ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"01" серпня 2024 р. справа № 300/8587/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Микитин Н.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області до Акціонерного товариства "Оріана" про стягнення заборгованості у сумі 516851,14 грн, -
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі, також позивач, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області) звернулося до суду з адміністративним позовом до Акціонерного товариства "Оріана" (надалі, також відповідач, АТ "Оріана") про стягнення заборгованості в сумі 516851,14 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Ухвалою суду від 11.12.2003 затверджено Реєстр вимог кредиторів боржника ВАТ "Оріана" в редакції поданій розпорядником майна Рибачуком В.В. 11.12.2003. Зокрема, до Реєстру включено вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Калуші, а саме штрафну санкцію в сумі 112669,30 грн. та пеню в сумі 404181,84 грн. Дана заборгованість підтверджувалася Актом звірки розрахунків між управлінням Пенсійного фонду України в м. Калуші та ВАТ "Оріана" від 04.07.2003. Крім того арбітражний керуючий Рибачук Валерій Володимирович листом від 13.01.2004 №1 повідомив управління Пенсійного фонду України в м. Калуші, що Господарським судом затверджено грошові вимоги в сумі 4609064,53 грн, які включено до Реєстру як вимоги третьої черги, а також суму штрафу - 112669,30 грн та пені - 404181,84 грн. Оскільки, дана заборгованості в сумі 516851,14 грн, відповідачем добровільно не відшкодовано, позивач просить стягнути її в судовому порядку.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.12.2023 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, в якій містяться відомості про порядок і строк подання відзиву на позов, відповіді на відзив, заперечення.
Відповідач скористався правом подання відзиву на позов, який надійшов до суду 04.05.2023. Проти заявлених позовних вимог заперечив та просив суд в задоволенні позову відмовити, вказавши, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області вказує, що розмір заборгованості АТ "Оріана" зі сплати пені та штрафу встановлений ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 11.12.2003 року. Однак, АТ "Оріана" не може погодитися з таким твердженням позивача, оскільки згідно даного судового рішення, ухваленого в рамках справи про банкрутство, суд ухвалив "затвердити Реєстр вимог боржника ВАТ "Оріана" (м Калуш) в редакції розпорядником майна Рибачуком В.В. 11.12.2003 (вх.№4930)". Так, ані в мотивувальній, ані в резолютивній частині ухвали не визначено розмір заборгованості АТ "Оріана" зі сплати по штрафних санкціях та пені в сумі 516 851, 14 грн. Таким чином, на думку відповідача позивачем не надано жодних належних та допустимих доказів на підтвердження позовних вимог, а тому в задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.
Суд, на підставі положення частини 8 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши і оцінивши докази, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
АТ "Оріана" перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та зобов'язане сплачувати витрати на виплату і доставку пенсій, призначених застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №1 та за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України, до досягнення працівниками пенсійного віку.
Відповідно до акту звірки розрахунків між управлінням Пенсійного фонду України в м. Калуші та ВАТ "Оріана" від 04.07.2003, у відповідача наявна заборгованість в сумі 5303825,79 грн, з яких недоїмка по штрафних санкціях в сумі 112669,30 грн та недоїмка пені в сумі 404181,84 грн (а.с.10).
Згідно Реєстру грошових вимог кредиторів по справі №Б-11/283 про банкрутство ВАТ "Оріана" поданого для затвердження Господарського суду Івано-франківської області 11.12.2003, включено вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Калуші, а саме штрафну санкцію в сумі 112669,30 грн та пеню в сумі 404181,84 грн.
Ухвалою суду від 11.12.2003 №Б-11/283 затверджено Реєстр вимог кредиторів боржника ВАТ "Оріана" в редакції поданій розпорядником майна Рибачуком В.В. 11.12.2003 (а.с.5-6).
Листом від 13.01.2004 №1 арбітражний керуючий Рибачук В. В. повідомив управління Пенсійного фонду України в м. Калуші, що Господарським судом затверджено грошові вимоги в сумі 4609064,53 грн, які включено до Реєстру як вимоги третьої черги, а також суму штрафу - 112669,30 грн та пені - 404181,84 грн (а.с.11).
Як вбачається з картки особового рахунку страхувальника ВАТ "Оріана" станом на 27.11.2023, за період до 01.01.2004 сума недоїмки зі сплати штрафних санкцій та пені становить 516851,14 грн, з яких борг по штрафних санкціях в сумі 112669,30 грн та пені в сумі 404181,84 грн (а.с.4).
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку та в розмірах встановлених законом. Статтею 68 Конституції України на кожного покладений обов'язок неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Суд, у відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, вирішуючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, зазначає, що в даній справі керується нормами Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", інших Законів та підзаконних нормативно-правових актів в редакції, чинній на момент врегулювання спірних правовідносин.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (в редакції чинній на час виникнення спірних відносин, далі - Закон №1058).
Так, виключно Законом №1058 визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; перелік платників страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків; стягнення заборгованості за цими внесками.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону №1058, страхувальниками є роботодавці, зокрема, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Пунктом 6 частини 2статті 17 Закону № 1058 визначено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Згідно із частинами 3, 6 статті 20 Закону № 1058, обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Відповідальність за несвоєчасність, повноту нарахування та сплату внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування несе страхувальник - роботодавець.
