31 липня 2024 рокусправа № 380/7392/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивачка) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач 2) з такими вимогами:
- визнати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області № 913300813528 від 17.11.2023р. в частині відмови мені у перерахунку пенсії протиправним та скасувати;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити переведення на інший вид пенсії згідно Законом України «Про державну службу» з дати звернення 14 листопада 2023 року (з дня звернення з відповідною заявою до органів Пенсійного фонду), з урахуванням поданих довідок, та здійснити виплату (доплату) такої пенсії з урахуванням фактично виплачених сум.
На обґрунтування позовних вимог посилається на те, що з 13.05.2014 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 14.11.2023 звернулась із заявою про перехід на інший вид пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». ГУ ПФУ у Львівській області передало її заяву для розгляду ГУ ПФУ в Закарпатській області, котре прийняло рішення № 913300813528 від 17.11.2023 про відмову заявниці у переведенні на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». Рішення обґрунтовано тим, що заявниці ОСОБА_1 вже призначалась пенсія згідно Закону України «Про державну службу» з 13.05.2014 року з відповідним окладом держслужбовця. З 01.10.2017 була переведена на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», то право на перерахунок згідно Закону України «Про державну службу» відсутнє. Позивачка не погоджується з цим рішенням, вважає його безпідставним та необґрунтованим. Зазначає, що з травня 2014 по листопад 2023 працювала на посаді держслужби та отримувала пенсію на підставі Закону № 1058, повідомлень щодо зміни виду пенсії не отримувала. Позивачка вказує, що її стаж державної служби становить 24 роки 02 місяці, страховий - 47 років 03 місяці 04 дні, вона підпадає під умови, визначені пунктами 10,12 Прикінцевих та перехідних положеннями Закону України «Про державну службу» № 889-VIII.
Відповідач-1 проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що 14.11.2023 позивачка звернулась до органу ПФУ із заявою про перерахунок пенсії - перехід на інший вид пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Відповідач посилається на норми статті 90 Закону від 10.12.2015 №889-VIII, відповідно до яких пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону №1058-ІV. Вказує, на відсутність підстав для переведення на пенсію держслужбовця, оскільки в період із 13.05.2014 по 01.10.2017 ОСОБА_1 вже призначалась пенсія згідно із Законом України «Про державну службу» з відповідним окладом держслужбовця. Таким чином, відповідач наголошує, що вперш пенсія за віком згідно із Законом № 3723 була призначена позивачці у 2014 році, а тому відсутні підстави вважати, що в межах спірних правовідносин йдеться про призначення пенсії за віком, відповідно до Закону № 3723 вперше.
Відповідач-2 позов не визнає, подав відзив на позовну заяву та просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Зазначає, що ОСОБА_1 з 13.05.2014 перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Львівській області та одержує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058. При цьому, з 01.09.2017 по 16.09.2017 позивачка одержувала пенсію за віком відповідно до Закону № 1058, з 17.09.2017 по 30.09.2017 - відповідно до Закону України «Про державну службу», з 01.10.2017 - відповідно до Закону № 1058. У зв'язку із цим, ГУ ПФУ у Закарпатській області прийняло рішення про відмову у перерахунку пенсії (переході на інший вид пенсії) від 17.11.2023 року №913300813528.
Позивача подала відповідь на відзив, де зазначила, що твердження відповідачів про те, що їй вже призначалась пенсія відповідно до Закону № 3723 не відповідають дійсності. Крім того, звертає увагу суду, що відповідачі на підтвердження зазначеної обставини не надали суду жодного доказу.
Суд дослідив заяви по суті справи, долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі фактичні обставини справи:
ОСОБА_1 є пенсіонеркою, з 13.05.2014 року отримує пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV, що підтверджується протоколом про призначення пенсії (а.с. 80).
Відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 з 01.09.1999 по 11.11.2023 працювала на різних посадах державної служби. За цей період ОСОБА_1 : - 01.09.1999 прийняла присягу державного службовця; - 01.09.1999 присвоєно 12 ранг державного службовця; - 03.09.2001 присвоєно 11 ранг державного службовця; - 09.07.2009 присвоєно 10 ранг державного службовця; - 01.05.2016 присвоєно 9 ранг державного службовця; - 22.03.2019 присвоєно 8 ранг державного службовця; - 22.03.2022 присвоєно 7 ранг державного службовця; - 01.11.2023 присвоєно достроково черговий 6 ранг державного службовця; (підтверджується записами в трудовій книжці НОМЕР_1 та НОМЕР_2 (а.с. 8-13).
