Постанова від 01.08.2024 по справі 591/5500/24

Справа№ 591/5500/24

н/п 3/953/2099/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" серпня 2024 р. Київський районний суд м. Харкова в складі:

головуючої судді - Шаренко С.Л.,

за участю секретаря - Реуцької Н.В.,

особи, яка притягається

до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , (в режимі відеоконференції)

представника особи, яка притягається

до адміністративної відповідальності - адвоката Малишевського С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові адміністративний матеріал, який надійшов з Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановив:

29.05.2024 до Зарічного районного суду міста Суми з Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за частиною першою статті 172-6 КУпАП.

Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 15.07.2024 справу про притягнення ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП вирішено направити за територіальною підсудністю до Київського районного суду м. Харкова.

23 липня 2024 року вищевказана справа про адміністративне правопорушення надійшла до Київського районного суду м. Харкова.

На підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23 липня 2024 року справа про адміністративне правопорушення розподілена в провадження судді Шаренко С.Л.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 47-01/28/24, ОСОБА_1 , будучи особою, на яку поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацію особи яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період раніше не поданими деклараціями (декларація при звільненні).

Так, Відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 13.12.2022 № 5557/5 ОСОБА_1 призначено на посаду начальника Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, зі збереженням 5 рангу державного службовця в межах категорії «Б» посад державної служби (наказ Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 14.12.2022 № 4828/04 «Про оголошення наказу Міністерства юстиції України від 13.12.2022 №5557/5»).

Згідно з наказом Міністерства юстиції України від 09.10.2023 № 1683/к начальника Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ОСОБА_1 звільнено за угодою сторін відповідно до пункту 3 частини першої статті 83 Закону України «Про державну службу» з припиненням державної служби.

ОСОБА_1 прийняв Присягу державного службовця 25.06.2009 р.

Таким чином, відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону, ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону.

Тому, згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1, ч. 2 статті 45 Закону, приміткою до ст. 1726 КУпАП ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та суб'єктом адміністративного правопорушення.

Згідно з приміткою до ст. 56 Закону посади, які належать до посад державної служби категорії "Б" відносяться до службових осіб які займають відповідальне та особливо відповідальне становище.

Відповідно до Закону України від 08.07.2022 № 2381-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану», який набрав чинності 03.08.2022, суб'єкт декларування зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», протягом дев'яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування

Законом України від 20.09.2023 № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12 жовтня 2023, відновлено декларування у порядку та строки, визначені ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».

Абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону визначено, що особи, зазначені у п. 1, пп «а», «в»- «ґ» п. 2 ч. 1 ст. З цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до пп. 2 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування затвердженого Наказом Національного агентства від 23.07.2021 № 449/21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за №987/36609, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності.

Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.

Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.

Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.

Таким чином, ОСОБА_1 , під час звільнення з посади начальника Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 16.10.2023, зобов'язаний був подати декларацію, особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності, тобто до 00 годин 00 хвилин 16.11.2023.

Згідно з відомостями з Реєстру, декларацію при звільненні, ОСОБА_1 подав 22.12.2023 о 17:04 (унікальний ідентифікатор декларації- Ь154а770-477а-43е1-8І26-2е354(кЮІ7е0).

Згідно послідовності дій користувача Реєстру, які вчинив ОСОБА_1 дії по заповненню декларації при звільненні останній розпочав лише 21.12.2023.

Дії ОСОБА_1 , за вказаним фактом кваліфіковані за частиною першою статті 172-6 КУпАП, якою передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

ОСОБА_1 у судовому засіданні зазначив, що на момент строку подачі декларації, його мати перебувала на тимчасово окупованій території, тому він не міг оприлюднити своє дані за для своє безпеки та безпеки його матері. Водночас, провадження в адміністративній справі просив закрити, у зв'язку із закінченням строку притягнення до адміністративної відповідальності та накладення адміністративного стягнення.

Представник ОСОБА_1 - адвокат Малишевський С.В. в судовому засіданні зазначив, що з протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є 22.12.2023 р., а саме день несвоєчасного подання декларації. В наданому НАЗК до суду протоколі про адміністративне правопорушення зазначається, що днем виявлення вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП є дата складання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, а саме 21.05.2024 року.

Представник зазначив, що з таким твердженням неможливо погодитись, оскільки відомості про несвоєчасне подання ОСОБА_1 декларації були встановлені ще у грудні 2023 року, оскільки Національним агентством з питань запобігання корупції було отримано не пізніше 02.01.2024 року повідомлення Східного міжрегіонального управління юстиції за № 17/34/12/23/ ПНАЗК від 27.12.2023 року (дата і номер внизу зліва) та вих. № 1030/0/06-24 від 02.01.2024 року (дата і номер внизу справа), яким повідомлялось про несвоєчасне подання ОСОБА_1 декларації при звільненні.

