ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"01" серпня 2024 р. справа № 300/4250/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання до вчинення дій
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про
визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, скасування рішення № 092850014035 від 28.02.2024 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1;
зобов'язання відповідача зарахувати позивачу до стажу роботи на пільгових умовах за Списком № 1 періоди робіт:
з 28.04.2011 по 30.04.2011; з 22.12.2011 по 31.12.2011; з 18.02.2012 по 29.02.2012; 31.03.2012; 30.05.2012; 31.05.2012; з 19.07.2012 по 31.07.2012; з 19.08.2012 по 31.08.2012; з 28.09.2012 по 30.09.2012 (у ТзОВ "Завод "Техмаш");
з 27.05.2013 по 31.05.2013; з 29.10.2013 по 31.10.2013; з 20.12.2013 по 31.01.2014; з 18.02.2014 по 28.02.2014; з 14.03.2014 по 31.03.2014; з 22.05.2014 по 31.05.2014; з 19.06.2014 по 30.06.2014; з 22.08.2014 по 31.08.2014; з 22.11.2014 по 30.11.2014; з 19.01.2015 по 31.01.2015; з 24.02.2015 по 25.01.2017 (у ТзОВ "Ливарник-Калуш");
з 19.06.2017 по 01.02.2019; з 27.02.2019 по "даний час", тобто по дату складення позовної заяви - 24.05.2024 (у ПП "Калуш Литво");
повторно розглянути заяву позивача від 20.10.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 та призначити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протиправно прийнято оскаржуване рішення від 28.02.2024, яким відмовлено у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах, у зв'язку відсутністю необхідного пільгового стажу роботи. Відповідач не зарахував позивачу до стажу роботи на пільгових умовах за Списком № 1 спірні періоди роботи з 28.04.2011-01.02.2019, оскільки ТзОВ "Завод "Техмаш", ТзОВ "Ливарник-Калуш" припинили діяльність без правонаступника та не надано уточнюючої довідки. Також, до стажу роботи на пільгових умовах за Списком № 1 не враховано період роботи з 27.02.2019 в ПП "Калуш Литво", оскільки не надано уточнюючої довідки та не проведено атестацію робочих місць. Зазначено, що записи у трудовій книжці та довідка від 22.05.2024 підтверджують характер роботи позивача у спірний період за Списком № 1. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.06.2024 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву, який надійшов на адресу суду 20.06.2024 (а.с.86-90). Відповідно до відзиву відповідач заперечив проти позову, просив відмовити в задоволенні позову з мотивів, що заява позивача від 20.10.2023 про призначення пенсії за віком по Списку № 1 опрацьовувалась за принципом єдиної черги завдань та єдиної черги спеціалістів. Рішенням територіального органу Пенсійного фонду України позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком, відповідно до ст. 114 Закону № 1058-ІV. Страховий стаж склав 34 роки 10 місяців 1 день. Вік позивача на дату звернення становить 50 років. Стаж роботи на пільгових умовах за Списком № 1 - 3 роки 7 місяців 26 днів. Стаж роботи на пільгових умовах за Списком № 2 - 4 роки 11 місяців 29 днів. Стаж текстильниці становить 6 років 3 місяці 1 день. Зазначено, що оскільки позивач звернулася у спірних правовідносинах до Головного управління з метою призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, просить суд врахувати, що рішенням Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 12.08.2022 № 3 підтверджено стаж роботи на пільгових умовах стрижневиком ручного формування ливарного цеху за Списком № 2 в кількості 8 років 7 місяців 25 днів. Цим же рішенням комісії підтверджено стаж роботи на пільгових умовах машиністом кранів (кранівником), зайнятим на гарячих ділянках робіт ливарного цеху у ТзОВ "Завод Техмаш" за Списком № 1 в кількості 1 рік 9 місяців 18 днів. Також цим рішенням Комісії від 12.08.2022 № 3 частково враховані до стажу роботи на пільгових умовах за Списком № 1 періоди роботи з 28.12.2012 по 25.01.2017 на підприємстві ТзОВ "Ливарник-Калуш". Оскільки організації ТзОВ "Завод "Техмаш" та ТзОВ "Ливарник-Калуш" припинили діяльність без визначення правонаступника, уточнюючі довідки, відповідно до п. 20 Порядку від 12.08.93 № 637 відсутні, в індивідуальних відомостях про застраховану особу відсутня інформація про спеціальний стаж, Порядок підтвердження пільгового стажу роботи передбачений тільки рішенням Комісії. Щодо неврахування до стажу роботи на пільгових умовах періодів роботи, згідно з записами трудової книжки НОМЕР_1 , з 19.06.2017 по 01.02.2019, з 