30 липня 2024 р. № 400/3122/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Величка А.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаВознесенської районної військової адміністрації, вул. Центральна, 1, м. Вознесенськ, Миколаївська обл., Вознесенський р-н, 56501,
треті особиІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,
провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Вознесенської районної військової адміністрації (далі - відповідач), за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - ІНФОРМАЦІЯ_2 про:
- визнання протиправною бездіяльності Вознесенської районної військової адміністрації в Миколаївській області, яка полягає у неприйнятті рішення про надання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відстрочки від призову на військову службу під час проведення мобілізації на підставі абзацу одинадцятого частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в редакції Закону України №2122-IX від 15 березня 2022 року, із змінами, внесеними згідно із Законом України № 3161-ІX від 28 червня 2023 року;
- зобов'язання Вознесенської районної військової адміністрації в Миколаївській області прийняти рішення про надання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відстрочки від призову на військову службу під час проведення мобілізації на підставі абзацу одинадцятого частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в редакції Закону України №2122-IX від 15 березня 2022 року, із змінами, внесеними згідно із Законом України № 3161-ІХ від 28 червня 2023 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно не прийняв рішення про відстрочку від призову позивача, оскільки відповідно до Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" він має на це право, в зв'язку з утриманням дружини, котра є особою, що має інвалідність другої групи. Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, у зв'язку з чим вимушений звернутись до суду з даним позовом.
Ухвалою від 09.04.2024 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 400/3122/24 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у відповідності до ст. 262 КАС України.
До канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від Вознесенської районної військової адміністрації надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що чинним законодавством не визначено повноважень місцевих державних адміністрацій, а саме районних, щодо надання військовозобов'язаним відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації. Чинним законодавством, що регулює питання надання відстрочок від призову на військову службу та обсяг повноважень у цій сфері державних органів, не встановлено повноважень місцевих державних адміністрацій щодо надання військовозобов'язаним відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації. Таким чином, вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними, а отже, не підлягають задоволенню.
Від ІНФОРМАЦІЯ_2 письмових пояснень до суду не надходило.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 .
14.02.2024 року та 01.03.2024 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу у зв'язку з утриманням дружини, яка є особою з інвалідністю II групи, на підставі абзацу 11 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Листами від 19.02.2024 року та від 05.03.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомив, що відповідно до наказу Міністерства оборони України від 15.12.2017 р. №19ДСК військовозобов'язаний, який має право на відстрочку від призову на військову службу за мобілізацією надає відповідну заяву до місцевого органу виконавчої влади. Після розгляду цих заяв місцевим органом виконавчої влади районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки виконує прийняті ним рішення. Тобто, на районний РТЦК не покладені повноваження щодо надання відстрочок від призову за мобілізацією, а лише її оформлення.
Позивач звернувся до Вознесенської районної військової адміністрації із заявами про надання відстрочки від призову на військову службу у зв'язку з утриманням дружини, яка є особою з інвалідністю II групи, на підставі абзацу 11 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Листами від 23.02.2024 року та від 18.03.2024 року відповідач повідомив, що чинним законодавством не визначено повноважень місцевих державних адміністрацій, а саме районних, щодо надання військовозобов'язаним відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації. Чинним законодавством, що регулює питання надання відстрочок від призову на військову службу та обсяг повноважень у цій сфері державних органів, не встановлено повноважень місцевих державних адміністрацій щодо надання військовозобов'язаним відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації. Вказав, що до компетенції ІНФОРМАЦІЯ_2 належить вирішення питання щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Не погодившись з бездіяльністю відповідача щодо неприйняття рішення про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час проведення мобілізації, позивач звернувся з вказаним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на наступне.
Відповідно до ст. 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Разом з цим, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року "Про введення воєнного стану в Україні, в Україні" введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. У зв'язку з введенням воєнного стану, введено тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
Воєнний стан в Україні триває й наразі.
Відповідно до частини третьої статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок військову службу» № 2232-ХІІІ військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходжень військової служби, виконання військового обов'язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах визначених цим Законом (частина п'ята статті 1 Закону № 2232-ХII).
