Рішення від 25.07.2024 по справі 917/2291/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Зигіна, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21

E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/

Код ЄДРПОУ 03500004

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.07.2024 Справа № 917/2291/23

за позовною заявою Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1

до Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" вул. Старий Поділ, 5, Полтава, Полтавська область, 36022

треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача: 1. Полтавська міська рада (вулиця Соборності, 36, Полтава, Полтавська область, 36000, ЄДРПОУ 2488285),

2. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057 м. Київ, вул. Смоленська, 19 Код ЄДРПОУ: 39369133, Електронна пошта box@nerc.gov.ua),

3. Департамент захисту споживачів Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (м.Київ, 01001 вул. Бориса Грінченка 1, Код ЄДРПОУ 39924774, Електронна пошта info@dpss.gov.ua).

про захист прав споживача та про зобов'язання укласти договір

Суддя Киричук О.А.

Секретар судового засідання Тертична О.О.

Представники сторін:

від позивача: Гуйван П.Д., Баран І.В.

від відповідача: Крат А.В.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Полтавської області з позовом до Акціонерного товариства “Полтаваобленерго”, у якому керуючись ст.21, ст.22 Закону України “Про захист прав споживачів”, ст.60 Закону України “Про ринок електричної енергії”, п.2.1.7., п.7.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії, просив суд зобов'язати відповідача АТ “Полтаваобленерго” припинити порушення його прав та захистити його порушене відповідачем право на отримання електричної енергії на підставі договору шляхом зобов'язання АТ “Полтаваобленерго” укласти договір про надання послуг з розподілу і вчинити всі передбачені законодавством для цього дії.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що у 2021 році приймав участь у конкурсній процедурі-аукціоні щодо отримання права оренди комунального майна, власником якого є територіальна громада м. Полтави в особі Полтавської міської ради. Позивач став переможцем аукціону і отримав право на користування двома приміщеннями за адресами АДРЕСА_2 . З позивачем було укладені договори оренди цих двох об'єктів, де було прописано делегування повноважень щодо укладення договорів на постачання комунальних послуг зі спеціалізованими організаціями-постачальниками. 24.11.2021 року позивач звернувся з письмовою заявою до відповідача про укладення договорів про надання послуг з розподілу електричної енергії на приміщення розташоване по АДРЕСА_2 . Також, позивач зазначив, що на приміщення за адресою по АДРЕСА_3 між позивачем та відповідачем укладено договір споживача про надання послуг з розподілу, а на приміщення за адресою по АДРЕСА_4 а - ні.

Це на думку позивача є порушенням його прав, адже за Конституцією України він має право на отримання усіх соціально-економічних гарантій, а недопуск його до отримання встановлених законодавством комунальних послуг є значним порушення Закону України “Про комунальні послуги” і Закон України “Про захист прав споживачів”.

При цьому, у позові позивач посилається на порушення відповідачем п.4 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) №312 від 14.03.2018 року “Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії”, п.2.1.3. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018 року, п.4.1.1., п.4.1.2., п.11.3.13., п.11.3.14., п.11.3.15., п.11.3.16. Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП №310 від 14.03.2018 року.

Ухвалою суду від 04.01.2024 року суд постановив залишити позовну заяву без руху, надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 3 дні з дня вручення позивачу даної ухвали. Позивач у строк, визначений судом, усунув встановлені при поданні позовної заяви недоліки.

Ухвалою від 22.01.2024 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №917/2291/23 у порядку загального позовного провадження; залучив до участі у справі №917/2291/23 як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача: Полтавську міську раду (вулиця Соборності, 36, Полтава, Полтавська область, 36000, ЄДРПОУ 2488285), Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057 м. Київ, вул. Смоленська, 19 Код ЄДРПОУ: 39369133, Електронна пошта box@nerc.gov.ua), Департамент захисту споживачів Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (м. Київ, 01001 вул. Бориса Грінченка 1, Код ЄДРПОУ 39924774, Електронна пошта info@dpss.gov.ua); зобов'язав сторонам направити завчасно на адреси третіх осіб документи, які надані та/чи будуть надавати суду і відсутні у третьої особи (докази направлення надати суду); призначив підготовче засідання у справі на 22.02.2024 року о 10:30 год.; встановив відповідачу строк протягом 15 днів з дня вручення ухвали суду надати суду відзив на позов, оформлений згідно з вимогами ч. 3 ст. 165 ГПК України, з додатками, передбаченими ч. 6,7 ст. 165 ГПК України, а після отримання від позивача відповіді на відзив - подати до суду заперечення в строк до 5 днів з моменту отримання від позивача відповіді на відзив (ст. 167,184 ГПК України); встановив позивачу строк подати суду відповідь на відзив, оформлену згідно з вимогами ст. 166 ГПК України, з додатками, передбаченими ч. 6 ст. 165 ГПК України в строк до 5 днів з моменту отримання від відповідача відзиву на позов; запропонував третім особам надати з урахуванням отриманих від сторін документів, документально підтверджені письмові пояснення, завчасно направивши їх копії учасникам справи.

06.02.2024 року від відповідача надійшов відзив на позов, в якому він проти позову заперечив повністю посилаючись на те, що 24.11.2021 року ФОП ОСОБА_1 звернувся до АТ “Полтаваобленерго” із заявою укласти договір про надання послуг з розподілу електроенергії за адресою м. Полтава, вул. Баленка, 18 (перукарня) та АДРЕСА_4 (перукарня) та гарантував оплату за електроенергію. До цієї заяви ФОП ОСОБА_2 жодного документу не додав всупереч п.2.1.8. Правил роздрібного ринку електричної енергії. Об'єкт, що розташований за адресою: АДРЕСА_4 , не приєднано до електричних мереж АТ “Полтаваобленерго” і власник (користувач) даного об'єкту не звертався до АТ “Полтаваобленерго” із заявою про приєднання, типова форма якої наведена у додатку 3 до Кодексу систем розподілу в порядку визначеному главою 4.4. розділу IV КСР. АТ “Полтаваобленерго” листом №04.34/26262 від 26.11.2021 року надало відповідь на заяву ФОП ОСОБА_1 від 24.11.2021 року. У зв'язку із змінами в законодавстві щодо приєднання до систем розподілу відповідач повторно повідомив позивача листом №14.4/50 від 12.09.2022 року про результати розгляду заяви від 24.11.2021 року. За таких обставин відповідач вказує, що не має жодних правових підстав для укладення з позивачем договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії за адресою АДРЕСА_4 . У відзиві на позовну заяву відповідач також заперечував твердження позивача, що він не користувався електричною енергією на об'єкті за адресою АДРЕСА_4 , адже уповноваженими представниками відповідача 31.08.2022 року було складено Акт про порушення №005279 яким встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 Правил роздрібного ринку електричної енергії у вигляді самовільного підключення електроустановки до електричної мережі, що не є власністю оператора системи з порушенням схеми обліку. Відповідач також заперечує, щодо порушення п.4 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) №312 від 14.03.2018 року “Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії”, п.2.1.3. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018 року, п.4.1.1., п.4.1.2., п11.3.13., п.11.3.14., п.11.3.15., п.11.3.16. Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП №310 від 14.03.2018 року, адже перелічені норми права стосуються електроустановок які приєднані до систем розподілу оператора систем розподілу на території його діяльності, а позивач не надає жодних доказів, які б доводили обставини, що орендоване ним приміщення було приєднано до електричних мереж АТ “Полтаваобленерго” і те, що з попереднім споживачем укладався договір споживача про розподіл (передачу) електричної енергії та мається паспорт точки розподілу.