27.02.2019 в ПП "Калуш Литво" зазначено, що не надано уточнюючої довідки, відповідно до п. 20 Порядку від 12.08.1993 № 637 з наступними змінами та трудова книжка позивача не містить відповідних записів про характер і час виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи, в ній не зазначено про зайнятість повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці. Із записів трудової книжки позивача не вбачається, що ПП "Калуш Литво" атестувало робоче місце "машиніст крану" за Списком № 1. Тому, рішеннями Комісії № 3 від 12.08.2022 стаж роботи позивача на пільгових умовах за Списком № 1 підтверджено в кількості 3 роки 7 місяців 26 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 (не відповідає умові, зазначеній у пункті 1 щодо необхідності мати пільговий стаж не менше 7 років 6 місяців). Зазначено, що частиною 5 ст. 114 Закону № 1058-IV передбачено, що у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію па аналогічних або більш пільгових умовах. Тобто в жодному разі період роботи за Списком № 2 не може бути зараховано до роботи за Списком № 1. Крім того, зазначено, що рішення Комісії від 19.02.2024 № 1 та Рішення Комісії від 12.08.2022 № 3 про підтвердження стажу роботи на пільгових умовах позивачем не оскаржувались і не оскаржуються в даному позові.
26.06.2024 до суду надійшла відповідь позивача на відзив, відповідно до якої позивач не погоджується з аргументами відповідача. Зазначено, що надання уточнюючої довідки підприємств, установ, організації або їх правонаступників потрібно виключно в разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. За наявними матеріалами справи підтверджується наявність пільгового стажу роботи позивача за роботами за Списком № 1, у зв'язку із чим позивач має достатній пільговий стаж за роботами по Списку № 1, не менше 7 років 6 місяців на визначених роботах.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
Рішенням комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про результати розгляду заяви від 12.08.2022 № 3 встановлено, що відповідно до представлених документів відділом обслуговування громадян № 7 (сервісним центром в м. Калуш): витягів з Єдиного державного реєстру про ліквідацію ТзОВ "Завод "Техмаш" та ТзОВ "Ливарник-Калуш" без визначення правонаступника, архівними довідками про стаж роботи і про заробітну плату, про відпустки без збереження зарплати, матеріалами атестації робочих місць, даними системи персоніфікованого обліку, актами документальної перевірки, трудовою книжкою, ОСОБА_1 працювала у ТзОВ "Завод "Техмаш", крім іншого, машиністом крана (кранівником), зайнятим на гарячих ділянках ливарного цеху з 01.10.2010 по 01.10.2012. Працювала у ТзОВ "Ливарник-Кадуш" з 28.12.2012 по 25.01.2017 машиністом крана (кранівником), зайнятим на гарячих дільницях ливарного цеху. Професія "машиністів кранів (кранівників), зайнятих на гарячих ділянках робіт" передбачена Списком № 1, розділом XI "Оброблення металу", п. 5 "інші професії з оброблення металу", позицією 11.5а, затвердженим постановами Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003 та № 461 від 24.06.2016. Однак, для підтвердження спеціального трудового стажу відсутня уточнююча довідка підприємства чи організації у якій мас бути відображено: періоди роботи, що зараховуються до пільгового стажу; професія або посада; факт зайнятості на цих професіях або посадах протягом повного робочого дня; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їхні номери, куди включається цей період роботи. За таких обставин Комісія прийняла рішення: про підтвердження стажу роботи ОСОБА_1 на пільгових умовах, крім іншого, відповідно до Списку № 1, розділу XI, п. 5, позиції 11.5а, затвердженому постановами Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003 та № 461 від 24.06.2016: з 01.10.2010 по 27.04.2011; з 01.05.2011 по 21.12.2011; з 01.01.2012 по 17.02.2012; з 01.03.2012 по 30.03.2012; 01.04.2012 по 29.05.2012; з 01.06.2012 по 18.07.2012; з 01.08.2012 по 18.08.2012; з 01.09.2012 по 27.09.2012; з 01.10.2012 по 01.10.2012 - машиністом кранів (кранівником), зайнятим на гарячих ділянках робіт ливарного цеху у ТзОВ "Завод Техмаш", та з 28.12.2012 по 25.01.2017 згідно Книги обліку робіт і відпрацьованого часу на 2012-2017 роки, що складатиме 1 рік 9 місяців 18 днів - машиністом кранів (кранівником), зайнятим на гарячих ділянках робіт ливарного цеху у ТзОВ "Ливарник-Калуш" (а.с.94, 95).