Відповідно з абзацом першим частини першої статті 39 Закону № 2232-ХІІ призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законами Україна «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно з ч.5 ст.22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3543 призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин.
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, зокрема, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону їх утримувати (у редакції чинній на момент виникнення правовідносин).
У редакції чинній на момент розгляду справи цей пункт викладений в наступній редакції: «Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи.
Згідно з вимогами абзацу другого пункту 16 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року №1487, персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до постанови КМУ № 154 від 23.02.2922 року п.11 передбачено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
В подальшому Кабінет Міністрів України прийняв постанову №560 від 16.05.2024 року, яка набрала чинності 18.05.2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», в якій у розділі «Надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення» чітко передбачено алгоритм дій районного ТЦК:
Відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії
Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Таким чином як на час звернення позивача до відповідача із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, так і на час розгляду судом даної адміністративної справи, обов'язок прийняття рішення про відстрочку від призову покладено на районний ТЦК.
Щодо посилання ІНФОРМАЦІЯ_2 у листах від від 19.02.2024 року, від 05.03.2024 року на п. 4.19 Інструкції з підготовки та проведення мобілізаційного розгортання Збройних Сил України, затвердженої наказом Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 15.12.2017 №19ДСК, суд зазначає наступне.
Листами третьої особи повідомлено позивача, що пунктом 4.19 Інструкції з підготовки та проведення мобілізаційного розгортання Збройних Сил України, затвердженої наказом Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 15.12.2017 року №19ДСК визначено, що військовозобов'язаний, який має право на відстрочу від призову на військову службу за мобілізацією надає відповідну заяву до місцевого органу виконавчої влади. Після розгляду такої заяви місцевим органом виконавчої влади територіальний центр комплектування та соціальної підтримки виконує прийняте ним рішення. У разі прийняття місцевим органом виконавчої влади рішення щодо звільнення військовозобов'язаного від призову на військову службу за мобілізацією в особливих відмітках військового квитка та військово-облікових документах вноситься відповідний запис. Таким чином, порядок надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації визначено пунктом 4.19 Інструкції №19ДСК.
Суд зауважує, оскільки цієї інструкції немає у відкритих джерелах, тому неможливо стверджувати, що вона є обов'язкова для військовозобов'язаних.
Окрім того, третьою особою не зазначено, яким чином норми Інструкції узгоджуються з іншими нормативно-правовими актами, які наділяють повноваженнями військові адміністрації приймати рішення про відстрочку. Якщо виходити із колізії постанови КМУ та Наказу Міністерства оборони, то постанова КМУ, як підзаконний нормативний акт має вищу юридичну силу, ніж наказ Міністерства оборони.
Також суд зазначає, що відсутній будь-який орган державної влади, який наділений повноваженнями приймати рішення про надання відстрочки від призову, крім районних ТЦК.
Оскільки, Вознесенська районна військова адміністрація в межах своєї компетенції не приймає рішення про надання відстрочки від призову за мобілізацією, відтак спонукання його прийняти відповідне рішення суперечить чинному законодавству.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, не порушив права позивача, а відтак, позовні вимоги не належать до задоволення.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.
Судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись статтями 77, 78, 139, 159, 162, 241, 243, 244, 245, 246, 250, 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Вознесенської районної військової адміністрації (вул. Центральна, 1, м. Вознесенськ, Миколаївська обл., Вознесенський р-н, 56501, ідентифікаційний код 04056641) за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною бездіяльності Вознесенської районної військової адміністрації в Миколаївській області, яка полягає у неприйнятті рішення про надання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відстрочки від призову на військову службу під час проведення мобілізації на підставі абзацу одинадцятого частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в редакції Закону України №2122-IX від 15 березня 2022 року, із змінами, внесеними згідно із Законом України № 3161-ІX від 28 червня 2023 року; зобов'язання Вознесенської районної військової адміністрації в Миколаївській області прийняти рішення про надання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відстрочки від призову на військову службу під час проведення мобілізації на підставі абзацу одинадцятого частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в редакції Закону України №2122-IX від 15 березня 2022 року, із змінами, внесеними згідно із Законом України № 3161-ІХ від 28 червня 2023 року - відмовити.
2. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А.В. Величко