Справа № 369/4226/24
Провадження № 3/369/3495/24
Іменем України
30.04.2024 року м. Київ
Суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області Омельченко Мирослава Миколаївна, розглянувши за участі захисника Поповича В.М. справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Рахункової палати, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка зареєстрована та проживає в АДРЕСА_1 , за ч. 5 ст. 16412 КУпАП, -
встановила:
Відповідно до протоколу від 27.02.2024 року, складеного керівником контрольної групи, начальником відділу аудиту видатків територіального управління Рахункової палати по м. Києву, Київській, Черкаській та Чернігівській областях (у м. Київ) ОСОБА_2 , директор Білогородського академічного ліцею № 2 Білогородської сільської ради Бучанського району Київської області ОСОБА_3 допустила нецільове використання бюджетних коштів в сумі 133209,54 грн - коштів субвенції, при оплаті робіт з капітального ремонту та облаштування споруди цивільного захисту в будівлі очолюваного нею навчального закладу (влаштування санвузлів 1-го та 2-го поверхів школи), розташованого в АДРЕСА_2 .
Як при складенні протоколу, так і в судовому засіданні ОСОБА_4 пояснила, що через незадовільний стан системи каналізації, а також для уникнення підтоплення та протікання у підвальному приміщенні потрібно було провести заміни каналізаційних стояків, це вплинуло на демонтаж туалетів І та ІІ поверхів, що унеможливлювало проведення ремонтних робіт у підвальному приміщенні (де облаштовувалось укриття) без ремонту санвузлів І та ІІ поверхів. Захисником ОСОБА_5 подані письмові пояснення з обґрунтуванням відсутності в діях ОСОБА_4 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 16412 КУпАП, що є підставами про закриття провадження згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, письмові пояснення містять додатки.
З документів, доданих до протоколу та до пояснень захисника, з'ясовано, що 27.07.2023 року між Білогородським академічним ліцеєм № 2 та ТОВ «ЗЖ КИЇВ» було укладено договір будівельного підряду № 56/2023 на виконання робіт з капітального ремонту та облаштування споруди цивільного захисту в будівлі ліцею за адресою: Київська область, Бучанський район, село Білогородка, вул. Володимирська, 96; договірна ціна - 8940239,90 грн. Згідно додаткової угоди № 3 від 20.10.2023 року договірна ціна складає 8641394,71 грн, з яких 6360547 грн субвенція з державного бюджету, 2280847,71 грн - кошти місцевого бюджету.
Відповідно до пункту 5 Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на облаштування безпечних умов у закладах загальної середньої освіти, затвердженого постановою КМУ № 419 від 28.04.2023 року, використання субвенції здійснюється на засадах співфінансування, а саме для бюджетів місцевого самоврядування з індексом податкоспроможності 1.1 та менше: а отже не більш як 90% - за рахунок субвенції та не менш як 10% - за рахунок коштів місцевих бюджетів.
Згідно розрахунку податкоспроможності бюджетів територіальних громад за надходженням податку на доходи фізичних осіб на 2023 рік, для бюджету Білогородської сільської територіальної громади (КБ 1052600000) встановлено індекс податкоспроможності відповідного бюджету - 1.1. (стаття 23 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік»).
Під час подання проекту щодо капітального ремонту та облаштування споруди цивільного захисту в будівлі Білогородського академічного ліцею № 2 на розгляд та затвердження Київської обласної державної військової адміністрації, Білогородською сільською радою одночасно надано гарантійний лист, в якому визначено співфінансування за рахунок коштів місцевого бюджету у розмірі 30%, що на 20% більше, ніж зазначено в п. 5 Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на облаштування безпечних умов у закладах загальної середньої освіти.
Станом на 10.07.2023 року (тобто на дату надання Київській обласній державній військовій адміністрації гарантійного листа) рішенням чергової XLI сесії VIII скликання Білогородської сільської ради Бучанського району № 1422 від 28.04.2023 року на влаштування споруди цивільного захисту у Білогородському академічному ліцеї № 2 виділено кошти в сумі 6600000 грн.