07.02.24 від Полтавської міської ради надійшли пояснення по справі де зазначено, що у розділі 2 “Призначення, основні завдання і функції” Положення про Управління майном комунальної власності міста ( в новій редакції), затвердженого рішенням тридцять дев'ятої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 15.09.2023 року, одним із основних завданнями управління є вчинення дій щодо передачі в оренду об'єктів комунальної власності Полтавської міської територіальної громади. Відповідно до ст.29 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження: 1) управління в межах, визначених радою, майном, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад. З огляду на це, повноваження щодо управління майном, вчинення дій щодо передачі в оренду об'єктів Полтавська міська рада делегувала Управлінню майном комунальної власності міста. Згідно договору №182/9 про оренду нежитлового приміщення площею 16,3 кв.м. за адресою АДРЕСА_4 , орендодавцем вказано Управління майном комунальної власності міста, а орендарем - ФОП ОСОБА_1 . Полтавська міська рада не є стороною договору і не є стороною в акті приймання-передачі в оренду нерухомого майна, визначеного в договорі №182/9.

Ухвалою від 26.02.2024 року суд призначив підготовче засідання на 14.03.2024 року.

27.02.24 від Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, надійшли пояснення по справі де зазначено, що з метою встановлення фактичних обставин справи та надання обґрунтованих пояснень з порушених у позовній ФОП ОСОБА_1 . питань, необхідна відповідна інформація від оператора системи розподілу АТ “Полтаваобленерго”, зокрема копії документів. Пояснення та інша інформація необхідна для встановлення фактичних обставин справи. НКРЕКП надасть пояснення до суду по справі після того коли отримає повну інформацію від АТ “Полтаваобленерго” по суті спору.

Також, 27.02.24 від Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів надійшли пояснення по справі де зазначено, що згідно підпунктів 17, 22 ст.1 Закону України “Про захист прав споживачів” послуга - діяльність виконавця з надання (передачі) споживачеві певного визначеного договором матеріального чи нематеріального блага, що здійснюється за індивідуальним замовленням споживача для задоволення особистих потреб; споживач - фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов'язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов'язків найманого працівника. Системний аналіз положень цього Закону доводить, що недостатньо зазначити, що це є позов про захист прав споживачів, оскільки такий позов повинен містити предмет та обставини, які вказують на порушення прав позивача як споживача послуг. Тобто, предмет та підстави позову повинні вказувати на те, що такий позов пов'язаний з порушенням права споживача, з зазначенням такого права та способу захисту відповідно до положень, передбачених Законом. Отже, фізична особа-підприємець, яка придбаває, замовляє чи використовує продукцію (послуги) для потреб, пов'язаних з підприємницькою діяльністю, не може вважатися споживачем в розумінні Закону. Таким чином, ФОП ОСОБА_1 не є споживачем у розумінні вимог Закону України “Про захист прав споживачів”. Крім того, зазначено, що Департамент захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами є структурним підрозділом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та не діє окремо від Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Ухвалою від 07.03.2024 року суд задовольнив заяву позивача від 05.03.2024 року частково витребувавши у відповідача оригінал письмового доказу - листа АТ “Полтаваобленерго” від 26.11.2021 року № 04.34/26262 та списку № 9001 згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих поданих в Полтава 22 від 26.11.2021 року.

12.03.24 від Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, надійшли пояснення по справі де зазначено, що з позовної заяви позивача вбачається, що оператор системи розподілу АТ “Полтаваобленерго” відмовляє ФОП ОСОБА_1 в укладенні договору про надання послуг з розподілу електричної енергії до об'єкта, що розташований за адресою АДРЕСА_4 (який належить йому на праві користування), у зв'язку з тим, що вказаний об'єкт не приєднано до мереж розподілу електричної енергії. При цьому, як стверджує ФОП ОСОБА_1 , вказаний об'єкт підключений до електричної мережі, що підтверджується, зокрема публічним повідомленням власника об'єкта (Полтавською міською радою) щодо користування електричною енергією попереднім орендарем об'єкта.

У свою чергу, згідно з інформацією, наданою листом АТ “Полтаваобленерго” від 26.02.2024 року №04.36/5380 , у оператора системи розподілу відсутня інформація щодо приєднання електроустановки (об'єкта) за вказаною адресою до електричних мереж в установленому законодавством порядку. Також, АТ “Полтаваобленерго” повідомлено про виявлення 31.08.2022 року представниками оператора системи розподілу факту самовільного підключення електроустановки за вказаною адресою до електричних мереж. У зв'язку з чим було складено Акт про порушення №005279 від 31.08.2022 року та здійснено на його підставі нарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.

Також, НКРЕКП у поясненнях зазначило, що згідно з п.1.2.1 . глави 1.2. розділу І Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018 року (далі - ПРРЕЕ), на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються, зокрема, відповідно до ПРРЕЕ та Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП №310 від 14.03.2018 року( ділі- КСР).

Відповідно до положень п.2.1.1. глави 2.1. розподілу ІІ ПРРЕЕ визначено, що результатом розподілу/передачі електричної енергії на роздрібному ринку є забезпечення можливості отримання відповідним учасником роздрібного ринку електричної енергії необхідного обсягу електричної енергії та рівня електричної потужності із забезпеченням параметрів якості електропостачання, які відповідають установленим стандартам, та категорії надійності електрозабезпечення відповідно до договору в точках приєднання електроустановок учасників роздрібного ринку.