Відділом призначення пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на виконання рішення Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 19.02.2024 № 1 (а.с.92, 93) повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка 20.10.2023 звернулася із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
За результатом розгляду заяви позивача від 20.10.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області прийняло оскаржуване рішення № 092850014035 від 28.02.2024 про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV. Оскаржуваним рішенням встановлено, що вік заявниці на дату звернення 50 років 2 місяці 20 днів. Пільговий стаж роботи:
за Списком № 1 становить 3 роки 7 місяців 26 днів;
за Списком № 2 - 4 роки 11 місяців 29 днів, а із взаємним зарахуванням із Списком № 1 - 8 років 7 місяців 25 днів;
текстильниці - 6 років 3 місяці 1 день, а із взаємним зарахуванням із Списком № 1 і Списком № 2 - 14 років 10 місяців 26 днів (а.с.16, 17).
Згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 (а.с.9-14) позивач працювала у періоди:
з 01.10.2010 по 01.10.2012 у ТзОВ "Завод "Техмаш" на посаді машиніст крану (кранівник), зайнятим на гарячих ділянках четвертого розряду ливарного цеху (записи №№13, 14);
з 28.12.2012 по 25.01.2017 у ТзОВ "Ливарник-Калуш" на посаді машиніст крану (кранівник), четвертого розряду, зайнятим на гарячих ділянках (записи №№17, 18);
з 19.06.2017 по 01.02.2019, з 27.02.2019 у ПП "Калуш Литво" на посаді машиніст крану (кранівник), п'ятого розряду на гарячих ділянках роботи (записи №№21, 22, 25).
Відповідно до розрахунку стажу для визначення права на пенсію за віком по Закону № 1058-ІV у пенсійній справі № 09285001435 не зараховано до страхового стажу позивача спірні періоди робіт:
з 28.04.2011 по 30.04.2011; з 22.12.2011 по 31.12.2011; з 18.02.2012 по 29.02.2012; 31.03.2012; 30.05.2012; 31.05.2012; з 19.07.2012 по 31.07.2012; з 19.08.2012 по 31.08.2012; з 28.09.2012 по 30.09.2012 (у ТзОВ "Завод "Техмаш");
з 27.05.2013 по 31.05.2013; з 29.10.2013 по 31.10.2013; з 20.12.2013 по 31.01.2014; з 18.02.2014 по 28.02.2014; з 14.03.2014 по 31.03.2014; з 22.05.2014 по 31.05.2014; з 19.06.2014 по 30.06.2014; з 22.08.2014 по 31.08.2014; з 22.11.2014 по 30.11.2014; з 19.01.2015 по 31.01.2015; з 24.02.2015 по 25.01.2017 (у ТзОВ "Ливарник-Калуш");
з 19.06.2017 по 01.02.2019, 27.02.2019 по 24.05.2024 (дату складення позовної заяви) (у ПП "Калуш Литво") (а.с.96-98).
Згідно довідки про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (Додаток № 5 до Порядку № 637) від 26.04.2017 № 4, виданої ліквідатором ТзОВ "Завод "Техмаш", архівних довідок від 05.03.2018 № 01.7-01/190, від 05.03.2018 № 01.7-01/186, наказів від 18.10.2010 № 122, від 28.12.2010 № 149, Додатку № 1 до наказу № 149, висновку від 15.07.2011 № 636/2 у період з 01.10.2010 по 01.10.2012 (2 роки) позивач працювала у ТзОВ "Завод "Техмаш" на посаді машиніст крану (кранівник), зайнятий на гарячих ділянках четвертого розряду ливарного цеху, що передбачена Списком № 1, розділом XI "Оброблення металу", позицією 11.5а, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003. Підстава видачі: книга наказів, картка форми Т-2, особові рахунки по заробітній платі, атестація робочих місць (а.с.23, 28, 33-46).
