Рішення від 31.07.2024 по справі 229/3892/24

Справа № 229/3892/24

Провадження № 2/229/1477/2024

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2024 р. м. Дружківка, Донецької області

Дружківський міський суд Донецької області у складі

головуючого судді Феняка О.Р.,

за участю секретаря судового засідання Солодовник Д.Л.,

розглянувши у відкритому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям,

ВСТАНОВИВ:

Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради звернулось до суду (далі - Управління) із позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 6 113,80 грн.

Позивач обґрунтовує вимоги тим, що ОСОБА_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , перебувала на обліку в управлінні соціального захисту населення Дружківської міської ради (далі - управління) як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям та державної допомоги на дітей одиноким матерям. Склад сім?ї: ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_1 .. Відповідач, заявниця, працездатна особа; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 донька заявниці, дитина до 18 років. 01.11.2021 року ОСОБА_2 звернулась до управління із заявою про призначення державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям. До заяви заявницею додано декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги в якій зазначено, наступні види доходів, які родина отримувала за період з 01.04.2021 р. по 30.09.2021 р. відповідач отримувала: допомогу на дітей одиноким матерям; державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім?ям; допомогу при народженні дитини; допомогу переміщеним особам. До заяви було додано: копії довідки ВПО; довідка про доходи допомоги при народженні дитини; довідка про доходи допомоги одиноким матерям; довідка про доходи малозабезпеченим сім?ям. Сукупний дохід сім?ї за два квартали (другий - третій квартали 2021 року), що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням допомоги, в даному випадку з 01.04.2021 року по 30.09.2021 року включно становить - 6 465,72 грн, середньомісячний дохід члена сім?ї - 538,81 грн. (6465,72 грн./6 місяців/2 осіб), в який враховано: державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім?ям в сумі 1 305,72 грн; допомогу при народженні дитини в сумі 5 160,00 грн. 24.11.2021 року управлінням було прийнято рішення № 2408 про призначення ОСОБА_2 допомоги на дітей одиноким матерям з 01.11.2021 р. по 30.11.2021 р. у сумі 1 474,19 грн.; з 01.12.2021 р. по 30.04.2022 р. у сумі 1 561,19 грн. щомісячно. На період карантину або обмежувальних заходів, пов?язаних із поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19. спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 р. № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» (далі - Постанова КМУ №264) виплату допомоги на дітей одиноким матерям було подовжено без звернення Відповідача у раніше призначеному розмірі, а саме в розмірі 1 561,19 грн. Також 01.11.2021 року ОСОБА_2 звернулась до управління із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям. До заяви заявницею додано декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги в якій зазначено, наступні види доходів, які родина отримувала за період з 01.04.2021 р. по 30.09.2021 р. Відповідач отримувала: допомогу на дітей одиноким матерям; державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім?ям; допомогу при народженні дитини; допомогу переміщеним особам. До заяви було додано: копії довідки ВПО; довідка про доходи допомоги при народженні дитини; довідка про доходи допомоги одиноким матерям; довідка про доходи малозабезпеченим сім?ям. Сукупний дохід сім?ї за два квартали (другий - третій квартали 2021 року), що передують місяцю. який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям, в даному випадку з 01.04.2021 року по 30.09.2021 року включно становить - 11 104,42 грн., середньомісячний дохід члена сім?ї - 1 850,74 грн.(11 104,42 грн./6 місяців), в який враховано: державну допомогу на дітей одиноким матерям в сумі 5 944,42 грн.; допомогу при народженні дитини в сумі 5 160,00 грн. 24.11.2021 року управлінням було прийнято рішення № 2408 про призначення ОСОБА_2 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям. Допомогу було призначено з 01.11.2021 року по 30.11.2021 року в розмірі 1 598,81 грн, з 01.12.2021 року по 30.04.2022 року в розмірі 1 747,61 грн. щомісячно. Після перерахунку в межах терміну (від 01.01.2022 р.) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім?ям склала з 01.01.2022 р. по 30.04.2022 р. у сумі 1 995,71 грн. щомісячно. На період карантину або обмежувальних заходів. пов?язаних із поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19. спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, відповідно до постанови КМУ № 264 виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям було подовжено без звернення заявниці у раніше призначеному розмірі з 01.01.2022 року, а саме в розмірі 1995,71 грн.

