Рішення від 15.07.2024 по справі 160/8471/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2024 рокуСправа №160/8471/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Тулянцевої І.В., розглянувши у місті Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до відповідача-1 Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, відповідача-2 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

02 квітня 2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду засобами поштового зв'язку надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до відповідача-1 Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, відповідача-2 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач з урахуванням уточненої позовної заяви від 24.04.2024 року просить:

- визнати протиправними дії та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 24.10.2023 року №912500118848 про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку (призначенню) пенсії з 25 серпня 2011 року, взявши для розрахунку коефіцієнта по заробітній платі період з 01.11.1991 року по 31.10.1996 року (заробітну плату шахтаря), у відповідності до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (в редакції станом на 25.08.2011 р.), з урахуванням довідки про заробітну плату від 30.06.2023 року №1-4/1627, видану ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.10.2023 року та провести перерахунок (призначення) пенсії з 25 серпня 2011 року, з урахуванням довідки про заробітну плату від 30.06.2023 року № 1-4/1627 за період роботи з 01 листопада 1991 року по 31 жовтня 1996 року, видану ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» та виплатити з 25 серпня 2011 року різницю між фактично отриманою і перерахованою пенсією.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що 20.10.2023 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, із заявою щодо перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 01 серпня 2011 року, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-VII, ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345-VI (в редакції станом на 25.08.2011 рік). Як зазначає позивач, відповідачем-1 для розрахунку середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії було взято періоди роботи з 01.07.2000 року по 31.01.2011 рік, які не відносяться до роботи шахтаря. 24.10.2023 року Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області рішенням № 912500118848 відмовило в проведенні перерахунку пенсії до надходження акту перевірки довідки про заробітну плату № 1-4/1627 від 30.06.2023 р., видану ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» та зазначено про те, що вищевказана довідка не підтверджена первинними документами. Позивач не погодився з таким рішенням та вважає його протиправним, тому звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 09 квітня 2024 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

На виконання ухвали суду від 09.04.2024 року на адресу суду засобами поштового зв'язку від ОСОБА_1 , 24.04.2024 року надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви разом з уточненою позовною заявою.

Ухвалою суду від 02 травня 2024 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Цією ж ухвалою відповідачам було надано строк для подання відзиву на позов (у разі заперечення проти позову) протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідачів. Витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, належним чином завірену копію матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .

Копію ухвали про відкриття провадження у справі отримано відповідачем-1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області, та відповідачем-2 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 03.05.2024 року, про що в матеріалах справи містяться довідки про доставку електронних листів.

20.05.2024 року засобами поштового зв'язку до суду надійшов відзив на позовну заяву від Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якому відповідач-1 пред'явлений позов не визнав та заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області як отримувач пенсії за віком, призначену відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 20.10.2023 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії із урахуванням заробітної плати (доходу) за 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 відповідно до норм Закону №1058-IV. Рішенням ГУ ПФУ в Полтавській області від 24.10.2024 №912500118848 відмовлено позивачу у перерахунку пенсії до надходження акту перевірки довідки про заробітну плату №1-4/1627 від 30.06.2023 року, що видана ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля». За результатами перевірки достовірності та обґрунтованості видачі довідки від 30.06.2023 №1-4/1627 про заробітну плату складено акт від 13.02.2024 №0400-011005-1/3791 та рекомендовано підприємству надати оновлену довідку відповідно до первинних документів. ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» видано оновлену довідку про заробітну плату від 12.03.2024 року №1-4/677. 27.03.2024 територіальним органом ПФУ на підставі акту від 13.02.2024 №0400-011005-1/3791 та оновленої довідки про заробітну плату від 12.03.2024 №1-4/677, починаючи з 01.11.2023 проведено перерахунок пенсійної виплати позивача із урахуванням заробітної плати (доходу) за 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 відповідно до норм Закону №1058-IV. Оскільки, позивач звернувся до пенсійного органу 20.10.2023 з довідкою від 30.06.2023 року №1-4/1627, виданою ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» на підставі якої просив здійснити перерахунок пенсії, тобто після 15 числа, то враховуючи вимоги статті 45 Закону №1058-IV територіальним органом ПФУ правомірно після перевірки достовірності та обґрунтованості видачі довідки, здійснено такий перерахунок з 01.11.2023. При цьому, за обставинами справи ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» на заміну вказаної довідки було видано оновлену довідку від 12.03.2024 №1-4/677. Отже, органом ПФУ дотримано вищенаведені вимоги ст. 45 Закону №1058-IV при проведенні перерахунку пенсії позивача. Таким чином, правових підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 25.08.2011 не має, оскільки право на перерахунок пенсії позивача виникло після подання заяви про такий перерахунок від 20.10.2023 та нової довідки про заробітну плату. Разом з цим, оскільки підстави для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі заяви від 20.10.2023 із врахування довідки від 30.06.2023 року №1-4/1627 з 25.08.2011 відсутні, не має підстави для відшкодування позивачу недоотриманих за вказаний період коштів.

