ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"01" серпня 2024 р. справа № 300/4854/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Кафарського В.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення певних дій, -
Адвокат Скржешевський М.С., в інтересах ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1 , позивач), звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі - Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області, відповідач) про:
визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу в нарахуванні і виплаті з 01.09.2023 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;
зобов'язання відповідача нарахувати і виплатити позивачу з 01.09.2023 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2 000,00 грн, передбаченої Постановою КМУ від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що у липні 2021 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області установило щомісячну доплату до основного розміру пенсії позивача. Після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.07.2023 у справі №300/2960/23, відповідач протиправно, на переконання позивача, припинив виплачувати зазначену щомісячну доплату до основного розміру пенсії позивача.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.06.2024 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху у зв'язку з невідповідністю позовної заяви вимогам, встановленим статтею 161 Кодексу адміністративного судочинства України, та надано десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліку шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду з цим позовом, у якій чітко вказати підстави для поновлення строку, додати докази поважності причин його пропуску.
Ухвалою суду від 01.07.2024 визнано неповажними причини пропуску позивачем строку звернення до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, у зв'язку із чим позовну заяву у частині вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу в нарахуванні і виплаті з 01.09.2023 по 17.12.2023 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», а також зобов'язання відповідача нарахувати і виплатити позивачу з 01.09.2023 по 17.12.2023 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2 000,00 грн, передбаченої Постановою КМУ від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум повернуто позивачу.
Водночас, ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.07.2024 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження в частині позовних вимог про:
визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу в нарахуванні і виплаті з 18.12.2023 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;
зобов'язання відповідача нарахувати і виплатити позивачу з 18.12.2023 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2 000,00 грн, передбаченої Постановою КМУ від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідач 11.07.2024 скерував на адресу суду відзив на позовну заяву із викладом заперечень щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову. Заперечення проти позову обґрунтоване тим, що розмір пенсії позивача переглядався у зв'язку з виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.07.2023 у справі №300/2960/23, у результаті чого розмір пенсії позивача збільшився більш ніж на 2 000,00 грн. Відтак, відповідач переконаний, що підстави для виплати щомісячної доплати, передбаченої Постановою №713, відсутні.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази і відзив, встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Івано-Франківській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 №713 (надалі - Постанова №713) позивачу встановлено щомісячну доплату у розмірі 2 000,00 грн (а.с. 65).
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.07.2023 у справі №300/2960/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області», від 12.01.2022 №2036 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.07.2023 у справі №300/2960/23, відповідач у вересні 2023 року провів перерахунок пенсії позивача. Основний розмір пенсії позивача склав 9 809, 15 грн (а.с. 17).
23.04.2024 представник позивача звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату з 01.09.2023 щомісячної доплати в розмірі 2 000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» з урахуванням раніше виплачених сум (а.с. 11).
Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області листом від 26.04.2024 за №0900-0202-В/25281 повідомило що на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.07.2023 у справі №300/2960/23 Головним управлінням у вересні 2023 року здійснено відповідний перерахунок пенсії ОСОБА_1 . Оскільки, розмір пенсійної виплати внаслідок перерахунку на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.07.2023 у справі №300/2960/23 збільшився на 793,57 грн, то з жовтня 2023 року позивач отримує щомісячну доплату відповідно до абзаців 1 і 2 пункту 1 Постанови №713 в розмірі 1 206,43 грн (а.с. 16).
Вважаючи протиправними такі дії відповідача, представник позивача звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Тобто, суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до частини п'ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Згідно з положеннями статті 4 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, одним з видів загальнообов'язкового державного соціального страхування є пенсійне страхування. При цьому відносини, що виникають за цим видом соціального страхування, регулюються законами, прийнятими відповідно до цих Основ.
Водночас, у пункті 5 рішення №8-рп/2005 від 11.10.2005 Конституційний Суд України зазначив, що право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.
За приписами пунктів 1, 6 частини 1 статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ визначає Закон України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262).
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262, згідно із частинами першою-четвертою якої, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінет Міністрів України 14.07.2021 прийняв постанову №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
У преамбулі даної постанови зазначено, що вона прийнята з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб.
Пунктом 1 Постанови №713 установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2 000 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 01.03.2018 (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24.03.2022 №2146-IX «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2 000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Суд встановив, що на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.07.2023 у справі №300/2960/23 Головним управлінням у вересні 2023 року здійснено відповідний перерахунок пенсії ОСОБА_1 , після чого розмір пенсійної виплати збільшився на 793,57 грн. У зв'язку із цим, враховуючи положення абзаців 1 і 2 пункту 1 Постанови №713, з жовтня 2023 року позивач отримує щомісячну доплату в розмірі 1 206,43 грн, тобто в розмірі, якого не вистачає до встановленого розміру в 2 000,00 грн. Вказане підтверджується наданим представником позивача протоколом про перерахунок пенсії на підставі рішення суду (а.с. 17).
Тобто помилковими є твердження представника позивача, що після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.07.2023 у справі №300/2960/23, відповідач припинив виплачувати щомісячну доплату згідно Постанови №713 до основного розміру пенсії позивача.
З огляду на викладене, суд зазначає, що спірна щомісячна доплата до пенсії, передбачена Постановою КМУ від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» позивачу виплачується, а тому позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу в нарахуванні і виплаті з 01.09.2023 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою №713 не підлягають до задоволення.
Окрім того, оскільки суд встановив, що відповідна доплата на підставі Постанови №713 позивачу виплачується, з урахуванням положень абзаців 1 і 2 пункту 1 Постанови №713, тобто в сумі 1 206,43 грн (якої не вистачає до встановленого розміру в 2 000,00 грн після перерахунку на підставі рішення суду), то і в частині позовних вимог про зобов'язання відповідача нарахувати і виплатити позивачу щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2 000,00 грн також слід відмовити.
Решта доводів учасників справи на спірні правовідносини не впливають та висновків суду по суті спору не змінюють.
У своїх рішеннях Європейський Суд з прав людини неодноразово зазначав, що рішення національних судів мають бути обґрунтованими, зрозумілими для учасників справ та чітко структурованими; у судових рішеннях має бути проведена правова оцінка доводів сторін, однак, це не означає, що суди мають давати оцінку кожному аргументу та детальну відповідь на нього. Тобто мотивованість рішення залежить від особливостей кожної справи, судової інстанції, яка постановляє рішення, та інших обставин, що характеризують індивідуальні особливості справи.
Разом з цим, згідно з пунктом 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (пункт 1); обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) (пункт 3); безсторонньо (пункт 4); добросовісно (пункт 5); з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації (пункт 7); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) (пункт 8); своєчасно, тобто протягом розумного строку (пункт 10).
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та зважаючи на встановлені обставини справи в їх сукупності, суд вважає, що у спірному випадку Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області діяло правомірно та, як наслідок, суд дійшов висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Враховуючи відмову у задоволенні позовних вимог, питання про розподіл судових витрат відповідно до статті 139 КАС України судом не вирішується.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення певних дій - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Представнику позивача та Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області рішення надіслати через підсистему «Електронний суд».
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ «Мої справи».
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Кафарський В.В.