Рішення від 01.08.2024 по справі 200/4777/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2024 року Справа№200/4777/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Логойди Т.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У липні 2024 року ОСОБА_1 через підсистему «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецький області щодо нездійснення перерахунку та виплати їй пенсії з 01.02.2023 року на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання покарань Міністерства юстиції від 08.05.2024 року № 3/1339;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецький області здійснити з 01.02.2023 перерахунок та виплату їй пенсії на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання покарань Міністерства юстиції від 08.05.2024 року № 3/1339 з урахуванням раніше проведених виплат.

Позов обґрунтовувала тим, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Вважала, що через зростання з 01.01.2023 року прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, виходячи з положень п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 (в редакції, що діяла до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, які скасовані в судовому порядку постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року в справі №826/6453/18), відбулося збільшення грошового забезпечення (зокрема, посадового окладу) позивача, у зв'язку з чим виникли підстави для перерахунку її пенсії.

Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції за заявою позивача склало щодо неї оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яку направило до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з 01.02.2023 року на підставі такої довідки.

Між тим, перерахунок пенсії проведено не було.

Вважала, що відповідачем порушено її право на перерахунок пенсії, у зв'язку з чим звернулася до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться якщо змінюється розмір хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).

Перерахунок пенсій проводиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців, оформлених уповноваженими структурними підрозділами міністерств.

Для здійснення перерахунку пенсійних виплат особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ необхідно дотримання певних умов, а саме: отримання Пенсійним фондом відповідного повідомлення від Мінсоцполітики рішення, прийнятого Кабінетом Міністрів України щодо перерахунку пенсій.

На теперішній час повідомлень щодо необхідності підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахункам згідно з постановами Кабінету Міністрів України, від Пенсійного фонду України до відповідача не надходило.

Враховуючи, що підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні, подана позивачем довідка залишена без розгляду, про що направлено службову записку від 12.06.2024 року №12632/03-16 до управління обслуговування громадян для подальшого повідомлення Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України.

Крім того, позивач до органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії у встановленому законом порядку не зверталася.

Просив в задоволенні позову відмовити.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка їй призначена з 01.01.2023 року (протокол за пенсійною справою позивача № 0506020920 (Державний департамент з питань виконання покарань) від 25.07.2024 року).

Призначення пенсії позивачу відбулося на підставі відповідної довідки уповноваженого органу, згідно з якою для призначення використані такі складові грошового забезпечення за її посадою, як: посадовий оклад - 5640 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - 1410 грн.; надбавка за вислугу років (45 %) - 3172,50 грн.; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (у тому числі надбавка за особливості проходження служби (50 %) та премія) - 14170,50 грн.; всього - 24393 грн.

З аналогічних складових грошового забезпечення розрахований розмір пенсії позивача станом на 01.01.2024 року, який вона отримує і натепер.

Вказані обставини відображені, зокрема в протоколах, що містяться з пенсійній справі позивача № 0506020920 (Державний департамент з питань виконання покарань).

06.06.2024 року позивач по пошті (рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення) направила до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області заяву про перерахунок пенсії з 01.02.2023 року згідно з оновленою довідкою Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 08.05.2024 року № 3/1339 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

До заяви додала вказану довідку, в якій зазначений розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року. Згідно з довідкою грошове забезпечення позивача становило: посадовий оклад - 8590 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - 2150 грн.; надбавка за вислугу років (45 %) - 4833 грн.; надбавка за особливості проходження служби (45,2 %) - 4620,57 грн.; премія (151,9 %) - 8567,16 грн.; всього - 28760,73 грн.

В примітці до довідки зазначено, що в ній відображені складові грошового забезпечення, що фактично виплачені за січень 2023 року, які розраховані з розмірів фактично виплачених посадових окладів та окладів за спеціальними званнями (пункт 5 Порядку №45), які були встановлені виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року (1762 гривні).

Аналогічне зазначено в супровідному листі Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 08.05.2024 року №3.1./1254-2024/А-1085 до зазначеної довідки, копію якого також додано до заяви.

Згідно з вказаною довідкою, на відміну від попередньої довідки, на підставі якої раніше було призначено і проведено перерахунок пенсії позивача, грошове забезпечення позивача за її посадою збільшилося.

Заява з доданими до неї документами відповідачем отримані 13.06.2024 року, що підтверджується даними з офіційного сайту АТ «Укрпошта» за трекінгом 0100114542525.

Перерахунок пенсії проведено не було; відповідь на вказану заяву позивачу надана не була.

Судом також встановлено, що листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 17.06.2024 року № 16029-13170/А-02/8-0500/24 (відповідь на заяву позивача від 08.05.2024 року про перерахунок пенсії з 01.01.2023 року) довідку Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 08.05.2024 року № 3/1339 залишено без розгляду у зв'язку з відсутністю підстав для перерахунку пенсії, визначених ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відмова мотивована тим, що на теперішній час постанов Кабінету Міністрів України щодо проведення перерахунку пенсій такій категорії пенсіонерів як позивач не приймалося, а інших умов проведення перерахунку законодавством не передбачено.

Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Права, пільги та соціальні гарантії військовослужбовців визначаються Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Згідно з ч.ч. 2 та 3 ст. 9 вказаного Закону до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Частиною 1 ст. 15 цього Закону визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Закон № 2262-ХІІ).

Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачені такі види пенсії за цим Законом: довічна пенсія за вислугу років; пенсія по інвалідності; пенсія в разі втрати годувальника.

Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності (ч. 2 ст. 1 Закону).

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

При обчисленні пенсій відповідно до частин сьомої-десятої цієї статті в розрахунок включаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством на день призначення цих пенсій (ст. 43 вказаного Закону).

Відповідно до ч.ч. 1, 2 та 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України 17.07.1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із зазначеним Законом, на умовах, у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Аналогічний висновок міститься в рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 (адміністративне провадження №Пз/9901/20/19), яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року.

З 01.03.2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшено розмір грошового забезпечення. Пунктом 2 Постанови установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Отже, з дня набрання чинності вказаною постановою Кабінету Міністрів України, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення, у осіб, на які вона поширюється, виникли підстави для перерахунку пенсії.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.

Згідно з п. 1 та 2 вказаного Порядку пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3 Порядку визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з п. 4 вказаного Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (зокрема з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).

На необхідність дотримання вимог п. 4 вказаного Порядку (згідно з яким перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону) звернуто увагу в рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 року в зразковій справі №160/8324/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року.

Пункт 5 Порядку, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, та додаток 2 до цього Порядку (форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій (крім осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), форма довідки для яких визначена додатком 3), в редакції, що діє з 05.03.2019 року - дня набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, для перерахунку пенсій передбачають використання не лише основних видів грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням), як в період з 01.01.2018 року до 05.03.2019 року, а як основних видів грошового забезпечення, так і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій.

Такі зміни вплинули на розмір пенсій осіб, яким пенсії призначені на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), форма довідки для яких визначена додатком 3), в бік їх збільшення.

Щодо оформленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року для перерахунку пенсії

Як вже зазначалося, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати розміри грошового забезпечення.

30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, що набрала чинності 01.03.2018 року, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21.02.2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103, пунктом 1 якої встановлено: перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 (в редакції, яка була чинною до 24.02.2018 року) було встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

24.02.2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 6 якої внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 викладено в редакції, згідно з якою установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі № 826/6453/18 пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» визнано протиправним та скасовано.

Суд апеляційної інстанції, приймаючи вказану постанову, дійшов висновку, що оскаржуваний пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, яким було внесено зміни у тому числі до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704, стосується прав пенсіонера та звужує гарантоване державою право на належне пенсійне забезпечення вказаної категорії осіб, адже призводить до зменшення розміру грошового забезпечення при його обчисленні, яке використовується для перерахунку пенсії.

Отже, з 29.01.2020 року, тобто з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/6453/18, діяв п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 у первісній редакції, згідно з якою розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Відповідно до примітки 1 додатку № 1 «Тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу» до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704, посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються в порядку, встановленому пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704.

20.05.2023 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 року № 481, якою внесені зміни до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», згідно з якими абз. 1 п. 4 викладено в такій редакції: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».

Отже, з 29.01.2020 року по 19.05.2023 року (тобто до 20.05.2023 року - дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 року № 481) протягом спірного періоду суб'єкт владних повноважень - орган фінансового забезпечення зобов'язаний був обчислювати розміри посадового окладу та окладу за військове звання військовослужбовців з використанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що встановлений законом на 1 січня відповідного календарного року, а не прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 року, як було передбачено п. 4 постанови Кабінету Міністрів України №704 в редакції зі змінами, які визнані протиправними та скасовані.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2018 року 1762 грн.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2020 року 2102 грн.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2021 року 2270 грн.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2022 року 2481 грн.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2023 року 2684 грн.

Вказані прожиткові мінімуми є більшими за аналогічні, встановлені відповідними законами на минулі роки (зокрема станом на 01.01.2018 року прожитковий мінімум для працездатних осіб був установлений в розмірі 1762 грн.).

Таким чином, з 29.01.2020 року грошове забезпечення військовослужбовців, яким воно нараховувалося та виплачувалося на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704, підлягало перерахунку в сторону збільшення.

Відповідно, у зв'язку зі збільшенням розміру грошового забезпечення військовослужбовців підлягали перерахунку пенсії колишніх військовослужбовців.

Отже, з 29.01.2020 року по 19.05.2023 року у зв'язку зі скасуванням пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та поновленням попередньої редакції пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 уповноважені органи зобов'язані видавати нові довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням діючої редакції пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704.

Виходячи з наведеного такі довідки підлягали видачі у зв'язку зі збільшенням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.

