Рішення від 01.08.2024 по справі 340/2780/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/2780/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Казанчук Г.П. розглядаючи в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВИКЛАД ОБСТАВИН:

ОСОБА_1 (надалі позивач) звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Кіровоградській області щодо включення у довідку від 12.03.2024 р. за №5501-1415/5517.1 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 р. відомостей про премії в розмірі 52%;

- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Кіровоградській області оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 із включенням до неї таких відомостей:

- посадовий оклад - 4290,00 грн.,

- оклад за спеціальним званням - старший сержант - 1230,00 грн.,

- надбавка за вислугу років (45%) - 2484, 00 грн., та відомостей про надбавку за особливості проходження служби в розмірі 50 % від посадового окладу розміром 4290,00 грн. з урахуванням окладу за спеціальним званням розміром 1230,00 грн., надбавки за вислугу років розміром 2484,00 грн. та відомостей про премію в розмірі 430 % від посадового окладу розміром 4290,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він звільнений з військової служби у жовтні 2019 року та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб''. Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Кіровоградській області на виконання рішення суду у справі №340/1280/23 видало довідку №5501-1415/5517.1 про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 р. для перерахунку його пенсії, пов'язаного зі щорічним зростанням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Проте у цій довідці вказані недостовірні відомості про розміри додаткових видів грошового забезпечення: премія визначена у розмірі 52%. Вказаний розмір премії не відповідає розміру премії, які отримує військовослужбовець за посадою, з якою було звільнено позивача, оскільки такий розмір премії становить 430%.

Ухвалою судді від 06.05.2024 року відкрито провадження у даній справі та вирішено провести розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Сторонам встановлено процесуальні строки на подання заяв по суті справи.

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Кіровоградській області (надалі відповідач) поданий відзив на позов, у якому заперечуються позовні вимоги, з огляду на те, що встановлювати розмір премії у відповідному розмірі є правом відповідача, яке не суперечить діючим нормам щодо визначення розміру складових грошового забезпечення діючих військовослужбовців. Премія ж у 430%, розмір якої позивач оспорює, має тимчасовий характер. Крім того, її виплата дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі ДСНС України для грошового забезпечення. Таким чином, встановлення премії, передбаченої наказами ДСНС України, не є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10.07.2024 року витребувано додаткові докази у відповідача.

18.07.2024 року надійшло клопотання Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Кіровоградській області про залучення до справи третьої особи - ГУ ПФУ в Кіровоградській області.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19.07.2024 року відмовлено у задоволенні клопотання про залучення до участі в справі третьої особи та витребувано у ГУ ПФУ в Кіровоградській області додаткові докази.

Дослідивши докази і письмові пояснення позивача, викладені у заяві по суті справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 проходив службу в Управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Кіровоградській області та згідно наказу від 10.10.2018 року звільнений у відставку з посади старшого пожежного-рятувальника 17 державної пожежно-рятувальної частини управління ДСНС України в Кіровоградській області у старшого сержанта служби цивільного захисту (а.с.8).

З 11.10.2018 року позивачу призначено пенсію за вислугу років на підставі статті 13 Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб''.

Так, у позові позивач покликається на судове рішення у справі №340/1280/23, проте вказане рішення не стосується позивача.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07.02.2024 у справі №340/1241/23 позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Кіровоградській області оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , за нормами, чинними на 01 січня 2023 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'' від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ із врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України ''Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб'' від 30.08.2017 р. №704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року (а.с.44).

На виконання вказаного рішення суду відповідачем видано довідку від 12.03.2024 року №5501-1415/5517.1 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача за нормами, чинними станом на 01.01.2023 року. До цієї довідки включено: посадовий оклад - 4290 грн, оклад за військовим званням (лейтенант) - 1230 грн, надбавка за вислугу років (45% від посадового окладу та окладу за військовим званням) - 2484 грн, надбавка за особливості проходження служби (50% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років) - 4002 грн, премія (52 % від посадового окладу) - 2230 грн, усього - 14236,80 грн (а.с.9).

На звернення позивача, ГУ ДСНС України у Кіровоградській області, листом від 04.04.2024 року №5502-1968/5517.1 повідомлено про те, що згідно із наказу 1 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Кіровоградській області від 17.02.2023 року №28 ''Про преміювання особовому складу'' відсоток премії за січень 2023 року встановлено в розмірі 430% (а.с.10).

Позивач, не погоджуючись із відсотковими розміром премії, вказаними в оновленій довідці, звернувся до суду з даним позовом.

Отже правомірність та законність дій відповідача щодо визначення розміру премії є предметом спору, переданого на вирішення адміністративного суду.

Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'' від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ (надалі - Закон № 2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно із частиною першою статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Зміст наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону №2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'', затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом першим пункту 5 Порядку №45 (у редакції Постанови №103) встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку №45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції зазначив, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, тому діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка була чинною до зазначених змін.

Водночас, алгоритм дій, які повинні вчинити, зокрема відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Отже, на відповідача покладено обов'язок по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

На момент спірних правовідносин рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, не приймалось.

Водночас, пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

У пункті 3 Постанови № 704 передбачено виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).

До того ж, у пункті 8 Постанови № 740 зазначено, що умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються цією постановою та іншими актами Кабінету Міністрів України.

Відповідно до підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати, зокрема, надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

Суд звертає увагу, що Постанова № 704 не передбачає конкретний відсоток надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовця чи премії. В той же час, граничні розміри надбавок визначаються керівником державного орану в межах видатків, затверджених на грошове забезпечення, залежно від розміру посадового окладу, виконуваних обов'язків та напрямку діяльності відповідного підрозділу. Зазначене свідчить, що надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцями та премія мають тимчасовий характер, а їх виплата дозволена за наявності підстав та тільки у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання військовослужбовців.

Отже, накази ДСНС України про встановлення або скасування відповідних додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовця, а також їх відсоткового розміру від посадового окладу не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців відповідно до положень статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Подібного правового висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 13.05.2020 у справі №592/5164/16-а, зазначивши, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців.

Покликання позивача на інформацію про розмір премії діючого пожежника-рятувальника у січні 2023 року не може бути підставою для визначення для позивача такого розміру премії. Так, з 2022 року в Україні запроваджено воєнний стан, і виклики для вказаної професії набули більш змістовні, з огляду на терористичні бомбардування нашої області рф.

У грошовому атестаті, виданого станом на 10.10.2018 року, розмір премії визначений на рівні 46% (а.с.43), який слугував підставою для обрахунку пенсії позивача. Тобто у довідці від 012.03.2024 року розмір пенсії вказаний більше на 6%, ніж у грошовому атестаті.

Жодного нормативно-правового акту, який би встановлював фіксований розмір премії військовослужбовця на рівні 430% не має, тобто такий розмір визначається індивідуально у межах асигнувань.

З огляду на зазначене, суд доходить до висновку про відсутність у відповідача підстав для визначення в оновленій довідці від 12.03.2024 р. за №5501-1415/5517.1 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 премії у розмірі 430% посадового окладу, оскільки, зокрема, протягом 2023 року військовослужбовцям начальницького складу за посадою, прирівняною до тієї, яку обіймав позивач до звільнення з військової служби виплачувалась надбавка за особливості проходження військової служби та премія в різних розмірах в залежності від встановленого керівником.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Керуючись статтями 132, 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 287, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Кіровоградській області (вул. Пашутінська, 1, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25015; код ЄДРПОУ 38613719) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішення суду направити сторонам.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.П. КАЗАНЧУК