15.05.2023 року на електрону адресу управління надійшла заява ОСОБА_4 про зупинення їй виплат державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям та допомоги на дітей одиноким матерям, у зв?язку з тим, що вона змінила прізвище та місце проживання. Відповідач надала копії таких документів: свідоцтва про шлюб, виданого Вільнянським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькому районі Запорізької області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) від 18.03.2022 серія НОМЕР_1, чоловік ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Відповідач взяла прізвище чоловіка - ОСОБА_6 ; ID-картки - паспорта на ОСОБА_1 . Відповідно до п. 36 Порядку № 1751 та п.16 Порядку № 250 виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється: за заявою отримувача допомоги на дітей одиноким матерям та/або уповноваженого представника малозабезпеченої сім?ї - з місяця, що настає за місяцем її подання. Згідно із рішенням управління від 16.05.2023р. та розпорядження начальника управління від 23.05.2023 № 95 ОСОБА_7 припинено з 01.04.2023 року виплати державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, у зв?язку із зміною персональних даних та згідно її заяви від 15.05.2023 року, а також пораховано переплату надміру виплачених коштів допомоги, які підлягають відшкодуванню за період з 01.04.2023 р. по 31.05.2023 р. в сумі 3 122,38 грн. Відповідно до рішення управління від 16.05.2023 року та розпорядження начальника управління від 23.05.2023 № 94 ОСОБА_7 припинено з 01.04.2023 року виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям, згідно її заяви від 15.05.2023 року, а також пораховано переплату надміру виплачених коштів допомоги, які підлягають відшкодуванню за період з 01.04.2023 р. по 31.05.2023 р. в сумі 3 991,42 грн. Розпорядженням начальника управління від 16.05.2023 р. № 90 ОСОБА_8 знята з обліку з 01.04.2023 року у зв?язку зі зміною складу сім?ї та згідно заяви заявника від 15.05.2023 року. 28.11.2023 року ОСОБА_9 - мати Відповідача, особисто отримала повідомлення про погашення надміру виплаченої суми соціальної допомоги, а саме: допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.04.2023 р. по 31.05.2023 р. в сумі 3 122,38 грн. та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям за період з 01.04.2023 р. по 31.05.2023 р. в сумі 3 991,42 грн. Отже. сума переплати ОСОБА_7 за період з 01.04.2023 р. по 31.05.2023 р. склала 7 113,80 грн.: допомоги на дітей одиноким матерям склала 3 122,38 грн., державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям - 3 991,42 грн. Згідно виписки по рахунках від банківської установи від 30.11.2023 р. отримано і зараховано на рахунок управління суму надміру виплачених коштів соціальної допомоги від ОСОБА_7 в розмірі 1 000,00 грн. Однак на час подання позову до суду, надміру виплачені кошти допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям, за період 01.04.2023 р. по 31.05.2023 р. у сумі 6 113,80 грн. Відповідачем управлінню не повернуті.

Ухвалою суду від 20.06.2024 року відкрито провадження у справі. Судовий розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Представник позивача в судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце проведення судового розгляду повідомлялись належним чином. На адресу суду представником позивача надано заяву про розгляд справи без його участі, зазначивши при цьому, що 16 липня 2024 року на рахунок позивача від ОСОБА_1 надійшли кошти до державного бюджету надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 6 115,00 грн. Отже сума заборгованості ОСОБА_7 сплачена в повному обсязі. Оскільки ОСОБА_7 позов визнано і сума боргу сплачена в повному обсязі, просить стягнути з відповідача судовий збір відповідно до норм чинного законодавства.

Відповідач ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про час, дату та місце розгляду справи, відповідно до ст.ст. 128, 129 ЦПК України, у судове засідання не з'явився. Надала до суду заяву, в якій вказала, що повернула Управлінню соціального захисту населення Дружківської міської ради кошти в розмірі 6 115,00 грн., що підтвердила копією квитанції від 16 липня 2024 року.