29 травня 2024 року через підсистему «Електронний суд» до суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на позовну заяву, в якому відповідач-2 пред'явлений позов не визнав та заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що 20.10.2023 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №912500118848 від 24.10.2023 відмовлено у перерахунку пенсії. Розміри пенсій для осіб, визначених п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. Станом на 25.08.2011 позивачу виповнилося повних 50 років, пільговий стаж роботи за Списком № 1 (шахтарі) складав 12 років 00 місяців 14 днів. Відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VI (в редакції станом на 25.08.2011) мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року. Враховуючи вище викладене, станом на 25.08.2011 позивач мав пільговий стаж роботи за Списком № 1 - 12 років 00 місяців 14 днів, що не давало права на розрахунок пенсії відповідно до ст. 8 Закону №345-VI. Враховуючи вище викладене, вимога позивача про перерахунок пенсії з 25.08.2011 на підставі ст. 8 Закону №345-VI в редакції станом на 25.08.2011 протирічить нормам чинного законодавства. Крім того, вимога про перерахунок пенсії з 25.08.2011 на підставі довідки від 30.06.2023 № 1-4/1627, видану ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» є протиправною, оскільки станом на 25.08.2011 зазначеної довідки не існувало. Натомість, відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV (в редакції станом на 25.08.2011), для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. До заяви про призначення пенсії від 02.09.2011 позивачем надано довідку про заробітну плату від 30.08.2011 № 1033, за період роботи з жовтня 1991 по вересень 1996 року яка була врахована під час призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 25.08.2011 та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. Враховуючи вище викладене, у зв'язку із відсутністю права позивача станом на 25.08.2011 розрахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону №345-VI в редакції станом на 25.08.2011 (менше 15 років стажу на підземних умовах), пенсію розраховано на загальних підставах відповідно до норм ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV (в редакції станом на 25.08.2011). На підставі заяви про перерахунок пенсії від 02.07.2014, позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі ст. 8 Закону №345-VI оскільки позивач набув стажу роботи за Списком № 1 (шахтарі) 15 років 00 місяців 14 днів (розпорядження про перерахунок пенсії від 29.07.2014). З 01.07.2017 розмір пенсії склав 4978,05 грн. Відповідно до заяв про перерахунок пенсії від 11.07.2018 та від 23.12.2020 позивачу проведено перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону №1058-IV з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Розмір пенсії з 01.07.2018 складав 9261,90 грн та з 01.01.2021 розмір пенсії склав 13099,72 грн. Станом на 01.03.2024 розмір пенсії позивача складає 19749,58 грн. 13.02.2024 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області проведена перевірка довідки про заробітну плату від 30.06.2023 №1-4/1627, про що складено Акт перевірки №0400-011005-1/3791. За результатом проведеної перевірки, виявлено невідповідність заробітної плати за періоди роботи з 01.01.1990 по 31.10.1996 та підприємству рекомендовано надати нову довідку. Враховуючи вище викладене, розрахунок пенсії позивачу проведено на підставі вимог чинного законодавства. Також на виконання ухвали суду від 02.05.2024 року, відповідачем 2, разом із відзивом було надано належним чином завірену копію матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .

Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог, з огляду на таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 25.08.2011 року та отримує пенсію за віком відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV.

