Справа № 392/905/24
Провадження № 3/392/563/24
29 липня 2024 року м. Мала Виска
Суддя Маловисківського районного суду Кіровоградської області Бадердінова А.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з відділення поліції № 1 (м. Мала Виска) Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 3 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 720494 від 23.05.2024 року, вбачається, що 23.05.2024 року о 10.30 години ОСОБА_1 , за адресою : АДРЕСА_1 , здійснювала продаж тютюнових виробів всупереч п. 2 ч. 3 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 156 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 та її представник - адвокат Тимченко С.В. не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Адвокат Тимченко С.В. звернувся до суду з клопотання про закриття адміністративної справи за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, яке було зареєстровано судом 26.07.2024 року за вх. 7954. В обґрунтування клопотання зазначив, що в діях ОСОБА_1 відсутня об'єктивна та суб'єктивна сторона правопорушення, оскільки згідно ч. 3 ст. 156 КУпАП, об'єктом адміністративного правопорушення є торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згорання з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом. Проте, матеріали справи не містять жодного належного та допустимого доказу того, що ОСОБА_1 , дійсно здійснювала торгівлю з рук тютюновими виробами, оскільки матеріалами справи не зафіксовано як факту продажу тютюнових виробів так і факту отримання прибутку від їх продажу, а також відомості щодо виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі, що є підтвердженням торгівлі, в матеріалах справи відсутні. Вказав, що матеріали справи не містять фото чи відео фіксації даного порушення, як не містять жодних показів свідків вчинення ОСОБА_1 даного правопорушення. Протокол про адміністративне правопорушення відомостей щодо виду тютюну, яким на думку працівника поліцї торгувала ОСОБА_1 не містить. Також, немає доказів, які б свідчили про те, що працівниками поліції було вилучено саме тютюн, а не якусь іншу речовину. На його думку, зазначені обставини свідчать про відсутність у діях ОСОБА_1 , складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП, за таких обставин провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши всі докази по справі, як кожен окремо, так і в їх сукупності, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини справи, суд прийшов до наступних висновків.
Положеннями ч. 3 ст.156 КУпАП визначено адміністративну відповідальність за торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
На підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП ДОП ВП № 1 Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області Кладченко В.Ю. додано наступні докази: протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 720494 від 23.05.2024 року; акт вилучення від 23.05.2024 року; квитанцію про отримання на зберігання речових доказів; фототаблиці з зображеннями паспорта громадянина України, картки платника податків виданих на ім'я ОСОБА_1 та трудового договору № 2 від 08.09.2023 року, письмовими поясненнями ОСОБА_2 , відповідно яких свідок приїхав купити табаку але магазин був закритий, а тому він нічого не купив.
Інших доказів суду не надано.
Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», тютюнові вироби - сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання, жування чи нагрівання.
Таким чином, працівник поліції, стверджуючи у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення про торгівлю тютюном, з метою ідентифікації такого тютюну як тютюнового виробу, зобов'язаний був зазначити його вид, зокрема: люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний.
Однак, протокол про адміністративне правопорушення відомостей щодо виду тютюну, яким, на думку працівника поліції, торгувала ОСОБА_1 , не містить.
Також, немає доказів (висновку чи іншого документа, складеного спеціалістом), які б свідчили про те, що працівником поліції було вилучено саме тютюн, а не іншу речовину.
Крім того, в даному протоколі серії ВАВ № 720494 від 23.05.2024 року не зазначені свідки події, в матеріалах справи відсутні письмові пояснення свідків, а також відсутній відеозапис події.
Отже, в порушення вимог ст. 251 КУпАП, поліцейським до матеріалів справи не додано жодних доказів на підтвердження викладених у протоколі обставин, а саме: факту продажу ОСОБА_1 тютюнових виробів, або ж факту отримання прибутку від продажу тютюнових виробів з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
За таких обставин, судом встановлено, що в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази, які б підтверджували факт продажу громадянкою ОСОБА_1 тютюнових виробів з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
У своїх рішеннях Європейський суд з прав людини неодноразово посилався на те, що провадження у справах про адміністративні правопорушення, за гарантіями може прирівнюватися з кримінальним для цілей застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (п.39 рішення «Лучанінова проти України» від 09.09.2011 року (заява №16347/02), п.1 резолютивної частини рішення «Швидка проти України» від 30.10.2014 року (заява №17888/12)), обґрунтовуючи їх, зокрема, як характером законодавчого положення, яке порушувалося (КУпАП), так і профілактичною та каральною метою стягнень, передбачених цим положенням.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
Державні органи не мають права перекладати обов'язок доказування невинуватості на особу, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення. Вимагання від особи представлення доказів на свій захист і спростування протоколу, є неприпустимим в розумінні принципу презумпції невинуватості, закріпленому в ст. 62 Конституції України.
Відповідно до ст. 62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
При цьому суд зобов'язаний розглядати справу в межах тверджень про вчинення адміністративного правопорушення, вказаних стосовно особи у протоколі про адміністративне правопорушення.
Із врахуванням положень і тлумачень ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Згідно зі ст. 19 Конституції України посадова особа органу державної влади зобов'язана діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі викладеного, суд прийшов до висновку про відсутність у матеріалах справи про адміністративне правопорушення доказів наявності в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП, а тому провадження у справі підлягає закриттю відповідно до п. 1 ст. 247, п. 3 ч.1 та ч. 2 ст. 284 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до акта вилучення ДОП ВП № 1 Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області Кладченко В.І. від 23.05.2024 року, вбачається, що проведено вилучення у ОСОБА_1 , а саме: табак марки «Самосад» вагою 14 кг 352 грам, табак марки «Ротманс» вагою 3 кг 970 грам, табак марки «Мальборо Крепкий» вагою 3 кг 636 грам, табак марки «Мальборо середній» вагою 9 кг 338 грам, табак марки «Мальборо легкий» вагою 10 кг 276 грам, табак марки «Кемел» вагою 1 кг 885 грам, табак марки «Турецький» вагою 852 грам, табак марки «Честер» вагою 276 грам.
Згідно із ч.1 ст. 265 КУпАП вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.
Оскільки провадження у справі закрито на підставі п. 1 ч. 1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП, вилучений табак підлягає поверненню його володільцеві ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст. 33, 265, 283, 284, 285 КУпАП, суд, -
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 156 КУпАП закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із відсутністю в її діях складу даного адміністративного правопорушення.
Вилучені, відповідно до акта вилучення ДОП ВП № 1 Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області Кладченка В.І. від 23.05.2024 року, речові докази по справі, а саме: табак марки «Самосад» вагою 14 кг 352 грам, табак марки «Ротманс» вагою 3 кг 970 грам, табак марки «Мальборо крепкий» вагою 3 кг 636 грам, табак марки «Мальборо середній» вагою 9 кг 338 грам, табак марки «Мальборо легкий» вагою 10 кг 276 грам, табак марки «Кемел» вагою 1 кг 885 грам, табак марки «Турецький» вагою 852 грам, табак марки «Честер» вагою 276 грам - повернути ОСОБА_1 .
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови, - без змін, чи зміні постанови.
Суддя Альона Володимирівна Бадердінова