01.08.2024 227/2196/24
01 серпня 2024 року м. Добропілля
Суддя Добропільського міськрайонного суду Донецької області Притуляк С.А., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов від військового коменданта тимчасової ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, військовослужбовця, офіцера резерву ВЧ НОМЕР_1 , який фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, -
До Добропільського міськрайонного суду Донецької області надійшов матеріал адміністративної справи для вирішення питання про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП старшого лейтенанта ОСОБА_1 .
З протоколу №ДНК-2/3800 про військове адміністративне правопорушення від 11.07.2024 року вбачається, що 11.07.2024 року близько 15:00 години посадовою особою військової частини НОМЕР_1 був виявлений старший лейтенант ОСОБА_1 , який перебував на території тимчасової дислокації підрозділу ВЧ НОМЕР_1 та виконував обов'язки військової служби в нетверезому стані, в умовах особливого періоду (воєнного стану). Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 відмовився, чим вчинив адміністративне правопорушення за ч.3 ст.172-20 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, повідомлявся шляхом здійснення телефонограми за його номером телефону, секретарем судового засідання було складено акт про те, що повідомити останнього не виявилося можливим, оскільки телефон вимкнений. До матеріалів протоколу була долучена заява ОСОБА_1 від 11.07.2024 року, в якій він просить проводити розгляд протоколу без його участі в судовому засіданні, свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП визнає, з протоколом ознайомлений та згоден.
Суд вважає, що у відповідності до ст.268 КУпАП, справа може бути розглянута за відсутності правопорушника.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Частина 3 статті 172-20 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Диспозиція ч.1 ст.172-20 КУпАП передбачає наступні склади адміністративного правопорушення: за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів; за появу військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння; за виконання військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння; за відмову військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів щодо яких є підозра про те, що вони перебувають на території військових частин, військових об'єктів або виконують свої обов'язки у нетверезому стані або стані наркотичного сп'яніння від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про оборону України» від 06 грудня 1991 року № 1932-Х11 зі змінами: особливий період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до Указу Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який триває й на теперішній час.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, підтверджується: протоколом №ДНК-2/3800 про військове адміністративне правопорушення від 11.07.2024 року, в якому містяться письмові пояснення ОСОБА_1 з визнанням вини; висновком КНП «Добропільська ЛІЛ» щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 11.07.2023 року, з якого вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , від проходження алкотестеру, здачі біологічних середовищ відмовився, висновок зробити неможливо, недостатньо даних для встановлення стану алкогольного, наркотичного сп'яніння; копією посвідчення офіцера ОСОБА_1 .
Оцінивши докази в їх сукупності, вважаю, що старший лейтенант ОСОБА_1 своїми протиправними діями вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП, а саме перебування військовослужбовця на території військової частини у стані алкогольного сп'яніння, в умовах військового стану та відмова від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що обтяжують та пом'якшують його відповідальність.
Враховуючи вищевикладене, дані про особу, вина якої у вчиненні вказаного правопорушення повністю підтверджується доказами по справі в їх сукупності, перебування ОСОБА_1 в зоні ООС в стані алкогольного сп'яніння, суддя враховує, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України 24.02.2022 року, Указом Президента України введено воєнний стан який триває й на теперішній час, та військовослужбовці зобов'язані здійснювати заходи щодо оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Приймаючи до уваги характер вчиненого адміністративного правопорушення, вважаю необхідним накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в межах санкції ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, що буде достатнім для попередження вчинення ним інших правопорушень в подальшому.
Щодо стягнення з ОСОБА_1 судового збору, суд зазначає, що відповідно до ст.5 ч.1 п.12 ЗУ «Про судовий збір» останній звільняється від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 24, 27, 33, 172-20, 283 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнати винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000,00 грн. (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок), який повинен бути сплачений на користь держави за наступними реквізитами: отримувач: Добропільське ГУК/Добропільська МТГ/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37967785, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), номер рахунку: (IBAN): UA508999980313000106000005652, код класифікації доходів бюджету 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету - адміністративні штрафи та інші санкції.
Роз'яснити, що у відповідності з вимогами ст.ст.307, 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладання штрафу, постанова про накладання штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя С.А. Притуляк