Отже, згідно п.2.1.2. глави 2.1. розділу ІІ ПРРЕЕ оператор системи зобов'язаний укладати договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до мереж на території діяльності відповідного оператора системи.

Тому, передумовою укладення договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є, зокрема, отримання замовником послуги з приєднання електроустановок до електричних мереж.

Відповідно до положень п.3.1.6. глави 3.1. розділу ІІІ ПРРЕЕ постачання електричної енергії споживачу здійснюється, зокрема, якщо споживач є стороною діючих договорів про надання про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та про постачання електричної енергії споживачу або про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, або про постачання електричної енергії постачальником “останньої надії”.

Згідно з положеннями п.2.1.3. глави 2.1. розділу ІІ ПРРЕЕ споживачі укладають договір споживача про розподіл (передачу) електричної енергії шляхом приєднання до публічного договору за наявності паспорта точки розподілу.

У разі надання послуги з приєднання до електричних мереж ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі електричної енергії є оператор системи.

Перелік документів, які заявник має надати оператору системи розподілу для укладення договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, визначено п.2.1.8. глави 2.1. розділу ІІ ПРРЕЕ.

Крім того НКРЕКП зазначає, що відповідно до положень п.2.3.1. та п.2.3.3. глави 2.3. розділу ІІ ПРРЕЕ на роздрібному ринку виробництво, передача, розподіл, постачання та споживання електричної енергії без розрахункових засобів комерційного обліку не допускається, крім випадків, передбачених ПРРЕЕ та Кодексом комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП №311 від 14.03.2018 року (далі - ККО).

Електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) суміщеними з лічильником електричної енергії або окремими засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії.

Підключення електроустановки споживача, яка не забезпечена розрахунковими засобами ( засобом) вимірювальної техніки, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, забороняється, за винятком випадків, передбачених цими Правилами.

В подальшому НКРЕКП робить висновок, що для укладення договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії та підключення електроустановки за вказаною адресою, замовнику необхідно попередньо отримати послугу з приєднання електроустановки до електричної мережі в порядку, установленому КСР, та забезпечити улаштування вузла обліку електричної енергії у порядку, встановленому ККО.

13.03.2024 року на адресу суду від відповідача надійшло пояснення №10.72/6653 від 11.03.2024 року в якому зазначив, що не може надати листа АТ “Полтаваобленерго” від 26.11.2021 року № 04.34/26262, адже цей лист було надіслано адресату, а надані суду копія цього листа разом з відзивом у даній справі були роздруковані із копії документу.

Оригінал списку №9001 згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих поданих в Полтава 22 від 26.11.2021 року відповідач пояснив, що теж не може надати, адже згідно Акту від 03.01.2024 року №1 його було вилучено та знищено серед низки інших документів. При цьому, відповідач керувалося “Переліком типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб, із зазначенням строків зберігання документів”, який затверджено наказом Міністерства юстиції України від 17.04.2012 року за №571/20884.

Ухвалою від 14.03.2024 року суд за закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті в засіданні суду на 09.04.2024 року.

09.04.2024 року від позивача надійшло клопотання про залучення 3-ї особи.

В судовому засіданні 09.04.2024 року було оголошено перерву до 18.04.2024 року.

11.04.24 від відповідача надійшли заперечення на клопотання про залучення 3-ї особи.

18.04.24 від позивача надійшла відповідь на заперечення на клопотання про залучення 3-ї особи.

Ухвалою від 18.04.2024 року було оголошено перерву до 23.04.2024 року.

23.04.2024 року від позивача надійшло клопотання про поновлення процесуального строку на подання заяви про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача, Управління майном комунальної власності міста Полтавської міської ради.

Ухвалою від 23.04.2024 року суд розглянувши зазначені клопотання ухвалив відмовити у задоволенні клопотання ФОП ОСОБА_1 у поновленні строку на подання заяви про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача, Управління майном комунальної власності, а також відмовити у задоволенні клопотання ФОП ОСОБА_1 про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача, Управління майном комунальної власності міста Полтавської міської ради.

Судом в засіданні, що відбулося 23.04.2024 року, оголошено перерву до 23.05.2024 року.

16.05.2024 року від позивача надійшло клопотання про витребування доказів, а також клопотання про залучення доказу та поновлення процесуального строку, пропущеного з поважних причин.

20.05.2024 року від відповідача надійшли заперечення на клопотання позивача від 16.05.2024 року.

Ухвалою від 23.05.2024 року суд задовольнив клопотання ФОП ОСОБА_1 про поновлення строку для подання доказів у справі та залучив до матеріалів справи лист Управління комунальної власності міста Полтавської міської ради №01-05-01.1-10/871-396 від 09.05. 2024 року. Також, цією ухвалою суд відмовив у задоволенні клопотання ФОП ОСОБА_1 про поновлення процесуального строку для витребування доказів, а клопотання про витребування доказів залишив без розгляду.

В судовому засіданні 23.05.2024 року суд оголосив перерву до 11.06.2024 року.

23.05.2024 року від позивача надійшло клопотання про залучення доказу та поновлення процесуального строку пропущеного з поважних причин.

29.05.24 від відповідача надійшли заперечення на клопотання позивача.

Суд задовольнив клопотання ФОП ОСОБА_1 від 23.05.2024 року про поновлення строку для подання доказів у справі та залучив до матеріалів справи лист Комунального підприємства “Житлово-експлуатаційна організація №2” №449/2024 від 16.05.2024 року.

Судове засідання у справі, призначене на 11.06.2023 року, не відбулося у зв'язку з перебуванням судді Киричука О.А. у відпустці.

Ухвалою від 24.06.2024 року суд призначив розгляд справи на 11.07.2024 року.

Ухвалою від 11.07.2024 року суд відклав розгляд справи на 25.07.2024 року.

В судовому засіданні 25.07.2024 року суд з'ясував обставини справи та дослідив докази відповідно до ст.ст. 208-210 ГПК України, після чого суд перейшов до судових дебатів (ст.ст. 217, 218 ГПК України).

Представник позивача позов підтримав.

Представник відповідача проти позову заперечив.

Відповідно до ст. 219 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.

Після виходу суду з нарадчої кімнати, 25.07.24 судом складено вступну та резолютивну частини рішення.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи, дослідивши надані учасниками судового процесу докази, суд встановив наступне.