20.10.2023 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії з серпня 2011 року взявши для розрахунку коефіцієнт по заробітній платі період з 01.11.1991 р. по 31.10.1995 р. До вказаної заяви позивачем було надано: копію паспорту, копію ідентифікаційного коду та довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 року, №1-4/1627 від 30.06.2023 року, що підтверджується розпискою-повідомленням від 20.10.2023 року №2405, яка міститься в матеріалах адміністративної справи.

У зв'язку з впровадженням екстериторіальності його заяву було направлено для опрацювання до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області та розглянуто ним.

24.10.2023 року Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в рішенні №912500118848 зазначило про те, що ОСОБА_1 звернувся із заявою №2405 для здійснення перерахунку пенсії та надав довідку про заробітну плату №1-4/1627 від 30.06.2023 р., яка видана ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» та не підтверджена первинними документами, а отже, в проведенні перерахунку пенсії було відмовлено до надходження акту перевірки довідки.

За результатами проведеної перевірки щодо обгрунтованості видачі довідки від 30.06.2023 року №1-4/1627 про заробітну плату для обчислення пенсі, виданої Приватним акціонерним товариством «ДТЕК Павлоградвугілля» на ім'я ОСОБА_1 за період роботи з 01.01.1990 по 31.10.1996, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 13.02.2024 року складений Акт №0400-011005-1/3791, яким встановлено, що в ході перевірки розбіжності між первинними документами та даними, заявленими в довідці від 30.06.2023 року №1-4/1627 за період з 01.01.1990 по 31.10.1996 на ім'я ОСОБА_1 , встановлено в частині подання відомостей щодо розміру заробітної плати за вересень 1990 року, травень, червень, жовтень грудень 1991 року, січень, березень - травень, липень грудень 1992 року, січень, вересень жовтень 1993 року, січень грудень 1994 року, січень - червень, серпень, жовтень - грудень 1995 року, червень 1996 року. ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» рекомендовано надати оновлену довідку відповідно первинних документів на зберіганні.

Судом встановлено, що на виконання Акту проведеної перевірки №0400-011005-1/3791 від 13.02.2024 року, ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» 12.03.2024 року підготовлено та направлено до пенсійного органу оновлену довідку про заробітну плату №1-4/677 за період з 1990 року по 1996 рік.

На підставі оновленої довідки №1-4/677 від 12.03.2024 року, виданої ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» та Акту перевірки №0400-011005-1/3791 від 13.02.2024 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позивачу проведено перерахунок пенсії.

Позивач, не погодився з таким рішенням, вважає його протиправним щодо відмови у перерахунку його пенсії відповідно до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року за № 1058-IV № 1058-IV, з наступними змінами та доповненнями.

Частиною 1 статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Статтею 8 даного Закону передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Частиною 3 ст. 4 цього ж Закону визначено складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв ч.1 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

До заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). (ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до положень ч. 3 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/118461.1 (далі- Порядок від 25.11.2005 № 22-1).

Згідно з п.п.3 п.2.1 Порядку від 25.11.2005 №22-1, за бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до п.2.10. вищевказаного Порядку від 25.11.2005 №22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

Отже, показник заробітної плати для перерахунку пенсії визначається за двома можливими методами за вибором пенсіонера.

За першим методом розрахунок пенсії здійснюється із тієї заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.

За другим методом розрахунок пенсії здійснюється за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону № 1058-IV.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 01.07.2000.

Тобто, для обчислення пенсії враховується вся заробітна плата, в тому числі і та, яку отримував пенсіонер після призначення пенсії.

Згідно частини 2 статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата для обчислення пенсії розраховується за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Отже, заробітна плата, яку отримував пенсіонер, продовжуючи працювати після призначення йому пенсії, має значення для визначення додаткових коефіцієнтів заробітної плати за кожний відпрацьований місяць після призначення пенсії.

Частиною 1 статті 9 Закону № 1058-IV передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року- за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

З 16.09.2008р. набрав чинності Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008р. №345-VI (далі - Закон №345), який спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.

З огляду на ст.1 Закону №345, дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі шахтарі), та членів їх сімей.

