Рішення від 31.07.2024 по справі 200/3725/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2024 року Справа№200/3725/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Донецькій області як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України до ОСОБА_1 про стягнення з платника податків податкового боргу,

встановив:

10 червня 2024 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС у Донецькій області як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України (далі - позивач, ГУ ДПС у Донецькій області) до ОСОБА_1 (далі - відповідач), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 07 червня 2024 року, в якому позивач просив:

- стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до бюджету податковий борг з плати за землю з фізичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010700) у сумі 11 919,44 грн.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

12 червня 2024 року суд постановив ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Позивач усунув недоліки позовної заяви.

19 червня 2024 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; встановив строк для подання заяв по суті справи; витребував докази у позивача.

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі сторони повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).

З клопотанням про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін учасники справи до суду не зверталися, а тому на підставі ч. 5 ст. 260 КАС справа розглянута в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до ч. 8 ст. 262 КАС при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».

Указом Президента України від 06 травня 2024 року № 271/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 08 травня 2024 року № 3684-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 перебуває на податковому обліку в ГУ ДПС у Донецькій області (далі - ГУ ДПС у Донецькій області), ДПІ у м. Дружківка, з 27 січня 2000 року.

За ФОП ОСОБА_1 обліковується податковий борг з плати за землю з фізичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010700), який раніше не був заявлений до суду, в сумі 11 919,44 грн, що виник за період з 01 серпня 2022 року по 31 січня 2023 року з причини несплати грошових зобов'язань, нарахованих платником самостійно, а також внаслідок нарахування пені за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань.

Позивач покликався на п. 54.1 ст. 54 ПК України і зазначив, що платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання декларації, крім випадків, встановленим цим Кодексом.

Ст. 67 Конституції України визначений обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Позивач доводив, що всупереч наведеним нормам законодавства платник податків не вижила заходів для своєчасного погашення податкових зобов'язань.

За визначенням, наведеним в п. 14.1.175 ст. 14 ПК України, податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до пп. 129.1.3 п.129.1 ст. 129 ПК України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до ст. 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.

Нарахування пені закінчується (крім пені, передбаченої пп. пп. 129.1.2, 129.1.4 п. 129.1 цієї статті): у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань; у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань відповідного бюджету перед таким платником податків; у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України); при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини).

На суми грошового зобов'язання, визначеного пп. 129.1.3 п. 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення його сплати, починаючи з 91 календарного дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов'язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі, коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу (п. 59.3 ст. 59 ПК України).

Позивач зазначив, що у зв'язку з несплатою ФОП ОСОБА_1 узгоджених податкових зобов'язань, ГУ ДПС у Донецькій області сформувало податкову вимогу форми «Ф» від 12 квітня 2024 року № 0000115-1307-0599, яку надіслало на адресу платника податків 16 квітня 2024 року засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

18 квітня 2024 року відповідач особисто отримала цю податкову вимогу.

Вказана податкова вимога не була оскаржена та не відкликалась.

З огляду на те, що вжиті податковим органом заходи не призвели до погашення податкового органу, на підставі пп. 14.1.137 п.14.1 ст. 14, п. 41.4 ст. 41, 20.1.34 п. 20.1 ст. 20, п. 59.5 ст. 59, п. 87.11 ст. 87, ст. 95 ПК України він звернувся до суду з цим позовом.

Просив задовольнити позов.

Відповідач надала відзив на позовну заяву, в якому зазначила, що від сплати заборгованості, стягнення якої є предметом спору, вона не відмовляється, однак через свій фінансовий стан не має можливості погасити податковий борг.

Повідомила, що узгодила з податковим органом можливість поетапного погашення заборгованості, однак позивач звернувся до суду для її стягнення в судовому порядку.

Відповідач вказувала на те, що 13 травня 2024 року в рахунок погашення заборгованості сплатила 5 000,00 грн, 28 травня 2024 року - 5 000,00 грн та 22 липня 2024 року - 3 000,00 грн, що підтверджено квитанціями про сплату земельного податку.

Просила взяти пояснення до відома та ухвалити рішення на розсуд суду.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив таке.

Позивач - Головне управління ДПС у Донецькій області (ЄДРПОУ ВП: 44070187) є відокремленим підрозділом Державна податкова служба України (ідентифікаційний код 43005393) без статусу юридичної особи, про що свідчать відомості Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відповідач - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) 12 січня 2000 року зареєстрована як фізична особа-підприємець, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 05 листопада 2004 року внесений запис № 22670170000000340.

