Постанова від 31.07.2024 по справі 953/5553/24

Справа№ 953/5553/24

н/п 3/953/1853/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"31" липня 2024 р. м.Харків

Суддя Київського районного суду м. Харкова Демченко С. В., розглянувши матеріали, що надійшли з Управління патрульної поліції у Харківській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 3 ст. 130, ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративне правопорушення,

УСТАНОВИВ:

10 червня 2024 року о 12 годині 25 хвилини ОСОБА_1 керував автомобілем Kia Carens, реєстраційний номер НОМЕР_2 , у м. Харкові по вул. Наталії Ужвій, біля будинку 62, у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння зі згоди водія проводився на місці зупинки у встановленому законом порядку із застосуванням газоаналізатора Drager Alcotest 6820 із застосуванням відеозйомки на нагрудну відеокамеру. Результат огляду склав 1,63 ‰. Правопорушення вчинено двічі протягом року, чим порушив п. 2.9 (а) Правил дорожнього руху України, а саме:

- п. 2.9 (а) Правил дорожнього руху України, яким забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Окрім того, 10 червня 2024 року о 12 годині 25 хвилин ОСОБА_1 керував автомобілем Kia Carens, реєстраційний номер НОМЕР_2 , у м. Харкові по вул. Наталії Ужвій, біля будинку 62, будучи позбавленим права керування транспортним засобом. Правопорушення вчинено повторно протягом року, чим порушив вимоги п. 2.1а ПДР, а саме:

- п.2.1а Правил дорожнього руху «Водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії».

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином шляхом направлення судової повістки, причини неявки суду не повідомив.

Відповідно до ст. 277 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.

Статтею 268 КУпАП передбачено, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Слід зауважити, що справи про адміністративні правопорушенні, передбачені ч. 3 ст. 130 та ч. 5 ст. 126 КУпАП надійшли в провадження суду 21 червня 2024 року.

ОСОБА_1 викликався у судові засідання шляхом направлення судових повісток за адресою, вказаною у протоколі про адміністративне правопорушення, які повернулися на адресу суду неврученими з причин «адресат відсутній за вказаною адресою» та «за закінченням терміну зберігання». Окрім того, відомості про час розгляду справи оприлюднені на офіційному сайті Київського районного суду м. Харкова, який є загальнодоступним. ОСОБА_1 було достовірно відомо про наявність в суді справи про адміністративне правопорушення стосовно нього. Так ОСОБА_1 був обізнаний щодо вищевказаної події, йому було повідомлено, у вчиненні якого адміністративного правопорушення йому висувається обвинувачення, тому, зважаючи на це, він мав реальну можливість та нагоду поцікавитись про стан та перебіг справи щодо нього або стежити за ходом справи за допомогою офіційних джерел, таких як веб-сторінка суду. Отже причини його неявки суд визнає неповажними.

Приймаючи до уваги, що законом передбачені строки розгляду справи про адміністративне правопорушення 15 днів (ст. 277 КУпАП) та з метою дотримання вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, а також з урахуванням положень ст. 268 КУпАП, вважаю можливим розглянути справу без участі ОСОБА_1 .

Дослідивши матеріали справи, приходжу до таких висновків.

Відповідно до вимог статей 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.

Постановою Київського районного суду м. Харкова від 31 липня 2024 року адміністративні матеріали щодо ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 130 та ч. 5 ст. 126 КУпАП (протоколи про адміністративне правопорушення серії ААД № 224232 та серії ААД № 606843 від 10 червня 2024 року об'єднані в одне провадження.

Пункт 1.3 Правил дорожнього руху (далі - ПДР України), передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.

Пунктом 1.9 ПДР України встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Відповідно до п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідальність за порушення пункту 2.9 а ПДР України передбачена статтею 130 КУпАП.

Частина 1 статті 130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Частиною 3 статті 130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Згідно зі ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результатів такого огляду встановлена Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09 листопада 2015 року.

Відповідно до положень п. 2 розділу І зазначеної інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

Положеннями п. 6 розділу І Інструкції встановлено, що огляд на стан сп'яніння, зокрема проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби).

Згідно з п. 7 розділу ІІ Інструкції установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.

Пунктом 10 розділу ІІ Інструкції встановлено, що результати огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. У випадку установлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду.

У судовому засіданні встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 складений уповноваженою особою з дотриманням вимог ст. 256 КУпАП.

З протоколів про адміністративні правопорушення серії ААД № 224232 та серії ААД № 606843 від 10 червня 2024 року вбачається, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем.

Під час порушення ПДР України, ОСОБА_1 керував легковим автомобілем Kia Carens, реєстраційний номер НОМЕР_2 , який належить фізичній особі, а не є транспортним засобом Збройних Сил України.

Матеріали, долучені до протоколу, не містяться доказів того, що під час керування автомобілем ОСОБА_1 виконував обов'язки військової служби, а тому суд доходиться висновку, що ОСОБА_1 має нести відповідальність на загальних підставах, тобто у відповідності до норм ч. 3 ст. 130 КУпАП.

