Ухвала від 31.07.2024 по справі 300/5779/24

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

"31" липня 2024 р. Справа № 300/5779/24

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Біньковська Н.В., розглянувши матеріали адміністративного позову Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області до Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління юстиції Міністерства юстиції про визнання постанови від 15.12.2023 у ВП №73608726 такою, що не підлягає виконанню, визнання протиправною та скасування постанови від 16.07.2024 у ВП №75544280,-

ВСТАНОВИВ:

Тлумацька міська рада Івано-Франківського району Івано-Франківської області в інтересах якої діє адвокат Ящук Д.В., звернулася до суду з адміністративним позовом до Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління юстиції Міністерства юстиції, відповідно до змісту якої просить: визнати постанову про стягнення виконавчого збору № 73608726 від 15.12.2023 в частині стягнення виконавчого збору у розмірі 7801999,86 грн. такою, що не підлягає виконанню; визнати протиправною та скасувати постанову від 16.07.2024 про відкриття виконавчого провадження № 75544280 з примусового виконання постанови про стягнення виконавчого збору № 73608726 від 15.12.2023.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Зі змісту прохальної частини позову слідує, що позивач просить суд визнати постанову про стягнення виконавчого збору № 73608726 від 15.12.2023 в частині стягнення виконавчого збору у розмірі 7801999,86 грн. такою, що не підлягає виконанню та визнати протиправною та скасувати постанову від 16.07.2024 про відкриття виконавчого провадження № 75544280 з примусового виконання постанови про стягнення виконавчого збору № 73608726 від 15.12.2023.

Позовна вимога про визнання протиправною та скасування постанови від 16.07.2024 про відкриття виконавчого провадження № 75544280 з примусового виконання постанови про стягнення виконавчого збору № 73608726 від 15.12.2023 є вимогою немайнового характеру.

Разом з цим, позовна вимога про визнання постанови про стягнення виконавчого збору № 73608726 від 15.12.2023 в частині стягнення виконавчого збору у розмірі 7801999,86 грн. такою, що не підлягає виконанню є вимогою майнового характеру.

Суд звертає увагу, що окремі рішення, прийняті суб'єктом владних повноважень, можуть породжувати підстави для змін майнового стану фізичної чи юридичної особи, оскільки реалізація таких рішень може призводити до зменшення або збільшення майна особи.

Відповідно, оскарження такого рішення спрямоване на захист порушеного права у публічно-правових відносинах з метою збереження належного особі майна.

Отже, у разі незгоди з прийнятою державним виконавцем постановою про стягнення виконавчого збору позивач зобов'язаний сплатити судовий збір за ставкою, передбаченою для подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру.

Зазначене відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постановах від 01.12.2020 в справі №812/472/17, від 22.12.2021 у справі №640/11006/21 та в ухвалах від 21 лютого 2024 року в справі №280/1780/22, від 02.05.2024 в справі №580/12641/23.

Частиною 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлюються ставки судового збору, зокрема, за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. За подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно частини 3 статті 6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.

Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2024 рік", який вступив в дію з 01.01.2024, встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 1 січня 2024 року складає 3028,00 грн.

Отже, розмір судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову із заявленою позивачем позовною вимогою немайнового характеру складає 2422,40 грн. (3028,00 х 0,8).

Розмір судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову із заявленою позивачем позовною вимогою майнового характеру складає (7801999,86 грн. х 0,015 х 0,8 = 93624,00 грн.). Однак, з урахуванням вищезазначених приписів ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" суму належного до оплати судового збору слід визначити в розмірі не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2024 відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік".

Відтак, розмір судового збору за подання до адміністративного суду позову із заявленою позивачем вимогою майнового характеру складає 24224,00 грн. (30280,00 грн. х 0,8).

Таким чином, розмір судового збору за подання вказаної позовної заяви з позовними вимогами майнового та немайнового характеру становить 26646,40 грн. (2422,40 грн. + 24224,00 грн.)

Проте, позивачем в порушення вимог Закону України "Про судовий збір" судовий збір в цьому розмірі не сплачено. Позивачем до позовної заяви долучено квитанцію від 24.07.2024 №6994-8439-1746-2752 про сплату судового збору в розмірі 6056,00 грн., що свідчить про недоплату судового збору.

Таким чином, позивачу необхідно доплатити судовий збір у розмірі 20590,40 грн. (26646,40 - 6056,00 грн.).

Згідно положень частини 1 статті 9 Закону України "Про судовий збір" судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.

Суд зазначає, що інформація щодо платіжних реквізитів для перерахування судового збору міститься на офіційному веб-порталі "Судова влада" в розділі "Івано-Франківський окружний адміністративний суд".

Таким чином, позовна заява не відповідає вимогам, визначеним статею 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

За змістом частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

На підставі наведеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 256, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області до Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління юстиції Міністерства юстиції про визнання постанови від 15.12.2023 у ВП №73608726 такою, що не підлягає виконанню, визнання протиправною та скасування постанови від 16.07.2024 у ВП №75544280,- залишити без руху.

Надати позивачу з дня вручення цієї ухвали десятиденний строк для усунення вказаних у ній недоліків шляхом надання суду документа про сплату судового збору у розмірі 20590,40 грн.

Роз'яснити, що в разі неусунення недоліків у визначений строк позовна заява буде повернена.

Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.

Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.