Відповідач здійснює економічну діяльність за такими кодами КВЕД:

56.10 Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування;

47.82 Роздрібна торгівля з лотків і на ринках текстильними виробами, одягом і взуттям (основний).

Відповідач перебуває на обліку як платник податків в ГУ ДПС у Донецькій області (ДПІ м. Дружківка), дата взяття на облік - 27 січня 2000 року, номер взяття на облік - 54.

Ці обставини встановлені на підставі ідентифікаційних даних платника податків, які перебувають в розпорядженні податкового органу; відповіді з Єдиного державного демографічного реєстру від 11 червня 2024 року № 635760; відповіді з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 12 червня 2024 року № 638852; паспорта громадянина України № НОМЕР_2 .

Як свідчить Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта № 379489843, сформована 21 травня 2024 року, у власності ОСОБА_1 перебуває земельна ділянка з кадастровим номером 1411700000:00:010:0359, розташована на території м. Дружківка.

Так, в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно наявні такі відомості про такі об'єкти речових прав, що належать відповідачці:

1. Актуальна інформація про об'єкт речових прав:

реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2762486614120;

об'єкт речових прав: закінчений будівництвом об'єкт;

тип об'єкта: Будівля кафе;

опис об'єкта: Загальна площа (кв. м.): 451,8, Опис: Будівля кафе А-2, прибудова а1-1, тамбур а-1, ґанок а1, ґанок а2, підвал а3, ш / погрібу а4 та будівлі і споруди: гараж Б, ґанок б, навіс В, вбиральня Г, бесідка Д, ґанок д, бесідка Е, ґанок е, бесідка Ж, навіс З, бесідка И, навіс К, бесідка Л, бесідка М, вимощення І, басейн ІІ, огорожа № 1-15;

адреса: АДРЕСА_2 ;

земельна ділянка місяця розташування: Кадастровий номер: 1411700000:00:010:0359;

Актуальна інформація про речове право:

номер відомостей про речове право: 50930175;

тип речового права: право власності;

дата, час державної реєстрації: 07 липня 2023 року 11:51:42;

державний реєстратор: приватний нотаріус Радіонов Ю.В., Краматорський районний нотаріальний округ, Донецька обл.;

підстава внесення запису: Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 68371979 від 10 липня 2023 року 09:46:42, приватний нотаріус Радіонов Ю.В., Краматорський районний нотаріальний округ, Донецька обл.;

документи, подані для державної реєстрації: технічний паспорт, серія та номер: ТІ01: 1629-5251-9002-7329, виданий 25 червня 2023 року, видавник: ЄДЕССБ, документ отримано з ЄДЕССБ; акт готовності об'єкта до експлуатації, серія та номер: б/н, виданий 27 січня 2005 року, видавник: Виконавчий комітет Дружківської міської ради Донецької області; рішення органу місцевого самоврядування щодо об'єкта речового права, серія та номер: 629, виданий 15 червня 2005 року, видавник: Виконавчий комітет Дружківської міської ради Донецької області, про затвердження акта державної технічної комісії з прийняття в експлуатацію кафе;

розмір частки: 1;

власник: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .

2. Актуальна інформація про об'єкт речових прав:

реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2762425514117;

тип об'єкта: земельна ділянка;

кадастровий номер: 1411700000:00:010:0359;

опис об'єкта: Площа (га): 0,1399;

Актуальна інформація про речове право:

номер відомостей про речове право: 50929089;

тип речового права: право власності;

дата, час державної реєстрації: 07 липня 2023 року 11:51:42;

державний реєстратор: приватний нотаріус Радіонов Ю.В., Краматорський районний нотаріальний округ, Донецька обл.;

підстава внесення запису: Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 68371979 від 10 липня 2023 року 09:46:42, приватний нотаріус Радіонов Ю.В., Краматорський районний нотаріальний округ, Донецька обл.;

документи, подані для державної реєстрації: державний акт на право власності на земельну ділянку, серія та номер: ДН № 048567, виданий 13 лютого 2004 року, видавник: Державний міський відділ земельних ресурсів;

розмір частки: 1;

власник: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .

08 лютого 2022 року ОСОБА_1 подала ГУ ДПС у Донецькій області звітну податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2022 рік, в якій самостійно визначила річну суму земельного податку за земельну ділянку з кадастровим номером: 1411700000:00:010:0359, площею 1 399,00 кв. м., нормативна грошова оцінка одинці площі земельної ділянки - 1 480,83 грн, ставка податку - 1%.

