Справа № 953/6618/24
Провадження № 3/953/2101/24
01 серпня 2024 року м. Харків
Київський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді - Кононенко Т.О.,
секретаря судового засідання - Шахбаз'ян Ю.І.,
за участю:
прокурора - Курченко І.Г.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
захисника - Майбороди С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Харкові адміністративний матеріал, який надійшов із 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого на посаді директора Державного підприємства «Український науковий фармакопейний центр якості лікарських засобів», зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , будучи директором Державного підприємства «Український науковий фармакопейний центр якості лікарських засобів», являючись згідно п.п. а п.2 ч.1 ст.3 Закону №1700-V-II суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам ч.1 ст.45 вказаного Закону несвоєчасно, а саме:16.07.2024, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2023 рік з позначкою «я продовжую виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування», чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Прокурор Курченко І.Г. в судовому засіданні зазначила, що ОСОБА_1 будучи директором ДП «фармакопейний центр», являючись згідно з п.п. а п.2 ч.1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції» суб'єктом на якого поширюється дія цього закону несвоєчасно, а саме 16.07.2024 року о 15-51 без поважних причин подав щорічну декларацію за 2023 рік, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб -сайті НАЗК. Таким чином не виконав вимоги ч.1 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції» чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, не визнав.
Захисник Майборода С.С. в судовому засіданні зазначив, що вказані норми закону є не зрозумілими, крім того, ОСОБА_1 у 2023 році не був суб'єктом на якого покладено обов'язок подавати декларацію відповідно до ЗУ «Про запобігання корупції». Просив закрити справу за відсутності складу адміністративного правопорушення або звільнити від адміністративної відповідальності за малозначністю правопорушення.
Вислухавши учасників, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд доходить таких висновків.
Факт вчинення адміністративного правопорушення підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення № 485 від 19.07.2024 року; положенням про 7- е управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України; відповіддю на запит ДСУ з лікарськихзасобів та контролю за наркотиками ДП «Український науковий фармакопейний центр якості лікарських засобів» від 03.07.2024 №149-4, скриншотом з реєстру, копією наказу від 07.02.2024 №27-к «про призначення директора Державного підприємства « Український науковий фармакопейний центр якості лікарських засобів», копією наказу від 08.02.2024 року №10-ВС про прийняття; копією наказу від 28.05.2024 №193-к про звільнення ОСОБА_2 ; копією наказу від 28.05.2024 №68-ВС; копією контракту від 07.02.2024; копією статуту ДП «Український науковий фармакопейний центр якості лікарських засобів»; поясненнями.
Відповідно до п. п. а п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону N? 1700-VII посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, є суб?єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону N? 1700-VII посадова особа юридичної особи публічного права - голова та член наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), ліквідатор, керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар такої юридичної особи публічного права.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, яка не зазначена у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону N? 1700-VII, є суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов?язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону N? 1700-VII суб?єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"'" пункту 2, пункті 4 частини першої статті З цього Закону, інші особи, які зобов?язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Приміткою до ст. 172-6 КУпАП встановлено, що суб?єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов?язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону N? 1700-VII особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов?язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Так, ОСОБА_1 16.07.2024 о 15.51 подав щорічну декларацію за 2023 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Гіперпосилання на декларацію в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування:
https://public.nazk.gov.ua/documents/7378154e-6af9-4e3c-ac98-22ffce5fccce.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 щорічну декларацію за 2023 рік, (яку відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону N? 1700-VII повинен був подати до 01.04.2024) подав 16.07.2024, тобто несвоєчасно.
Згідно з абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону N? 1700-VII правопорушення, пов?язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим
Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до статті 9 КУПАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов?язкового елементу об?єктивної сторони, в той час як обов?язковим елементом об?єктивної сторони формального складу завжди є діяння.
Частиною 1 ст. 65-1 Закону № 1700-VII встановлено, що за вчинення корупційних або пов?язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Враховуючи наведене, доходжу висновку про наявність в діях ОСОБА_1 , складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме - несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Доводи захисника щодо закриття справи відносно ОСОБА_1 за відсутності складу адміністративного правопорушення є безпідставними.
Щодо клопотання захисника про закриття провадження у справі через малозначність, суд визнає таким, що не ґрунтується на вимогах закону, а отже і не може бути задоволеним. Звільнення від адміністративної відповідальності при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення на підставі ст. 22 КУпАП є правом, а не обов'язком суду і застосовується лише в сукупності усіх з'ясованих фактів, що дозволяють вирішити питання про доцільність визнання вчиненого правопорушником адміністративного правопорушення малозначним та звільнення його від адміністративної відповідальності.
Одним з основних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитись у підриві авторитету органу виконавчої влади та зашкодити суспільним інтересам, то таке правопорушення не може бути визначене, як малозначне.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою особою, що притягується до адміністративної відповідальності, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).
Враховуючи обставини, встановлені під час судового розгляду, характер вчиненого правопорушення, особу винного, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, вважаю за можливе накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу, в межах санкції, передбаченої ч.1 ст. 172-6 КУпАП, що буде необхідним і достатнім для виправлення останнього та попередження вчинення ним нових правопорушень.
Окрім цього, з ОСОБА_1 на користь держави, відповідно до п. 5 ч. 2 ст.4ЗУ «Просудовий збір» підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст. ст. 23, 33, 34, 172-6 , 251, 283-284 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадянин, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. При здійсненні примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанову може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через Київський районний суд м. Харкова протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження та може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Т.О.Кононенко