На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв'язку з неявкою всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, повно, всебічно та з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлені наступні фактичні обставини справи і відповідні їм правовідносини.

Відповідачем у справі є ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .

01.11.2021 року ОСОБА_2 звернулася до Управління із заявою про призначення державної допомоги одиноким матерям, до заяви додала декларацію про доходи та майновий стан.

Склад сім'ї відповідача: ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_1 .. Відповідач, заявниця; ОСОБА_3 . ІНФОРМАЦІЯ_2 донька заявниці.

Рішенням Управління від 24.11.2021 року №2408, ОСОБА_2 призначена допомога одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01.11.2021 року по 30.11.2021 року у розмірі 1 474,19 грн; з 01.12.2021 року по 30.04.2022 року у сумі 1 561,19 грн щомісячно.

На період карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 року № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» (далі Постанова № 264) виплату державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям ОСОБА_2 було подовжено без її звернення в розмірі 1 561,19 грн.

Крім того, 01.11.2021 року ОСОБА_2 звернулась до управління із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. до заяви додала декларацію про доходи та майновий стан.

Рішенням Управління від 24.11.2021 року №2408, ОСОБА_2 призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям. Допомогу призначено з 01.11.2021 року по 30.11.2021 року в розмірі 1 598,81 грн., з 01.12.2021 року по 30.04.2022 року в розмірі 1 747,61 грн. щомісячно. Після перерахунку державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям склала: з 01.01.2022 року по 30.04.2022 року в сумі 1 995,71 грн щомісячно.

На період карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 року № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» (далі Постанова № 264) виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям ОСОБА_2 було подовжено без її звернення в розмірі 1 995,71 грн.

15.05.2023 року ОСОБА_7 на електронну адресу управління направила заяву про зупинення виплат їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, у зв'язку з тим, що вона змінила прізвище та місце проживання. Разом із тим, надала копію свідоцтва, виданого Вільнянським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькому районі Запорізької області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) від 18.03.2022 серія НОМЕР_1, про шлюб зареєстрований 18.03.2023 року між ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прізвище відповідача після укладення шлюбу - ОСОБА_6 . Також відповідач надала копію паспорта, виданого на її ім'я зі зміненим прізвищем.

Розпорядженням начальника управління від 16.05.2023 р. № 90 ОСОБА_8 знята з обліку з 01.04.2023 року у зв?язку зі зміною складу сім?ї та згідно заяви заявника від 15.05.2023 року.

Згідно рішення Управління від 16.05.2023 року та розпорядження начальника Управління від 23.05.2023 року №95 припинено ОСОБА_7 виплату державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, а також пораховано переплату надміру виплачених коштів допомоги, що підлягають поверненню за період з 01.04.2023 року по 31.05.2023 року в сумі 3 122,38 грн.

Згідно рішення Управління від 16.05.2023 року та розпорядження начальника Управління від 23.05.2023 року №94 припинено ОСОБА_7 виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, а також пораховано переплату надміру виплачених коштів допомоги, що підлягають поверненню за період з 01.04.2023 року по 31.05.2023 року в сумі 3 991,42 грн.

Вимогою від 25.05.2023 року за №1778, ОСОБА_7 було запропоновано у добровільному порядку повернути надмірно сплачені кошти за квітень 2023 року та травень 2023 року в сумі 7 113,80 грн. Вимогу отримала особисто мати відповідача.

Згідно виписки по рахунках від банківської установи від 30.11.2023 р. на рахунок позивача від ОСОБА_7 30.11.2023 року надійшли кошти - 1 000,00 грн. Тобто відповідач в добровільному порядку повернула позивачу 1 000,00 грн.

На час подання позову надмірно перераховану допомогу в загальному розмірі 6 113,80 грн. відповідач добровільно не сплатила.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 12 та ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі (ч. 5 ст. 81 ЦПК України).

Частиною першою статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 1 Закону України від 21 листопада 1992 року № 2811-XII «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі - Закон № 2811) (в редакції на момент виникнення обставин) громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 3 Закону № 2811 встановлено, що відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми, як допомога на дітей одиноким матерям. Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та об'єднання громадян за рахунок власних коштів можуть запроваджувати додаткові види допомоги та встановлювати доплати до державної допомоги сім'ям з дітьми.