Своєчасно та в повному обсязі земельний податок за 2022 рік відповідач не сплатила, що мало наслідком виникнення податкового боргу.

Податковий орган вживав заходи з метою погашення податкового боргу шляхом направлення ОСОБА_1 за адресою місяця її проживання: АДРЕСА_1 податкової вимоги форми «Ф» від 12 квітня 2024 року № 0000115-1307-0599 про наявність у неї станом на 11 квітня 2024 року податкового боргу в сумі 20 360,66 грн.

Як свідчить детальний розрахунок суми податкового боргу до податкової вимоги ГУ ДПС у Донецькій області від 12 квітня 2024 року № 0000115-1307-0599, до неї включений податковий борг з земельного податку з фізичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010700) в сумі 20 360,66 грн, в тому числі податкове зобов'язання - 20 360,66 грн (за відсутності штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та пені.

18 квітня 2024 року ОСОБА_1 отримала податкову вимогу форми «Ф» від 12 квітня 2024 року № 0000115-1307-0599, що підтверджено рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Докази оскарження цієї податкової вимоги в адміністративному або судовому поряду суду не надані. Також суду не надані докази відкликання цієї податкової вимоги податковим органом.

На час звернення позивача до суду з цим позовом за ОСОБА_1 обліковувався податковий борг з земельного податку з фізичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010700) в сумі 11 919,44 грн, що виник за період з 01 серпня 2022 року по 31 січня 2023 року з причини несплати грошових зобов'язань, нарахованих платником самостійно, а також внаслідок нарахування пені за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань, в тому числі:

2,25 грн - нарахування платником самостійно основного платежу по строку (декларація термін сплати поточний рік) - податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 08 лютого 2022 року № 9216470, термін сплати - 01 серпня 2022 року;

1 726,40 грн - нарахування платником самостійно основного платежу по строку (декларація термін сплати поточний рік) - податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 08 лютого 2022 року № 9216470, термін сплати - 30 серпня 2022 року;

1 726,40 грн - нарахування платником самостійно основного платежу по строку (декларація термін сплати поточний рік) податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 08 лютого 2022 року № 9216470, термін сплати - 30 вересня 2022 року;

1 726,40 грн - нарахування платником самостійно основного платежу по строку (декларація термін сплати поточний рік) податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 08 лютого 2022 року № 9216470, термін сплати - 31 жовтня 2022 року;

1 726,40 грн - нарахування платником самостійно основного платежу по строку (декларація термін сплати поточний рік) податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 08 лютого 2022 року № 9216470, термін сплати - 30 листопада 2022 року;

1 726,40 грн - нарахування платником самостійно основного платежу по строку (декларація термін сплати поточний рік) податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 08 лютого 2022 року № 9216470, термін сплати - 30 грудня 2022 року;

1 726,41 грн - нарахування платником самостійно основного платежу по строку (декларація термін сплати поточний рік) податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 08 лютого 2022 року № 9216470, термін сплати - 30 січня 2023 року;

209,80 грн - нарахування пені ІКП на борг минулих років (ст. 129 Податкового кодексу України (далі - ПК України) з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)) за період з 01 червня 2022 року по 13 травня 2022 року на податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 08 лютого 2022 року № 9216470;

264,33 грн - нарахування пенсі ІКП на борг минулих років (ст. 129 ПК України з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)) за період з 29 червня 2022 року по 13 травня 2024 року;

264,33 грн - нарахування пені IКП на борг минулих років (ст. 129 ПК України з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)) за період з 02 серпня 2022 року по 13 травня 2024 року;

27,09 грн - нарахування пені IКП на борг минулих років (ст. 129 ПК України з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)) за період з 29 серпня 2022 року по 13 травня 2024 року;

245,81 грн - нарахування пені IКП на борг минулих років (ст. 129 ПК України з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)) за період з 29 серпня 2022 року по 28 травня 2024 року;

273,89 грн - нарахування пені IКП на борг минулих років (ст. 129 ПК України з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)) за період з 29 вересня 2022 року по 28 травня 2024 року;

273,53 грн - нарахування пені IКП на борг минулих років (ст. 129 ПК України з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)) за період з 31 жовтня 2022 року по 28 травня 2024 року.

