ЄУН: 336/6800/24
Провадження №: 3/336/4424/2024
Іменем України
25 липня 2024 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Дацюк Ольга Ігорівна, при секретарі Пустовіт В.О., за участі особи, яка притягується до адміністартивної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 164 ч. 1 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,-
До Шевченківського районного суду м. Запоріжжя надійшли матеріали справи з протоколом про адміністративне правопорушення за ст. 164 ч. 1 КУпАП, складеним 19.06.2024 року щодо ОСОБА_1 , згідно з яким ОСОБА_1 проводив господарську діяльність без державної реєстрації, на потреби якої витрачав електричну енергію, використовуючи приміщення за адресою: АДРЕСА_1 як станцію технічного обслуговування.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у скоєнні правопорушення не визнав повністю, пояснивши, що проживає за вказаною адресою, будь-якої підприємницької діяльності не здійснює. Біля його будинку дійсно іноді перебувають автомобілі, однак, вони належать друзям його сина військовослужбовцям, які залишають автомобілі під час перебування у місті. Фактично до нього прийшли працівники Запоріжжяобленерго, які безпідставно звинуватили його у тому. що він витрачає електроенергію на здійснення підприємницької діяльності.
При визначенні підстав для притягнення особи до адміністративної відповідальності, суд керується наступним.
Суд керується основними конституційними засадами судочинства, визначеними ст.129 Конституції, до яких відноситься забезпечення доведеності вини і змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а також ст.62 Конституції України та загальними принципами права, згідно яких усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У справах "Малофєєва проти Росії" ("Malofeyeva v.Russia",рішення від 30.05.2013, заява N 36673/04) та "Карелін проти Росії" ("Karelin v.Russia", заява N 926/08, рішення від 20.09.2016) Європейський суд з прав людини, серед іншого, зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Відповідальність за ст. 164 ч. 1 КУпАП передбачена за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Статтею 3 ГК України визначено, що під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями. Господарська діяльність може здійснюватись і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність).
Натомість з протоколу про адміністративне правопорушення взагалі не виявляється можливим зрозуміти, якою саме господарською діяльністю, на думку особи, якою складено протокол займався ОСОБА_1 . Жодних доказів того, що ОСОБА_1 займався саме системною діяльністю з надання послуг та отримував за це винагороду в матеріалах справи не міститься.
Посилання на те, що це підтверджено актами ПАТ «Запоріжжяобленерго» суд оцінює критично за відсутності у будь-яких представників ПАТ «Запоріжжяобленерго» повноважень на підтвердження цих обставин.
Фактично в матеріалах справи міститься акт, складений невідомо ким (посади не зазначені) та з яких підстав, з рекомендацією ОСОБА_1 укласти договір з ПАТ «Запоріжжяобленерго» як юридична особа, що взагалі не є можливим, адже ОСОБА_1 може бути фізичною особою, фізичною особою-підприємцем, але ніяк не юридичною особою.
На доданих фото зображено стіну якоїсь споруди та інструменти, що очевидно не є явною ознакою здійснення господарської діяльності, адже подібне можна спостерігати у більшості власників транспортних засобів, які мають гараж.
Враховуючи вищевикладене, суд не вбачає доказів вчинення особою інкримінованого адміністративного правопорушення, тому суд вважає за необхідне закрити провадження у справі за відсутністю події адміністративного правопорушення, що передбачено п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
На підставі викладеного, суд, керуючись ст. 247 п. 1 КУпАП,-
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 164 ч. 1 КУпАП закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю події адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Суддя О.І. Дацюк
Постанова набрала законної чинності «_____»_________________20___року
Дата видачі «_____»_________________20___року