Вважаючи свої права порушеними, позивач просить суд зобов'язати відповідача АТ “Полтаваобленерго” припинити порушення його прав та захистити його порушене відповідачем право на отримання електричної енергії на підставі договору шляхом зобов'язання АТ “Полтаваобленерго” укласти договір про надання послуг з розподілу і вчинити всі передбачені законодавством для цього дії.

На підтвердження обґрунтованості позовних вимог позивач надав наступні докази:

- Копія акта приймання-передачі в оренду нерухомого майна від 01.11.2021 року.

- Копія витягу з реєстру про укладення договору оренди.

- Копія заяви від 24.11.2021 року.

- Копія заяви про видачу заяви від 11.11.2022 року.

- Копія витягу з оголошення про передачу нерухомого майна в оренду.

- Копія договору оренди комунального майна оренди №182/9 від 02.11.2021 року.

- Копія опису об'єкту оцінки.

- Копія листа Управління майном комунальної власності Полтавської міської ради №01-05/01.1-10/814-330 від 28.06.2023 року.

- Копія листа АТ “Полтаваобленерго” №04.36/18899 від 13.07.2023 року.

- Копія листа АТ “Полтаваобленерго” №14.4/50 від 12.09.2022 року.

- Копія постанови НКРЕКП №1519 від 09.09.2021 року.

- Копія публікації у ЗМІ “Полтавщина”.

- Копія постанови НКРЕКП №645 від 11.04.2023 року.

- Копія Типового договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, затвердженого НКРЕКП у якості додатку №3 до Правил роздрібного ринку електричної енергії.

- Копія листа Управління комунальної власності міста Полтавської міської ради №01-05-01.1-10/871-396 від 09.05. 2024 року.

- Копія листа Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №2" №449/2024 від 16.05.2024 року.

На підтвердження заперечення позовних вимог відповідач надав наступні докази:

- Копія листа АТ “Полтаваобленерго” №04.34/26262 від 26.11.2021 року.

- Копія “Список №9001 згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих поданих в Полтава 22” та фіскального чеку АТ “УКРПОШТА” від 26.11.2021 року, що свідчать про направлення ФОП ОСОБА_3 26.11.2021 року рекомендованого листа з повідомленням АТ “ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО” №04.34/26262 від 26.11.2021 року.

- Копія Акту про порушення №005279 від 31.08.2022 року.

- Копія “Схеми електроживлення споживача” Додаток до Акту про порушення від 31.08.2022 року №005279.

- Копія Акту тимчасового збереження речового доказу від 31.08.2022 року.

- Копії фото та відео на диску, що були зроблені уповноваженими представниками АТ “ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО” під час виявлення порушення ПРРЕЕ з боку ФОП ОСОБА_3 та додаються до Акту про порушення №005279 від 31.08.2022 року.

- Довідка АТ “ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО” №04.36/3425 від 06.02.2024 року.

Як свідчать матеріали даної справи, АТ “Полтаваобленерго” є оператором системи розподілу, що діє на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, виданої постановою НКРЕКП від 16.11.2018 року №1442.

У 2021 році ФОП ОСОБА_1 приймав участь у конкурсній процедурі-аукціоні щодо отримання права оренди комунального майна, власником якого є Полтавська міська територіальна громада. Позивач став переможцем аукціону і отримав право на користування двома приміщеннями за адресами АДРЕСА_2 .

На “Аукціоні із зниженням стартової орендної плати на 50 відсотків на оренду нежитлових приміщень площею 16,3 кв.м. за адресою: АДРЕСА_4 ” згідно Оголошення про передачу нерухомого майна в оренду на повторному електронному аукціоні із зниженням стартової орендної плати на 50 відсотків об'єкт площею 16,3 кв.м. за адресою: АДРЕСА_4 забезпечений комунікаціями з електропостачання, але не зазначено яким чином.

01.11.2021 року між ФОП ОСОБА_1 та Управління майном комунальної власності міста було укладено Договір №182/9 оренди нерухомого майна - нежитлових приміщень площею 16,3 кв.м. розташованих за адресою: АДРЕСА_4 , що належить Полтавській міській територіальній громаді.

Згідно Акта приймання-передачі в оренду нерухомого майна, що належить Полтавській міській територіальній громаді від 01.11.2021 року орендар ФОП ОСОБА_1 отримав від орендодавця Управління майном комунальної власності міста нежитлове приміщення площею 16,3 кв.м. розташованих за адресою: АДРЕСА_4 .

При цьому, позивач стверджує, що представник Міської ради з управління комунальним майном, а саме ОСОБА_4 зробив при позивачеві огляд приміщення до 01.11.2021 року та продемонстрував, що електроенергія є.

24.11.2021 року ФОП ОСОБА_1 звернувся з письмовою заявою до АТ “Полтаваобленерго” про укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії на приміщення розташоване по АДРЕСА_4 та приміщення розташоване по АДРЕСА_3 , а також гарантував оплату за електроенергію.

Також, за твердженнями позивача після набуття права на користування приміщенням за адресою АДРЕСА_4 він не використовував електричну енергію у приміщенні, і навіть не намагався це робити, бо знав, що з ним мав бути укладений відповідний договір, перевірений прилад обліку, він повинен бути опломбований і пломби мають бути передані споживачу на зберігання, і, таким чином, оформлена відповідальність за експлуатацію і збереження електрообладнання.

ФОП ОСОБА_1 стверджує, що електроенергію не використовував і навіть не знав, чи вона є в мережі.

За даними позивача наприкінці вересня 2022 року ним було отримано листа АТ “Полтаваобленерго” №14.4/50 від 12.09.2022 року, в якому зазначено, що об'єкт нежитлові приміщення за адресою АДРЕСА_4 не приєднано до мереж розподілу електричної енергії, а також, що для отримання послуги з тимчасового приєднання власник (користувач) приміщення за адресою АДРЕСА_4 має право звернутись до АТ “Полтаваобленерго” із заявою типової форми про тимчасове приєднання вищезазначеного об'єкту зразок якої розміщено на сайті АТ “Полтаваобленерго”.

ФОП ОСОБА_1 вважає, що відповідачем порушено п.4 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) №312 від 14.03.2018 року “Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії”, п.2.1.3. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018 року, п.4.1.1., п.4.1.2., п.11.3.13., п.11.3.14., п.11.3.15., п.11.3.16. Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП №310 від 14.03.2018 року.