Наявність на день звернення ГУ ДПС у Донецькій області до суду з цим позовом заборгованості, стягнення якої є предметом спору, підтверджена даними інтегрованої картки платника податків ОСОБА_1 за платежем - земельний податок з фізичних осіб (код класифікації доходів бюджету: 18010700), сформованими по 31 травня 2024 року включно.

Ухвалою від 19 червня 2024 року суд витребував у позивача картку платника податків ОСОБА_1 за платежем 18010700 - земельний податок з фізичних осіб, сформовану за період з 01 січня 2022 року по 30 червня 2024 року, а також докази повного або часткового погашення відповідачем заборгованості, стягнення якої є предметом спору, (якщо такий факт мав місце).

На виконання цієї ухвали 03 липня 2024 року позивач надав інтегровану картку платника податків ОСОБА_1 за платежем - земельний податок з фізичних осіб (код класифікації доходів бюджету: 18010700), сформовану за період з 31 грудня 2021 року по 31 травня 2024 року включно.

Відомості інтегрованої картки платника свідчать, що станом на 30 квітня 2024 року у ОСОБА_1 існував податковий борг за платежем - земельний податок з фізичних осіб (код класифікації доходів бюджету: 18010700) в сумі 20 360,66 грн.

13 травня 2024 року в інтегрованій картці платника податків відображені операції щодо зарахування податку в сумі 5 000,00 грн, сплаченого згідно з платіжним дорученням від 13 травня 2024 року, що мало наслідком зменшення боргу минулих років, який виник на підставі податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 08 лютого 2022 року № 9216470, та нарахування пені.

В результаті цих операцій станом на 13 травня 2024 року в інтегрованій картці платника облікований податковий борг в сумі 16 126,21 грн, в тому числі недоїмка - 15 380,66 грн та пеня - 785,55 грн.

28 травня 2024 року в інтегрованій картці платника податків відображені операції щодо зарахування податку в сумі 5 000,00 грн, сплаченого згідно з платіжним дорученням від 28 травня 2024 року, що мало наслідком зменшення боргу минулих років, який виник на підставі податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 08 лютого 2022 року № 9216470, та нарахування пені.

В результаті цих операцій станом на 28 травня 2024 року в інтегрованій картці платника облікований податковий борг в сумі 11 919,44 грн, в тому числі недоїмка - 10 360,66 грн та пеня - 1 558,78 грн.

Про повне або часткове погашення ОСОБА_1 заборгованості, стягнення якої є предметом спору, відповідач суд не повідомляв.

Водночас разом з відзивом на позовну заяву відповідач надала квитанцію до платіжної інструкції на переказ готівки від 13 травня 2024 року № 46 про сплату земельного податку з фізичних осіб в сумі 5 000,00 грн (зарахування цього платежу відображено в інтегрованій картці платника (операції від 13 травня 2024 року); квитанцію до платіжної інструкції на переказ готівки від 28 травня 2024 року № 10 про сплату земельного податку з фізичних осіб в сумі 5 000,00 грн (зарахування цього платежу відображено в інтегрованій картці платника (операції від 28 травня 2024 року), а також квитанцію до платіжної інструкції на переказ готівки від 22 липня 2024 року № 43 про сплату земельного податку з фізичних осіб в сумі 3 000,00 грн (інтегрована картка платника сформована по 31 травня 2024 року включно, відповідно операція щодо зарахування цього платежу в ній не відображена).

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Відповідно до п. 15.1 ст. 15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно з пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16, п. 36.1 ст. 36, п. 38.1 ст. 38 ПК України платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи; податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи; виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

За визначенням, наведеним у пп. пп. 14.1.39, 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом; грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

П. 59.1 ст. 59 ПК України визначено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

В свою чергу п. 58.2 ст. 58 ПК України передбачено, що форма та порядок надіслання податкового повідомлення-рішення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

У разі зменшення (збільшення) контролюючим органом суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платнику податків надсилаються (вручаються) окремі податкові повідомлення-рішення.

Згідно з п. 58.3 ст. 58 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному ст. 42 цього Кодексу.

Ст. 42 ПК України регламентує листування платників податків та контролюючих органів.

Відповідно до п. 42.1 ст. 42 ПК України податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкового контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу і відображатися в електронному кабінеті.