Отже, днем фактичного виявлення вчинення інкримінованого останньому корупційного правопорушення слід вважати саме 27.12.2023 року.

На підставі зазначеного, просив закрити провадженні у справі, у зв'язку з закінченням строку притягнення до адміністративної відповідальності.

Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши надані матеріали, оцінивши надані докази кожний окремо та у їх сукупності, встановив наступне.

Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно положень статті 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Разом із тим, згідно частиною четвертою статті 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Для визначення початку перебігу строку давності притягнення особи до адміністративної відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язане з корупцією, важливу роль відіграють як день вчинення, так і день виявлення правопорушення.

Моментом виявлення порушення, пов'язаного з корупцією є момент отримання інформації про таке порушення уповноваженими (особою чи органом державної влади). При цьому складання адміністративного протоколу про вчинення порушення, пов'язаного з корупцією - є лише окремою процесуальною дією, вчиненою на підставі виявленого факту порушення, пов'язаного з корупцією (факт виявлення порушення - це окрема подія, яка завжди передує складанню протоколу про вчинення порушення).

Так, суд вважає, що факт виявлення порушення - це окрема подія, яка завжди передує складанню протоколу про вчинення порушення, тобто моментом виявлення порушення, пов'язаного з корупцією є момент отримання інформації про таке порушення уповноваженими (особою чи органом державної влади). Складання адміністративного протоколу про вчинення порушення, пов'язаного з корупцією є окремою процесуальною дією. Сам протокол фактично є суб'єктивний виклад свого бачення уповноваженою особою та фіксація обставин певної події на основі наявних доказів.

Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 , під час звільнення з посади начальника Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 16.10.2023, зобов'язаний був подати декларацію, особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності, тобто до 00 годин 00 хвилин 16.11.2023.

Згідно з відомостями з Реєстру, декларацію при звільненні, ОСОБА_1 подав 22.12.2023 о 17:04 (унікальний ідентифікатор декларації- Ь154а770-477а-43е1-8І26-2е354(кЮІ7е0).

З матеріалів справи вбачається, що Східним міжрегіональним управлінням юстиції за № 17/34/12/23/ ПНАЗК від 27.12.2023 року та за вих. № 1030/0/06-24 від 02.01.2024 року до Національного агентства з питань запобігання корупції направлено електроне повідомлення, яким повідомлялось про несвоєчасне подання ОСОБА_1 декларації при звільненні. (а.с. 19-21).

Враховуючи викладене, датою виявлення правопорушення є 27 грудня 2023 року. Протокол про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, був складений, 21.05.2024

Відповідно до статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Згідно з пунктом 7 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.

Закінчення строків накладення адміністративних стягнень є підставою, що виключає провадження у справі на будь-якій стадії, що унеможливлює здійснення будь-яких заходів, спрямованих на притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Приписи 247 статті КУпАП є імперативними, і чітко вказують, що суд повинен лише закрити провадження не вирішуючи при цьому жодних інших питань.

У відповідності до частини першої статті 284 КУпАП можливо винесення однієї з таких постанов: про накладення адміністративного стягнення; про застосування заходів впливу, передбачених статтею 24-1 цього Кодексу; про закриття справи.

Отже, з дня виявлення даного правопорушення пройшло більше шести місяців (дата виявлення правопорушення 27.12.2023, дата надходження до Київського районного суду м. Харкова 23.07.2024), тому на момент вирішення даної справи спливли строки накладення адміністративного стягнення, передбачені статтею 38 КУпАП, у зв'язку із чим ОСОБА_1 , не може бути притягнутий до адміністративної відповідальності, а провадження у справі підлягає закриттю з цих підстав.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку про закриття провадження у справі у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених статтею 38 КУпАП.

Суд також наголошує, що строк накладення адміністративного стягнення сплив ще до надходження справи на розгляд до Київського районного суду м. Харкова.

За наведених об'єктивних обставин суд був позбавлений можливості розглянути справу у визначений законом строк.

Враховуючи, що визначений статтею 38 КУпАП строк накладення адміністративного стягнення за вчинення ОСОБА_1 , вказаного правопорушення закінчився, провадження по справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п. 7 статті 247 КУпАП у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП.

Керуючись статтями 38, 172-6, 221, 247, 283, 284 КУпАП, суд -

постановив:

Провадження у справі стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 172-6 КУпАП, закрити у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення, передбаченого статтею 38 КУпАП.

Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку її оскарження.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Харківського апеляційного суду через суд першої інстанції.

Суддя С.Л. Шаренко