Позивач вважає, що надані ним копія постанови НКРЕКП №1519 від 09.09.2021 року, копія постанови НКРЕКП №645 від 11.04.2023 року та копія публікації у ЗМІ “Полтавщина” доводять відповідальність відповідача за позовними вимогами у даній справі.

В зв'язку з цим позивач керуючись ст.21, ст.22 Закону України “Про захист прав споживачів”, ст.60 Закону України “Про ринок електричної енергії”, п.2.1.7., п.7.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії, просить суд зобов'язати відповідача АТ “Полтаваобленерго” припинити порушення його прав та захистити його порушене відповідачем право на отримання електричної енергії на підставі договору шляхом зобов'язання АТ “Полтаваобленерго” укласти договір про надання послуг з розподілу і вчинити всі передбачені законодавством для цього дії.

Відповідач надав відзив в якому зазначив, що позовні вимоги позивача безпідставні і не підлягають задоволенню.

Так, відповідачем вказано, що 24.11.2021 року ФОП ОСОБА_1 звернувся до АТ “Полтаваобленерго” із заявою укласти договір про надання послуг з розподілу електроенергії за адресою м. Полтава, вул. Баленка, 18 (перукарня) та АДРЕСА_4 (перукарня) та гарантував оплату за електроенергію. До цієї заяви ФОП ОСОБА_2 жодного документу не додав всупереч п.2.1.8. Правил роздрібного ринку електричної енергії. Об'єкт, що розташований за адресою: АДРЕСА_4 , не приєднано до електричних мереж АТ “Полтаваобленерго” і власник (користувач) даного об'єкту не звертався до АТ “Полтаваобленерго” із заявою про приєднання, типова форма якої наведена у додатку 3 до Кодексу систем розподілу в порядку визначеному главою 4.4. розділу IV КСР. АТ “Полтаваобленерго” листом №04.34/26262 від 26.11.2021 року надало відповідь на заяву ФОП ОСОБА_1 від 24.11.2021 року. В підтвердження надсилання цього листа відповідачем надано копію списку №9001 згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих поданих в Полтава 22 та фіскального чеку АТ “УКРПОШТА” від 26.11.2021 року.

Відповідач вважає, що не має жодних правових підстав для укладення з позивачем договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії за адресою АДРЕСА_4 , оскільки об'єкт за цією адресою не приєднано до електричних мереж АТ “Полтаваобленерго”, власник (користувач) даного об'єкту не звертався до АТ “Полтаваобленерго” із заявою про приєднання, типова форма якої наведена у додатку 3 до Кодексу систем розподілу в порядку визначеному главою 4.4. розділу IV КСР, до заяви ФОП ОСОБА_2 від 24.11.2021 року не додано жодного документу відповідно до п.2.1.8. Правил роздрібного ринку електричної енергії.

У відзиві на позовну заяву відповідач також заперечував твердження позивача, що після набуття права на користування приміщенням за адресою АДРЕСА_4 він не використовував електричну енергію у приміщенні, і навіть не намагався це робити, бо знав, що з ним мав бути укладений відповідний договір, перевірений прилад обліку, він повинен бути опломбований і пломби мають бути передані споживачу на зберігання, і, таким чином, оформлена відповідальність за експлуатацію і збереження електрообладнання тим, що уповноваженими представниками відповідача 31.08.2022 року було складено Акт про порушення №005279 яким встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 Правил роздрібного ринку електричної енергії у вигляді самовільного підключення електроустановки до електричної мережі, що не є власністю оператора системи з порушенням схеми обліку.

Крім того, відповідач вказує на те, що зміст позовної заяви позивача містить ознаки суперечливої поведінки позивача ФОП ОСОБА_1 , адже на другому аркуші позовної заяви зазначено: “Представник Міської Ради з управління комунальним майном, а саме ОСОБА_4 зробив при мені огляд приміщення до 1 листопада 2021 року та продемонстрував, що електроенергія є, об'єкт приєднаний до електромережі ...”, а вже на четвертому аркуші позовної заяви позивачем зазначено: “Позаяк мені цю відповідальність не передавав, я не використовував електроенергію, я навіть не знав, чи є вона в мережі”.

Відповідач також заперечує, щодо порушення п.4 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) №312 від 14.03.2018 року “Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії”, п.2.1.3. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018 року, п.4.1.1., п.4.1.2., п.11.3.13., п.11.3.14., п.11.3.15., п.11.3.16. Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП №310 від 14.03.2018 року, адже перелічені норми права стосуються електроустановок які приєднані до систем розподілу оператора систем розподілу на території його діяльності, а позивач не надає жодних доказів, які б доводили обставини, що орендоване ним приміщення було приєднано до електричних мереж АТ “Полтаваобленерго” і те, що з попереднім споживачем укладався договір споживача про розподіл (передачу) електричної енергії та мається паспорт точки розподілу.

Відповідач зазначає, що ФОП ОСОБА_1 безпідставно посилається у позові на постанову НКРЕКП №645 від 11.04.2023 року, адже ця постанова жодним чином не стосується взаємовідносин, що виникли між позивачем та відповідачем у даному спорі.

Відповідачем надано довідку за №04.36/3425 від 06.02.2024 року щодо відсутності даних в інформаційних базах по приєднанню електроустановок об'єкту нежитлового приміщення загальною площею 16,3 кв.м розташованого за адресою: АДРЕСА_4 .

В зв'язку з цим відповідач просить суд відмовити позивачеві у задоволенні позову, в якому позивач просить зобов'язати АТ “Полтаваобленерго” припинити порушення його прав та захистити його порушене відповідачем право на отримання електричної енергії на підставі договору шляхом зобов'язання АТ “Полтаваобленерго” укласти договір про надання послуг з розподілу і вчинити всі передбачені законодавством для цього дії.

При вирішенні спору суд приймає до уваги наступне.

В пункті 4 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018 року “Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії” зазначено наступне. Операторам систем розподілу (далі - ОСР) укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії, які укладаються зі споживачем, з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані на території діяльності ОСР. Договір розробляється ОСР на основі істотних умов, визначених Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, та типової форми, встановленої Правилами, і розміщується на сайті ОСР, у засобах масової інформації і в пунктах обслуговування споживачів ОСР. ОСР шляхом безпосереднього вручення персоналом ОСР або з рахунком, або поштовим відправленням надає споживачу заяву-приєднання до зазначеного договору, яка формується за базами даних вертикально інтегрованого суб'єкта господарювання та містить ЕІС-коди точок комерційного обліку об'єкта споживача. Надання такої заяви-приєднання є пропозицією споживачу про приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах діючого договору про користування або постачання електричної енергії (індивідуальні характеристики об'єкта, потужність, клас надійності, ідентифікаційні коди, особливості обліку тощо). Договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.