Отже, зокрема, з 01.02.2020 року, з 01.02.2021 року, з 01.02.2022 року та, відповідно, з 01.02.2023 року (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) особи, які отримують пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», мали право на перерахунок основного розміру пенсії на підставі відповідної довідки про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020 року, станом на 01.01.2021 року, станом на 01.01.2022 року та, відповідно, станом на 01.01.2023 року.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1.

Відповідно до п. 23 цього Порядку перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п. 24 Порядку про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 вказаного Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком, повідомляють орган Пенсійного фонду.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 року у справі №553/3619/16-а.

При цьому порядок та строки взаємодії відповідних суб'єктів владних повноважень, що передбачені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, дотримані не були (зокрема, органом Пенсійного фонду відповідні списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, не складалися та до відповідних органів для подальшого виготовлення ними довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не надсилалися).

Відповідно до п. 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.ч. 2 і 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з ч.ч. 2 та 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до Порядку, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, Головне управління ПФУ здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 до вказаного Порядку.

Враховуючи те, що, зокрема з 01.02.2023 року у позивача виникло право на перерахунок пенсії, що призначена згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також те, що до органу Пенсійного фонду щодо позивача була подана оновлена довідка про розмір його грошового забезпечення для такого перерахунку (згідно з якою, на відміну від попередньої довідки, на підставі якої колись було проведено перерахунок пенсії позивача, грошове забезпечення позивача збільшилося), тому відповідач зобов'язаний був провести перерахунок основного розміру пенсії позивача з вказаної дати (тобто, з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).

Доходячи такого висновку суд звернув увагу на те, що в примітці до оновленої довідки та у супровідному листі до неї зазначено, що в ній відображені складові грошового забезпечення, що фактично виплачені за січень 2023 року, які розраховані з розмірів фактично виплачених посадових окладів та окладів за спеціальними званнями, які були встановлені виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року (а не на 01 січня 2023 року, як вважала позивач). Проте це не змінює зазначену позицію суду, через те, що згідно з вказаною довідкою, на відміну від попередньої довідки, на підставі якої було призначено та проведено перерахунок пенсії позивача, грошове забезпечення позивача за її посадою збільшилося, і на таке збільшення мав звернути увагу орган Пенсійного фонду України.

Між тим, відповідач протиправно не провів перерахунок основного розміру пенсії позивача з вказаної дати - з 01.02.2023 року, допустивши бездіяльність, чим порушив пенсійні права позивача (ч.ч. 1, 2 та 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).

Оскільки перерахунок пенсії позивача не проведений з вини відповідних суб'єктів владних повноважень, порядок та строки взаємодії яких передбачені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, тому такий перерахунок пенсії має проводитися з дати виникнення права на нього (тобто, з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, - з 01.02.2023 року) без обмеження 12-місячним строком.

Посилання відповідача на те, що позивач у встановленому законом порядку не подавала заяву про перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки, є безпідставними, оскільки спростовані доказами, що встановлені судом та містяться у справі, та не ґрунтуються на положеннях наведеного законодавства.

Навіть посилання відповідача в цій частині на Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, який він застосував в цій частині, - є також неприйнятними, оскільки п. 1.9 розд. І «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» зазначеного Порядку передбачено надіслання заяви поштою.

Згідно з цим Порядком, який застосував відповідач, заява про призначення, перерахунок, виплату пенсії та додані до неї документи подаються особою особисто або через представника безпосередньо до органу Пенсійного фонду України або по пошті, або через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з накладанням кваліфікованого електронного підпису.

Верховний Суд у постанові від 20.02.2018 року у справі № 757/12134/14-а звернув увагу на те, що в законодавстві відсутні вказівки на те, що пенсіонер повинен звертатися до органу Пенсійного фонду України особисто та позбавлений можливості надіслати заяву та належні документи поштою.

Вказані положення законодавства позивачем дотримані - заява про перерахунок пенсії та додані до неї документи подані по пошті.

Невідповідність заяви та доданих до неї документів вимогам законодавства судом не встановлено.

З огляду на наведене порушені права позивача підлягають захисту шляхом, який гарантував би повне їх відновлення (ч. 2 ст. 9, п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).

Оскільки суд дійшов висновку про повне задоволення позовних вимог, тому судові витрати у вигляді судового збору, які оплачені позивачем в сумі 968,96 грн., підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - суб'єкта владних повноважень (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).

При обчисленні розміру судового збору судом враховані положення ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», згідно з якими при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3; код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 року на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 08.05.2024 року № 3/1339 за її заявою від 06.06.2024 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 року за її заявою від 06.06.2024 року, виходячи з грошового забезпечення, що зазначено у довідці Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 08.05.2024 року № 3/1339, і провести виплату перерахованої пенсії за вирахуванням виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3; код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) здійснені нею документально підтверджені судові витрати в розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 (дев'яносто шість) коп.

Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення судом складено 01 серпня 2024 року.

Суддя Т.В. Логойда