Зважаючи на правовий висновок Верховного Суду, висловлений у постанові від 20.11.2018 р. у справі №345/4616/16-а (провадження №К/9901/18104/18), статтю 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» необхідно розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячи цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.

Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 18.04.2019 року у справі №392/17/17.

Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 8 Закону №345 встановлено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Отже, статтею 8 Закону України «Про підвищення шахтарської праці» передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому, розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені цим Законом.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 13.11.2019 року у справі №345/763/17.

При цьому, таке право не пов'язано з поданням заяви про перерахунок пенсії, воно також кореспондується з нормою, викладеною у ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка встановлює, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.

Вказаний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21 січня 2020 року у справі №640/4469/17.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач набувши передбаченого пільгового стажу за Списком №1 (шахтарі) 15 років 00 місяців 14 днів, звернувся 02.07.2014 року до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії із застосуванням підвищення пенсії на підставі ст. 8 Закону №345, на підставі якої йому здійснено перерахунок та виплату пенсії із врахуванням ст. 8 Закону №345 (розпорядження про перерахунок пенсії від 29.07.2014 року).

Крім того, судом встановлено, що позивачу неодноразово проводились перерахунки пенсії (2017, 2018, 2020, 2021 роки). За матеріалами пенсійної справи, обчислення пенсії позивачу до звернення із заявою про перерахунок від 20.10.2023 (зміна періоду заробітної плати за 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000) проводилась з урахуванням наступних складових:

страховий стаж 60 роки 03 місяці 16 днів;

коефіцієнт страхового стажу складав 0,60250; заробітна плата визначена з 01.10.1991 по 30.09.1996 (60 місяців згідно довідки ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» №1033 від 30.08.2011) та з 01.07.2000 за даними персоніфікованого обліку;

індивідуальний коефіцієнт з/п для обчислення пенсії (після оптимізації) 3,34940; показник середній заробіток по Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням (попереднього перерахунку) пенсії (2014-2016) 3764,40 збільшений на коефіцієнти *1,17*1,11*1,11*1,14*1,197 = 7405,03;

середня заробітна плата для обчислення пенсії (3,34940*7405,03) = 24802,41;

розмір пенсії після розрахунку склав (24802,41*0,60250) = 14943,45 грн. + 523,25 грн. доплата за понаднормативний стаж (25 років) + 4375235 грн., доплата до пенсії 80% середньої заробітної плати шахтаря 1765,56 грн., обмеження індексації з 01.03.2023 = 18076,37 грн.

Отже, матеріалами справи підтверджено, що для розрахунку пенсії позивача до його звернення із заявою від 20.10.2023 року, пенсійним органом було використано довідку про заробітну плату №1033 від 30.08.2011 року, видану ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», за період з 01.10.1991 року по 30.09.1996 року.

Як встановлено судом відповідачем - 1 прийнято рішення від 24.10.2023 року №912500118848, яким відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, у зв'язку з необхідністю проведення перевірки, оскільки відомості, зазначені у довідці про заробітну плату, не підтверджені актом перевірки та копіями первинних документів.

Відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону №1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Так, на виконання вимог ч. 3 ст. 44 Закону №1058-IV Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області проведено перевірку достовірності та обгрунтованості видачі довідки від 30.06.2023 року №1-4/1627, видану ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля». За результатами зазначеної перевірки уповноваженим структурним підрозділом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області складено Акт від 13.02.2024 року №0400-011005-1/3791, яким встановлено розбіжності між первинними документами та даними, заявленими в довідці від 30.06.2023 року №1-4/1627 за період з 01.01.1990 по 31.10.1996 на ім'я ОСОБА_1 , встановлено в частині подання відомостей щодо розміру заробітної плати за вересень 1990 року, травень, червень, жовтень грудень 1991 року, січень, березень - травень, липень грудень 1992 року, січень, вересень жовтень 1993 року, січень грудень 1994 року, січень - червень, серпень, жовтень - грудень 1995 року, червень 1996 року. ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» рекомендовано надати оновлену довідку відповідно первинних документів на зберіганні.