Відповідно до п.1.2.1. глави 1.2. розділу І Правил роздрібного ринку електричної енергії на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.

Оператор системи здійснює розподіл/передачу електричної енергії на роздрібному ринку в точку розподілу (для оператора системи розподілу, оператора малої системи розподілу) або в точку передачі (для оператора системи передачі) до електроустановок споживачів на території діяльності відповідного оператора системи згідно з Кодексом систем розподілу/Кодексом системи передачі та на підставі договорів про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, що укладаються відповідно до цих Правил.

Результатом розподілу/передачі електричної енергії на роздрібному ринку є забезпечення можливості отримання відповідним учасником роздрібного ринку електричної енергії необхідного обсягу електричної енергії та рівня електричної потужності із забезпеченням параметрів якості електропостачання, які відповідають установленим стандартам, та категорії надійності електрозабезпечення відповідно до договору в точках приєднання електроустановок учасників роздрібного ринку, що передбачено п.2.1.1. глави 2.1. розділу Правил роздрібного ринку електричної енергії.

Згідно п.2.1.2. глави 2.1. розділу ІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії оператор системи зобов'язаний укласти договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи. Не допускається розподіл (передача) електричної енергії до точки розподілу електроустановки споживача за відсутності діючого договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з таким споживачем, крім випадку здійснення розподілу (передачі) електричної енергії оператором системи до власних електроустановок.

Пунктом 2.1.3. глави 2.1. розділу ІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії передбачено, що ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у разі зміни споживача, форми власності чи власника електроустановки є споживач.

Споживачі укладають договір споживача про розподіл (передачу) електричної енергії шляхом приєднання до публічного договору за наявності паспорта точки розподілу. У разі надання послуги з приєднання до електричних мереж ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії є оператор системи.

Пунктом 2.1.5. глави 2.1. розділу ІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії передбачено, що договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил та як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявою-приєднанням до розробленого оператором системи договору на умовах складеного оператором системи паспорта точки розподілу/передачі.

Якщо за об'єктом оформлено паспорт точки (паспорти точок) розподілу/передачі, оператор системи не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії. При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформляти в установленому цими Правилами порядку додатки до договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, у яких узгоджуються організаційні та технічні особливості розподілу/передачі електричної енергії, за умови надання споживачем документів, передбачених Правилами для укладення договору та підписання відповідних додатків до договору.

Пунктом 2.1.8. глави 2.1. розділу II Правил роздрібного ринку електричної енергії передбачено, що для укладення договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії заявник у разі зміни споживача, форми власності чи власника електроустановки має надати оператору системи такі документи:

1) заяву про укладення відповідного договору із зазначенням місцезнаходження об'єкта та реквізитів заявника та наявності паспорта точки розподілу/передачі;

2) для юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців: витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР), роздрукований із мережі Інтернет, або копію довідки, або копію виписки з ЄДР;

для фізичних осіб: копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера або реєстраційного номера картки платника податків або копію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади і мають відмітку у паспорті);

3) копію документа, яким визначено право власності чи користування на об'єкт (приміщення), або копію документа, що підтверджує право власності чи користування на земельну ділянку або її частину (у разі відсутності на відповідній земельній ділянці об'єкта), право на розміщення електроустановок на території здійснення господарської діяльності з розподілу/передачі електричної енергії (у разі відсутності об'єкта споживача), крім випадків укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії для освітлення місць загального користування, живлення ліфтів та забезпечення функціонування іншого спільного майна багатоквартирного будинку;

4) у разі смерті побутового споживача, особа (спадкоємець), що звертається для укладення договору, має надати копію довідки від нотаріуса, що підтверджує подання заяви про прийняття спадщини.

Переважне право на укладення такого договору має право особа (спадкоємець), яка проживає за адресою місцезнаходження об'єкта побутового споживача, та надасть документальне підтвердження місця реєстрації або довідку органів місцевого самоврядування про місце фактичного проживання за адресою місцезнаходження об'єкта побутового споживача;

5) копію документа про підтвердження повноважень особи на укладення договору (витяг з установчого документа про повноваження керівника (для юридичних осіб), копію довіреності, виданої в установленому порядку тощо), за необхідності;

6) копію декларації (повідомлення) про початок виконання будівельних робіт або дозволу на виконання будівельних робіт (для укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) та постачання електричної енергії на будівельні майданчики, у разі якщо наявність такого дозволу є обов'язковою або зазначені документи вимагаються законодавством у сфері містобудування) та/або у визначених законодавством випадках, копію декларації про готовність об'єкта до експлуатації або сертифіката (для новозбудованих та реконструйованих електроустановок);

7) довідку про обсяги очікуваного споживання електроенергії окремо за кожною площадкою вимірювання споживача (крім побутових споживачів).

Пунктом 2.3.1. глави 2.3. розділу II Правил роздрібного ринку електричної енергії передбачено, що на роздрібному ринку виробництво, передача, розподіл, постачання та споживання електричної енергії без розрахункових засобів комерційного обліку не допускається, крім випадків, передбачених цими Правилами та Кодексом комерційного обліку.

Пунктом 2.3.3. глави 2.3. розділу II Правил роздрібного ринку електричної енергії передбачено, що електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) суміщеними з лічильником електричної енергії або окремими засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії.

Підключення електроустановки споживача, яка не забезпечена розрахунковими засобами (засобом) вимірювальної техніки, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, забороняється, за винятком випадків, передбачених цими Правилами.

У п.3.1.6. глави 3.1. розділу ІІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії передбачено, що постачання електричної енергії споживачу здійснюється, якщо:

1) об'єкт споживача підключений до мереж оператора системи у встановленому законодавством порядку;

2) електропостачальник за договором з оператором системи отримав доступ до мереж та можливість продажу електричної енергії на території діяльності оператора системи;

3) споживач є стороною діючих договорів:

про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, крім випадку здійснення розподілу (передачі) електричної енергії оператором системи до власних електроустановок;

про постачання електричної енергії споживачу або про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, або про постачання електричної енергії постачальником “останньої надії”.

Пунктом 4.1.1. глави 4.1. розділу IV Кодексу систем розподілу передбачено, що розділ регулює відносини, які виникають під час приєднання новозбудованих, реконструйованих чи технічно переоснащених електроустановок замовників до електричних мереж та під час зміни технічних параметрів електроустановок замовників.

