Рішення від 30.07.2024 по справі 280/5684/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

30 липня 2024 року Справа № 280/5684/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Татаринова Д.В., розглянувши в порядку письмового за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, 158-Б, м. Запоріжжя, 69057, ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 протиправними;

- зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити, з урахуванням 80% відповідних сум грошового забезпечення та раніше виплачених сум без обмеження максимальним розміром, пенсію ОСОБА_1 починаючи з 01 лютого 2023 року на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Запорізькій області № 59/4-3253ві від 26 березня 2024 року, з 01 лютого 2022 року на підставі довідки Управління Служби безпеки У країни в Запорізькій області № 59/4-3254ві від 26 березня 2024 року, з 01 лютого 2021 року на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Запорізькій області № 59/4-3255ві від 26 березня 2024 року та з 01 лютого 2020 року на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Запорізькій області № 59/4-3256ві від 26 березня 2024 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що уповноваженим органом надані оновлені довідки про розмір грошового забезпечення вже з зазначенням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років розрахованих відповідно до прожиткових мінімумів на 2021-2023 роки, що є підставою для перерахунку та виплати пенсії відповідно до норм законодавства зазначених вище. Всі видані позивачу довідки про розмір грошового забезпечення були направлені ПСУ МУзПВП МЮУ на адресу відповідача, який повинен був перерахувати та виплатити пенсію позивачу за 2020, 2021, 2022, 2023 рік. Але відповідач протиправно не прийняв надані довідки так як вважає, що вони видані уповноваженим органом без будь-яких підстав та протиправно відмовив у перерахунку пенсії позивача. Позивач вважає, що такими діями відповідач порушує його права на належне пенсійне забезпечення, у зв'язку з чим просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою від 24 червня 2024 року відкрито спрощене позовне провадження у справі, розгляд справи призначено без виклику сторін. Встановлено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали для подання до суду відзиву на позовну заяву.

Відповідач позов не визнав, надав письмовий відзив, в якому вказує, що розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів військовослужбовців, у порівнянні з 01 січня 2018 року змінився з 01 січня 2020 року. За наведених обставин вважає, що підстави для проведення перерахунку на підставі наданих позивачем довідок відсутні. Просить відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області як отримувач пенсії, призначеної відповідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 14 лютого 2024 року у справі № 280/146/24, яке набрало законної сили 16 березня 2024 року, крім іншого, зобов'язано Управління Служби безпеки України в Запорізькій області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за відповідною посадою у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262- XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" шодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри реально виплачених надбавки за особливості проходження служби відповідно до п. п. 1 п. 5 постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 та премії відповідно до п. п. 2 п. 5 постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 за відповідною посадою, станом на 01 січня 2020 року для здійснення обчислення та перерахунку з 01 лютого 2020 рок пенсії; станом на 01 січня 2021 року для здійснення обчислення та перерахунку з 01 лютого 2021 року пенсії; станом на 01 січня 2022 року для здійснення обчислення та перерахунку з 01 лютого 2022 року пенсії; станом на 01 січня 2023 року для здійснення обчислення та перерахунку з 01 лютого 2023 року пенсії позивача.

На виконання зазначеного рішення суду Управлінням Служби безпеки України в Запорізькій області складено довідки про розмір грошового забезпечення позивача: від 26 березня 2024 року № 59/4-3256ві за нормами, чинними станом на 01 січня 2020 року; від 26 березня 2024 року № 59/4-3255ві за нормами, чинними станом на 01 січня 2021 року, від 26 березня 2024 року № 59/4-3254ві за нормами, чинними станом на 01 січня 2022 року, від 26 березня 2024 року № 59/4-3253ві за нормами, чинними станом на 01 січня 2023 року.

Листом від 15 травня 2024 року № 8918-7605/С-02/8-0800/24 позивача повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії.

Не погоджуючись із діями відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії на підставі зазначених довідок, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

Частиною першою статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду.

30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 704, якою встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 Постанови № 704 в первинній редакції було встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Також додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Постанова № 704 набрала чинності з 01 березня 2018 року.

На момент набрання чинності Постановою № 704, пункт 4 цього нормативно-правового акту було викладено у редакції, визначеній пунктом 6 Постанови № 103, а саме: “Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.”.

Таким чином, у 2018 році пункт 4 Постанови № 704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник, як “розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р.”.

В подальшому, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови № 103.

Тобто, з 29 січня 2020 року відновлена дія пункту 4 Постанови № 704 у первісній редакції, яка запроваджувала у якості однієї з величин алгоритму розрахунку показника розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу “розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року”.

Відтак, з 29 січня 2020 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/6453/18 виникли підстави для визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

За таких обставин, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії позивачу на підставі довідок Управління Служби безпеки України в Запорізькій області про розмір грошового забезпечення від 26 березня 2024 року № 59/4-3253ві, № 59/4-3254ві, № 59/4-3255ві, № 59/4-3256ві підлягають визнанню протиправними.

Згідно із частиною другою статті 51 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Тобто, у даному випадку підстави для перерахунку пенсії виникли з 29 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року та 01 січня 2023 року, а тому відповідно до положень Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсії повинен проводитись з 01 лютого 2020 року, з 01 лютого 2021 року, 01 лютого 2022 року та 01 лютого 2023 року.

Звідси, зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати та виплатити, з урахуванням раніше виплачених сум, пенсію позивачу з 01 лютого 2023 року на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Запорізькій області № 59/4-3253ві від 26 березня 2024 року, з 01 лютого 2022 року на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Запорізькій області № 59/4-3254ві від 26 березня 2024 року, з 01 лютого 2021 року на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Запорізькій області № 59/4-3255ві від 26 березня 2024 року та з 01 лютого 2020 року на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Запорізькій області № 59/4-3256ві від 26 березня 2024 року забезпечить ефективне відновлення прав позивача.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача перерахувати пенсію без обмеження максимальним розміром та з урахуванням 80% відповідних сум грошового забезпечення, суд зауважує, що відповідно до встановлених обставин справи, відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з мотивів відсутності правових підстав для перерахунку пенсії на підставі оновлених довідок. Відтак спір щодо обмеження пенсії максимальним розміром у цій справі відсутній.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог позивача.

Позивача звільнено від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України “Про судовий збір”, тому розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву задовольнити частково.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 на підставі оновлених довідок протиправними.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 починаючи з 01 лютого 2023 року на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Запорізькій області № 59/4-3253ві від 26 березня 2024 року, з 01 лютого 2022 року на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Запорізькій області № 59/4-3254ві від 26 березня 2024 року, з 01 лютого 2021 року на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Запорізькій області № 59/4-3255ві від 26 березня 2024 року та з 01 лютого 2020 року на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Запорізькій області № 59/4-3256ві від 26 березня 2024 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення виготовлено та підписано 30 липня 2024 року.

Суддя Д.В. Татаринов