Департамент економічної політики Львівської обласної державної адміністрації видав ОСОБА_1 довідку від 14.11.2023 № 1-51/630 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), від 14.11.2023 № 1-51/631 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби (а.с. 15-16).
14.11.2023 ОСОБА_1 звернулася до органу ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії, просила перевести її на пенсію за Законом України «Про державну службу». До заяви додала довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 14.11.2023 № 1-51/630, від 14.11.2023 № 1-51/631 (а.с. 101).
17.11.2023 ГУ ПФУ в Закарпатській області за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 14.11.2023 прийняло рішення № 913300813528, відповідно до якого відмовило позивачці в переведенні на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». Це рішення мотивоване тим, що заявниці ОСОБА_1 вже призначалась пенсія згідно Закону України «Про державну службу» з 13.05.2014 року з відповідним окладом держслужбовця. З 01.10.2017 була переведена на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», то право на перерахунок згідно Закону України «Про державну службу» відсутнє (а.с. 100).
При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами:
відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 90 Закону України «Про державну службу» 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889) пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Закон № 889 набрав чинності 01.05.2016, одночасно втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, що передбачав особливості пенсійного забезпечення державних службовців.
Разом з тим, пп. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 передбачено переживаючу дію статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII, тобто законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у особи є право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
Так, відповідно до пункту 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст.490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Отже, Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII визначали, що за наявності в особи станом на 01.05.2016 (день набрання чинності Законом № 889-VIII) певного стажу держслужби (10 років для осіб, що станом на цю дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
Відповідно до частини першої статті 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Призначення пенсій державним службовцям урегульовано Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затв. постановою Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016 (далі - Порядок №622). Відповідно до норм пункту 4 цього Порядку пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Встановлені судом фактичні обставини справи свідчать про такі спірні правовідносини:
ОСОБА_1 з 13.05.2014 року отримує пенсію за віком на підставі Закону № 1058-IV; 14.11.2023 звернулася до територіального органу ПФУ із заявою про переведення її на пенсію державного службовця на підставі Закону України «Про державну службу».
ГУ ПФУ у Закарпатській області відмовило (рішення від 17.11.2023 № 913300813528) заявниці в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з тих мотивів, що ОСОБА_1 вже призначалась пенсія згідно Закону України «Про державну службу» з 13.05.2014 року з відповідним окладом держслужбовця.
Отже, в цій справі слід перевірити обґрунтованість висновку відповідача щодо відсутності у позивачки права на перерахунок пенсії згідно із Законом України «Про державну службу» у зв'язку із призначенням пенсії держслужбовця раніше.
Оцінюючи аргументи відповідача на обґрунтування законності його рішення суд керується такими мотивами:
зі змісту ст. 6 ЗУ "Про пенсійне забезпечення", ст.ст. 10, 45 Закону №1058 за наявності в особи права на пенсію за різними законами або на різні види пенсії в межах одного закону, законодавець не забороняє останній після призначення пенсії, перейти з одного виду пенсії на інший, або звернутись органу пенсійного фонду з заявою про переведення пенсії за іншим законом.
Відповідно до оскаржуваного рішення ГУ ПФУ у Закарпатській області єдиною підставою відмови у переведенні позивачки на інший вид пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ та п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VII є те, що їй вже призначалася пенсія згідно із Законом «Про державну службу» № 889-VIII раніше.
Спірні правовідносини стосуються переведення позивачки з одного виду пенсії (за віком на підставі Закону № 1058), на інший вид - пенсію за віком на підставі Закону України «Про державну службу». Вказані види пенсії відрізняються підставами їх призначення та механізмами визначення їх розміру, з чого слідує, що спірні правовідносини не стосуються перерахунку одного і того ж виду пенсії. Тому, хибним є твердження відповідачів про те, що у позивачки відсутнє право на переведення її на пенсію держслужбовця, оскільки вона вже раніше використала право на призначення та отримання такої пенсії. Крім того, суд звертає увагу, що суд витребував у ГУ ПФУ у Львівській області копії матеріалів пенсійної справи позиваки, проте відповідач-2 не надав суду жодного доказу на підтвердження того, що позивачці раніше призначалася пенсія держслужбовця.
При цьому навіть якщо враховувати той факт, що позивачка раніше, як стверджують відповідачі, отримувала пенсію держслужбовця згідно Закону № 3223-ХІІ, то це не позбавляє її права перейти на пенсію держслужбовця за нормами Закону № 889-VIІ. Відтак, суд вважає безпідставними висновки відповідачів про відсутність у ОСОБА_1 права на перерахунок її пенсії на підставі Закону України "Про державну службу" з тих мотивів, що їй вже призначена пенсія держслужбовця.