Відповідно до наказів від 20.12.2012 №№ 5, 6, Додатку № 1 до наказу № 6, книги обліку робіт і відпрацьованого часу робітником ОСОБА_1 в цехах із шкідливими умовами праці, які дають право на пільгову пенсію на 2012-2017 рік, наказу від 29.12.2014 № 22, Додатку № 1 до наказу № 22, висновку від 22.02.2013 № 1351/2, наказу від 29.12.2015 № 30-ОП, Додатку № 1 до наказу № 30-ОП, висновків від 04.02.2015 № 2093/2, від 01.04.2016 № 2227/2 позивач працювала у ТзОВ "Ливарник-Калуш" з 28.12.2012 по 25.01.2017 на посаді машиніст крану (кранівник), четвертого розряду, зайнятий на гарячих ділянках, було проведено атестацію вказаного робочого місця, посада машиніст крану (кранівник), зайнятий на гарячих ділянках робіт, що передбачена Списком № 1, розділом XI "Оброблення металу", п.5, позиція 11.5а, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003 та № 461 від 24.06.2016 (а.с.17-78).
У відповідності до довідки ПП "Калуш Литво" від 22.05.2024 № б/н, позивач на час видачі довідки працює повний робочий день на посаді машиніст мостового крана (кранівник), п'ятого розряду на гарячих ділянках роботи. Наказ про прийняття на роботу № 10 від 27.02.2019 (а.с.22).
На звернення позивача від 12.04.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відповіддю від 25.04.2024 № 0900-0202-8/25224 повідомило про те, що до стажу роботи на пільгових умовах за Списком № 1 не враховані спірні періоди роботи, згідно з записами трудової книжки НОМЕР_1 , архівних довідок від 16.03.2022 №№ 01.7-01/290, 01.7-01/289, від 05.03.2018 № 01.7-01/190: з 28.04.2011 по 30.04.2011; з 22.12.2011 по 31.12.2011; з 18.02.2012 по 29.02.2012; 31.03.2012; 30.05.2012; 31.05.2012; з 19.07.2012 по 31.07.2012; з 19.08.2012 по 31.08.2012; з 28.09.2012 по 30.09.2012; з 27.05.2013 по 31.05.2013; з 29.10.2013 по 31.10.2013; з 20.12.2013 по 31.01.2014; з 18.02.2014 по 28.02.2014; з 14.03.2014 по 31.03.2014; з 22.05.2014 по 31.05.2014; з 19.06.2014 по 30.06.2014; з 22.08.2014 по 31.08.2014; з 22.11.2014 по 30.11.2014; з 19.01.2015 по 31.01.2015; з 24.02.2015 по 25.01.2017, оскільки організації ТзОВ "Завод "Техмаш" та ТзОВ "Ливарник-Калуш" припинили діяльність без визначення правонаступника; уточнюючі довідки, відповідно до п. 20 Порядку від 12.08.1993 № 637 з наступними змінами, відсутні; в індивідуальних відомостях про застраховану особу відсутня інформація про спеціальний стаж, рішенням Комісії дані періоди не підтверджені.
Також, до стажу роботи на пільгових умовах не враховані періоди роботи, згідно з записами трудової книжки НОМЕР_1 , з 19.06.2017 по 01.02.2019; з 27.02.2019 в ПП "Калуш Литво", оскільки не надано уточнюючої довідки, відповідно до п. 20 Порядку від 12.08.1993 № 637 з наступними змінами; в трудовій книжці відсутня інформація про факт зайнятості протягом повного робочого дня, характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їхні номери, куди включаються ці періоди роботи; проведення атестації; в індивідуальних відомостях про застраховану особу відсутня інформація про спеціальний стаж (а.с.19-21).
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Відповідно до частин першої та другої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Положеннями статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Згідно частини 1 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до частини 2 статті 114 Закону № 1058-ІV на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року; 49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року; 49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року; 50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 24 років 6 місяців у чоловіків і не менше 19 років 6 місяців у жінок.
