справа № 2а-543/10/0770
рядок статзвіту -6.6.4
код - 08
16 вересня 2010 року 15 год. 50 хв. м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Іванчулинця Д.В.,
з участю секретаря судового засідання Семаль Т.М.,
за участю:
представника позивача -Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області Кабацій Н.В.,
відповідач -товариство з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма «Трітон», представник повторно не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області до товариства з обмеженою відповідальністю виробничо - комерційної фірми «Трітон »про стягнення податкового боргу, -
Відповідно до статті 160 частини 3 КАС України 16 вересня 2010 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано протягом 20 вересня 2010 року.
Позивач -Мукачівська об'єднана державна податкова інспекція Закарпатської області звернулася у суд з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційної фірми «Трітон»про стягнення з відповідача в дохід бюджету України суму податкового боргу по земельному податку з юридичних осіб у розмірі 9851,28 грн., у тому числі 58,51 грн. пені.
Позовні вимоги мотивує тим, що товариство з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма «Трітон»являється юридичною особою та стоїть на обліку у Мукачівській ОДПІ як платник податків з 06 березня 1995 року і відповідно до ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" зобов'язане сплачувати належні суми податків, зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни. В порушення даної норми підприємство не сплатило у належні строки земельний податок з юридичних осіб у розмірі 9851,28 грн., в тому числі 58,51 грн.пені
Оскільки, відповідачем вказана сума не оскаржувалась в адміністративному та судовому порядку, вона є узгодженою.
А відтак, відповідачем допущено заборгованість зі сплати по земельному податку з юридичних осіб у розмірі 9851,28 грн., у тому числі 58,51 грн. пені.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з мотивів, що наведені в позовній заяві.
У судові засідання, що відбулись 08 квітня 2010 року, 14 липня 2010 року та 16 вересня 2010 року, представник відповідача не з'явився, хоча судом вживалися заходи щодо виклику відповідача, що передбачені Главою 3 Розділу II КАС України. Заперечення проти позову відповідачем суду не надано.Оскільки суд не має відомостей про причину неявки відповідача, то розглядає справу на підставі наявних у ній даних та доказів.
Заслухавши представника позивача, розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов із наведених у ньому мотивів обґрунтований і його слід задовольнити з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма «Трітон»зареєстрована виконавчим комітетом Мукачівської міської ради Закарпатської області, про що 23 лютого 1995 року видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи (а.с.8).
Згідно з довідкою № 258 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, місцезнаходженням товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційної фірми «Трітон»є: 89600, Закарпатська область, місто Мукачеве, вул. І.Франка-бічна, 14 (а.с.6).
Згідно з довідкою форми 4-ОПП № 803 від 19 березня 1999 року, товариство з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма «Трітон»06 березня 1995 року взято на облік як платника податків у Мукачівській ОДПІ (а.с. 7).
Відповідачем подано до Мукачівської ОДПІ Закарпатської області податкові розрахунки земельного податку № 1658 від 29 січня 2008 року та № 3059 від 30 січня 2009 року. (а.с.а.с. 10-11).
Відповідач вказану суму не сплатив в повному обсязі, у зв'язку з чим у нього виник податковий борг , що підтверджується актом № 310/1503/20456021 від 21 жовтня 2008 року (а.с. 13).
Мукачівською ОДПІ Закарпатської області було направлено на адресу відповідача податкві повідомлення-рішення №3011/1503/20456021/25008, №3010/1503/20456021/25007 від 21 жовтня 2008 року, прийняті на підставі акту перевірки від 21 жовтня 2008 року №310/1503/20456021, яким встановлено порушення пп..17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181 від 21 грудня 2000 року.
Мукачівською ОДПІ Закарпатської області було направлено на адресу відповідача податкові вимоги: №1/734 від 11 вересня 2009 року та №2/880 від 29 жовтня 2009 року (а.с.9).
Відповідно до довідки Мукачівської ОДПІ Закарпатської області про суми податкового боргу товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційної фірми «Трітон»від 24 грудня 2009 року, сума боргу відповідача по земельному податку з юридичних осіб становить 9851,28 грн., у тому числі 58,51 грн. пені.
Згідно зі ст.2 Закону України «Про плату за землю»№2535-ХІІ від 03 липня 1992 року, використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про плату за землю»№2535-ХІІ від 03 липня 1992 року розмір земельного податку не залежить від результатів господарської діяльності власників землі та землекористувачів.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про плату за землю»№2535-ХІІ від 03 липня 1992 року, суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, -договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно зі 14 Закону України «Про плату за землю»№2535-ХІІ від 03 липня 1992 року, платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають ідповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.
Власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації. Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, відповідно до пунктів 5.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»N 2181 від 21 грудня 2000 року, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Податкові зобов'язання платника податків, нараховані контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»N 2181 від 21 грудня 2000 року вважаються узгодженими у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених пп. 5.2.2 п. 5.2 ст. 5 цього закону. Відповідачем вказана сума не оскаржувалась в адміністративному та судовому порядку, а тому вона є узгодженою.
Крім того, відповідно до п.п.16.1.1 п.16.1 ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»N 2181 від 21 грудня 2000 року, після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Згідно п.п.16.1.2 п.16.1 ст.16 вказаного Закону нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків -від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;
б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами -від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.
Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства і такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 160-163 КАС України, суд -
Позов Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області до товариство з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма «Трітон»про стягнення податкового боргу -задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційної фірми «Трітон»(89600, Закарпатська область, місто Мукачеве, вул. І.Франка-бічна, 14) податковий боргу по земельному податку з юридичних осіб у розмірі 9851 ( дев'ять тисяч вісімсот п'ятдесят одну) гривень 28 коп. на користь державного бюджету.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України.
Головуючий Іванчулинець Д.В.