Щодо наявності у позивачки всіх визначених законодавством умов для переведення її на пенсію держслужбовця на підставі Закону №889, суд зазначає таке:
Закон № 889-VIII, котрий набрав чинності 01.05.2016, визначає, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Разом з тим, Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII визначають, що за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби, - 10 років для осіб, що на цю дату обіймали посади державної служби або 20 років стажу державної служби незалежно від того, чи проходили станом на 01.05.2016 на держслужбі, - така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, котрий в іншій частині втратив чинність.
Суд встановив, що ОСОБА_1 станом на 01.05.2016 перебувала на посаді державної служби (головного спеціаліста відділу тендерної політики управління тарифної та тендерної політики Департаменту економічної політики облдержадміністрації), тому для призначення позивачці пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ їй необхідно мати станом на цю дату 10 років стажу державної служби.
Відповідно до записів трудової ОСОБА_1 : - 01.09.1999 прийняла присягу державного службовця; - 01.09.1999 присвоєно 12 ранг державного службовця; - 03.09.2001 присвоєно 11 ранг державного службовця; - 09.07.2009 присвоєно 10 ранг державного службовця; - 01.05.2016 присвоєно 9 ранг державного службовця; - 22.03.2019 присвоєно 8 ранг державного службовця; - 22.03.2022 присвоєно 7 ранг державного службовця; - 01.11.2023 присвоєно достроково черговий 6 ранг державного службовця. Станом на 01.05.2016 ОСОБА_1 : 1) мала 16 років 07 місяців 30 днів стажу на посадах, віднесених до відповідних посад державної служби; 2) присвоєний 9 ранг державного службовця; займала посаду головного спеціаліста відділу тендерної політики управління тарифної та тендерної політики Департаменту економічної політики облдержадміністрації, котра відноситься до відповідних категорій посад державних службовців.
Отже, відповідно до пункту 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII ОСОБА_1 має право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
Враховуючи наведені вище мотиви, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ протиправно відмовило ОСОБА_1 у переведенні її на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі її заяви від 14.11.2023 року. Тому, рішення № 913300813528 від 17.11.2023 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 є необґрунтованим, таке слід скасувати як протиправне.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Відповідно до пункту 10 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
З метою ефективного захисту порушених прав позивача відповідача слід зобов'язати перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та пункту 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ з 14.11.2023 (з дати подання заяви про переведення на інший вид пенсії). При цьому, керуючись ст. 9, 242 КАС України з метою забезпечення ефективного відновлення прав позивачки обов'язок щодо переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» слід покласти на територіальний орган ПФУ за місцем проживання заявниці (в розпорядженні якого є пенсійна справа на паперових носіях), тобто ГУ ПФУ у Львівській області.
Щодо позовної вимоги про перерахунок пенсії відповідно до довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 14.11.2023 № 1-51/630 та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державного службовця від 14.11.2023 № 1-51/631, виданих департаментом економічної політики Львівської обласної державної адміністрації, суд зазначає таке.
У справі, яка розглядається, спір виник щодо права позивачки на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у сукупності із пунктом 10 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, оскільки територіальний орган Пенсійного фонду України не визнав цього права за позивачкою.
За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 пенсійний органо зробив висновок, що вона не має права на отримання пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», переведення на пенсію державного службовця здійснено не було, і питання щодо сум заробітної плати, які мають враховуватися при визначенні розміру пенсії державного службовця на час звернення позивачки з цим позовом пенсійний орган не вирішував.
Таким чином, вимоги позивачки щодо врахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця при перерахунку пенсії є передчасними, оскільки стосуються розміру пенсійних виплат, який ще не обрахований суб'єктом владних повноважень, який наділений такими повноваженнями. Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо виникнуть у майбутньому, в задоволенні цих позовних вимог слід відмовити.
З огляду на викладені мотиви суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
З огляду на встановлені КАС України правила розподілу судових витрат понесені позивачкою витрати на сплату судового збору стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, що прийняв протиправне рішення пропорційно до задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 9, 19-20, 22, 25-26, 90, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, КАС України, суд -
Адміністративний позов задовільнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області № 913300813528 від 17.11.2023 про відмову ОСОБА_1 про перехід на пенсію за Законом України «Про державну службу» відповідно до заяви від 14.11.2023.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, місто Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; ідентифікаційний код 13814885) перевести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) з 14.11.2023 з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та пункту 10,12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, місто Ужгород, пл. Народна, буд. 4, ідентифікаційний код 20453063) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення, апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяМоскаль Ростислав Миколайович