Ухвала від 01.08.2024 по справі 380/13972/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/13972/23

УХВАЛА

про повернення судового збору

01 серпня 2024 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку письмового провадження заяву представника позивачки про повернення судового збору в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_3 про визнання протиправними і скасування рішень та зобов'язання вчинити дії -

УСТАНОВИВ:

У провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала на розгляді адміністративна справа № 380/13972/23 за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_3 про визнання протиправними і скасування рішень та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням від 24 липня 2024 року, позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, оформлене листом від 20.04.2023 № 260001-вих-47664, яким відмовлено у наданні дозволу ОСОБА_2 як органом опіки та піклування на відчуження належної їй 1/3 частини квартири АДРЕСА_1 .

Зобов'язано Франківську районну адміністрацію Львівської міської ради як орган опіки та піклування розглянути питання про надання дозволу ОСОБА_2 та надати дозвіл на укладення договору відчуження (дарування, купівля-продаж, тощо) 1/3 частки належної їй квартири АДРЕСА_2 .

Визнано протиправним та скасовано рішення Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, оформлене листом від 15.05.2023 № 260001-вих-58669, яким відмовлено у наданні дозволу ОСОБА_1 як органом опіки та піклування на відчуження належної їй 1/3 частини квартири АДРЕСА_1 .

Зобов'язано Франківську районну адміністрацію Львівської міської ради як орган опіки та піклування розглянути питання про надання дозволу ОСОБА_1 та надати дозвіл на укладення договору відчуження (дарування, купівля-продаж, тощо) 1/3 частки належної їй квартири АДРЕСА_2 .

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Франківської районної адміністрації Львівської міської ради на користь ОСОБА_2 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн 60 коп. сплаченого судового збору.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Франківської районної адміністрації Львівської міської ради на користь ОСОБА_1 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн 60 коп. сплаченого судового збору.

На адресу суду від представника позивачки надійшла заява про повернення судового збору (вх. № 57723 від 30.07.2024), у якій просить розглянути заяву та винести рішення про необхідність повернення коштів ОСОБА_2 , помилково сплачених та зарахованих до державного бюджету на рахунок судового збору коштів в сумі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн 60 коп, сплачених на рахунок судового збору UA128999980313101206084013951.

Судом встановлено, що при зверненні до суду із позовом позивачка - ОСОБА_2 сплатила судовий збір в загальному розмірі 2147,20 грн, що підтверджується квитанцією від 07.06.2023.

Судовий збір у розмірі 2147,20 грн зараховано на казначейський рахунок до спеціального фонду Держаного бюджету України, що підтверджується відповідною випискою, наявною в матеріалах справи.

Відповідно до ч. 3 ст. 166 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.

Враховуючи те, що справу розглянуто у порядку письмового провадження, розгляд клопотання про повернення судового збору проводиться також у письмовому провадженні.

При вирішенні заяви представника позивачки суд керується таким.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08.07.2011 (далі - Закон № 3674-VI).

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Так, згідно з пунктом 3 ч. 2 ст. 4 Закону № 3674-VI ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» № 2710-IX від 03.11.2022 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2023 встановлено у розмірі 2684,00 грн.

Зі змісту позовних вимог слідує, що позивачка - ОСОБА_2 звернулася з однією вимогою немайнового характеру.

Згідно з чинним на момент подачі позивачкою позовної заяви законодавством ставка судового збору за вимогу немайнового характеру становила 1073,60 грн.

Таким чином, позивачкою здійснено переплату судового збору за одну вимогу немайнового характеру на суму 1073,60 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до ст. 7 Закону № 3674-VI сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом; повернення заяви або скарги; відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі; залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням); закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі) визначено Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України № 787 від 03.09.2013 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 за № 1650/24182 (далі - Порядок № 787).

Відповідно до п. 5 Порядку № 787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.

Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України (далі - органи ДФС)) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Подання подається платником разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.

У разі повернення судового збору (крім помилково зарахованого) до головних управлінь Казначейства подається копія судового рішення, засвідчена належним чином.

Копія судового рішення, засвідчена належним чином, подається платником до відповідного головного управління Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.

Заява про повернення коштів з бюджету складається платником у довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації: причина повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону, сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи у готівковій формі.

Ураховуючи викладене в сукупності та сплату фізичною особою при зверненні до суду із цим позовом судового збору за одну вимогу немайнового характеру на загальну суму 2147,20 грн замість 1073,60 грн, суд дійшов висновку про необхідність повернення позивачці надмірно зарахованого до бюджету судового збору у розмірі 1073,60 грн, відтак заяву представника позивачки слід задовольнити.

Керуючись ст.ст. 132, 248, 256, 293, 294, КАС України, ст. 7 Закону України «Про судовий збір», суд -

УХВАЛИВ:

1. Заяву представника позивачки про повернення судового збору задовольнити.

2. Повернути ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) надмірно сплачений до бюджету судовий збір в сумі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн 60 коп, сплачений відповідно до квитанції від 07.06.2023.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання.

Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду.

Суддя Р.П. Качур