Рішенням чергової XLIІI сесії VIII скликання Білогородської сільської ради Бучанського району № 1559 від 28.06.2023 року для цих робіт виділено 2784218 грн.
Рішенням позачергової XLIV сесії VIII скликання Білогородської сільської ради Бучанського району № 1693 від 24.07.2023 року для робіт з облаштування споруди цивільного захисту в ліцеї виділено 51398 грн.
Загальна сума передбачених витрат за рахунок фінансування лише місцевого бюджету склала 9435616 грн, що становить повну кошторисну вартість робіт, передбачену Експертним звітом.
Тобто, територіальна громада планувала проведення ремонту та влаштування споруди цивільного захисту в будівлі ліцею № 2, виходячи виключно зі своїх фінансових можливостей. Водночас, коли з'явилася можливість співфінансування будівництва, було прийнято рішення залучити також кошти державного бюджету.
В результаті співфінансування пройшло за формулою 73% / 27%, де 2280847,71 грн - це 27% від загальної суми, виділеної на влаштування будівлі цивільного захисту ліцею Білогородською сільською радою (тобто місцевим бюджетом).
Субвенція з державного бюджету надійшла після 27.07.2023 року, тобто після укладення договору будівельного підряду, та використовувалася для оплати виконаних робіт, виходячи з дефектних актів та актів виконаних робіт (форми КБ-2в, КБ-3).
Частиною першою статті 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 5 ст. 164-12 КУпАП порушенням бюджетного законодавства, за яке передбачена адміністративна відповідальність, є, серед іншого, нецільове витрачання бюджетних коштів.
Частиною 1 статті 119 Бюджетного кодексу України передбачено, що нецільовим використанням бюджетних коштів є їх витрачання на цілі, що не відповідають:
а) бюджетним призначенням, що встановлені законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет);
б) напрямам використання бюджетних коштів, визначеним у паспорті бюджетної програми або в порядку використання бюджетних коштів (включаючи порядок та умови надання субвенцій);
в) бюджетним асигнуванням (розпису бюджету, кошторису, плану використання бюджетних коштів).
Тому нецільовим використанням бюджетних коштів є спрямування виділених коштів на закупівлю, яка не передбачена у планах держави/місцевої громади, або яка є зайвою.
Разом з тим у даній конкретній ситуації кошти витрачені відповідно до бюджетного призначення (на капітальний ремонт та облаштування споруди цивільного захисту в будівлі Білогородського академічного ліцею № 2), на інші цілі кошти не витрачалися, що підтверджує і Акт державного фінансового контролю (аудиту) від 27.02.2024 року № 01-26-10/49; бюджетні кошти витрачені за напрямом бюджетної програми КПКВК 2211310 «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на облаштування безпечних умов у закладах загальної середньої освіти»; таке витрачання відповідає плану використання бюджетних коштів.
Суд звертає увагу, що роботи з влаштування санвузлів 1-го та 2-го поверхі ліцею були необхідні для створення належних та безпечних умов перебування в закладі освіти учасників освітнього процесу відповідно до Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти, затвердженого наказом МОЗ України від 25.09.2020 року № 2205. Не відремонтувавши санвузли 1-го та 2-го поверхів ліцею, не можливо модернізувати каналізаційну систему укриття, тому робочим проектом була передбачена заміна всієї каналізаційної системи, включаючи і стояк, який проходить через усі поверхи ліцею, а не лише частину каналізаційної системи безпосередньо в укритті.
Провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення (п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП).
Оскільки роботи з капітального ремонту та облаштування споруди цивільного захисту в будівлі Білогородського академічного ліцею № 2 були фактично виконані підрядною організацією в обсягах, передбачених проектом, дефектним актом та кошторисом, роботи відповідають затвердженій документації, факт нецільового використання бюджетних коштів відсутній, провадженні за протоколом стосовно ОСОБА_4 підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 16412 КУпАП.
Керуючись ч. 5 ст. 16412, ст. 9, п. 1 ч. 1 ст. 247, ст. 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
постановила:
Провадження за протоколом від 27.02.2024 року стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 16412 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Києво-Святошинський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Мирослава ОМЕЛЬЧЕНКО