Справа № 308/10836/24
3/308/5830/24
25 липня 2024 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Іванов А.П., за участі представника Закарпатської митниці Зубенка І.І., розглянувши матеріали справи про порушення митних правил, які надійшли з Закарпатської митниці Державної митної служби України щодо
громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Республіка Молдова, м. Оргіїв; місце роботи - тимчасово не працює; місце проживання - АДРЕСА_1 ; паспорт громадянина Республіки Молдова для виїзду за кордон - НОМЕР_1 від 18.07.2023,
передбачених ч. 3 ст. 471 Митного кодексу України,
встановив:
З протоколу про порушення митних правил №0347/30500/24 від 24.05.2024 з'ясовано, що 24.05.2024 о 04 год. 39 хв. в зону митного контролю на ділянку «Виїзд» митного поста «Ужгород - автомобільний» Закарпатської митниці прибув мікроавтобус марки «Mercedes», моделі «Sprinter», реєстраційний номерний знак Республіки Молдова НОМЕР_2 , під керуванням громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ).
Формою проходження митного контролю ОСОБА_1 (Covali Simion) обрав порядок проходження митного контролю по каналу «зелений коридор».
Під час проведення митного контролю та митного огляду транспортного засобу, у багажному відділенні мікроавтобуса було виявлено картонну коробку, у якій, серед інших речей, знаходилися медичні препарати іноземного виробництва, а саме «Lorazepam Dorom 1 mg compresse», діюча речовина «лоразепам» (Lorazepam), у кількості 20 пігулок в упаковці виробника (два блістери), нових непошкоджених профальгованих блістерах, з написом на англійській мові «Lorazepam Dorom 1 mg compresse» ТМ «Teva», країна виробництва Італія. Вартість виявлених пігулок згідно з стікером складає 5 євро 50 євроцентів за одну упаковку. Загальна вартість виявлених медичних препаратів складає 5 євро 50 євроцентів, що згідно з курсом НБУ станом на 24.05.2024 (1 eur = 43,313 грн.) складає 238,23 грн.
В наданому поясненні ОСОБА_1 зазначив, що виявлені пігулки були передані його мамою.
Діюча речовина «лоразепам» віднесена до переліку наркотичних засобів та психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 №770 Таблиці № ІІІ Списку №2 «Психотропні речовини, обіг яких обмежено і стосовно яких допускаються виключення деяких заходів контролю».
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 197 МК України у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, визначає коди товарів згідно з УКТ ЗЕД, на переміщення яких через митний кордон України у відповідному напрямку встановлено обмеження, та розміщує відповідну інформацію на своєму офіційному веб-сайті та на єдиному державному інформаційному веб-порталі «Єдине вікно для міжнародної торгівлі».
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» фізичні особи мають право перевозити наркотичні засоби і психотропні речовини, придбані за призначенням лікаря, за наявності та на підставі рецепта, виданого закладом охорони здоров'я відповідно до вимог статей 27 і 28 цього Закону.
Таким чином, громадянин Республіки Молдова ОСОБА_1 не заявив митному органу точні відомості про переміщувані ним через митний кордон предмети, які підлягають обов'язковому декларуванню та обмежені до переміщення через митний кордон України.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України.
Представник Закарпатської митниці в судовому засіданні обставини, викладені в протоколі про порушення митих правил, підтримав в повному обсязі. Просив притягнути ОСОБА_1 до відповідальності, передбаченої санкцією ч. 3 ст. 471 МК України.
Особа, яка притягається до відповідальності - ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, повідомлявся про розгляд справи шляхом розміщення повідомлення про виклик до суду на веб-порталі Судова влада України. До протоколу додано заяв, в якій він був повідомлений про розгляд протоколу, де він вказав, що просить здійснювати розгляд справи у його відсутності.
Відповідно до положень ст. 526 МК України суд вважає за можливе провести розгляд даної справи у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та не з'явилася в судове засідання, хоча повідомлялася про час і місце розгляду справи.
Заслухавши представника митного органу, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Статтею 68 Конституції України регламентовано, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Частиною 3 ст. 471 МК України передбачена відповідальність за недекларування товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами, а саме за недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.
Статтею 458 МК України визначено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
За приписами ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Відповідно до ч. 1 ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України, стверджується зібраними у справі доказами: протоколом про порушення митних правил №0347/30500/24 від 24.05.2024, в якому викладені вищевказані обставини; фотоматеріалами до протоколу; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 24.05.2024; актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 24.05.2024; доповідною запискою головного державного інспектора відділу боротьби з контрабандою №2 управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил ОСОБА_3 від 24.05.2014; висновком експертизи №142000-3800-0123 від 13.06.2024.
Враховуючи характер та ступінь вчиненого правопорушення, обставини справи, особу порушника, вважаю, що у відповідності до вимог ст. ст. 23, 33 КУпАП на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч. 3 ст. 471 МК України, яка є безальтернативною, у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією безпосередніх предметів порушення митних правил.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмір 605,60 грн.
Керуючись ст. ст. 283, 284 КУпАП, ст. ст. 471 ч. 3, 527-529 МК України,
постановив:
громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 Митного кодексу України, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) гривень, з конфіскацією на користь держави безпосередніх предметів порушення митних правил, а саме: медичний препарат іноземного виробництва «Lorazepam Dorom 1 mg compresse», у кількості 20 пігулок в упаковці виробника (два блістери), ТМ «Teva», країна виробництва - Італія, вартістю 238,23 грн.
Стягнути з громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок судового збору.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду А.П. Іванов