Відповідно до частини 1 статті 106 Закону №1058, у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
У відповідності до частини 2 статті 106 Закону №1058 суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Пунктом 2 частини дев'ятої статті 106 Закону № 1058, яка діяла до 1 січня 2011 року та пп. 9.3.2 п. 9.3. Інструкції передбачалось, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами ПФУ, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу. Із набранням чинності Законом № 2464-VI наведена вище норма матеріального права скасована (підпункт й пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень зазначеного Закону).
Із набранням чинності з 01 січня 2011 року Законом України від 08 липня 2010 року № 2464-VІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464-VІ) наведена вище норма матеріального права із Закону № 1058-ІV була виключена.
Так, згідно абзацу 5 пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
Відповідно до положень абзацу 6 пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464-VІ, на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Отже, після набрання чинності Законом №2464-VІ за органами Пенсійного фонду України збережено повноваження щодо застосування фінансових санкцій за несплату заборгованості по страхових внесках, яка виникла до 1 січня 2011 року.
Вказана правова позиція відповідає правовій позиції, висловленій Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 09.07.2020 в справі №804/8024/17.
Як встановлено судом, відповідно до акту звірки розрахунків між управлінням Пенсійного фонду України в м. Калуші та ВАТ "Оріана" від 04.07.2003, у відповідача наявна заборгованість в сумі 5303825,79 грн, з яких недоїмка по штрафних санкціях в сумі 112669,30 грн та недоїмка пені в сумі 404181,84 грн (а.с.10).
Згідно Реєстру грошових вимог кредиторів по справі №Б-11/283 про банкрутство ВАТ "Оріана" поданого для затвердження Господарського суду Івано-франківської області 11.12.2003, включено вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Калуші, а саме штрафну санкцію в сумі 112669,30 грн та пеню в сумі 404181,84 грн.
Ухвалою суду від 11.12.2003 №Б-11/283 затверджено Реєстр вимог кредиторів боржника ВАТ "Оріана" в редакції поданій розпорядником майна ОСОБА_1 11.12.2003 (а.с.5-6).
При цьому, як вбачається з картки особового рахунку страхувальника ВАТ "Оріана" за період розрахунку з 01.08.2018 по 27.11.2023, станом на 01.01.2004 сума недоїмки зі сплати штрафних санкцій та пені становить 516851,14 грн, з яких борг по штрафних санкціях в сумі 112669,30 грн та пені в сумі 404181,84 грн (а.с.4).
З огляду на вищенаведене, суд зазначає, що позивачем правомірно, застосовано до відповідача з санкції у вигляді стягнення суми штрафу в розмірі 112669,30 грн та нараховано пеню в розмірі 404181,84 грн, що в загальній сумі становить 516851,14 грн.
Доказів звільнення від сплати заборгованості, або скасування у встановленому законом порядку розрахунків суми заборгованості згідно картки особового рахунку страхувальника ВАТ "Оріана" за період розрахунку з 01.08.2018 по 27.11.2023, станом на 01.01.2004, відповідачем суду не надано.
При цьому, твердження відповідача про те, що позивачем не надано жодних належних та допустимих доказів на підтвердження позовних вимог, оскільки ані в мотивувальній, ані в резолютивній частині ухвали Господарського суду Івано-Франківської області від 11.12.2003 не визначено розмір заборгованості АТ "Оріана" зі сплати по штрафних санкціях та пені в сумі 516 851, 14 грн, є хибним та безпідставними так, як даною ухвалою затверджено Реєстр вимог кредиторів боржника ВАТ "Оріана", а не розмір заборгованості, яка в свою чергу підтверджується: актом звірки розрахунків між управлінням Пенсійного фонду України в м. Калуші та ВАТ "Оріана" від 04.07.2003, Реєстром грошових вимог кредиторів по справі №Б-11/283 про банкрутство ВАТ "Оріана", який затверджено ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 11.12.2003 та карткою особового рахунку страхувальника ВАТ "Оріана" за період розрахунку з 01.08.2018 по 27.11.2023, станом на 01.01.2004.
Решта доводів та аргументів учасників справи не мають значення для вирішення спору по суті, не спростовують встановлених судом обставин у спірних правовідносинах та викладених висновків суду.
Враховуючи відсутність будь-яких належних та допустимих доказів, які б підтверджували добровільну сплату відповідачем заборгованості на момент розгляду даної справи, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Згідно із приписами частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи те, що позивачем у справі підтверджено тільки сплату судового збору, судові витрати розподілу не підлягають.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути із Акціонерного товариства "Оріана" (код ЄДРПОУ 05743160) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 20551088) заборгованість по штрафних санкціях та пені в сумі 516851 (п'ятсот шістнадцять тисяч вісімсот п'ятдесят одну) гривню 14 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, адреса: вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, 76018);
Відповідач - Акціонерне товариство "Оріана" (код ЄДРПОУ 05743160, вул. Євшана, 9, м. Калуш, Калуський район, Івано-Франківська область, 77300).
Суддя Микитин Н.М.