Частиною 5 статті 114 Закону № 1058-IV передбачено, що у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності і трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Отже, основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. У разі відсутності в трудовій книжці записів про роботу, такий стаж встановлюється на підставі інших документів, уточнюючих довідок, відомостей та інших документів, які містять відомості про періоди роботи.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок № 383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Відповідно до пункту 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як уперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінились докорінні умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Згідно з пунктом 4.3 Порядку № 383 у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць) до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи зі шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Пунктом 10 Порядку № 383 установлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку з оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та в разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку № 637.
Отже, як зазначено вище, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Проте якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком № 442 та Методичними рекомендаціями.
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає в регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах.
Згідно з пунктом 4 Порядку № 442 та підпункту 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Так, згідно з статтею 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено адміністративну відповідальність керівників суб'єктів господарювання. Порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У разі, якщо непроведення атестації мало своїм наслідком заподіяння шкоди здоров'ю працівнику, керівник підприємства може бути притягнутий до кримінальної відповідальності за статтею 271 Кримінального кодексу України.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку № 442 та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
За змістом пунктів 8 та 9 Порядку № 442 проведення атестації робочих місць відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Аналіз зазначених норм свідчить про те, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо.
При цьому особа, яка працює на посаді, віднесеній до Списку № 1, робоче місце по якій підлягає атестації, відповідно до Порядку № 442, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов'язками), які б могли вплинути на своєчасність проведення атестації робочих місць.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 29 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) до початку роботи за укладеним трудовим договором власник або уповноважений ним орган зобов'язаний роз'яснити працівникові його права і обов'язки та проінформувати під розписку про умови праці, наявність на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров'я, його права на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору.
Частинами першою та другою статті 153 КЗпП України установлено, що на всіх підприємствах, в установах, організаціях створюються безпечні і нешкідливі умови праці. Забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці покладається на власника або уповноважений ним орган.
Відповідно до частини першої статті 7 Закону України від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII "Про охорону праці" працівники, зайняті на роботах з важкими та шкідливими умовами праці, безоплатно забезпечуються лікувально-профілактичним харчуванням, молоком або рівноцінними харчовими продуктами, газованою солоною водою, мають право на оплачувані перерви санітарно-оздоровчого призначення, скорочення тривалості робочого часу, додаткову оплачувану відпустку, пільгову пенсію, оплату праці у підвищеному розмірі та інші пільги і компенсації, що надаються в порядку, визначеному законодавством.
Аналіз зазначених норм свідчить про те, що роботодавець, який використовує найману оплачувану працю, зобов'язаний створювати безпечні та здорові умови праці, а за неможливості цього - поінформувати працівника під розписку про такі умови праці, а саме про наявність на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров'я. Окрім того, роботодавець зобов'язаний поінформувати працівника про пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору, в тому числі право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років.
Сукупність правових норм, про які йшлося у параграфах 32, 34, 36, 37, 45, 50, 51, 52 цієї постанови дозволяє дійти висновку, що атестація робочого місця є важливим запобіжником порушень у забезпеченні належних умов праці на підприємствах, в організаціях та установах.
Проте, держава покладає відповідальність за непроведення атестації, та відповідно, надмірний тягар, на пенсіонера (позивача у цій справі), зокрема, як обмежувальний захід при призначенні пільгової пенсії.
Відповідно до частини першої статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Елементом верховенства права є принцип правової визначеності.
Європейський суд з прав людини у пунктах 52, 56 рішення від 14 жовтня 2010 року у справі "Щокін проти України" зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Однак суд зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції з погляду тлумачення їх у практиці Європейського суду з прав людини. На думку Європейського суду з прав людини, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості й точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу "якості закону", передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватного захисту від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника.
Отже, в разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
За таких обставин, особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком № 1.
При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.
Отже, непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Вказана правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 19 лютого 2020 року в справі № 520/15025/16-а, в якій, з метою дотримання завдань адміністративного судочинства та забезпечення конституційних гарантій осіб на пенсійне забезпечення Велика Палата Верховного Суду відступила від висновків Верховного Суду України, викладених у постановах щодо відсутності підстав для призначення пенсії на пільгових умовах з огляду на відсутність результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
При цьому Велика Палата Верховного Суду не вбачала підстав для відступу від висновків Верховного Суду України, викладених у постанові від 16 вересня 2014 року у справі № 21-307а14, згідно яких, якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку № 442 проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду від 19 лютого 2020 року у справі №520/15025/16-а.