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 130 КУпАП підтверджується:

- даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 224232 від 10 червня 2024 року, який складено стосовно ОСОБА_1 за порушення вимог пункту 2.9 а ПДР України;

- показаннями Drager Alcotest 6820, що містяться на спеціальному бланку, згідно з якими 10 червня 2024 року о 12 годині 44 хвилини ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння, результат огляду на стан сп'яніння - 1,63 проміле;

- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, відповідно до якого проведений огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння за допомогою приладу Drager Alcotest 6820 ARНК - 0057, результат - 1,63 проміле алкоголю. Відповідно до вказаного акту та зазначених у ньому відомостей ОСОБА_1 погодився з результатами огляду та не надав заперечень з приводу проведеного огляду;

- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 10 червня 2024 року;

- рапортом інспектора взводу 2 роти 6 батальйону 3 Управління патрульної поліції у Харківській області ДПП від 10 червня 2024 року

- відеозаписами з нагрудних камер працівників поліції, зроблених під час огляду та складання протоколу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , які зафіксовані на DVD-R диск;

- довідкою інспектора ВАП УПП в Харківській області ДПП Гриненко І. про отримання ОСОБА_1 посвідчення водія серії НОМЕР_3 ;

- довідкою інспектора ВАП УПП в Харківській області ДПП Кірічек О. про повторність;

- копією постанови Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 20 липня 2023 року;

- копією постанови Київського районного суду м. Харкова від 22 квітня 2024 року.

Суд встановив, що долучений до матеріалів відеозапис надає можливість повно та об'єктивно дослідити обставини вчиненого правопорушення, детально відновити послідовність подій та конкретизувати поведінку осіб, які приймали участь у складанні протоколу про адміністративне правопорушення. При цьому вказаний відеозапис отриманий у встановленому законом порядку і здійснений працівником поліції за допомогою наявних в нього технічних засобів, тому є належним та допустимим доказом вчинення адміністративного правопорушення.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, що узгоджуються між собою, є допустимими, належними та достатніми, та всі встановлені обставини, що мають значення для вирішення справи, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 порушив п. 2.9а Правил дорожнього руху.

Як вбачається з матеріалів справи, постановою Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 20 липня 2023 року ОСОБА_1 визнаний винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у сумі 17000 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на 1 рік. Постанова набрала законної сили 01 серпня 2023 року.

Крім того, постановою Київського районного суду м. Харкова від 22 квітня 2024 року ОСОБА_1 визнаний винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП, на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у сумі 34000 гривень без оплатного вилучення транспортного засобу. Постанова набрала законної сили 03 травня 2024 року.

З урахуванням викладеного кваліфікую дії ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 130 КУпАП, тобто керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, вчинене особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції.

Окрім того, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, вважаю доведеним факт вчинення ОСОБА_1 10 червня 2024 року о 12 годині 25 хвилин у м. Харкові по вул. Наталії Ужвій, буд. 62 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, а саме: керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами, вчинене повторно протягом року, особою, яка раніше притягувалася до адміністративної відповідальності за ч.ч. 2-4 ст. 126 КУпАП.

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 606843 від 10 червня 2024 року, відеозаписами з нагрудної камери поліцейського, постановою серії ЕНА № 1717620 від 22 березня 2024 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, на підставі якої ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 126 КУпАП та до нього застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 20400 грн; постановою Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 20 липня 2023 року; довідкою інспектора ВАП УПП в Харківській області ДПП Гриненко І. про отримання ОСОБА_1 посвідчення водія серії НОМЕР_3 ; довідкою інспектора ВАП УПП в Харківській області ДПП Кірічек О. про повторність; рапортом інспектора взводу 2 роти 6 батальйону 3 УПП в Харківській області.

Враховуючи обставини вчинення адміністративних правопорушень, дані про водія, який неодноразово притягався до адміністративної відповідальності, у тому числі за ст. ст. 126 та 130 КУпАП, ступінь його вини, вважаю необхідним та достатнім для виховання ОСОБА_1 та запобігання вчиненню ним нових правопорушень накласти адміністративне стягнення у виді штрафу.

Разом з тим, згідно зі ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.

Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Враховуючи вищевикладене, вважаю необхідним та достатнім для виховання ОСОБА_1 та запобігання вчиненню ним нових правопорушень накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 3 ст. 130 КУпАП.

Згідно з довідками, складеними інспектором ВАП УПП в Харківській області ДПП Гриненко І., що містяться у матеріалах справи, ОСОБА_1 отримував посвідчення водія серії НОМЕР_3 , видане 25 березня 2023 року.

На підставі викладеного, для запобігання вчиненню ОСОБА_1 нових правопорушень вважаю за необхідне накласти на нього адміністративне стягнення у межах санкції ч. 3 ст. 130 КУпАП у розмірі 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 51000,00 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 (десять) років.

Як слідує з довідки, складеної інспектором ВАП УПП в Харківській області ДПП Гриненко І., транспортний засіб Kia Carens, реєстраційний номер НОМЕР_2 належить Starosta PSZCZYNSKI.

З огляду на те, що транспортний засіб, яким керував ОСОБА_1 10 червня 2024 року, не знаходиться у його приватній власності, тому суд не застосовує додаткове стягнення у виді оплатного вилучення транспортного засобу.

Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП у провадженні по справі про адміністративні правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір.

Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.

З огляду на викладене, відсутні підстави для стягнення з ОСОБА_1 судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.33, 126, 130, 248, 251, 251, 252, 268, 280, 283 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених за ч. 3 ст. 130, ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративне правопорушення, та накласти адміністративне стягнення розмірі 3000 (трьох тисяч) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51000 (п'ятдесят одну тисячу) гривень 00 копійок з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 (десять) років та без оплатного вилучення транспортного засобу.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що у разі несплати штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем його проживання, роботи або за місцезнаходженням майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується: подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Київський районний суд м. Харкова протягом 10 днів з дня винесення такої постанови.

Суддя С.В. Демченко