сторін, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що 21.05.2010 співробітниками ДПІ у Комунарському у районі м. Запоріжжя на підставі направлень №357/2307 від 20.05.2010, №358/2307 від 20.05.2010, №359/2307 від 20.05.2010 проведено виїзну позапланову перевірку СПД ОСОБА_4 з питань дотримання поряд-проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

В ході перевірки встановлено, що 20.05.2010 позивач здійснив реалізацію туристичної путівки на суму 3 360 грн. 00 коп.. Після реалізації товару, було складено прибутковий ка совий ордер б/н від 20.05.2010 та видана квитанція до прибу ткового касового від 20.05.2010.

При перевірці книги обліку доходів та витрат встановлено відсутність запису про отримання доходу в сумі 3 360 грн. 00 коп. за 20.05.2010.

За результатами перевірки складено акт №0175/08/27/23/ - 2229607280 від 21.05.2010, в якому зазначено, яким встановлено порушення п.п. 2.2, 2.6 Положення та п.п. 1,5 Порядку, а саме не оприбуткування готівкових коштів в сумі 3 360 грн. 00 коп..

Зазначений акт був підписаний позивачем без зауважень

На підставі акту №0175/08/27/23/ - 2229607280 від 21.05.2010 ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя винесено рішення № 0001222307 від 04.06.2010 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 16 800 грн. 00 коп..

Відповідно до п. 6 ст. 9 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон №265), реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються, при продажу товарів (наданні послуг) суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється відповідно до законодавства з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (в тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку), якщо такі суб'єкти не здійснюють продаж підакцизних товарів (крім пива на розлив), за умови ведення такими особами книг обліку доходів і витрат у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за поданням державного органу, уповноваженого провадити державну регуляторну політику.

Пунктом 1.2 Положення передбачено, що книга обліку - касова книга, книга обліку доходів і витрат, книга обліку прийнятих та виданих касиром грошей або книга обліку розрахункових операцій; книга обліку доходів і витрат - документ установленої форми, що застосовується відповідно до законодавства України для відображення руху готівки. Форму відповідної книги обліку доходів і витрат установлено Державною податковою адміністрацією України.

Кабінетом Міністрів України на виконання ст. 9 Закону №265 прийнято постанову від 26.09.01 №1269 «Про затвердження Порядку ведення книги обліку доходів і витрат» (далі - Порядок).

Відповідно до п.п. 1, 5 Порядку, книга обліку доходів і витрат ведеться суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється згідно із законодавством з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (у тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку). При цьому до книги заносяться такі відомості: порядковий номер запису; дата здійснення операції, пов'язаної з проведенням витратами і/або отриманим доходом; суми витрат за фактом їх здійснення, в тому числі заробітна плата найманого працівника; сума вартості товарів, отриманих для їх продажу (надання послуг); сума виручки від продажу товарів (надання послуг) - з підсумком за день.

Форму книги обліку доходів і витрат визначено Інструкцією про оподаткування доходів фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю (додаток № 10), що затверджена наказом ДПА України від 21.04.93 №12 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 09.06.93 за №64 (далі - Інструкція).

Відповідно до п. 4 Указу Президента України від 03.07.98 №727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» (далі - Указ № 727), форма книги обліку доходів та витрат, що підлягають оподаткуванню відповідно до цього Указу, і порядок її ведення суб'єктами малого підприємництва, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюються Державною податковою адміністрацією України.

Згідно з п.2.2 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» від 15.12.2004 № 637, Підприємства (підприємці) здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами (громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, які не здійснюють підприємницької діяльності) через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок коштів, одержаних із банків. Зазначені розрахунки проводяться також шляхом переказу готівки для сплати відповідних платежів. Підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку.

Відповідно до п. 2.6 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» від 15.12.2004 № 637, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК)."

Суд вважає за необхідне також зазначити, що він не приймає до уваги посилання позивача на ту обставину, що позивач не мав права на проведення контрольно-оперативної закупівлі з огляду на наступне.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» від 18.02.1992 №2135-ХІІ, завданням оперативно-розшукової діяльності є пошук і фіксація фактичних даних про протиправні діяння окремих осіб та груп, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України. Оперативна закупівля товарів, предметів та речовин, у тому числі заборонених для обігу проводиться у фізичних та юридичних осіб незалежно від форми власності з метою виявлення та документування протиправних діянь відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України.

При перевірці позивача з питань дотримання поряд-проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій співробітниками ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя було здійснено закупівлю товару, оскільки в іншому випадку порушення щодо обігу готівкових коштів виявити неможливо. Тобто, було проведено закупівлю товару, а не контрольно - оперативну закупку як зазначає позивач.

Таким чином суд вважає, що рішення Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя № 0001222307 від 04.06.2010 про застосування до суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_4 штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 16 800 грн. 00 коп. за порушення п.п. 2.2., 2.6. Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління НБУ № 637 від 15.12.2004 та п.п. 1,5 Порядку ведення книги обліку доходів і витрат, затвердженого постановою КМУ № 1269 від 26.09.2001 винесено правомірно та не підлягає скасуванню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, ст.1 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» від 18.02.1992 №2135-ХІІ, п.п. 2.2, 2.6 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» від 15.12.2004 № 637, п. 4 Указу Президента України від 03.07.98 №727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва, п.п. 1,5 Порядку ведення книги обліку доходів і витрат, затвердженого постановою КМУ № 1269 від 26.09.2001, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В позові суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_4 до Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій - відмовити в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанову виготовлено в повному обсязі 27.09.2010

Суддя І.В.Батрак