Справа № 703/4200/24
2/703/1398/24
01 серпня 2024 року м. Сміла
Суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області Биченко І.Я., одержавши матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про встановлення факту проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу та перебування на утриманні,
ОСОБА_1 звернулась до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області з позовом до Міністерства оборони України, в якому просить встановити факт, що вона з 2015 року проживала однією сім'єю без реєстрації шлюбу з загиблим військовослужбовцем ОСОБА_2 до дня його смерті та перебувала на його утриманні.
Відповідно до ст. 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності й спеціалізації та визначається законом.
Згідно з ч. 2 ст. 27 ЦПК України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Звертаючись до суду з наведеним позовом позивач зазначив, що місцезнаходженням відповідача є АДРЕСА_1 , тобто на території, на яку поширюється територіальна юрисдикція (підсудність) Солом'янського районного суду міста Києва.
Визначаючи підсудність за Смілянським міськрайонним судом Черкаської області позивач ОСОБА_1 у позовній заяві посилалась на ст. 316 ЦПК України, якою визначено, що заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Разом з тим суд зазначає, що порядок подачі таких заяв за місцем проживання заявника, унормований ч. 1 ст. 316 ЦПК України визначений виключно для справ, які підлягають розгляду у порядку окремого провадження.
Водночас, ОСОБА_1 звернулась до суду в порядку позовного провадження, відтак під час визначення підсудності суд керується гл.2 розд. І ЦПК України.
Стаття 28 ЦПК України не містить положень щодо можливості визначення підсудності справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих в позовному провадженні, за вибором позивача, як і не відноситься вона до справ з виключною підсудністю.
Відповідно, справа не підсудна Смілянському міськрайонному суду Черкаської області.
Частиною 9 статті 187 ЦПК України передбачено, що якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 ЦПК України.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне передати справу до Солом'янського районного суду міста Києва для розгляду за підсудністю за місцезнаходженням відповідача.
При цьому суд враховує, що згідно Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року, Закону України «Про виконання рішень, застосування практики Європейського суду з прав людини», інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, який закріплений у п. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки, за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
На підставі наведеного, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 31, 258, 260 ЦПК України, суддя
Справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про встановлення факту проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу та перебування на утриманні передати до Солом'янського районного суду міста Києва для розгляду за підсудністю.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та протягом 15 днів може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Черкаського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги.
Суддя: І.Я. Биченко