Як встановлено, відповідно до розрахунку стажу для визначення права на пенсію за віком по Закону № 1058-ІV у пенсійній справі № 09285001435 не зараховано до страхового стажу позивача спірні періоди робіт:
з 28.04.2011 по 30.04.2011; з 22.12.2011 по 31.12.2011; з 18.02.2012 по 29.02.2012; 31.03.2012; 30.05.2012; 31.05.2012; з 19.07.2012 по 31.07.2012; з 19.08.2012 по 31.08.2012; з 28.09.2012 по 30.09.2012 (у ТзОВ "Завод "Техмаш");
з 27.05.2013 по 31.05.2013; з 29.10.2013 по 31.10.2013; з 20.12.2013 по 31.01.2014; з 18.02.2014 по 28.02.2014; з 14.03.2014 по 31.03.2014; з 22.05.2014 по 31.05.2014; з 19.06.2014 по 30.06.2014; з 22.08.2014 по 31.08.2014; з 22.11.2014 по 30.11.2014; з 19.01.2015 по 31.01.2015; з 24.02.2015 по 25.01.2017 (у ТзОВ "Ливарник-Калуш");
з 19.06.2017 по 01.02.2019, 27.02.2019 по 24.05.2024 (дату складення позовної заяви) (у ПП "Калуш Литво") (а.с.96-98).
Згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 (а.с.9-14) позивач працювала у періоди:
- з 01.10.2010 по 01.10.2012 у ТзОВ "Завод "Техмаш" на посаді машиніст крану (кранівник), зайнятим на гарячих ділянках четвертого розряду ливарного цеху (записи №№13, 14). Згідно довідки про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (Додаток № 5 до Порядку № 637) від 26.04.2017 № 4, виданої ліквідатором ТзОВ "Завод "Техмаш", архівних довідок від 05.03.2018 № 01.7-01/190, від 05.03.2018 № 01.7-01/186, наказів від 18.10.2010 № 122, від 28.12.2010 № 149, Додатку № 1 до наказу № 149, висновку від 15.07.2011 № 636/2 у період з 01.10.2010 по 01.10.2012 (2 роки) позивач працювала у ТзОВ "Завод "Техмаш" на посаді машиніст крану (кранівник), зайнятий на гарячих ділянках четвертого розряду ливарного цеху, що передбачена Списком № 1, розділом XI "Оброблення металу", позицією 11.5а, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003. Підстава видачі: книга наказів, картка форми Т-2, особові рахунки по заробітній платі, атестація робочих місць (а.с.23, 28, 33-46).
- з 28.12.2012 по 25.01.2017 у ТзОВ "Ливарник-Калуш" на посаді машиніст крану (кранівник), четвертого розряду, зайнятим на гарячих ділянках (записи №№17, 18). Відповідно до наказів від 20.12.2012 №№ 5, 6, Додатку № 1 до наказу № 6, книги обліку робіт і відпрацьованого часу робітником ОСОБА_1 в цехах із шкідливими умовами праці, які дають право на пільгову пенсію на 2012-2017 рік, наказу від 29.12.2014 № 22, Додатку № 1 до наказу № 22, висновку від 22.02.2013 № 1351/2, наказу від 29.12.2015 № 30-ОП, Додатку № 1 до наказу № 30-ОП, висновків від 04.02.2015 № 2093/2, від 01.04.2016 № 2227/2 позивач працювала у ТзОВ "Ливарник-Калуш" з 28.12.2012 по 25.01.2017 на посаді машиніст крану (кранівник), четвертого розряду, зайнятий на гарячих ділянках, було проведено атестацію вказаного робочого місця, посада машиніст крану (кранівник), зайнятий на гарячих ділянках робіт, що передбачена Списком № 1, розділом XI "Оброблення металу", п.5, позиція 11.5а, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003 та № 461 від 24.06.2016 (а.с.17-78).
- з 19.06.2017 по 01.02.2019, з 27.02.2019 у ПП "Калуш Литво" на посаді машиніст крану (кранівник), п'ятого розряду на гарячих ділянках роботи (записи №№21, 22, 25). У відповідності до довідки ПП "Калуш Литво" від 22.05.2024 № б/н, позивач на час видачі довідки працює повний робочий день на посаді машиніст мостового крана (кранівник), п'ятого розряду на гарячих ділянках роботи. Наказ про прийняття на роботу № 10 від 27.02.2019 (а.с.22).