П. 42.2 ст. 42 ПК України визначено, що документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

При цьому відповідно до п. 42.3 ст. 42 ПК України якщо платник податків у порядку та у строки, визначені ст. 66 цього Кодексу, повідомив контролюючий орган про зміну податкової адреси, він на період з дня державної реєстрації зміни податкової адреси до дня внесення змін до облікових даних такого платника податків звільняється від виконання вимог документів, надісланих йому контролюючим органом за попередньою податковою адресою та в подальшому повернених як таких, що не знайшли адресата.

Згідно з п. 42.5 ст. 42 ПК України у разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).

У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

Суд встановив, що внаслідок несплати грошових зобов'язань, нарахованих платником самостійно, у ОСОБА_1 виник податковий борг з земельного податку з фізичних осіб за 2022 рік.

Позивач вживав заходи з метою погашення податкового боргу, а саме надіслав ОСОБА_1 податкову вимогу форми «Ф» від 12 квітня 2024 року № 0000115-1307-0599 про наявність у неї станом на 11 квітня 2024 року податкового боргу з земельного податку з фізичних осіб в сумі 20 360,66 грн.

Однак ці заходи не спричинили погашення платником податків податкового боргу в повному обсязі.

Проте 13 травня 2024 року ОСОБА_1 сплатила 5 000,00 грн з призначенням платежу - земельний податок з фізичних осіб, що знайшло відображення в інтегрованій картці платника податків, мало наслідком зменшення боргу минулих років та нарахування пені.

У зв'язку з цим станом на 13 травня 2024 року в інтегрованій картці платника облікований податковий борг в сумі 16 126,21 грн, в тому числі недоїмка - 15 380,66 грн та пеня - 785,55 грн.

28 травня 2024 року ОСОБА_1 сплатила 5 000,00 грн з призначенням платежу - земельний податок з фізичних осіб, що знайшло відображення в інтегрованій картці платника податків, мало наслідком зменшення боргу минулих років та нарахування пені.

У зв'язку з цим станом на 28 травня 2024 року в інтегрованій картці платника облікований податковий борг в сумі 11 919,44 грн, в тому числі недоїмка - 10 360,66 грн та пеня - 1 558,78 грн.

Відповідно до пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно з п. п. 95.1, 95.3 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

На час звернення позивача до суду з цим позовом податковий борг ОСОБА_1 становив 11 919,44 грн, в тому числі недоїмка - 10 360,66 грн та пеня - 1 558,78 грн.

На час розгляду цієї справи по суті відповідач частково погасила заборгованості, стягнення якої є предметом спору, а саме сплатила 3 000,00 грн, що підтверджено квитанцію до платіжної інструкції на переказ готівки від 22 липня 2024 року № 43.

Докази повного погашення заборгованості, стягнення якої є предметом спору, суду не надані.

З огляду на встановлені фактичні обставини та правове регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з ОСОБА_1 до бюджету податкового боргу з земельного податку з фізичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010700) у сумі 8 919,44 грн, в тому числі недоїмка - 7 360,66 грн та пеня - 1 558,78 грн.

Позовні вимоги в іншій частині задоволенню не підлягають, оскільки внаслідок сплати відповідачкою земельного податку з фізичних осіб в сумі 3 000,00 грн згідно з квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки від 22 липня 2024 року № 43 на час розгляду справи недоїмка зі сплати цього податку становить 7 360,66 грн (10 360,66 грн - 3 000,00 грн = 7 360,66 грн).

З приводу твердження відповідача про те, що її фінансове становище не дозволяє сплатити заборгованість, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 378 КАС підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Ч. 4 ст. 378 КАС установлено, що, вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:

1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;

2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище;

3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Отже, наявність обставин, які істотно ускладнюють виконання рішення суду або роблять його неможливим, в тому числі фінансовий стан відповідача (боржника), може слугувати підставою для відстрочення або розстрочення виконання рішення суду в порядку, визначеному ст. 378 КАС, проте такі обставини не є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів та заперечень сторін не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ст. 139 КАС судові витрати не підлягають розподілу.

Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов Головного управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ ВП: 44070187, зареєстроване місцезнаходження: 87515, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59) як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (ідентифікаційний код: 43005393, місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8) до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) про стягнення з платника податків податного боргу - задовольнити частково.

2. Стягнути з ОСОБА_1 до бюджету податковий борг з земельного податку з фізичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010700) в сумі 8 919 (вісім тисяч дев'ятсот дев'ятнадцять) гривень 44 копійки.

3. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

5. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

6. Повне судове рішення складено 31 липня 2024 року.

Суддя Т.О. Кравченко