На виконання Акту перевірки №0400-011005-1/3791 від 13.02.2024 року, ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» 12.03.2024 року підготовлено та направлено до пенсійного органу оновлену довідку про заробітну плату ОСОБА_1 №1-4/677 за період з 1990 року по 1996 рік.

27 березня 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на підставі акту від 13.02.2024 №0400-011005-1/3791 та оновленої довідки про заробітну плату від 12.03.2024 №1-4/677 починаючи з 01.11.2023 проведено перерахунок пенсійної виплати позивача із урахуванням заробітної плати (доходу) за 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

На переконання суду, позивачу здійснено перерахунок пенсії на виконання його вимог, викладених у заяві від 20.10.2023 року. Суд також зазначає, що правомірність та правильність видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії відноситься до повноважень органів ПФУ, а відтак в межах своїх повноважень відповідачем - 1 було проведено перевірку довідки від 30.06.2023 року №1-4/1627 та встановлено невідповідність наявним первинним документам, а відтак судом не вбачається порушень відповідачами чинного законодавства в частині здійснення перерахунку пенсії позивача.

Крім того, суд погоджується з доводами відповідача - 2 щодо відсутності підстав для перерахунку пенсії з 25 серпня 2011 року, з урахуванням довідки про заробітну плату від 30.06.2023 року № 1-4/1627 за період роботи з 01 листопада 1991 року по 31 жовтня 1996 року, виданої ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», з огляду на те, що:

- по-перше станом на момент призначення пенсії (25.08.2011 року) пільговий стаж шахтарської праці за Списком №1 позивача становив 12 років 00 місяців 14 днів (відповідно до протоколу про призначення пенсії №346 від 06.09.2011 р.), що не відповідає вимогам, встановленим статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», де визначено мінімальний пільговий стаж роботи за Списком №1 - 15 років, а відтак позивач не мав права на проведення перерахунку пенсії;

- по-друге позивачу після набуття 15-ти річного стажу роботи за Списком №1 у 2014 році було здійснено перерахунок пенсії та на виконання вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», призначено доплату до пенсії (розпорядження про перерахунок пенсії від 29.07.2014 року);

- по-третє на момент призначення пенсії (25.08.2011 року) ПФУ позивачу розраховано коефіцієнт заробітної плати для визначення розміру пенсії із врахуванням довідки про заробітну плату №1033 від 30.08.2011 року, видану ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», за період з 01.10.1991 року по 30.09.1996 року, тобто за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000.

Таким чином, суд не вбачає підстав для задоволення позову в частині визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №0400-011005-1/3791 від 13.02.2024 року.

Отже спірним залишається питання визначення дати здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 30.06.2023 року № 1-4/1627, з цього приводу суд зазначає наступне.

Згідно із ч. 1 статті 44 Закону №1058-VI призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Частиною четвертою та п'ятою статті 45 Закону №1058-IV визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган ПФУ та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Абзацом сьомим пункту 1.8 Порядку №22-1 встановлено, що днем звернення зокрема за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Матеріалами справи не підтверджено настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії позивача, а відтак Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було правомірно здійснено перерахунок пенсії з 01.11.2023 року на підставі оновленої довідки про заробітну плату від 12.03.2024 №1-4/677 із урахуванням заробітної плати (доходу) за 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Враховуючи зазначене вище, суд дійшов висновку, що відповідачами, при здійсненні перерахунку пенсії не допущено порушення прав позивача, а відтак останні діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Крім того, суд відзначає, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Суд також зазначає, що частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

В ході розгляду справи позивачем не було наведено належними доказами протиправності дій відповідача у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 30.06.2023 року № 1-4/1627 за період роботи з 01 листопада 1991 року по 31 жовтня 1996 року, видану ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», у зв'язку із чим, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України та враховуючи, що судом відмовлено у задоволенні позову, судовий збір не підлягає відшкодуванню.

Керуючись ст. ст. 241-246, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до відповідача-1 Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (місцезнаходження: 36000, Полтавська обл., м. Полтава, вул. Гоголя, 34, код ЄДРПОУ 13967927), відповідача-2 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49094, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.В. Тулянцева