Для реалізації вимог цього розділу ОСР видає відповідний наказ, який регламентує дії персоналу щодо розподілу прав та обов'язків під час здійснення заходів з приєднання та підключення електроустановок замовників та забезпечує реалізацію принципу “єдиного вікна” для замовника.

ОСР на власному офіційному вебсайті розміщує та постійно оновлює інформацію щодо надання послуг з приєднання до електричних мереж. Інформація повинна відображатися в окремому розділі з назвою “Приєднання до електричних мереж”, який має містити:

опис процедури отримання послуги з приєднання згідно з вимогами цього Кодексу;

порядок розрахунку вартості послуги, форми заяв та договорів;

онлайн калькулятор для розрахунку вартості послуги з приєднання до електричних мереж, що пов'язаний технологічно з інформаційно-геодезичною системою та відомостями щодо ставок стандартного та нестандартного приєднання, які діють на відповідний період, для можливості здійснення замовником автоматизованого розрахунку наближеної до реальної вартості будівництва лінійної частини приєднання;

адреси (фактичні, поштові, електронні), номери телефонів ОСР, за якими можливе звернення, спілкування та листування замовника;

посилання на електронний кабінет замовника;

інформацію про результати здійснених процедур закупівлі обладнання, матеріалів, послуг з будівництва та/або технічного переоснащення об'єктів.

ОСР зобов'язаний розміщувати роз'яснення Регулятора з питань надання послуг з приєднання на своєму офіційному вебсайті (про обов'язковість розміщення яких було інформовано ОСР).

ОСР не може вимагати від замовника вчинення жодних інших дій та/або надання документів, не визначених цим Кодексом.

Пунктом 4.1.2. глави 4.1. розділу IV Кодексу систем розподілу передбачено, що ОСР не має права відмовити в приєднанні електроустановок замовника до системи розподілу за умови дотримання замовником вимог та процедури приєднання, визначених у цьому розділі.

Відмова у приєднанні електроустановок замовника до системи розподілу з підстав, не передбачених Законом України “Про ринок електричної енергії” або цим Кодексом, не допускається.

Відмова у приєднанні електроустановок замовника до системи розподілу має містити посилання на норму Закону України “Про ринок електричної енергії” та/або цього розділу, що не дотримана замовником та перешкоджає чи унеможливлює надання ОСР відповідної послуги з приєднання електроустановок замовника.

Відмова у приєднанні електроустановок замовника до електричних мереж оператора системи направляється замовнику у вказаний у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією протягом 2 робочих днів, починаючи з наступного робочого дня від отримання заяви.

Залишення ОСР заяви про приєднання електроустановки замовника до системи розподілу з будь-яких підстав без розгляду, повернення такої заяви, залишення її без руху, відмова у її прийнятті не допускається.

Послуга зі стандартного приєднання надається на підставі типового договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу, який є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за типовою формою, наведеною в додатку 1 до цього Кодексу (далі - договір про стандартне приєднання).

Послуга з нестандартного приєднання надається на підставі типового договору про нестандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу “під ключ” або з проєктуванням лінійної частини приєднання замовником, який є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за відповідною типовою формою, наведеною в додатку 2 до цього Кодексу (далі - договір про нестандартне приєднання), крім приєднання згідно з пунктами 4.1.11.1 та 4.1.11.2 глави 4.1 цього розділу.

Зміна технічних параметрів електроустановок замовників здійснюється шляхом отримання послуги з приєднання у порядку, визначеному цим розділом.

Тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні та протягом одного року після його припинення чи скасування, послуга з нестандартного приєднання надається з особливостями, визначеними пунктом 4.3.11 глави 4.3 цього розділу.

Оператор системи розподілу зобов'язаний на головній сторінці власного вебсайту, а також у друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, та у власних центрах обслуговування споживачів розмістити редакцію договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу, договору про нестандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу “під ключ” або з проєктуванням лінійної частини приєднання замовником та роз'яснення щодо укладення та приєднання замовника до цих договорів.

На вимогу замовника оператор системи розподілу протягом трьох робочих днів від дати отримання відповідного звернення повинен надати підписаний оператором системи розподілу примірник укладеного договору про приєднання (залежно від типу приєднання) у паперовій формі.

Договори про приєднання, укладені на підставі пунктів 4.1.11 та 4.1.29 глави 4.1 розділу IV цього Кодексу, оформляються у письмовій формі.

Цим розділом визначаються особливості:

1) стандартного приєднання електроустановок замовника;

2) нестандартного приєднання електроустановок замовника;

3) приєднання електроустановок, призначених для виробництва електричної енергії, та УЗЕ;

4) приєднання електроустановок замовників до електричних мереж власників, які не є ОСР;

5) приєднання тимчасових (сезонних) об'єктів та будівельних струмоприймачів;

6) приєднання активних елементів телекомунікаційних мереж, розташованих на елементах інфраструктури об'єктів електроенергетики;

7) електрифікації території, що підлягає комплексній забудові;

8) умови та порядок приєднання електроустановок споживача до електроустановок виробника;

9) приєднання (підключення) генеруючих установок споживача, у тому числі активного споживача та третіх осіб, у власних електричних мережах споживача;

10) приєднання (підключення) УЗЕ Користувача у власних електричних мережах;

11) надання послуги з перенесення об'єктів електроенергетики за ініціативою Користувача або власника земельної ділянки, які мають намір спорудити або реконструювати будівлі, дороги, мости або інші об'єкти архітектури;

12) приєднання електроустановок до МСР.

Пунктом 11.3.13. глави 11.3 розділу XI Кодексу систем розподілу передбачено, що оператор системи розподілу не має права відмовити Заявнику (Користувачу), електроустановки якого приєднані до його системи розподілу, в укладенні договору про надання послуг з розподілу електричної енергії за умови дотримання Заявником (Користувачем) усіх вимог щодо укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, передбачених цим Кодексом та чинним законодавством.

Пунктом 11.3.14. глави 11.3 розділу XI Кодексу систем розподілу передбачено, що підставами для відмови в доступі до системи розподілу є:

1) електроустановки Заявника не приєднані до системи розподілу;

2) електроустановки Заявника приєднані з порушенням вимог розділу IV цього Кодексу;

3) обсяг замовленої послуги (потужність, зазначена в заяві на укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії) перевищує потужність, забезпечену виконаним договором про приєднання;

4) недостатня пропускна спроможність системи для забезпечення замовленої потужності;

5) засоби комерційного обліку не відповідають вимогам Кодексу комерційного обліку;

6) електроустановки Заявника розташовані з порушенням вимог ПОЕМ.