Згідно зі статтею 18-1 Закону № 2811 право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Статтею 18-2 Закону № 2811 встановлено, що допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.

Допомога на дітей одиноким матерям призначається незалежно від одержання на дітей інших видів допомоги, передбачених цим Законом.

Умови призначення і виплати таких видів державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», як допомога на дітей одиноким матерям, визначає Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» (далі - Порядок № 1751) (в редакції на момент виникнення обставин).

Пунктом 34 Порядку № 1751 передбачено, що допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвишої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років). надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім?ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.Попередні шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передуємісяцю звернення за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям.

Згідно з пунктом 35 Порядку № 1751 для призначення допомоги на дітей одиноким матерям до органу соціального захисту населення подаються такі документи: 1) заява про призначення допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідка про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідка про народження, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) рад, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документ про народження, виданий компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку; копія свідоцтва про народження дитини.

Пунктом 36 Порядку № 1751 встановлено, що допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-гехнічної). фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних акладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно. Допомога виплачується протягом шести календарних місяців.

Відповідно до статті 1 Закону № 1768-ІІІ та п. 2 Порядку № 250 державна соціальна допомога малозабезпеченим сім?ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім?ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім?ї; малозабезпечена сім?я - це сім?я, яка з поважних або незалежних причин від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий від прожиткового мінімуму для сім?ї. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням. Розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім?ї та її середньомісячним сукупним доходом (ст. 5 Закону № 1768- III).

Згідно із п. 5 Порядку № 250 для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім?ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина у країни або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи: заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики; довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; довідку про доходи за шість місяців перед місяцем звернення (за наявності). у разі коли для обчислення сукупного доходу враховуються шість місяців перед місяцем звернення.

Відповідно до п. 36 Порядку № 1751 та п.16 Порядку № 250 виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється: за заявою отримувача допомоги на дітей одиноким матерям та/або уповноваженого представника малозабезпеченої сім?ї - з місяця, що настає за місяцем її подання.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до ч. 1 ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.

Відповідно до ч.1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Виходячи з системного аналізу вищезазначених правових норм у сукупності наданими доказами, суд приходить до висновку, що внаслідок невчасного повідомлення позивачу відповідачем відповідної інформації, тобто відомостей, що як наслідок, впливають на призначення і виплату державної допомоги, відповідачці було безпідставно призначено та виплачено соціальну державну допомогу в розмірі 7 113,80 грн, з яких до подання позову до суду в добровільному порядку відповідач повернула лише 1 000,00 грн. Вказані обставини свідчать про наявність законних підстав для звернення позивача із даним позовом до суду.

17 липня 2024 року ОСОБА_1 надала до Дружківського міського суду платіжний документ від 16.07.2024 року про повернення коштів на рахунок Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради в сумі 6 115,00 грн.

Представник позивача у наданих нею поясненнях підтвердила надходження на рахунок позивача цих коштів та зазначила, що сума заборгованості ОСОБА_7 сплачена в повному обсязі та просила стягнути з відповідача судовий збір відповідно до норм чинного законодавства.

Беручи до уваги те, що сума заборгованості в розмірі 6 115,00 грн. ОСОБА_1 сплачена в повному обсязі, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1, п. 1, ч. 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 142 ЦПК України у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Аналогічне положення щодо повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, також передбачено ч. 3 ст. 7 Закону України «Про судовий збір».

Оскільки відповідач визнала позов до початку розгляду справи по суті, то відповідно позивачу слід повернути з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову до суду, а інші 50 відсотків судового збору, що сплачені позивачем при зверненні до суду з позовом, на підставі ч. 1 ст. 141 ЦПК України, підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись статтями 10-13, 81, 89, 141, 142, 259, 264-265, 273, 268, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні позову Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради судовий збір, сплачений при поданні позову, в сумі 1 514 (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять) грн. 00 коп.

Повернути Управлінню соціального захисту населення Дружківської міської ради з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого нею при поданні позову, в сумі 1 514 (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять) грн. 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Олександр ФЕНЯК