З огляду на вищевикладене, незарахування позивачу до пільгового стажу по Списку № 1 спірних періодів робіт з обґрунтувань, що підприємства припинили діяльність без правонаступника, не надано уточнюючої довідки, не проведено атестацію робочих місць, є безпідставним, оскільки відповідальність проведення атестації робочих місць та оформлення уточнюючої довідки покладається на власника підприємства, а не працівника.
Таким чином, спірні періоди робіт позивача у ТзОВ "Завод "Техмаш", у ТзОВ "Ливарник-Калуш", у ПП "Калуш Литво" на посадах машиніст крану (кранівник) на гарячих ділянках роботи, четвертого, п'ятого розряду, що передбачені Списком № 1, розділом XI "Оброблення металу", п.5, позиція 11.5а, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003 та № 461 від 24.06.2016, підлягають до зарахування позивачу до пільгового стажу за Списком № 1.
Позивна вимога вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 охоплюється вимогою про скасування рішення № 092850014035 від 28.02.2024 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, а тому задоволенню не підлягає.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 після повторного розгляду заяви позивача від 20.10.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 суд зазначає, що повторний розгляд заяви позивача від 20.10.2023 включає вирішення питання про призначення позивачу пенсії, відтак вказана позовна вимога є передчасною, тому задоволенню не підлягає.
Відповідно до частини 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З огляду на встановлені обставини суд дійшов до висновку, позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню. Слід визнати протиправним та скасувати рішення № 092850014035 від 28.02.2024 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1; зобов'язати відповідача зарахувати позивачу до стажу роботи на пільгових умовах за Списком № 1 періоди робіт на посаді машиніст крану (кранівник) на гарячих ділянках роботи: з 28.04.2011 по 30.04.2011; з 22.12.2011 по 31.12.2011; з 18.02.2012 по 29.02.2012; 31.03.2012; 30.05.2012; 31.05.2012; з 19.07.2012 по 31.07.2012; з 19.08.2012 по 31.08.2012; з 28.09.2012 по 30.09.2012 - у ТзОВ "Завод "Техмаш"; з 27.05.2013 по 31.05.2013; з 29.10.2013 по 31.10.2013; з 20.12.2013 по 31.01.2014; з 18.02.2014 по 28.02.2014; з 14.03.2014 по 31.03.2014; з 22.05.2014 по 31.05.2014; з 19.06.2014 по 30.06.2014; з 22.08.2014 по 31.08.2014; з 22.11.2014 по 30.11.2014; з 19.01.2015 по 31.01.2015; з 24.02.2015 по 25.01.2017 - у ТзОВ "Ливарник-Калуш"; з 19.06.2017 по 01.02.2019; з 27.02.2019 по 24.05.2024 - у ПП "Калуш Литво"; зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 20.10.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, слід стягнути з відповідача, за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1000,00 гривень.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області № 092850014035 від 28.02.2024 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи на пільгових умовах за Списком № 1 періоди робіт на посаді машиніст крану (кранівник) на гарячих ділянках роботи:
з 28.04.2011 по 30.04.2011; з 22.12.2011 по 31.12.2011; з 18.02.2012 по 29.02.2012; 31.03.2012; 30.05.2012; 31.05.2012; з 19.07.2012 по 31.07.2012; з 19.08.2012 по 31.08.2012; з 28.09.2012 по 30.09.2012 - у ТзОВ "Завод "Техмаш";
з 27.05.2013 по 31.05.2013; з 29.10.2013 по 31.10.2013; з 20.12.2013 по 31.01.2014; з 18.02.2014 по 28.02.2014; з 14.03.2014 по 31.03.2014; з 22.05.2014 по 31.05.2014; з 19.06.2014 по 30.06.2014; з 22.08.2014 по 31.08.2014; з 22.11.2014 по 30.11.2014; з 19.01.2015 по 31.01.2015; з 24.02.2015 по 25.01.2017 - у ТзОВ "Ливарник-Калуш";
з 19.06.2017 по 01.02.2019; з 27.02.2019 по 24.05.2024 - у ПП "Калуш Литво".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.10.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С.Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 1000 (одна тисяча) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Григорук О.Б.