Пунктом 11.3.15. глави 11.3 розділу XI Кодексу систем розподілу передбачено, що дії ОСР при наявності підстав для відмови у доступі до системи розподілу:

1) повідомлення протягом 3 днів про відмову з обґрунтуванням її причини;

2) надання інформації щодо порядку приєднання до системи розподілу (збільшення приєднаної потужності);

3) надання пропозицій Заявнику про можливість укладання договору про надання послуг з розподілу на обсяг дозволеної до використання потужності за договором з приєднання;

4) надання об'єктивних техніко-економічних обґрунтованих причин такої відмови, а також інформації про обґрунтований строк, необхідний для створення резерву пропускної спроможності електричних мереж відповідно до схваленого Регулятором ПРСР. У разі відсутності ПРСР та обґрунтованих строків створення резерву пропускної спроможності електричних мереж відмова ОСР в доступі до електричних мереж вважається безпідставною.

Пунктом 11.3.16. глави 11.3 розділу XI Кодексу систем розподілу передбачено, що у разі передачі об'єкта Користувача або його частини в користування (оренда, позичка, управління майном тощо) та обумовлення відповідним договором передачі Користувачу майна відповідних повноважень щодо врегулювання договірних відносин з ОСР стосовно забезпечення об'єкта або його частини електричною енергією між Користувачем майна та ОСР має бути укладений договір про надання послуг з розподілу електричної енергії у порядку, визначеному цим Кодексом.

Матеріалами справи підтверджується та обставина, що ФОП ОСОБА_1 у 2021 році за результатами участі у аукціонному конкурсі з отримання права користування нерухомого майна - нежитлового приміщення за адресою АДРЕСА_4 а став орендарем даного об'єкту, що підтверджується Договором №182/9 оренди нерухомого майна - нежитлових приміщень площею 16,3 кв.м. розташованих за адресою: АДРЕСА_4 , що належить Полтавській міській територіальній громаді від 01.11.2021 року та Актом приймання-передачі в оренду нерухомого майна, що належить Полтавській міській територіальній громаді від 01.11.2021 року.

24.11.2021 року ФОП ОСОБА_1 звернувся з письмовою заявою до АТ “Полтаваобленерго” про укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії на приміщення розташоване по АДРЕСА_2 , а також гарантував оплату за електроенергію.

До цієї заяви позивачем не додано жодного документу, хоча п.2.1.8. глави 2.1. розділу ІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії передбачає вичерпний перелік документів в т.ч. паспорта точки розподілу/передачі, які для укладення договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії має надати оператору системи розподілу заявник у разі зміни споживача, форми власності чи власника електроустановки.

31.08.2022 року було складено Акт про порушення №005279 яким встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 Правил роздрібного ринку електричної енергії у вигляді самовільного підключення електроустановки до електричної мережі, що не є власністю оператора системи з порушенням схеми обліку.

Позивачем не надано доказу того, що нежитлове приміщення за адресою АДРЕСА_4 було приєднано до мереж оператора системи розподілу у визначеному законодавством порядку.

Надані ФОП ОСОБА_1 письмові докази, а саме копія листа Управління комунальної власності міста Полтавської міської ради №01-05-01.1-10/871-396 від 09.05. 2024 року та копія листа Комунального підприємства “Житлово-експлуатаційна організація №2” №449/2024 від 16.05.2024 року, самі по собі, не доводять факт приєднання до мереж оператора системи розподілу у визначеному законодавством порядку нежитлового приміщення за адресою АДРЕСА_4 .

Натомість суд приймає за належний доказ надану у матеріали справи АТ “Полтаваобленерго” довідку за №04.36/3425 від 06.02.2024 року щодо відсутності даних в інформаційних базах по приєднанню електроустановок об'єкту нежитлового приміщення загальною площею 16,3 кв.м розташованого за адресою: АДРЕСА_4 .

Суд зауважує, що за клопотанням позивача суд ухвалою від 07.03.2024 року витребував у відповідача оригінал письмового доказу - лист АТ “Полтаваобленерго” №04.34/26262 від 26.11.2021 року та список №9001 згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих поданих в Полтава 22 від 26.11.2021 року.

Зазначені оригінали документів не надано суду, з причин, які зазначені в письмових пояснень відповідача №10.72/6653 від 11.03.2024.

Позивач ставить під сумнів відповідність зазначених копій оригіналу.

Керуючись ч.6 ст.91 Господарського процесуального кодексу України судом не береться до уваги доказ - лист АТ “Полтаваобленерго” №04.34/26262 від 26.11.2021 року та список №9001 згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих поданих в Полтава 22 від 26.11.2021 року.

В подальшому відповідач на заяву ФОП ОСОБА_1 від 24.11.2021 року повідомив позивача листом №14.4/50 від 12.09.2022 року про результати розгляду заяви від 24.11.2021 року.

Судом встановлено, що відповідачем не порушено п.4 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) №312 від 14.03.2018 року “Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії”, п.2.1.3. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018 року, п.4.1.1., п.4.1.2., п.11.3.13., п.11.3.14., п.11.3.15., п.11.3.16. Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП №310 від 14.03.2018 року, адже перелічені норми стосуються електроустановок які приєднані до систем розподілу оператора систем розподілу на території його діяльності, а позивачем не надано відповідних доказів, які б доводили обставини, що орендоване ним приміщення було приєднано до електричних мереж АТ “Полтаваобленерго” і те, що з попереднім споживачем укладався договір споживача про розподіл (передачу) електричної енергії та мається паспорт точки розподілу.

Відповідно до вимог ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Позивачем не доведено виконання ним вимог щодо надання до заяви про укладення договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії відповідних документів із зазначенням місцезнаходження об'єкта та реквізитів заявника та наявності паспорта точки розподілу/передачі (пункт 2.1.8. глави 2.1. розділу II Правил роздрібного ринку електричної енергії), а також обставини щодо приєднання електроустановок об'єкту нежитлового приміщення загальною площею 16,3 кв.м розташованого за адресою: АДРЕСА_4 . до електричних мереж АТ “Полтаваобленерго”.

За даних обставин, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

У відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись статтями 232, 233, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повне рішення складено 02.08.2024

Суддя Киричук О.А.